Zamanı geldi mi? Parametreler çılgın altcoin sezonu için alarmda!

altcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.


Kripto para sektörünün uzun zamandır beklediği senaryo gerçekleşmek üzere. İşte ayrıntılar!


Marketcap UP Bitcoin dom DOWN

Kripto para piyasalarında hemen hemen herkesin merakle beklediği çılgın altcoin boğa sezonu artık başlamaya hazır gözüküyor. Parametreler Toplam market değeri için yeni ATH’yi işaret ederken Bitcoin dom’un 60 desteğini test ettiğini gösteriyor.

altcoin gündem Zamanı geldi mi? Parametreler çılgın altcoin sezonu için alarmda!

Tradingview’den alınan verilere göre toplam kripto para market değeri bir önceki ATH olan 1,83 trilyon dolara oldukça yaklaşmış ve heran yeni bir ATH’ye imza atabilecek durumda görünüyor. Ancak bu ATH’nin bir önceki ATH’den oldukça büyük bir farkı var.

Bundan bir önceki ATH’de yani 1,83 trilyon dolarlık market değerine ulaşılırken, piyasalar Bitcoin önderliğinde bu rekoru kırmış ve Bitcoin dom yüksek olduğu için altcoinler artan bu toplam değerden yeteri kadar pay alamamıştı.

Ancak bu sefer durum çok farklı. Bir önceki market değeri ATH’sinin gerçekleştiği 13 mart günü Bitcoin Dom 63 seviyelerini zorlarken, bugüne baktığımızda 60 desteğine tutunmaya çalıştığını görüyoruz. Bu da sizlerinde fark ettiği gibi altcoinlerin sırayla pump yapmasıyla taçlandırılıyor.

altcoin gündem Zamanı geldi mi? Parametreler çılgın altcoin sezonu için alarmda!

Toplam market değeri 1,8 trilyon dolar sınırında

Visa’dan dün gelen kripto paraların ağ üzerine yerleştirileceği yönündeki haberler en çok çoğu altcoinin çıkış noktası olan Ethereum’u etkiledi. ETH bu haberin ardından %7’ye yakın bir yükseliş sergilerken Bitcoin dom’un düşmesine ve de altcoin ekosisteminin yeşil renge bezenmesine neden oldu.

altcoin gündem Zamanı geldi mi? Parametreler çılgın altcoin sezonu için alarmda!

Sonuç olarak düşen Bitcoin dom’a, artan toplam market değeri eklendiğinde oluşan sonucu hep beraber tecrübe ettik. BTC Dom’un bir kaç baz puan daha düşmesiyle beraber çılgın altcoin sezonunun start’ı verilmiş olacaktır.

Top 10’da değil ama Coinbase’de en popüler altcoin!

ABD merkezli kripto para borsası Coinbase’de listelenmek kripto paralara için iyi bir prestij sağlıyor. Coinbase’i kripto paralar için “süper lige” benzetebiliriz. 1’inci ve 2’nci ligdeki takımlar nasıl ki süper lige girmek için mücadele ediyor. Piyasaya sürülen her kripto paranın hayalinde Coinbase’de listelenmek var.

Bir zamanların 3’üncü en büyük kripto parası XRP, Coinbase’de listeleniyordu. Ancak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) Ripple’ı mahkemeye vermesinin ardından Coinbase, XRP’yi liste dışı bıraktı.

XRP artık Coinbase’de değil ama XRP ile aynı misyona sahip olan bir kripto para Coinbase’de listeleniyor. Stellar Lumens’den (XLM) bahsediyoruz. Stellar da Ripple gibi finansal piyasalara uluslararası fon transferleri için ucuz, hızlı ve güvenli bir köprü olmayı öneriyor. Gerçekten de Stellar blockchain teknolojisi sayesinde SWIFT gibi eski nesil ödeme metotlarından daha etkin hizmet görüyor.

