1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. PayPal gümbür gümbür geliyor; işte sonraki adımı

PayPal gümbür gümbür geliyor; işte sonraki adımı

PayPal gümbür gümbür geliyor; işte sonraki adımı
0

Bitcoin’e alternatif kripto paralar altcoin olarak biliniyor. Bu sayfamızda altcoin gündem, haber ve son dakika gelişmeleri ile karşınızdayız.


PayPal gümbür gümbür geliyor; işte sonraki adımı

Dün Paypal’dan gelen haberin ardından Bitcoin, 2020 yılının rekorunu kırdı. BTC/USD paritesi 13,250 doları gördü. Bitcoin, 2019 yılı rekorunu ise 15 Haziran 2019’da 14,000 doları görerek kırmıştı. Her iki yılda Bitcoin’i zirveye taşıyan gerekçeler benzerlik arz ediyor.

Piyasayı yakından takip eden okuyucularımız hatırlayacaktır; 2019 yılına Facebook’un Libra projesi damgasını vurdu. Libra white paper’ını açıklamasının ardından Bitcoin 14,000 doları görerek 2019 yılının rekorunu kırdı. Facebook’un kripto para piyasalarına olan ilgisi Bitcoin ve Bitcoin’in getirdiği yeniliğe meşruiyet kattı.

altcoin gündem PayPal gümbür gümbür geliyor; işte sonraki adımı

koinmedya_brave

Bitcoin’in şimdiki rekorunda ise Paypal’ın kripto para açılımı etkili oldu. Paypal, kripto para piyasalarına girdi. Kripto para yatırımcıları Bitcoin’lerini Paypal hesaplarında saklayabilecek, harcayabilecek ve transfer edebilecek. Bu aşamadan sonra herkesin aklında şu soru var:

Paypal neden kendi kripto parasını çıkarmıyor?

Bu soruya kripto para piyasalarının tanıdık siması Meltem Demirors cevap veriyor. Meltem Hanım CNBC’ye verdiği demeçte Paypal’ın bir sonraki adımının kendi kripto parasını çıkarmak olacağını belirtti. Yani 2019 Haziran döneminden önce yaşanan süreç tekrardan kendini gösterebilir.

Paypal tarafından kendi kripto parasını çıkarmaya yönelik resmi bir açıklama gelirse Bitcoin, 2020 yılı bitmeden yeni bir rekor daha kırabilir.

Paypal’un olası kripto parasının Bitcoin’e rakip olma ihtimali de var. Ne de olsa haliz hazırda Paypal’ın 300 milyonun üzerinde kullanıcısı var.

Ayrıca Paypal kripto para çıkarma konusunda adım attığında Libra gibi hukuki engellerle de karşılaşması olasılık dahilinde. Sonuçta Libra’ya birçok ülke yeşil ışık yakmamıştı.

Kaynak

IMF’den kripto para CEO’suna çok özel davet!

190 ülkenin üye olduğu Uluslararası Para Fonu (IMF) küresel finansal istikrar ve küresel finansal uyum için 1945 yılında İkinci Dünya Savaşının hemen ardından kuruldu. 1945 yılında ABD’nin Bretton Woods kasabasında toplanan dünya ülkeleri İMF ile beraber Dünya Bankasının da kurulmasına karar verdiler. IMF finansal piyasalarda istikrarı hedeflerken Dünya Bankası da küresel kalkınma konusunda uğraş veriyor.

Lütfen Bkz: Ethereum gündem: Ethereum haber ve son dakika gelişmeleri

IMF ve Dünya Bankası politikalarının küresel finansal istikrarı veya küresel kalkınmayı sağlamada ne kadar başarılı oldukları tartışılır bir konu. Ancak yine de IMF ve Dünya Bankası çalışmaları ekonominin aktörleri tarafından dikkatlice takip edilmektedir. Ayrıca IMF politikalarını ekonomilerin aktörleri, azami derecede uygulamaya çalışmaktadır. IMF ekonomistleri tarafından kaleme alınan makaleler ilgi ile takip ediliyor. IMF’in ekonomik tahminleri birçok ülkede gündem oluyor.

IMF tarafından yarın online olarak önemli bir toplantı düzenlenecek. IMF tarafından yıllık düzenlenen toplantıya FED Başkanı Jerome Powell ve Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) yöneticisi Agustin Carstens başta olmak üzere birçok tanıdık sima davet edildi. Panelde kripto para piyasalarına da özel bir davet çıkarıldı. IMF’nin yıllık toplantısında kripto para piyasalarını Stellar Lumens temsil edecek.  

