Loading...
btc
BTC
0.1%
Bitcoin
66.110,82 USDT
eth
ETH
2.24%
Ethereum
3.559,61 USDT
bch
BCH
1.41%
Bitcoin Cash
428,86 USDT
xrp
XRP
3.54%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
1.94%
Litecoin
79,11 USDT
bnb
BNB
0.4%
Binance Coin
605,70 USDT
sol
SOL
0.99%
Solana
144,47 USDT
avax
AVAX
-1%
Avalanche
29,99 USDT
ada
ADA
0.03%
Cardano
0,41 USDT
dot
DOT
0.24%
Poladot
6,18 USDT
doge
DOGE
0.86%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
1.87%
Shiba Inu
0,00 USDT

Teşvik paketi Bitcoin’de beklenen etkiyi yaratmadı!

İşte son Bitcoin yükselişinin arkasındaki temel faktör!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD hükümetinin son 1,9 trilyon dolarlık teşvik fonu kripto borsalarında beklenen hacmi yaratmadı. İşlem hacminin düşük kalmasına ilişkin yapılan değerlendirmeler ve detaylar haberimizde.

1,9 trilyon dolarlık teşvik Bitcoin’de beklenen etkiyi yaratmadı

ABD hükümetinin son 1,9 trilyon dolarlık teşvik fonunun ardından kripto borsalarında artan bir ticari hacim görülmedi. Daha önceki teşvik paketlerinin açıklanmasının ardından kripto alımlarında artışlar olmuştu. Yeni teşvik paketinin ardından kripto alımlarından artış olmaması yatırımcıların dikkatini çekti.

Bitcoin satın alımlarında katılım düşük oranlarda kaldı

Son günlerde Bitcoin alımlarına olan düşük katılım, yatırımcıların dikkatini şimdiden çekti. Oluşan havaya rağmen, ABD merkezli bir borsa olan Voyager’ın CEO’su, daha önceki teşvik fonlarının borsada önemli miktarda mevduat alımı ile sonuçlandığını belirterek, eğilimin olumsuz olduğunu öne sürmek için henüz çok erken olduğunu açıkladı.

Bkz: Bitcoin, Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

ABD merkezli başka bir borsa olan Kraken’de benzer şekilde, “Birçok müşteri hala satış hedeflerini daha yükseğe ayarlıyor” diyerek, müşterilerin bir ayarlama döneminde olduğunu belirtti.

Katılımın düşük kalmasının birçok nedene bağlı olabileceği değerlendiriliyor. Perakende tüccarlarının son birkaç ay içerisinde aşırı artış gösteren teknoloji hisse senetleri ile kripto paralara teklif vermeyi duraklatmış olabilecekleri yapılan değerlendirmeler arasında. Bloomberg’e göre Reddit’in WallStreetBets forumu üyeleri tarafından tercih edilen hisse senetlerinin alım satım hacimleri düştüğü de katılımın düşük olmasını etkileyen faktörlerden biri.

Katılımın düşük olmasının diğer makroekonomik faktörlerden de kaynaklanması mümkün. Teşvik paketleri ile ABD ekonomisinin pandeminin neden olduğu durgunluktan kurtulduğunu değerlendiren tüketiciler nakit harcama konusunda daha esnek davranıyor. JpMorgan verilerine göre Y kuşağının kredi kartı harcamalarında geçen aya göre artış görüldü, nakit ise kripto borsalara gitmedi. Potonsiyel yatırımcılar arasında Bitcoin fiyatının iki katına çıkması da artık almak için uygun olmadığı şeklinde değerlendiriliyor olabilir.

Teşvik paketinin Bitcoin’i 60.000 dolar üzerine taşıyacağı tahminleri yapılıyordu. Şu anda 54.610 dolardan işlem görüyor. Tüm bunlara rağmen kripto borsaları, teşvik paketinin Bitcoin üzerinde etkisinin olmadığını düşünmek için erken olduğunu ifade ediyor.

Kaynak

“Bitcoin ancak altının ikamesi olabilir”

ABD Merkez Bankası Başkanı Jeremy Powell pazartesi günü katıldığı Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) etkinliğinde Bitcoin hakkında konuştu.

Etkinlikte Powell’a Bitcoin ve diğer kripto paraların finansal istikrar için bir tehdit oluşturup oluşturmadığı soruldu. Fed Başkanı, Bitcoin’in aşırı dalgalanma gösterdiğini, bu nedenle bir değer saklama aracı olarak kullanılma konusunda uygun olmadıklarını ve hiçbir şey tarafından desteklenmediklerini ifade etti.