Lütfen Bkz: Kripto para haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Son günlerde Stellar’ın Coinbase’de oldukça popüler bir kripto para olduğuna şahit oluyoruz. Öyle ki popülerlik sıralamasında XLM, 3’üncü sıraya kadar yükseldi. Piyasa büyüklüğü açısından top 10’da olmayan XLM, Coinbase’de en popüler 3’üncü kripto para.

Stellar yazının kaleme alındığı saatte 0.38 dolardan işlem görüyor. 8.6 milyar dolarlık piyasa büyüklüğü ile Stellar en değerli 14’üncü kripto para. Aşağıdaki grafikte Stellar fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

altcoin gündem Zamanı geldi mi? Parametreler çılgın altcoin sezonu için alarmda!

XLM tüm zamanların rekorunu 4 Ocak 2018’de 0.93 dolarla kırdı. XLM 2021 yılı rekorunu ise 60 cent ile gördü. Ripple’ın XRP’si aleyhine başlatılan mahkeme süreci XLM’i de olumsuz etkiliyor. XLM ve XRP yöneticileri arasındaki organik bağ, XLM’i de olumsuz yönde etkiledi. Zira XLM, diğer kripto paralar gibi 2021’de tüm zamanların rekorunu tazeleyebilirdi.

Kaynak

Ünlü analistin ışık gördüğü iki altcoin!

Bitcoin, Ethereum, Binance Coin, Cardano ve birçok altcoin 2017-2018 döneminde yaşanan boğa sezonu rekorunu egale ederek yazın zamanda yeni ATH’lere (tüm zamanların rekoruna) imza attılar. Buna rağmen Bitcoin Cash, Ripple ve Bitcoin SV gibi kripto paralar için yeni ATH oldukça uzak bir ihtimal olarak görünüyor.

Ünlü analist Michael Van De Poppe’ye göre birazdan bahsedeceğimiz 2 kripto para ilerleyen süreçte ciddi değer kazanabilir belki de yeni bir ATH’ye imza atabilir.

Poppe’nin radarında olan ilk kripto para DIA. CoinMarketCap’te 300’lerde listelenen Dia, oldukça yeni bir proje.

CoinMarketCap’te 4 Ağustos 2020’den beri listelenen DIA, 1 dolar bandında listelenmeye başladı. 2 Eylül’de 5 doları gören kripto para yazının kaleme alındığı saatte 3.58 dolardan işlem görüyor. Aşağıdaki grafikte DIA fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

altcoin gündem Zamanı geldi mi? Parametreler çılgın altcoin sezonu için alarmda!

Lütfen Bkz: Kripto para haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Miachael Poppe’nin ışık gördüğü diğer kripto para ise Litecoin (LTC). Bu kripto para hakkında Poppe’nin youtube üzerinden paylaştığı analizi aşağıda görüyoruz.

Litecoin, yazının kaleme alındığı saatte 200 dolar civarında işlem görüyor. 13.59 milyar dolarlık piyasa büyüklüğü ile LTC, CoinMarketCap’te 9’uncu sırada işlem görüyor. Aşağıdaki grafite Litecoin fiyatlarındaki haftalık değişimi görüyoruz.

altcoin gündem Zamanı geldi mi? Parametreler çılgın altcoin sezonu için alarmda!

19 Aralık 2017’de Litecoin (LTC) 375 doları görerek tüm zamanların rekorunu kırmıştı.

Kaynak

Yüksek potansiyelli 9 altcoin!

Youtube’da 563 bin abonesi olan ünlü kripto para analisti Austin Arnold, radarında bulunan ve önümüzdeki haftalarda yükseleceğini düşündüğü 9 altcoini listeledi:

Ethereum

Austin Arnold,  Ethereum ekibinin gelecek ay gaz ücreti kullanımına yönelik optimizasyonları içeren Berlin güncellemesini gerçekleştirmeyi planladığını belirtiyor. Ünlü analizci bu güncellemeyle beraber, Ethereum’da büyük bir patlama olacağına inanıyor.

altcoin gündem Zamanı geldi mi? Parametreler çılgın altcoin sezonu için alarmda!

Cardano ADA

Arnold, listesinin 2. Sırasına Ethereum’un kurucu ortaklarından biri olan Charles Hoskinson’ın akıllı sözleşme platformu Cardano’yu (ADA) koyuyor.