IMF tarafından online düzenlenen yıllık toplantının adı: “Sınırlar arası Ödemeler: Yeni bir başlangıç”.

Kripto para piyasalarından davet giden sima Stellar Lumens’in CEO’su Denelle Dixon. Dixon’un bulunduğu panele katılan diğer katılımcılar; eCurrency CEO’su Jonathan Dharmapalan, Mastercard yöneticisi Rory MacFarquhar ve Celo CEO’su Rene Reinsberg.

Denelle Dixon’un bulunduğu panelde sınırlar arası ödemeler endüstrisinde yeni teknolojiler tartışılacak.

Kaynak

Justin Sun’ın suçladığı altcoinde deprem!

Tron’un CEO’su dün bir altcoin ile alakalı önemli iddialarda bulundu. Bugün Justin Sun’ın hedefe koyduğu kripto parada tam anlamıyla deprem yaşanıyor: Günün en çok değer kaybeden kripto parası, Justin Sun’ın hedefe koyduğu altcoin.

Justin Sun söz konusu altcoin için exit scam suçlamasında bulunuyor. Exit Scam, bir kripto para projesinin ilk arzını (ICO) gerçekleştirdikten sonra paraları toplayıp kaçması durumu için kullanılıyor. 2017-2018 ICO balonu sürecinde birçok proje gün yüzüne çıktı. Piyasadan milyonlarca dolar değerinde fon toplayan kötü niyetli kişiler, paraları topladıktan sonra izlerini kaybettirdiler ve arkalarında birçok mağdur bıraktılar.

Kripto para piyasalarının oldukça yeni olması ve regüle edilmemiş piyasalar olması nedeniyle exit scam, spekülasyon ve manipülasyon başta olmak üzere birçok kötü niyetli ve ahlaksız davranışlar piyasada gözlemlenebiliyor.

Justin Sun’ın suçlamalarına maruz kalan kripto para projesi; Filecoin. Bugün kripto para piyasalarında en çok değer kaybı Filecoin’de (FIL) gözleniyor. Filecoin fiyatları %30’a yakın değer kaybı yaşıyor.

Bu olay nereden bakarsak bakalım oldukça sıkıntılı bir süreç ve kripto para piyasalarına zarar veriyor. Eğer Justin Sun haklı ise “exit scam” olayı ile karşı karşıyayız. Eğer Justin Sun haksız ise bu durumda Tron’un CEO’su “spekülasyon veya manipülasyon” yapıyor. Spekülasyon ve manipilasyon konusunda da Justin Sun’ın sicili pek de temiz sayılmaz.

CoinMarketCap’te 15 Ekim’de 29 dolardan listelenmeye başlayan FIL coin, 15 Ekim’de yani piyasaya sürüldüğü gün 131 dolara kadar çıktı. Fil Coin yazının kaleme alındığı saatte ise 45 dolardan işlem görüyor.

altcoin gündem PayPal gümbür gümbür geliyor; işte sonraki adımıKaynak

20 yıl sonra Atari şaşırtan özelliği ile huzurlarınızda!

Atari 20 yıl aradan sonra huzurlarınızda. Atari bu sefer teknolojinin gereklerine ayak uydurarak geliyor.

Tarihin en önemli video oyunu geliştiricisi Atari, bir neslin çocukluk dönemine damgasını vurdu. Ardından gelişen PC’ler Atari’nin ekonomik anlamda sıkıntılı bir döneme girmesine neden oldu ve Atari rekabet gücünü kaybetti. PC’lerin ve Laptopların gelişmesi ile Atari üretimine ara verdi.

Atari fanları müjde! 20 yıllık ara önümüzdeki ay sona eriyor. Atari yeni modeli ile piyasada boy gösterecek. Atari’nin 2020 model donanımında kripto para özelliği olacak. Yeni Atari donanımı hem internet ile bağlantılı olacak hem de blockchain’lerle.

Lütfen Bkz: Güncel altcoin rehberi: Altcoin nedir? Altcoin çeşitleri kapsamlı temel analiz

Atari, 29 Ekim’de tanesi 25 cent’ten 1 milyon dolarlık Atari token satışı planlıyor. Atari token satışları Bitcoin.com başta olmak üzere birçok borsa üzerinden gerçekleştirilecek.

