1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. 2021 Altcoinlerin bağımsızlık yılı!

2021 Altcoinlerin bağımsızlık yılı!

2021 Altcoinlerin bağımsızlık yılı!
0
profitfarmers_koinmedya

2021 yılı altcoinler adına neler getirecek? Bitcoin hakimiyetinden bir türlü kurtulamayan altcoinlerin bu yıl bağımsızlıklarını ilan etmesini bekleyebilir miyiz?


Altcoin sezonu 2021

2017 yılında yaşanan Bitcoin rallisinde altcoinler de payını almıştı ama altcoinlerin o zamanki yükselişi Bitcoin rallisinin bir çeşit aksesuarı gibiydi. Bitcoin o zaman yeni ATH yakaladığında altcoinlere de çığ gibi yatırım gelmişti. Aslında bunun anlamı altcoinlerin fazla bir bağımsız ilerleme gösteremediğiydi. Bunu yanında kısa dönem BTC zirvelerini de altcoin rallileri takip etmişti. Ancak 2021 yılında bu görünüm tamamen değişti. En zirve altcoin ETH, ETH 2.0 lansmanı ile  bu konuda liderliği elden bırakmadan ve fiyatını 1300 dolara çıkartarak devam ediyordu. Yazımızı hzaırlarken piyasa kırmızıya dönüştü ve ETH şu anda 1.120 dolardan işlem görüyor.

Piyasa kapitalizasyonundaki yükseliş ve ETH vadelilerinin yüksek yatırım getirisi  Ethereum’un liderliğinde bir ralliye yol açtı. İlk 10’daki pek çok altcoin çift haneli rakamlarla ifade edilen kazanımlar gösterdiler. Stellar Lumens ve Cardano bunlardan öne çıkanlar. Çoğu da Bitcoin rallisinden bağımsız olarak bu kazanımı elde etti. 2020 yılının son iki çeyreğinde altcoinler ile Bitcoin arasındaki korelasyon düştü ama  fiyat rallisi devam etti. Bu durumu isterseniz çok mantıksız diyebilirsiniz isterseniz Bitcoin den bağımsızlıklarını ilan ediyorlar deyin ama bu altcoin sezonu bir başka, daha önce yaşananlara benzemiyor.

Bu alt sezonunda DeFi projeleri çok büyük hareketler gerçekleştirdiler

Bu alt sezonda DeFi projeleri, 30,17 bin BTC’ye kadar yüksek yatırım akışı ile büyük hamleler yaptılar. DeFi’nin Bitcoin’deki TVL’si düşüyor olsa da, DeFi projelerindeki kazanç Bitcoin’in fiyat rallisiyle ilgili değil aslında. En iyi altcoin projeleri tarafından kaydedilen kazançlar, son çeyrekte bireysel tüccarların portföyünü değiştirdi. Bitcoin’in hakimiyeti % 68’e yükseldi ve gelecekte muhtemelen % 70’e veya daha yükseğe çıkması bekleniyor. Bitcoin’in artan hakimiyeti diğer yandan altcoinlerin yatırım akışına bir tehdit oluşturuyor ve bu gerçekleşmeden önce alt sezon aniden durabilir de. En iyi altcoinlerin Bitcoin ile korelasyonu, Bitcoin’in fiyat artışından bu yana düşmüş durumda, son yedi gündeki korelasyon aşağıda görülebilir.

altcoin gündem 2021 Altcoinlerin bağımsızlık yılı!

CoinMarketCap verilerine göre ilk 10 altcoin ile Bitcoin arasındaki korelasyon diğerlerine kıyasla çok daha yüksek. Getirilerin daha yüksek olması nedeniyle korelasyonda bir artış var, ancak mevcut sezon neredeyse Bitcoin’den bağımsız ve bu da onu 2017’deki olandan farklı kılıyor.

