1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Altcoinler’de çift haneli kayıpları telafi arayışı

Altcoinler’de çift haneli kayıpları telafi arayışı

Altcoinler’de çift haneli kayıpları telafi arayışı
0
koinmedya_telegram

Kripto para piyasasında altcoinler aşırı volatileli yapılarıyla öne çıkıyor. Pek çok yatırımcı bu yüzden altcoinlerden uzak dururken; pek çok yatırımcı da bu durumu fırsata çevirmenin yollarını arıyor.


Altcoinler’de çift haneli kayıpları telafi arayışı

Bitcoin’de yaşanan satış dalgası BTC fiyatını kısa dürede 45.000 doların altına itti. Bu aşamada, BTC’yi takip eden altcoinlerin pek çoğu çift haneli günlük düşüş oranlarıyla kayıplar yaşadı.

Dün akşam saatlerinde bir başka satış dalgası daha geldi. BTC’nin 49 bini geri kazanma savaşında yeni bir düşüşle birlikte altcoinlerin kayıpları da arttı.

BTC’nin son 48 saatte 10.000 doların üzerinde değer kaybettiği durumda, altcoinlerin düştükleri yerden çıkma mücadeleleri sürüyor.

“daisyturkiye”

altcoin yorum Altcoinler'de çift haneli kayıpları telafi arayışı
BTC/USD 4 saat grafiği. TradingView

Dün geç saatlerde Tether davasından gelen, göreceli olarak olumlu haber, Kanada menşeili Bitcoin ETF fonu Purpose‘da yaşanan fon artışı, piyasaya yaramış durumda. BTC sabah saatlerinde tekrar 50 bin dolar seviyesini gördü.

“daisyturkiye”

Düzeltmeler sağlıklı bir piyasanın işaretidir

Kripto piyasasında yaşanan kısmi düşüşler, aşırı satın alınma noktasına gelen varlıkların temel destek seviyelerine geri dönmeleri olarak görülür.

altcoin yorum Altcoinler'de çift haneli kayıpları telafi arayışı
2017 BTC boğa trendinde yaşana önemli düzeltmeler. TradingView

2017 Boğa trendinde yaşanan BTC düzeltmeleri önemli bir veri kaynağıdır.

Trend sırasında %20-40 aralığında 9 tane düzeltme göze çarpıyor. Ancak bu düzeltmeler en nihayetinde BTC’nin daha yüksek zirvelere çıkması için birer basamak olmaktan öteye gitmedi.

Geleneksel piyasa toparlanıyor

Geleneksek piyasalar da salı günü satışla başladılar. Ancak Fed Başkanı, Jerome Powerll’ın faiz açıklaması sonrası onlar da yeşil mumlar görmeye başladılar.

Salı gününü, S&P 500 ve Dow Jones %0,13 ve %0,50 artışla kapatırken, Nasdaq %0,50 düşüş gördü.

Yüksekten uçan altcoinler en çok hasarı gören varlık sınıfı oldu

Altcoin piyasasında özellikle DeFi tokenlerinin büyük kayıplar yaşadığını görüyoruz.

altcoin yorum
Günlük bakış. Coin360

Crypto.com coin (CRO), %33, Binance Smart Chain Venus (XVS), %24 düşüşle dikkat çeken coinler oldu.

Ancak bu dönemi yükselerek geçiren tokenler de yok değil. Solana (SOL) coin %11,23, Raydium ile işbirliği yapacağını açıkladıktan sonra arttı. Fantom (FTM), Yearm.Finance ile işbirliğini açıkladıktan sonra %24 oranında artış gördü.

Gelinen noktada kripto piyasasının toplam market cap değeri, 1,5 trilyon dolar, BTC Dom değeri ise %61,6 seviyelerini gösteriyor.

İlgili: Cardano ADA coin güncel fiyat tahmini, 2021-2025

İlgili: Chainlink LINK coin nedir? Yatırım yapılır mı?

Kaynak

Popüler kripto analisti yükselecek altcoini açıkladı

Popüler kripto para traderi ve influencer Elliot Wainman, yükseliş eğiliminde olmasını beklediği bir altcoini açıkladı.

Wainman’a göre, merkezsiz finans (DeFi) alanında yer alan ve avantajlı yapısını fungible olmayan (NFT) tokenlerle birleştiren bir coin yükselebilir.

Wainman, 260 bin takipçisine YouTube üzerinden seslendi. Fenomen analist, KIRA Network (KEX) coini işaret ederek, az bilinen coinin yakın gelecekte yükselme potansiyeline sahip olduğunu söyledi. KIRA, kullanıcıların aynı anda çok sayıda blockchain üzerinde token stakeleyerek, faiz kazanmalarına izin veren bir network.

Projenin web sitesine göre, bu dijital varlıklar stake edilirken ve ödüller kazanırken, kullanıcılar aynı zamanda likiditelerine tam olarak erişebilir ve fonlarını yönetebilirler. KIRA ekibinin iddiasına göre, KIRA network, NFT’ler de dahil olmak üzere herhangi bir tokeni gerçekte kilitlemeden pasif gelir elde etmeyi mümkün kılıyor.

Image result for kıra network KEX coin

Wainman videosunda, kullanıcıların varlıklarını kaldıraçla kullanırken onlarla daha fazla değer elde etmek için varlıklarını satmak zorunda olmadıklarını açıklayarak, türev piyasasında yakalanacak potansiyel değere işaret etti. Bununla birlikte, kaldıracın, önemli ölçüde daha yüksek riskler anlamına geldiği de açık.