Bkz: Bitcoin, Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Powell, kripto varlıkların spekülatif olduğunu, bir ödeme aracı olmadığını bu nedenle dolardan çok altının ikamesi olabileceğini söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’de geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada kripto para birimleri hakkındaki endişelerini ifade etmişti. Yellen kripto paraların yasadışı kullanımından endişe duyduklarını söylemişti. Yellen’in kripto paralar hakkındaki açıklamalarının ardından Bitcoin değer kaybetmişti.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’in açıklamalarının ardından da tıpkı Yellen’in açıklamalarından sonra olduğu gibi BTC yaklaşık 1000 dolar değer kaybetti.

ABD kripto para Teşvik paketi Bitcoin’de beklenen etkiyi yaratmadı!

Kaynak

Fed Başkanı’ndan dijital para açıklaması!

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell dijital para birimleri ile ilgili açıklama yaptı. Powell, Merkez Bankası Dijital Para Birimleri’nin (CBDC) önümüzdeki yıllarda nakit ve diğer para türleri ile bir arada kullanılması gerektiğini ifade etti.

Son zamanlarda kripto para birimleri ve Bitcoin için daha büyük kurumsal girişimler oluyor. Pawell, İsviçre’nin Basel kentindeki “Ödemelerin Sınırlarını Zorlamak: Daha Hızlı, Daha Ucuz, Daha Şeffaf ve Daha Kapsayıcı Sınır Ötesi Ödemelere Doğru” isimli konferansa video mesaj gönderdi.

Powell, Covid krizinin güvenilir, sınır ötesi bir para sistemine ihtiyacı daha da artırdığını belirtti. Salgının mevcut ödeme sisteminin eksikliklerine ışık tutuğunu ve dijitalleşme isteğini hızlandırdığını vurgulayan Powell, Fed’in yeni teknolojilerin rolünü incelemek için üzerine düşeni yaptığını ifade etti.

Dijital para birimleri, geçen yıl salgın döneminde daha fazla ilgi gördü ve bankacılar ve küresel finansörler arasında popüler hale geldi. Nakit ve diğer para birimlerinin en önemli dezavantajlarından biri en çok ihtiyaç duyulan zamanda yerel ve uluslararası bankacılığın olmamasıydı.

Bkz: Bitcoin, Bitcoin haber ve son dakika gelişmeleri

Merkez bankası dijital para birimine ilişkin çalışmaların yönetim kurulu tarafından, Boston Fed ile Massachusetts Institute of Technology (MIT) araştırmacılarının iş birliğinde götürüldüğünü ifade eden Powell, Uluslararası Ödemeler Bankası ile Fed’in de aralarında bulunduğu yedi merkez bankasının hazırladığı raporda merkez bankalarının kamu politika hedeflerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmada merkez bankası dijital para birimlerinin uygulanabilirliğinin değerlendirildiğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde’de aralık ayında salgının dijital para sistemine geçişi hızlandırdığını söylemiş ve nakitten daha güvenli kabul edilen dijital ödeme yöntemlerinde küresel bir artış gözlemlendiğini belirtmişti.

Kaynak

Trump senatoda da kaybediyor! Bitcoin için iyi mi?

4 Kasım ABD seçimleri kadar gündem oluşturmasa da ABD’de yeni bir seçim süreci yaşanıyor. Georgia Eyaletinde sandıklar tekrardan kuruldu. Georgialı seçmenler bu sefer senatör seçimi için sandığa gittiler. 4 Kasım ABD seçimlerinde Senato için tam bir bıçak sırtı sonuçlar elde edildi. Eğer Georgia eyaletinde 2 senatörü de Demokratlar kazanırsa 50’ye 50 eşitlik sağlanacak. Eşitlik durumunda ise ABD Başkan Yardımcısının (Kamala Harris) oyu belirleyici olacak.

Gelen sonuçlara göre Demokratlar her iki senatörü de kazanıyor gözüküyor. İlk bölgeden Demokrat Senatör adayı Ossoff, ikinci bölgeden ise Warnock ipi göğüslüyor gibi. Eğer sonuçlar aşağıdaki gibi sonuçlanırsa Demokratlar ABD Senatosunda da çoğunluğu ele geçirecekler.