Kaynak

Ethereum önderliğindeki altlar gaza bastı!( 4 Ocak)

Kripto para sektörü yine herkesi şaşırtmaya devam ediyor. Bitcoin’in birkaç günlük soluksuz ilerleyişi sonucu iyice ezilen altlar, son 24 saatte çok farklı bir senaryoyla karşımıza çıkıyor.

Bitcoin’in 34,600 dolara ulaşarak yeni ATH yapmasıyla birlikte %73’lere ulaşan DOM, altcoin boğası bekleyenleri umutsuzluğa sevk etmişti. Ancak Bitcoin’in biraz gerilemesi ile beraber %68’lere kadar düşen DOM, neredeyse tüm altcoin marketinin yeşile boyamasına neden oldu.

İlgili haber: Bitcoin dominance/hakimiyet teknik analizi: Altcoin kaderi bu grafiğe bağlı!

Altcoinlerde çift haneli yükseliş oranları!

BTC DOM’unun düşmesinde ana faktör hiç şüphesiz Ethereum oldu. ETH 2021 yılının ilk günlerinde gösterdiği %40’lık yükselişle, altcoinlerin BTC pariteleri karşısındaki baş kaldırışına önderlik etti. ETH gün içinde 1.160 dolara ulaşarak son 3 yıldaki en yüksek fiyatına ulaştı.

ETH’yi takip eden Bitcoin Cash %25 artarak 445 $’a, Cardano (%31) 0.23 $’ a, Chainlink (%25) 15 $ ve Litecoin (%21) 174 $’ a kadar yükseldi. Polkadot ve Binance Coin, tüm zamanların en yüksek rekorunu kırdı. BNB 44 dolara ulaşırken DOT ise 10,5 dolardan çift haneli bir fiyat etiketi gördü. Sektör akabinde sağlam bir düzeltme görse de piyasanın yakın zamanda bu fiyatlara yeniden ulaşması bekleniyor.

altcoin gündem 2021 Altcoinlerin bağımsızlık yılı!

Son gelen düzeltme ne anlama geliyor?

Teknik analizde her zaman geçerli olan bir kural vardır. Bu da grafik tahtasında herhangi bir boşluk varsa onun dolacağıdır. Piyasalarda 1 saat önce yaşanan bu düşüşte, makerın tahtada oluşan boşluğu doldurmasından başka bir şey değildir. Toplam piyasa değeri 900 milyar dolardan korkunç bir şekilde 800 milyar dolarlara kadar gerilese de kripto para piyasaları hala bullish trendini devam ettiriyor. Panik satışlardan kaçınalım.

altcoin gündem 2021 Altcoinlerin bağımsızlık yılı!

XRP’ye yakın iki kripto sırasını mı bekliyor?

Kripto dünyasında popüler bir analist, XRP ile iki farklı kripto para arasında ilginç bir korelasyon tespit ettiği iddiasında bulunuyor.

Adaptive Capital eski ortaklarından Willy Woo, Chainlink (LINK) ve Cardano’nun (ADA) geçen hafta sansasyonel bir çöküş yaşayan XRP ile başka kripto paraların göstermediği benzerlikler gösterdiği düşüncesinde.

Woo, fiyat hareketlerinin, yatırımcılarda, XRP gibi bu iki coinin de soruşturma geçireceği inancı olduğu izlenimini verdiğini söylüyor.

Cardano ve Chainlink, XRP’ye en yakın ilişkili [coinlerdir]. Bu tam olarak perde arkasından alınmış bir bilgi değil… Son iki günlük alım-satım işlemleri, yatırımcıların regülasyon endişelerini bu iki coin üzerinde yoğunlaştırdıklarını gösteriyor.

altcoin gündem 2021 Altcoinlerin bağımsızlık yılı!
Coinmarketcap

Woo, SEC’in regulasyon hamleleri sonrasında, önümüzdeki dönemin altcoinler için sarsıntılı bir yolculuk haline geleceği düşüncesinde.

….Muhtemelen, şu an, altcoinlerin geleceği ile ilgili bir başlık açmanın tam sırası. Ve bu kripto-cap dominance bölümünde olabilir.

