Bitcoin long pozisyonlarda 5 dakikada dev tasfiye!

bitcoin yorum
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin sadece 5 dakikada 2 bin dolar düştü! Ani çöküş, long işlemlerde paniğe neden olurken, piyasadan milyonlarca dolarlık fon yok oldu. Ancak ünlü anliste göre endişe edilecek bir durum yok!

Bitcoin yorum: BTC long işlemlerinde 5 dakikada dev tasfiye!

Bitcoin 5 dakika içinde 2 bin dolar kaybetti! BTCUSD paritesinde 5 dakikalık zaman diliminde yaşanan bu ani çöküş, long yatırımcıları arasında paniğe neden oldu. Ve 600 milyon dolar değerinde long pozisyonlar tasfiye edildi. Ancak analistlere göre panik yapacak bir durum yok.

bitcoin yorum Bitcoin long pozisyonlarda 5 dakikada dev tasfiye!
1 dakikalık BTCUSD mum grafiği (Bitstamp) – Kaynak: Tradingview

Bugün (31 Mart) Bitcoin beş dakika içinde 2.000 doların üzerinde değer kaybederken, yaşanan ani volatilite piyasada kargaşa yarattı.

Long pozisyon açan yatırımcılar için kabus gibi bir gün oldu. BTCUSD aniden 59.350$’dan 57.000$’a düştü. Parite Bitstamp’ta 56.713$’lık dip yaptıktan sonra bir miktar toparlansa da yazımızı yayına hazırladığımız sırada, 57.500 dolardan işlem görüyor.

Popüler bir kripto analisti olan Michaël van de Poppe, Bitcoin için kısa zaman dilimlerinde sık sık karşılaşılan bu olaya tepki gösterdi.

Daha önce, PayPal’dan gelen haberlerin etkisiyle en büyük dijital varlık 60.000$’a yaklaşınca, günlük al sat yapan traderler long işlem açtı. 

Boğa koşusunun devam edeceğini tahmin eden ve long pozisyon açan traderler bugün büyük bir şok yaşadı. Bu arada 600 milyon dolarlık uzun pozisyonlar liikide olurken; son 24 saat içinde de toplam 1 milyar dolarlık fon buhar oldu.

Ancak ünlü kripto analisti PlanB için bu likidasyonlar piyasa için faydalı oldu. Ona göre, son tasfiyeler piyasayı aşırı kaldıraçlardan kurtardı ve bu da gelecekte daha organik yükselişler görmemize yardımcı olabilir. Ayrıca son aylarda birçok kez hem long hem de short pozisyonlarda benzer tasfiyelere şahit olduk. 

Aanlist, Twitter’da “Güzel stop patlatma organizasyonu .. yine”  yorumunu yaptı.

“Artık tüm kaldıraçlı long pozisyonlar tasfiye edildiğine göre, nihayet nisan ayında 60.000$’ı kırabiliriz.”

Fonlama oranları hızla artıyor!

Bu arada göstergeler, Bitcoin’in daha fazla fiyat artışı için biraz zamana ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Şöyle ki; türev platformlarında fonlama oranları gün içinde yükseldi ve Huobi’de %0,375’e kadar yükseldi, bu klasik bir düşüş baskısı işaretidir.

BitMEX ve Binance Futures gibi vadeli işlem borsaları, piyasada dengeyi sağlamak için “fonlama” adı verilen bir mekanizma kullanıyor. Piyasa katılımcılarının ezici bir çoğunluğu long sözleşmeler yaparken, short pozisyon sahipleri bir ücretle teşvik edilir veya bunun tam tersi de olabilir.

Son birkaç gün içinde, özellikle Bitcoin’in PayPal haberinden sonra 60.000 dolara yaklaşmasıyla birlikte, kripto para piyasasında alıcılar inanılmaz bir güç kazandı. Dolayısıyla Bitcoin’in fonlama oranları, uzun bir süre sürdürülemeyecek seviyelere yaklaştı. Ve ardından da long tasfiyeleri geldi.