ABD kripto para Teşvik paketi Bitcoin’de beklenen etkiyi yaratmadı!

ABD senatosunda çoğunluğu ele geçirmek neden önemli?

Bu sorunun cevabını geçtiğimiz yıl ABD’de yaşanan önemli bir gelişmeden hareketle açıklayalım. ABD Başkanı Trump, geçtiğimiz yıl ABD Parlamentosunun oyları ile azledilmişti. Ama Senatoda çoğunluk Cumhuriyetçilerde olduğu için ABD Başkanının azil süreci hukuken devam etmedi. Eğer çoğunluk Demokratlarda olsaydı ABD Başkanı azledilebilirdi.

Regülasyonlar için lütfen tıklayınız!

Başkan Demokratlardan. Parlamento ve Senatoda da çoğunluk Demokratlara geçerse ABD Başkanı istediği tasarıyı kolay biçimde yasalaştırabilir. Bu durum Bitcoin ve kripto para piyasalarını da yakından ilgilendiriyor.

Hali hazırdaki Cumhuriyetçi Hazine Bakanı Steven Mnuchin giderayak “Bitcoin regülasyon taslağı” hazırladı. Bu taslağa göre ABD merkezli kripto para borsaları 10 bin dolar ve üstü işlemlerin kimlik kaydını tutmak zorunda. Ayrıca Bitcoin ve kripto paralar üzerinden 10 bin dolar ve üstü her transferin de kaydı tutulması gerekiyor. Şimdi bu taslağın yasalaşması tamamen Demokratların insafına kaldı!

Lütfen Bkz: Kripto para regülasyonu nedir? Son regülasyon çalışmaları

Demokratlar, Cumhuriyetçilerin aksine daha sosyal politikalar uygulama eğilimliler. Bu durum 2021 yılında daha fazla sosyal destek ve teşvik ile sonuçlanabilir. Yani Demokratlar enflasyondan ziyade işsizlikle mücadele etmeye yönelik ekonomik politikaları tercih edeceklerdir. Sonuç olarak dolar daha da değer kaybedebilir. Bitcoin lehine gelişen para politikaları 2021’de de devam edebilir.

Ama Demokratların Bitcoin’i engelleyen bir regülasyon çıkarmayacakları anlamına da gelmiyor.

Trump’ın “I am not a fan of Bitcoin” diye başlayan tweet’i akıllara kazınmıştı.

trump bitcoin

Kaynak

ABD kripto para haber: Kongre teşvik paketini onayladı

Hafta sonu gelen haber yalnız ABD’de değil tüm dünyada olumlu karşılandı. ABD Kongresi, aylar süren müzakerelerden sonra 900 milyar dolarlık teşvik paketini onayladı.

Teşvik paketi, Covid-19 pandemisi nedeniyle zor durumda olan Amerikan ekonomisine, adeta can simidi olacak.

Kongrenin kabul ettiği teşvik paketi içerisinde, haftalık, 300 dolar ve 600 dolarlık Federal işsizlik yardımları, okul yardımları, aşı dağıtımı yardımları ve küçük işletme yardımları yer alıyor.

Kongrede devam eden görüşmelerin tamamlanamaması durumunda Amerikan hükumetinin kapanması söz konusu olacaktı.

Senato böyle bir durumu önleyebilmek amacıyla Kongrede devam eden görüşmeleri 1 gün daha uzatma kararı almıştı.

Neticede Kongrede beklenen karar çıktı. 900 milyarlık paketin yanında Hükumet giderlerini, Eylül 2021’e kadar finanse edecek yeni bir paketin de pazartesi (bugün) onaylanması bekleniyor.

ABD Stabil coinleri uyardı!

ABD’li düzenleyicilerin stabil coinler ile ilgili dün yaptığı açıklama ciddi uyarılar içeriyor.Trump’ın atadığı kişilerden oluşan finansal konularda yetkili kurumlar kripto para piyasasının  önemli bir kısmının arkasındaki firmaları kara para aklama konusunda uyardı.

İlgili yazı: ABD, kripto madenciliği regüle edecek mi?

Konunun temelini traderların dijital tokenlerin ödenmesinde kullandıkları stabil coinlerin yasa dışı işlemlerde kullanılabilmesi oluşturuyor. Çarşamba günü Hazine bakanlığı ve diğer ilgili kurumlar stabil coinlerin Amerikanın yurt içi ve aynı zamanda uluslararası para sistemlerinin korunması ve risklerin etkin bir şekilde ele alınması için kullanılması gerektiği yönünde bir açıklamada bulundu.