Cardana’nun Marry Hard Forkuyla artık Ethereum gibi bünyesinde farklı altcoinler barındırabilecek çok zincirli bir yapıya devşirdiğine dikkat çeken Arnold, önümüzdeki süreçte ADA’dan sıçrama bekliyor.

Litecoin (LTC)

Ünlü analizci Austin Arnold’un listesinin üçüncü sırasında Litecoin’i buluyoruz. Teknik analizle temel analizi harmanlayan Arnold, Litecoin’in gizlilik merkezli MimbleWimble güncellemesi için hazırlandığını belirterek, LTC’nin önümüzdeki aylarda en iyi risk ayarlı getirilerden birine sahip olabileceğini bildiriyor.

altcoin gündem Zamanı geldi mi? Parametreler çılgın altcoin sezonu için alarmda!

Chainlink LINK

Chainlink (LINK), Arnold’un listesinde 4. Sırayı kaplıyor. Analizci yakın zamanda Citigroup tarafından yayımlanan LINK hakkındaki olumlu raporunu işaret ederek, Chainlink’te yükseliş beklediğini dile getiriyor.

Polygon (MATIC), Skale Network (SKL), SushiSwap (SUSHI)

Arnold bu üç koinin geçtiğimiz günlerde Coinbase’de listelendiğini belirtirken, yakalamış oldukları ivmeyi koruyarak yukarı yönlü çok daha fazla hareket edebileceklerini düşünüyor.

altcoin gündem Zamanı geldi mi? Parametreler çılgın altcoin sezonu için alarmda!

Cook Protocol

Ünlü analizcinin listesinin 8. Sırasında bir dex protokülü olan Cook bulunuyor. DuckDAO’nun dünyanın dört bir yanından kuluçka projelere yatırım yaptığını ve Cook Protocol’ünde bunlardan biri olduğunu vurgulayan Austin Arnold, uzun vade yatırımcılarının bu projeyi mutlaka değerlendirmeleri gerektiği düşünüyor.

Chiliz (CHZ)

Austin Arnold’un dokuz numarasındaki kripto para olarak karşımıza Chiliz çıkıyor. Arnold, son bir ayda yatırımcısına 10x’den fazla kazandıran CHZ’i, bir non-fungible token yani NFT projesi olduğu için oldukça potansiyelli görüyor.

Yok artık! Ünlü NBA takımı fenomen altcoin üzerinden bilet satıyor

Geçenlerde CNBC’ye konuşan Henry Blodget’ın ifadeleri kripto para ve Bitcoin piyasalarını özetler nitelikteydi.  

“Bitcoin 1 milyon dolara kadar çıkabilir…. 1 dolara doğru da gidebilir. Ve aslında, her ikisini de yapabilir.”

Yani piyasa öyle bir noktaya geldi ki muhafazakar iktisat ilkeleri ile kripto para piyasalarında öngörüde bulunmak neredeyse imkansız hale geldi.

Bir kripto paranın hikayesinden bahsetmek istiyoruz: Tamamen şaka amaçlı kuruşmuş bu kripto para, zamanla piyasalar tarafından ciddiye alınmaya başlandı ve önemli bir yatırım aracı haline geldi. Öyle ki bu kripto para kariyerinin zirvesinde olan ünlü CEO Elon Musk’ın bile radarına girdi.   

Bahsettiğimiz kripto para DogeCoin!

Ünlü NBA takımı Dallas Mavericks yaptığı resmi duyuruda takımın bilet satışlarında ve lisanslı ürünlerin satışında DogeCoin kabul etmeye başladığını duyurdu. Dallas Mavericks, Bitcoin üzerinden bilet satışı yapmaya başlayan ilk takım olmuştu! Şimdi DogeCoin’i de kucaklıyor.