Ancak uzun vadeli görünüm, oldukça pozitif ve analistler, takip edilmesi gereken bir sonraki direnç seviyeleri olarak 68.000$ ve 73.000$’a işaret ediyor.

Kaynak

Bitcoin’i tekrar 60 bin doların üzerine çıkarabilecek 2 gösterge (30 mart 2021)

 

Bitcoin 13 Mart 2012’de 61 bin doların üstüne çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Zirve değerinden sonra ciddi satış baskısı gören BTC/USD paritesi, 50 bin dolar bandına kadar geriledi. 50 bin seviyesinde güçlü destek bulan parite, tekrardan yükseliş trendinde.

Aşağıdaki grafikte Bitcoin fiyatlarındaki günlük değişimi görüyoruz.

bitcoin yorum Bitcoin long pozisyonlarda 5 dakikada dev tasfiye!

Bitcoin’in tekrardan yükseliş trendine girmesi Visa’nın kripto para destekli ödemeler sistemi geliştiriyor haberinin kamuoyuna duyurulması etkili oldu. Ünlü kredi kartı şirketi, kripto paralar üzerinden ödemeye imkan sağlayacak bir alt yapı geliştiriyor.

Son dönemde dikkat çeken 2 gösterge Bitcoin’in tekrardan $60K hedefine gözünü diktiğini gösteriyor olabilir. Bu gösterge Tether gibi istikrarlı coin’lerle ilgili.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

27 Mart tarihli tweet’imizde siz değerli takipçilerimize duyurmuştuk. Son günlerde stabil coin’ler, arzlarını arttırıyor.

Stabil coin arzı ile Bitcoin arasında pozitif ve güçlü bir korelasyon var. Yani her iki değerde birlikte artış gösteriyor.

Crypto Quant tarafında hazırlanan aşağıdaki grafik; BTC fiyatları (siyah grafik) ve borsalardaki toplam stabil coin arzındaki (turuncu grafik) değişimi birlikte gösteriyor. Stabil coin rezervlerinde ciddi artış dikkat çekiyor.

bitcoin yorum Bitcoin long pozisyonlarda 5 dakikada dev tasfiye!

Stabil coin’ler kripto para piyasalarında işlem hacmini likidite etmek gibi önemli bir vazife görüyor. Özellikle kripto paralar arası geçişlerde stabil coinler ciddi talep görüyor. Arz artışı artan talebin canlı bir göstergesi olarak okunabilir.

Aşağıdaki grafikte ise yukarıdaki verilen değerlerin farklı bir matematiksel fonksiyonunu görüyoruz. Mavi renkle oluşturulmuş grafik, toplam Bitcoin miktarının toplam stabil coin arzına oranlanması ile elde edildi. Mavi grafik Kasım ayından bu yana görmediğimiz düşük bir seviyede. Bu başka bir güçlü işaret çünkü önemli bir satış baskısı olmadığı anlamına gelebilir.

bitcoin yorum Bitcoin long pozisyonlarda 5 dakikada dev tasfiye!

Kaynak

 

Bitcoin yorum: BTC HODL grafiğinde Elon Musk etkisi!

 

Hypersheet’in kurucu ortağı ve aynı zamanda popüler bir kripto analisti olan Willy Woo, 28 Mart’ta Twittter’da Bitcoin hodl oranlarını gösteren bir Glassnode grafiği paylaştı. Buna göre Musk etkisini henüz görmedik!

Ancak grafik, Tesla’nın Bitcoin alımından hemen önce hodl oranlarının büyük ölçüde azaldığını ve o zamandan beri de tekrar arttığını gösteriyor. Yani Bitcoin tüm zamanların en yüksek fiyat rekorlarını kırmaya başlamadan önce Tesla’nın alımı, hodl oranlarını kasım ayındaki seviyelere çekti.

