fbpx
  1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Bitcoin Cash nedir? BCH coin nasıl alınır, nasıl saklanır?

Bitcoin Cash nedir? BCH coin nasıl alınır, nasıl saklanır?

Bitcoin Cash nedir? BCH coin nasıl alınır, nasıl saklanır?
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin’e paralel oluşturulmuş bir kripto para birimidir. Bitcoin Cash BCH coin, Bitcoin blockchainin global bir ödeme aracı olarak taleplere karşılık verememesi üzerine, BTC’ye alternatif olarak üretilmiştir.

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash nedir?

Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin’e paralel oluşturulmuş bir kripto para birimidir. Bitcoin Cash BCH coin, Bitcoin blockchainin global bir ödeme aracı olarak taleplere karşılık verememesi üzerine, BTC’ye alternatif olarak üretilmiştir.

Bitcoin Cash’e neden ihtiyaç duyuldu?

Bitcoin blockchaini üzerinde gerçekleştirilen işlem sayısına bağlı olarak, blockchain kapasitesi yetersiz kalmış ve işlem süresi, işlem ücreti gibi konularda sorunlar yaşanmıştır. Bunun üzerine Bitcoin blockchainine paralel olarak Bitcoin Cash geliştirilmiştir.

Bitcoin ilk geliştirildiği günden sonra yıllar içerisinde dünya çapında bir fenomen haline geldi.

Bitcoin mucidi Satoshi Nakamoto tarafından önerildiği gibi, Bitcoin’in günlük işlemler için kullanılan eşler arası bir kripto para birimi olması gerekiyordu. Yıllar geçtikçe, ana akım çekiş gücü kazandıkça ve fiyatı arttıkça, Bitcoin para birimi yerine bir yatırım aracı haline geldi. Bitcoin popülerliğini artırdıkça Bitcoin topluluğunun bir ölçeklendirme sorunu ortaya çıktı.

Sorun, ağı gün geçtikçe daha fazla insanın kullanır olmasıyla, blockchain üzerindeki 1mb ile sınırlı bloklar dolmaya başladı. Bitcoin’in blok zincirindeki bir işlem için onay süresi ve ücretleri arttı.

Bitcoin cash Bitcoin Cash nedir? BCH coin nasıl alınır, nasıl saklanır?
Bitcoin Cash whitepaper

Bu durum daha az güvenli, daha yavaş ama daha fazla işlem ücreti gerektiren bir süreç başlattı. Neticede bütün sistem kullanılamaz bir hale gelmek üzereydi.

Bu sorunun çözümü üzerine Bitcoin camiasında farklı fikirlerin ortaya çıktı.

BCH hard fork
Bitcon blockchain üzerinde Hard Fork uygulaması

Küçük ama baskın bir grup 1mb’lık blok boyutunun korunması fakat ayrı bir katman oluşturulması düşüncesindeydi. Çoğunlukla Blockstream Company geliştiricilerinin oluşturduğu bu grubun isteği, Bitcoin’i elektronik paradan tahsil edilebilir bir ödeme katmanına kaydırmaktı.

Bu grubun görüşlerine katılmayan diğer bir taraf ise, blok boyutunu artırarak blok başına daha fazla işlem hacmi kazanılmasını savunuyordu. Blockchain’in kapasitesinin artırılması, bloklar artık dolu olmayacağı için işlemleri güvenilir ve ücretleri düşük tutacaktı. Bu tartışmalar sağlıklı bir şekilde yapılamadı ve Bitcoin’in transaction sorunu büyüyerek devam etti.

İlgili: Kripto para nedir? Kripto ne demek? Kripto paralar nasıl alınır?

Bitcoin cash nedir
BCH vs BTC işlem süresi

Bitcoin Cash ne zaman geliştirildi?

Bitcoin Cash 1 Ağustos 2017 tarihinde geliştirildi. Bitcoin-ABC geliştiricileri, blok boyutunu artırmak için Bitcoin blockchain üzerinde Hard fork uygulamasını başlattı. 8 mb’lık blocklara sahip bu yeni blockchain Bitcoin Cash olarak adlandırıldı.