Varlık rezervleri (çok kabaca)

  • 12 trilyon dolar Altın
  • 90 trilyon dolar Fiat
  • 100 trilyon dolar Hisse senedi
  • 100 trilyon dolar Tahvil
  • 250 trilyon dolar Gayrimenkul

Türevler = 1000 trilyon dolar

Türev piyasası, riskin alınıp-satıldığı ve el değiştirdiği bir alandır. Modern dünya sistemi bunun üzerine kurulmuştur.

Evinize sigorta mı yaptırmak istiyorsunuz? Çiftçilerin üretime devam etmesini mi istiyorsunuz? İlk kuracağınız iş için krediye ne dersiniz? Türevler bu risk faaliyetlerini döndüren unsurlardır. Türevler, değer rezervi olarak teminat kullanarak işi yürütürler.

Merkezsiz finans DeFi, şu an ki haliyle, alım-satım ve riskin el değiştirmesi konusunda deneysel bir çalışmadır. Bu sistemin çalışması için DeFi ağı market capının teminat görevi görüyor olması gerekir.

Woo, altcoinler içerisinde sağlam projelerin çıkıp kendilerini güçlendirdiklerinde, Bitcoin Dominance’ın da, zaman içerisinde, toplam kripto market cap değerinin 1/3’üne kadar düşebileceği görüşünde.

Geleneksel dünyada, türev piyasası ile değer rezervi arasında 2:1 oranında bir ilişki vardır. Bu, Bitcoin Dominance’ın %33 olması gerektiği anlamına gelir. Yapılacak ilk iş bir değer rezervi oluşturmak; Bitcoin Dominance bu yüzden çok yüksek. [Dom’un] %33’lere doğru bir düşüş trendine girmesi mümkün.

Ünlü analizciden enstantaneler!

Kripto Twitter’ın tutulan analizcilerinden Michaël van de Poppe, büyük bir altcoin koşusunun yaklaştığını müjdeliyor.

Fenomen analizci, 89.000 Twitter takipçisine, önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde Bitcoin’de süregelen boğa hareketlerinin altcoinlere de sirayet edeceğini, bu nedenle de sermayesinin bir bölümünü altcoinlere ayırdığını belirtiyor.

Videoyu Türkçe altyazı seçeneğini kullanarak izleyebilirsiniz.

Altcoin boğa sezonunun Ethereum ve XRP önderliğinde gerçekleşeceğini düşünen Michaël van de Poppe, XRP’nin tüm zamanların en yüksek rakamı olan 3,84 doların oldukça uzağında olduğunu belirtirken, Bitcoin hakimiyetinin (DOM) düşmesinde Ripple’ın önemli bir misyon üstleneceğinin altını çiziyor.

”Konu XRP olduğunda, oldukça belirgin bir aralığımız olduğunu düşünüyorum. Ripple, 0,45 dolardaki destek noktamız ile 0,69 dolar aralığındaki direnç noktası arasında salınım yapacaktır. Bir sonraki sıçrayış için ise mart ayını beklemek zorunda kalabiliriz.”

Ayrıca önümüzdeki günlerde Bitcoin’de büyük bir düzeltme bekleyen ünlü analizci, bu düzeltmeyle beraber Ethereum’un 450-490 dolar bandına geri çekileceğini iddia ediyor.

altcoin gündem 2021 Altcoinlerin bağımsızlık yılı!

Kaynak

Altcoinler nedir?

Bitcoin hariç tüm kripto paralar altcoinler olarak tanımlanıyor. Altcoinler, toplam kripto para piyasalarının yaklaşık %40’ını oluşturuyor.

Exit Scam nedir?

kripto para dolandırıcılık

Piyasada başvurulan bir dolandırıcılık yöntemi. Dolandırıcı, paravan bir iş kuruyor ve ardından siparişleri topluyor. Ardından paraları alıyor ama ürünleri göndermiyor. Kripto para piyasalarında da exit scam kendi özgü koşullarda gerçekleşebiliyor.