Lütfen Bkz: Kripto para haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

DogeCoin kullanımı ABD’de son hızla yaygınlaşmaya devam ediyor. CoinFlip isimli kripto para ATM şirketinden yapılan açıklamada DogeCoin, ABD genelinde 1800’ün üzerindeki ATM’de nakde dönüştürülebiliyor. Benzer şekilde bu ATM’lerden DogeCoin satın alınabiliyor.

Doge yazının kaleme alındığı saatte 0.049 cent civarında işlem görüyor. 6.3 milyar dolarlık piyasa büyüklüğü ile Doge, CoinMarkerCap sıralamasında 14’üncü sırada işlem görüyor.

Dogecoin son günlerde gösterdiği performans sayesinde Monero, IOTA ve Tron gibi birçok kripto parayı yerinden ederek üst sıralara doğru koşuyor.

Kaynak

Türklerin Pfizer aşısından sonraki teknolojik başarısı: Avalanche (AVAX)!

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci tüm dünyayı kasıp kavuran Korona Salgınına çare olabilecek en güçlü aşıyı geliştirerek ülkemizin gururu haline geldiler. Türkiye’den Almanya’ya göç eden ailenin çocukları olan Şahin ve Türeci çifti, Pfizer aşısını geliştirerek 2020 yılına damgasını vurdu. Öyle ki Der Spiegel ve Times gibi dergiler, başarılı Türk mucitleri kapak resmi yaparak yayına çıktılar. Kuvvetle muhtemel ilerleyen yıllarda başarılı Türk mucitler, Nobel ödülüne aday gösterilecekler.

altcoin gündem Zamanı geldi mi? Parametreler çılgın altcoin sezonu için alarmda!

Şu sıralar kripto para piyasalarında başka bir Türk girişimcinin başarılı konuşuluyor. Emin Gün Sirer tarafından yönetilen Ava Labs tarafından üretilen Avalanche (AVAX)’dan bahsediyoruz.Farklı blockchain ağlarını tekbir network üzerinde çalıştırmayı başaran Ava Labs, blockchain teknoloji ile dönüşmek isteyen firmalar için rağbet gören bir adres haline geldi. Avalanche ise Ava Labs blockhain ağının yönetim token’ı olarak piyasaya sürüldü.

Sirer'den Tron
Emin Gün Sirer

Avalanche, kripto para piyasalarında tam bir rekor kırdı. Ne Bitcoin ne de Ethereum Avalanche’nin gösterdiği performansı şu ana kadar gösterdi. 2021 yılına 3 dolar bandında giren AVAX yazının kaleme alındığı saatte 50 doların üstünde işlem görüyor. 10 Şubat 2021’de (dün) AVAX, 60 doları görerek tüm zamanların rekorunu imza attı. Aşağıdaki grafikte AVAX fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

altcoin gündem Zamanı geldi mi? Parametreler çılgın altcoin sezonu için alarmda!

Lütfen Bkz: Kripto para haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

AVAX mükemmel performansı sayesinde 4 milyar dolarlık piyasa büyüklüğüne ulaştı ve CoinMarketCap sıralamasında top 20’ye girdi.

Şu sıralar altcoin piyasalarında ciddi hareketlenmeler gözleniyor. Bitcoin’deki fiyat artışına rağmen Bitcoin’in toplam piyasa içerisindeki payı azalıyor. Bitcoin’in toplam piyasa hakimiyeti %60’lare gerilemiş durumda.

Kısaca altcoin sezonu açılmış olabilir.

Kaynak

Sıkça Sorulan Sorular

Altcoinler nedir?

Bitcoin hariç tüm kripto paralar altcoinler olarak tanımlanıyor. Altcoinler, toplam kripto para piyasalarının yaklaşık %40’ını oluşturuyor.


Exit Scam nedir?

kripto para dolandırıcılık

Piyasada başvurulan bir dolandırıcılık yöntemi. Dolandırıcı, paravan bir iş kuruyor ve ardından siparişleri topluyor. Ardından paraları alıyor ama ürünleri göndermiyor. Kripto para piyasalarında da exit scam kendi özgü koşullarda gerçekleşebiliyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Zamanı geldi mi? Parametreler çılgın altcoin sezonu için alarmda!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.