Şimdi Elon Musk’ın piyasa üzerinde yarattığı etkiyi 3 farklı başlıkta inceleyelim:

Musk etkisi 1 – Kripto piyasasında Elon Musk rüzgarı

Bitcoin yorum gündem son dakika gelişmeler 3

Elon Musk, 2020’nin başlarında Dogecoin’in temsili CEO’su olarak anılmaya başladı ve kripto para topluluğu arasında farklı bir yer edindi. Bununla birlikte, yıl sonuna doğru tweetleri daha fazla insanın dikkatini çekmeye başladı. Yani piyasada “Musk Etkisi” fark edilir hale geldi. Şubat 2021’in başlarında, Blockchain Research Labs, Musk’ın tweetlerinden bazılarının BTC ve DOGE fiyatlarında anormal değişikliklere neden olduğunu gösteren bir çalışma yaptı.

Ardından ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’nun, Musk ile tweetleri ve DOGE fiyatları üzerindeki etkileri hakkında konuşmak istediğine dair söylentiler çıkmaya başladı. Ve bu arada ünlü isimlerin kripto ile ilgili olumlu söylemleri genel olarak hızlı bir şekilde azaldı.

Musk, Dogecoin tweetlerinin SEC tarafından incelenmesinin sorun olmayacağını iddia ederken, bir taraftan da söylemlerinin tonunu değiştirdi. Ve nihayetinde mart ortasına kadar Musk’ın kripto ile ilgili attığı tweetler, kripto fiyatlarında kayda değer bir etki yaratmamaya başladı.

Musk etkisi 2 -Tesla’nın Bitcoin satın alması uyuyan balinaları nasıl etkiledi?

8 Şubat’ta Tesla 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını duyurdu. Piyasa, çift haneli bir artışla hemen tepki gösterdi ve 40.000 doları aştı. O zamandan beri de bu fiyatın altına düşmedi. Tesla’nın hisse senetleri de Bitcoin fiyatını takip etmeye başladı.

Dahası Tesla 1.5 milyar dolarlık alım yaptığını açıkladığında, Bitcoin ödemelerini de kabul etmeye başlayacağının da sözünü verdi. 24 Mart’ta elektrikli araç devi bu sözünü tuttu. Tweet binlerce kez retweet edildi. Bitcoin aynı gün içinde 52.000 dolar seviyelerinden 57.000 dolara çıkarken, bunun Tesla’nın hisse fiyatları üzerinde bir etkisi olmadı.

İkinci kısım- Uyanan balinalar tekrar uykuya daldı!

Willy Woo, Bitcoin fiyatı yükselirken; yatırımcıların HODL stratejisindeki değişimi şöyle gündeme taşıdı:

“Piyasaya daha önce giren Bitcoin yatırımcıları her rallide BTC’lerini satarak kar elde etmeyi sever. Ancak bu kez Elon Musk geldi ve onların sattıklarını almaya karar verdi. Tabii bunu gördükten sonra onlar da satmayı bıraktı. Şimdi onlar da bizim gibi HODL ediyor.”

Woo bu durumu net bir şekilde gözler önüne seren bir glassnode grafiği paylaştı. Grafikte Tesla’nın Bitcoin alımı sonrası, bu yatırımcıların coinlerini yeniden uyku moduna aldığı görülüyor.

Ayrıca blockchain veri sağlayıcısı Glassnode tarafından mart ortalarında yayınlanan başka bir grafik ise, BTC’lerini en az üç yıldır hodl eden adreslerin son 6 ila 12 ay içinde varlıklarını önemli ölçüde artırdığını, kısa vadeli yatırımcıların ise 2020’nin başından bu yana kar aldığını ortaya çıkardı.

bitcoin yorum Bitcoin long pozisyonlarda 5 dakikada dev tasfiye!

Ancak Glassnode tarafından paylaşılan BTC hodl grafiği, mevcut aktivitenin 2011, 2013 ve 2017’deki döngülerin zirvesine benzemediği sonucunu ortaya koydu. Bu, kısa vadede Bitcoin’in daha da fazla yükselme potansiyeli olduğuna işaret edebilir. Ve uyku hali Tesla öncesi satın alma döneminin üzerinde kaldığı sürece, görünüşe göre HODLers da böyle düşünmeye devam edecek. 

Kayna

 

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin long pozisyonlarda 5 dakikada dev tasfiye!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.