Atari tokenlar; oyun ve Atari donanımlarını satın alırken kullanılabilecek. Ayrıca Atari oyunları üzerinden düzenlenen müsabakaları kazanan Atari severler, Atari token kazanabilecek.

Atari’nin stabil bir coin çıkarma konusunda da çalışmalarının olduğu iddia ediliyor. Bilindiği gibi stabil coin’ler değerini dolar gibi fiat para birimlerine birebir sabitlemiş kripto paralardı. Stabil coinlere Tether ve Libra’yı örnek olarak verebiliriz.

Atari ve Litecoin Kuruluşu arasında bir dirsek teması olduğuna dair iddialar da söz konusu.

Ethereum blockchain’inde işlem gören blockchain merkezli oyunlar da son dönemde oldukça ilgi görüyor. Bu sektöre Atari’nin girmesi ile bir canlılığın yaşanması bekleniyor.

Kaynak

Altcoin sezonu devam mı edecek?

Kripto para piyasalarında yatırımcıların takip ettiği iki önemli fon hareketi var. Birinci fon hareketi dış dünyadan kripto para piyasalarına yönelik fon hareketleri. Diğeri ise altcoin ve Bitcoin arasındaki fon hareketi.

Kripto para piyasalarında Bitcoin ve altcoinler birlikte değer kazanıyorken dış piyasalardan kripto para piyasalarına yoğun para girişi oluyor. Bu para farklı oranlarda Bitcoin ve altcoinlere akıyor. Son dönemde dış piyasalardan giren fonların önemli kısmı DeFi platformları ve DeFi’lerle bağlantılı kripto paralara akıyor. Bu sayede altcoin piyasalarının toplam piyasa büyüklüğü artıyor. Bu fon hareketlerinin sonucu olarak Bitcoin hakimiyet oranları azalıyor.

Lütfen Bkz: Ethereum değerleri tehlikeli sinyaller veriyor!

Mayıs ayından itibaren Bitcoin hakimiyet oranları yaklaşık %10 oranında azaldı. Bitcoin hakimiyet oranı %69’un üzerinden %60’ın altına kadar geriledi.

altcoin gündem PayPal gümbür gümbür geliyor; işte sonraki adımı

Bitcoin hakimiyet oranlarında %60 düzeyinde bir destek hattı oluştu. Bitcoin, bu desteği korumaya çalışıyor. Altcoin’ler ise piyasa hakimiyetini %40’ın üzerine taşımaya çalışıyor.

Yukarıda bahsedilen ikinci önemli fon hareketleri ise kripto para piyasaları içerisindeki hareketlilik. Yani Bitcoin ile altcoinler arasındaki fon akışı. Kriz halinde altcoin yatırımcıları, fonlarını Bitcoin’e kaydırıyor. Bu süreçte Bitcoin hakimiyet oranlarında artış yaşanıyor. 2 Eylül’deki düzeltmede hem Bitcoin hem de altcoinler değer kaybettiler ancak Bitcoin hakimiyet oranları artış gösterdi. Yani kriz halinde bazı altcoin yatırımcıları, altcoinlerini satarak Bitcoin satıl almayı tercih ettiler. Bitcoin hakimiyet oranları tekrardan %60’ın üstüne çıktı.

altcoin gündem PayPal gümbür gümbür geliyor; işte sonraki adımı

Bitcoin hakimiyet oranları için %60 seviyesi altcoin sezonu için tamam mı devam mı bandını oluşturuyor. Eğer DeFİ rüzgarı devam ederse bu oran %55’lere kadar gerileyebilir. Yani altcoin sezonu bir süre daha devam edebilir.

altcoin gündem PayPal gümbür gümbür geliyor; işte sonraki adımı

Kaynak

Altcoinler nedir?

Bitcoin hariç tüm kripto paralar altcoinler olarak tanımlanıyor. Altcoinler, toplam kripto para piyasalarının yaklaşık %40’ını oluşturuyor.

Exit Scam nedir?

kripto para dolandırıcılık

Piyasada başvurulan bir dolandırıcılık yöntemi. Dolandırıcı, paravan bir iş kuruyor ve ardından siparişleri topluyor. Ardından paraları alıyor ama ürünleri göndermiyor. Kripto para piyasalarında da exit scam kendi özgü koşullarda gerçekleşebiliyor.