ABD kripto para Teşvik paketi Bitcoin’de beklenen etkiyi yaratmadı!

Hazine Bakanlığının Federal Rezerv, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Emtia Vadeliler Ticaret Komisyonu başkanlarının da içinde bulunduğu  Trump’ın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu, yasadışı finans üzerinde baskıyı arttırırken bir yandan da coin çalıştıranların yeterli nakit rezervini de sağlamaları gerektiğini vurguluyorlar.

Stabil coinler Amerikan doları gibi bir rezerv varlığa sabitlenmiş coinler. Daha düşük volatiliteye sahip olmaları nedeniyle yatırımcılar tarafından dijital işlemlerde Bitcoin gibi kripto para alım satım işlemlerinde kullanılıyor.

Trump tarafından atanan memurların attığı bu adım hızla büyüyen kripto finans dünyasına uygulanacak olan son uzun  soluklu yaptırım olacak gibi.

Washington’un dijital varlıklar üzerindeki sert uygulamaları Facebook gibi pek çok önde gelen kurumları da artık canından bezdirmiş durumda. Facebook bu nedenle planladığı kripto parasını bir türlü hayata geçiremiyor. Diğer yandan kripto para piyasasının dünya çapında borsalarda en çok kullanılan stabil coini Tether %75 lik oranla piyasanın hakim stabil coini.  Diğer popüler coinler arasında Coinbase ve Circle konsorsiyumu tarafından çalıştırılan USD coin ve  Paxos standart var. Bu coinler New York Eyaleti Finansal Hizmetler  Bakanlığı tarafından onaylanmış coinler.

ABD kripto para Teşvik paketi Bitcoin’de beklenen etkiyi yaratmadı!

Önemli noktalar:

  • Başkanın Finansal Piyasalar Çalışma Grubunun yaptığı bu değerlendirme şu ana kadar Amerika hükümetinin stabil coinler üzerindeki en kapsamlı açıklaması.  
  • Grubun açıklamasına göre stabil coinler özel bir varlığın niteliklerine göre  tahvil, türev veya emtia olabilir.
  • Yasal düzenleyicilerin söylediklerine göre  “Stabil coinin bireysel ödemelerde öncelikli olarak kullanıldığı yer olan Amerika’da bu konuda risklerin önlenmesi adına fazladan önlemler alınmak zorunda.”
  • Açıklamaya göre Stabil coinler  büyük ölçekli amortismanları kaldıracak kadar esnek olacak şekilde tasarlanmalı. Grup, ayrıca “güçlü rezerv yönetimi uygulamalarının 1: 1 rezerv oranı sağlamanın yanı sıra, kayıpları absorbe etmek ve likidite ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli finansal kaynakları da içermesi gerektiğini” ekliyor.
  • Yetkililer, stabil coinlerin destekçilerinin, sözde sahipsiz cüzdanlar da dahil olmak üzere, işlem yapan tüm tarafların kimliklerini doğrulayabilmesi gerektiğini vurguluyorlar.
  • Yetkililere göre coinler ayrıca güçlü risk yönetimi ve siber güvenlik korumalarına da sahip olmalı

Kaynak

ABD seçimlerinden sonra Bitcoin geleneksel borsaları sollayacak! Seçimden 24 hafta sonra

ABD kripto para Teşvik paketi Bitcoin’de beklenen etkiyi yaratmadı!

Az önceki konumuzun dayanağı olarak yukarıdaki tabloya bir göz atalım. Tablo S&P ile BTC karşılaştırmasını ortaya koyuyor. BTC’nin yükseldiği bir dönemde geleneksel piyasalar dip yaptı ama S&P’nin yükseldiği zamanlarda BTC böyle bir gerileme ile karşılaşmadı. Bu durum BTC için çok büyük bir avantaj ortaya koyabilir.

Yakın zamanda buna benzer başka bir jeopolitik bir olay olmayacağına göre Bitcoin’in çok büyük bir gelişme ortaya koyacağını söyleyebiliriz. Bu yıl BTC zaten tüm altcoinlerden daha üstün bir performans ortaya koydu ve seçimlerden 24 hafta sonra büyük ihtimalle yeni bir rekor getirebilir.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.