KIRA projesi, ağ üzerinde güvenliği sağlamak için “multi-bonded proof-of-stake (POS)” adı verilen benzersiz bir fikir birliği modeli kullanıyor.

Network’un kullandığı bu yeni model, aynı anda birden fazla blockchaine entegre olan KIRA’nın, stake yoluyla likiditeleri serbest bırakmaya çalışan diğer projelerle rekabet etmesini kolaylaştıracak bir unsur.

KIRA Network, Ethereum, Polkadot, Binance Smart Chain ve Cosmos üzerinde bulunur. Bu noktada benzer hedeflere odaklanan RAPM ve Stafi gibi projelerin KIRA’dan daha fazla market cap değerine sahip olduğunu da söyleyelim.

KEX coin fiyatı, yıl başında ver, 0,022 dolardan, ATH zirvesi olan 2,1 dolara kadar yükseldi. Uniswap üzerinde bulunan KEX coin şu sıralar bir düzeltme evresinde ve 1,87 dolar civarlarında işlem görüyor.

İlgili: Hathor HTR coin nedir?

İlgili: JulSwap JULD coin nedir?

Kaynak

Altcoin yorum: Altcoin market değeri patlamanın eşiğinde

Kripto para sıralamasında ikinci, altcoin sıralamasında birinci sırada yer alan Ethereum, tüm zamanların en yüksek değerinden işlem görüyor. Ethereum’un yükselişi piyasaya yeni yatırımcıları çekmesi açısından da önemli.

Bu noktada sürekli yeni veriler geliyor. Eğer tarih kendini tekrar ederse, altcoin toplam market cağ değeri, olağanüstü bir kırılmanın eşiğinde olabilir.

Piyasadaki mevcut ivme ve oluşacak FOMO hesaba katıldığında, şok edici bir artışın eşiğinde olabiliriz.

Ethereum, Bitcoin FOMO’su tetikliyor

Bitcoin’in 1,000 dolardan, 20,000 dolara fırladığı 2017 yılında, diğer coinler de BTC’yi takip ettiler. Bu dönemde Ethereum 1440 dolara kadar yükseldi. Bu dönemin ardından da BTC ve ETH’de biriken sermaye, altcoinlere akmaya başladı.

Aynı senaryo şimdi de yaşanıyor. Hem BTC hem de ETH’de zirveler kırıldı. BTC 20.000 dolardan 42.000 dolara çıkarken, ETH eski ATH’snin 200 dolar üzerinde işlem görüyor.

Her iki coinin de bir fiyat arayışı içerisinde olduğu kesin ve arkalarından altcoinleri de sürüklüyorlar. Ancak Aralık 2020-Şubat 2021 sürecinde, şimdiye kadar, yaşadıklarımız geçmişte yaşananla kıyas dahi edilemez. Eğer tarih tekrar ederse, gelecek olan artış olağanüstü olacaktır.

altcoin total 2 cryptocap
Altcoin market cap TradingView

İlgili: Bitcoin dominance/hakimiyet teknik analizi: Altcoin kaderi bu grafiğe bağlı!

Parabolic SAR nedir?

Parabolic SAR, “dur ve ters pozisyon al” anlamına gelen, varlıkların kısa vade görünümleri üzerinde yapılan analizlerde kullanılan bir göstergedir.

Göreceli Güç Endeksi nedir?

Göreceli Güç Endeksi (RSI), teknik analizlerde kullanılan, bir varlığın (asset) aşırı alınma ve ya aşırı satılma koşullarını değerlendirmek için son fiyat değişikliklerinin büyüklüğünü ölçen bir göstergedir

Simetrik Model nedir?

Simetrik Model, aynı model içerisinde birbiriyle paralel, eş görünümlü ve aynı zamanda öngörülebilen yapılardır. Simetrik Modellerde, çizilen desenin bazı kısımları farklılık gösterse de, kritik kısımlar benzer olur.

Yönsel Hareket Endeksi nedir?

Yönlü Hareket Endeksi (DMI) üç ayrı göstergeden oluşan bir endekstir. Ortalama Yön Endeksi, Artı Yön Endeksi ve Eksi Yön Endeksi bir arada düşünüldüğünde Yönlü Hareket Endeksi ortaya çıkar. Endeks trendlerin ortaya çıkıp çıkmadığını haber verir.

Chaikin Money Flow Göstergesi nedir?

Chaikin Money Flow Göstergesi belirli bir zaman aralığında yaşanan para akışını ölçen bir göstergedir. Mark Chaikin tarafından geliştirilen gösterge, varlıklar üzerindeki alım ve ya satım baskısını ölçer.

Aroon Göstergesi nedir?

Aroon Göstergesi, Arron Yukarı ve Aroon Aşağı olarak da anılır, bir aralık sınırıdır. Kullanıcının belirlediği bir zaman aralığında, kaç tane düşüş veya yükseliş dönemi geçtiğini ölçmek için tasarlanmıştır.

Volatilite nedir?

Volatilite, finansal piyasalarda bir ünün fiyatının belirli bir zaman içerisinde yaşadığı oynaklıktır. Genellikle standart sapma ile ölçülmektedir. Belirsizliğin arttığı dönemlerde volatilite yüksek olur.

Market Cap nedir?

Market Cap (Market Capitalisation), Bir şirketin hisse sayısının hisse fiyatıyla çarpımıdır.Yüksek Market Cap değerine sahip şirketler, piyasada benimsenmiş ve ilgi gören şirketlerdir.

MACD Göstergesi Nedir?

MACD göstergesi trend takipçisi olan ve fiyatların iki farklı hareketli ortalaması arasındaki ilişkiyi gösteren bir momentum indikatörüdür.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: