1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Trump senatoda da kaybediyor! Bitcoin için iyi mi?

Trump senatoda da kaybediyor! Bitcoin için iyi mi?

Trump senatoda da kaybediyor! Bitcoin için iyi mi?
0
koinmedya_telegram

ABD, tüm dünyayı siyasi, askeri ve ekonomik açıdan domine ediyor. ABD yasa ve düzenlemeleri yalnız ABD değil tüm dünya finansal sistemi için hayati öneme sahip. ABD’de yapılan yeni yasa ve düzenlemeler kripto dünyası açısından da son derece hayati öneme sahip. İşte ABD’den kripto dünyasını ilgilendiren son haber ve gelişmeler.

Trump senatoda da kaybediyor! Bitcoin için iyi mi?

4 Kasım ABD seçimleri kadar gündem oluşturmasa da ABD’de yeni bir seçim süreci yaşanıyor. Georgia Eyaletinde sandıklar tekrardan kuruldu. Georgialı seçmenler bu sefer senatör seçimi için sandığa gittiler. 4 Kasım ABD seçimlerinde Senato için tam bir bıçak sırtı sonuçlar elde edildi. Eğer Georgia eyaletinde 2 senatörü de Demokratlar kazanırsa 50’ye 50 eşitlik sağlanacak. Eşitlik durumunda ise ABD Başkan Yardımcısının (Kamala Harris) oyu belirleyici olacak.

Gelen sonuçlara göre Demokratlar her iki senatörü de kazanıyor gözüküyor. İlk bölgeden Demokrat Senatör adayı Ossoff, ikinci bölgeden ise Warnock ipi göğüslüyor gibi. Eğer sonuçlar aşağıdaki gibi sonuçlanırsa Demokratlar ABD Senatosunda da çoğunluğu ele geçirecekler.

“daisyturkiye”
ABD kripto para Trump senatoda da kaybediyor! Bitcoin için iyi mi?

ABD senatosunda çoğunluğu ele geçirmek neden önemli?

Bu sorunun cevabını geçtiğimiz yıl ABD’de yaşanan önemli bir gelişmeden hareketle açıklayalım. ABD Başkanı Trump, geçtiğimiz yıl ABD Parlamentosunun oyları ile azledilmişti. Ama Senatoda çoğunluk Cumhuriyetçilerde olduğu için ABD Başkanının azil süreci hukuken devam etmedi. Eğer çoğunluk Demokratlarda olsaydı ABD Başkanı azledilebilirdi.

Regülasyonlar için lütfen tıklayınız!

Başkan Demokratlardan. Parlamento ve Senatoda da çoğunluk Demokratlara geçerse ABD Başkanı istediği tasarıyı kolay biçimde yasalaştırabilir. Bu durum Bitcoin ve kripto para piyasalarını da yakından ilgilendiriyor.

“daisyturkiye”

Hali hazırdaki Cumhuriyetçi Hazine Bakanı Steven Mnuchin giderayak “Bitcoin regülasyon taslağı” hazırladı. Bu taslağa göre ABD merkezli kripto para borsaları 10 bin dolar ve üstü işlemlerin kimlik kaydını tutmak zorunda. Ayrıca Bitcoin ve kripto paralar üzerinden 10 bin dolar ve üstü her transferin de kaydı tutulması gerekiyor. Şimdi bu taslağın yasalaşması tamamen Demokratların insafına kaldı!

Lütfen Bkz: Kripto para regülasyonu nedir? Son regülasyon çalışmaları

Demokratlar, Cumhuriyetçilerin aksine daha sosyal politikalar uygulama eğilimliler. Bu durum 2021 yılında daha fazla sosyal destek ve teşvik ile sonuçlanabilir. Yani Demokratlar enflasyondan ziyade işsizlikle mücadele etmeye yönelik ekonomik politikaları tercih edeceklerdir. Sonuç olarak dolar daha da değer kaybedebilir. Bitcoin lehine gelişen para politikaları 2021’de de devam edebilir.

Ama Demokratların Bitcoin’i engelleyen bir regülasyon çıkarmayacakları anlamına da gelmiyor.

Trump’ın “I am not a fan of Bitcoin” diye başlayan tweet’i akıllara kazınmıştı.

trump bitcoin

Kaynak

ABD kesinin ağzını açtı- Bitcoin’e oluk oluk para akacak

Wall Street Journal Opinion köşesinde, Phil Gramm ve Mike solon, Washington yönetiminin pandemi dolayısıyla yürürlüğe koyduğu yardım paketi politikasında bambaşka bir sayfa açma planında olduğunu savundular.

WSJ yorum yazısında öne çıkan görüş, seçilmiş Başkan Joe Biden’ın, yardım paketi olarak 900 milyar dolardan başka görüşlerinin de olduğu şeklinde.

Joe Biden yönetiminde yardım paketi ve teşvik ödemeleri 3.3 trilyon doları bulabilir.

ABD kripto para Trump senatoda da kaybediyor! Bitcoin için iyi mi?

WSJ yorum yazısının öne çıkan noktaları şöyle;

Başkan Obama döneminin son Hazine Sekreteri, Jack Lew, Obama döneminde ekonomik toparlanmanın başarısız olduğunu öne sürdüğünde “Washington, [harcamaları] çok erken durdurdu ve 2010’dan sonra gelen mali sıkılaşma toparlanmayı yavaşlattı.” demişti. Bu yorum daha fazla teşvik paketi için söylenmiş abartılı bir söz olarak algılanabilir. Ancak, seçilmiş Başkan Joe biden son 900 milyar dolarlık teşvik paketinin “en iyi ihtimalle bir ön ödeme” olabileceğini açıkça ortaya koyuyor. Şu anda konuşulan 3.3 trilyon dolarlık teşvik paketinin ise “yalnızca bir başlangıç” olabileceğinden bahsediliyor. Görünün o ki, Amerika kalıcı teşvik paketlerine doğru ilerliyor.

Finansal yatırım danışmanı ve analist Jess Felder‘in WSJ yazısını tweetine taşıyarak takipçilerine duyurdu.

Biden yönetimi yardım paketi konusunu bu seviyelere taşırsa, kripto piyasası da boğa koşularına devam edecek yakıtı bulabilir.

2020 Mart ayında 4.000 doların altında işlem gören Bitcoin nisan ayında verilen ilk yardım çekleriyle birlikte yükselişe geçmişti.

Kaynak

Stabilcoinler için ABD’den dev adım!

ABD, Para Birimi Denetleme Ofisi (OCC), Pazartesi yaptığı açıklamada, federal yasalara tabi bankaların ödeme ve sair faaliyetlerinde stablecoin kullanabileceğini açıkladı.

OCC’den yayınlanan açıklama mektubunda, ABD’de bulunan ulusal ölçekte hizmet veren bankaların ve tasarruf amaçlı kurumların, halka açık blockchain ve stablecoin kullanabileceği dile getirildi. OCC, finansal kurumların, blockchain ağlarını kullanarak, “daha ucuz, daha hızlı ve daha etkili” işlem yapabileceklerine de vurgu yaptı.

Ayrıca yapılan açıklamada, banka ve sair kurumların, blockchain kullanımı esnasında yaşanacak dolandırıcılık ve operasyonel uyumsuzluk risklerinin farkında olmaları uyarısında da bulunuldu.

Bu şekilde, ABD federal banka ve tasarruf hizmetleri veren kurumlar, mevcut blockchain ve stablecoinleri kullanabilecekleri gibi dilerlerse kendi stablecoinlerini de çıkarıp ihraç edebilecekler.

Konuyla ilgili açıklamada şunlara değinidi:

Bankaların ödemelerini kolaylaştırmak için stablecoin alabilir, satabilir ve ihraç edebilir. Örneğin, ödeme yapan (kişi ya da kurum), ABD doları cinsinden bir miktarı, alacaklıya (ikinci kişi ya da kurum) havale etmek isteyebilir. Bu durumda, merkezi bir ödeme sistemini kullanmak yerine, ödeme yapan kişi, ABD dolarını stablecoine çevirir ve INVN (blockchain) aracılıyla karşı tarafa aktarır. Alacaklı olan stablecoini yine ABD dolarına dönüştürür.

ABD, Para Birimi Denetleme Ofisi (OCC) Başkan vekili, Brian Brooks, ilgili açıklama mektubunu kurumlardan gelen taleplere cevap olarak yayınladıklarını söyledi.

Brooks;

Mektubumuz, bankaların onaylayıcı nodelar olarak blockchainlere bağlanma ve böylece hız, verimlilik, birlikte çalışabilirlik ve düşük maliyet talepleri noktasında, stabilcoin işlemleri hakkındaki yasal belirsizliği ortadan kaldırıyor.

Geçtiğimiz sonbaharda, OCC, federal bankaların, fiat destekli stablecoin ihraççıları için rezerve fon tutmasına izin vermişti.

Öte yandan, OCC mektubu kripto dünyasında oldukça olumlu karşılandı.

Circlepay kurucu ortağı ve CEO’su Jeremy Allaire haberle ilgili Twitterdan görüşlerini paylaştı.

Allarie;

Bu, 2021 yılında, kripto ve stablecoinin geniş pazarlara açılması açısından çok büyük bir başlangıç.

Kaynak

Kaynak

ABD kripto para haber: Kongre teşvik paketini onayladı

Hafta sonu gelen haber yalnız ABD’de değil tüm dünyada olumlu karşılandı. ABD Kongresi, aylar süren müzakerelerden sonra 900 milyar dolarlık teşvik paketini onayladı.

Teşvik paketi, Covid-19 pandemisi nedeniyle zor durumda olan Amerikan ekonomisine, adeta can simidi olacak.

Kongrenin kabul ettiği teşvik paketi içerisinde, haftalık, 300 dolar ve 600 dolarlık Federal işsizlik yardımları, okul yardımları, aşı dağıtımı yardımları ve küçük işletme yardımları yer alıyor.

Kongrede devam eden görüşmelerin tamamlanamaması durumunda Amerikan hükumetinin kapanması söz konusu olacaktı.

Senato böyle bir durumu önleyebilmek amacıyla Kongrede devam eden görüşmeleri 1 gün daha uzatma kararı almıştı.

Neticede Kongrede beklenen karar çıktı. 900 milyarlık paketin yanında Hükumet giderlerini, Eylül 2021’e kadar finanse edecek yeni bir paketin de pazartesi (bugün) onaylanması bekleniyor.

Teşvik paketi Kripto için ne anlama geliyor?

Kabul edilen teşvik paketinin borsalar için bir yükselme trendi yaratacağı açık.

Teşvikler neticesinde piyasaya girecek olan paranın, kripto para borsalarında değerlendirilmesi durumunda kripto para piyasasının da canlanacağından söz etmek mümkün.

Pandeminin başlamasından beri, ekonominin yavaşlamasıyla mücadele etme hedefiyle, Amerikan hükumetinin teşvik paketleri ve FED’in faiz indirim kararları neticesinde piyasaya sürülen para enflasyona yol açacaktır.

Kripto para analistlerine göre, Dolar enflasyonu, yüksek volatilite sayesinde yüksek kar potansiyeline sahip kripto para borsalarının lehine olacaktır.

Yalnız Amerikan hükumetinin değil, dünya genelinde devletlerin, para basmaları, 2021 yılı içerisinde kripto varlıkların, başta USDT olmak üzere fiat paralar karşısında güçleneceği anlamına gelebilir.

Kaynak

ABD Stabil coinleri uyardı!

ABD’li düzenleyicilerin stabil coinler ile ilgili dün yaptığı açıklama ciddi uyarılar içeriyor.Trump’ın atadığı kişilerden oluşan finansal konularda yetkili kurumlar kripto para piyasasının  önemli bir kısmının arkasındaki firmaları kara para aklama konusunda uyardı.

İlgili yazı: ABD, kripto madenciliği regüle edecek mi?

Konunun temelini traderların dijital tokenlerin ödenmesinde kullandıkları stabil coinlerin yasa dışı işlemlerde kullanılabilmesi oluşturuyor. Çarşamba günü Hazine bakanlığı ve diğer ilgili kurumlar stabil coinlerin Amerikanın yurt içi ve aynı zamanda uluslararası para sistemlerinin korunması ve risklerin etkin bir şekilde ele alınması için kullanılması gerektiği yönünde bir açıklamada bulundu.

ABD kripto para Trump senatoda da kaybediyor! Bitcoin için iyi mi?

Hazine Bakanlığının Federal Rezerv, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Emtia Vadeliler Ticaret Komisyonu başkanlarının da içinde bulunduğu  Trump’ın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu, yasadışı finans üzerinde baskıyı arttırırken bir yandan da coin çalıştıranların yeterli nakit rezervini de sağlamaları gerektiğini vurguluyorlar.

Stabil coinler Amerikan doları gibi bir rezerv varlığa sabitlenmiş coinler. Daha düşük volatiliteye sahip olmaları nedeniyle yatırımcılar tarafından dijital işlemlerde Bitcoin gibi kripto para alım satım işlemlerinde kullanılıyor.

Trump tarafından atanan memurların attığı bu adım hızla büyüyen kripto finans dünyasına uygulanacak olan son uzun  soluklu yaptırım olacak gibi.

Washington’un dijital varlıklar üzerindeki sert uygulamaları Facebook gibi pek çok önde gelen kurumları da artık canından bezdirmiş durumda. Facebook bu nedenle planladığı kripto parasını bir türlü hayata geçiremiyor. Diğer yandan kripto para piyasasının dünya çapında borsalarda en çok kullanılan stabil coini Tether %75 lik oranla piyasanın hakim stabil coini.  Diğer popüler coinler arasında Coinbase ve Circle konsorsiyumu tarafından çalıştırılan USD coin ve  Paxos standart var. Bu coinler New York Eyaleti Finansal Hizmetler  Bakanlığı tarafından onaylanmış coinler.

ABD kripto para Trump senatoda da kaybediyor! Bitcoin için iyi mi?

Önemli noktalar:

  • Başkanın Finansal Piyasalar Çalışma Grubunun yaptığı bu değerlendirme şu ana kadar Amerika hükümetinin stabil coinler üzerindeki en kapsamlı açıklaması.  
  • Grubun açıklamasına göre stabil coinler özel bir varlığın niteliklerine göre  tahvil, türev veya emtia olabilir.
  • Yasal düzenleyicilerin söylediklerine göre  “Stabil coinin bireysel ödemelerde öncelikli olarak kullanıldığı yer olan Amerika’da bu konuda risklerin önlenmesi adına fazladan önlemler alınmak zorunda.”
  • Açıklamaya göre Stabil coinler  büyük ölçekli amortismanları kaldıracak kadar esnek olacak şekilde tasarlanmalı. Grup, ayrıca “güçlü rezerv yönetimi uygulamalarının 1: 1 rezerv oranı sağlamanın yanı sıra, kayıpları absorbe etmek ve likidite ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli finansal kaynakları da içermesi gerektiğini” ekliyor.
  • Yetkililer, stabil coinlerin destekçilerinin, sözde sahipsiz cüzdanlar da dahil olmak üzere, işlem yapan tüm tarafların kimliklerini doğrulayabilmesi gerektiğini vurguluyorlar.
  • Yetkililere göre coinler ayrıca güçlü risk yönetimi ve siber güvenlik korumalarına da sahip olmalı

Kaynak

ABD seçimlerinden sonra Bitcoin’i bekleyenler

ABD seçimlerinden sonra Bitcoin ne yapar? Yükselir mi düşer mi? Amerikan seçimlerinin sonuçlanmasına çok az bir zaman kaldı. Bakalım ne olacak?

Bu seçimler öyle sıradan bir ülke seçimleri değil tabii ki. Jeopolitik bir seçim olma özelliğiyle son bir kaç yıldır dünya pazarlarını etkilerken Bitcoin de bundan nasibini alıyor.

Bitcoin ve kripto paralar sadece seçimlerden değil pandemi nedeniyle oluşan isitkrarsızlıktan da etkilendiler ama olumlu yönde. 2020 yılı malum dünya ekonomisine pamdemi nedeniyle vurduğu darbe ile hatırlanacak bir yıl oldu. Bu yıl içinde yaşadığımız isitkrarsızlık da Bitcoin piyasasını etkileyen en önemli unsur.

ABD seçimlerinden sonra Bitcoin ilk olarak 2016 da bir tepki göstermişti. ABD seçimlerinin piyasaları etkilemesi her zaman yaşanan bir gerçek. Aynı zamanda kripto para piyasasını etkilemesi de. Seçimlerin 2016 yılında Bitcoine yaptığı etki esasen bu yılki etkinin yanında devede kulak misali kalır diyor uzmanlar. Bitcoin’in bu yılki kazanımları önceki kazanımlarından çok daha iyi seviyede olacak uzmanlara göre.

ABD kripto para Trump senatoda da kaybediyor! Bitcoin için iyi mi?

Önceleri seçimlerin sonucunda en çok korkulan , Biden’in kazanması halinde, demokratların kontrolüne geçen bir hükümetin kurumlar vergisini ve harcamaları arttırması ve bunun sonucu borsaların düşmesiydi ama bu korkular şu sıralar pek dillendirilmiyor.

Şu aşamada asıl sorulması gereken soru ise Bitcoinin bu durumdan ne kadar etkileneceği?

Abd seçimlerinden sonra Bitcoin için Son 24 saat : Türbülansa giriyoruz dikkat!

Seçimlerde kim kazanırsa kazansın mutlaka borsaların bir tepkisi olacak, bu beklenen bir şey. S&P geçen haftanın kapanış seansından hemen önce dip yapmıştı zaten. Bitcoin de 13.300 doların altına düşmüştü.

Biden’ın kazanması durumunda S&P 500’den % 2-3 civarında bir satış bekleniyor. Ayrıca kısa süreli bir sarsıntıyı da Bitcoin’de görmek mümkün olabilir. Bu sonuca göre BTC’nin 13.000 veya 12.250 dolar altına düşme olasılığı var. Ancak bu pek uzun süreli olmayacaktır.

ABD kripto para Trump senatoda da kaybediyor! Bitcoin için iyi mi?

Yardeni araştırma şirketinin başkanı Ed Yardeni piyasanın bu sıkıntılı satışlardan çok çabuk kurtulup yeni zirvelere 2020 sonu itibariyle ulaşacağını söylüyor.

ABD kripto para Trump senatoda da kaybediyor! Bitcoin için iyi mi?

Böyle bir sürecin etkilediği tüm alanların içinde en temiz duran Bitcoin aslında. Uzmanlar S&P’nin kayıplar yaşadığını ve korelasyon içinde olamadığını söylüyorlar ancak S&P ne zaman hız kazansa, Bitcoin hiç kayıp yaşamadı, bu noktayı da göz önünde tutmakta yarar var.

ABD seçimlerinden sonra Bitcoin geleneksel borsaları sollayacak! Seçimden 24 hafta sonra

ABD kripto para Trump senatoda da kaybediyor! Bitcoin için iyi mi?

Az önceki konumuzun dayanağı olarak yukarıdaki tabloya bir göz atalım. Tablo S&P ile BTC karşılaştırmasını ortaya koyuyor. BTC’nin yükseldiği bir dönemde geleneksel piyasalar dip yaptı ama S&P’nin yükseldiği zamanlarda BTC böyle bir gerileme ile karşılaşmadı. Bu durum BTC için çok büyük bir avantaj ortaya koyabilir.

Yakın zamanda buna benzer başka bir jeopolitik bir olay olmayacağına göre Bitcoin’in çok büyük bir gelişme ortaya koyacağını söyleyebiliriz. Bu yıl BTC zaten tüm altcoinlerden daha üstün bir performans ortaya koydu ve seçimlerden 24 hafta sonra büyük ihtimalle yeni bir rekor getirebilir.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.