Hard Fork nedir?

Hard Fork Bitcoin blockchaini üzerinde yeni bir paralel evren inşa edilmesidir. Bu yeni, paralel blockchain, Bitcoin Cash blockchaini olarak karşımıza çıkıyor. Hard Fork ile inşa edilen yeni blockchain üzerinde yeni bir kripto para, BCH geliştirilmiştir.

Bitcoin’de blok başına ortalama işlem sayısı 1.000 ila 1.500 arasındadır. Eylül 2018’de yapılan bir stres testi sırasında Bitcoin Cash’in blockchaindeki işlem sayısı, blok başına 25.000 olarak ölçüldü.

Bitcoin Cash nedir? BCH coin nedir? Hard Fork nedir? biraz karışık mı? Belki bu video size yardımcı olabilir.

Bitcoin Cash nasıl oluşturuldu, Hard Fork nedir?

Bitcoin Cash geliştirici ekibi

Bitcoin Cash birden fazla bağımsız geliştirici ekibe sahiptir. Bu ekipler Bitcoin Cash üzerinde çalışarak BCH coin’in global anlamda kullanılan bir para birimi haline getirmek için çabalıyorlar.

Bitcoin Cash-Bitcoin karşılaştırma

Bitcoin cash
BCH/BTC mukayese
BitcoinBitcoin Cash
Sadık takipçileri varDaha hızlı
İlk kripto para, daha çok bilinir.İşlem ücreti daha düşük
Madenciliği daha karlıBorsalar arası transferi ucuz
Hacmi daha büyük %57.3Blockchaini daha ölçülebilir.
Bitcoin-Bitcoin Cash

Bitcoin Cash, paradır, sizin için yapılmıştır, bankalar için değil”

Bitcoin Cash twitter

BCH nedir?

Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin’e paralel oluşturulmuş bir kripto para birimidir. Bitcoin Cash BCH coin, Bitcoin blockchainin global bir ödeme aracı olarak taleplere karşılık verememesi üzerine, BTC’ye alternatif olarak üretilmiştir.

Bitcoin Cash Bitcoin midir? BCH nedir? Şurası çok açık ki global anlamda, özellikle geleneksel medyada, Bitcoin denildiğinde kastedilen BTC oluyor. Ancak Bitcoin cash yani BCH Bitcoin’e asıl vizyon ve ruhunu kazandıran unsur olmuştur.

BCH coin
BCH işlem hızı ve ücreti bakımından BTC’den üstündür.

BCH nasıl alınır, nasıl kazanılır?

Bitcoin Cash BCH almanın iki kolay yolu vardır. BCH’yi ya çalışarak yani madencilik yaparak kazanırsınız ya da bir kripto para borsasından satın alırsınız. Bitcoin Cash’i satın almak en çok başvurulan yoldur. Tek yapılması gereken bir Bitcoin borsasına kayıt olmaktır.

Bitcoin Cash madenciliği nedir?

Bitcoin Cash madenciliği, ilgili ağa destek olarak karşılığında kripto coin kazanmaktır. Madenciler Bitcoin Cash işlemlerini yerine getiren ve piyasaya yeni coin süren unsurlardır.

Bitcoin Cash madenciliği ile igili ayrıntılı bilgi için Bitcoin Cash madencilik yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili: Bitcoin Cash madencilik nedir, nasıl yapılır, karlı mıdır?

Sosyal medyada Bitcoin cash BCH coin

Öncelikle Bitcoin Cash geliştiricilerinin kendilerini anlattıkları ve sistemin ve şirketin pusulası Bitcoin Cash whitepaper‘a linkten ulaşabilirsiniz.

Bitcoin Cash Websitesi sade bir tasarıma sahip ve yakında güncel haberleri alabileceğimiz bir hub haline geleceklerine dair uyarı yazıları göze çarpıyor. Ayrıca 15 Kasım’da planlı bir güncelleme beklendiği de site de yer alan duyurular arasında. Bitcoin Cash twitter hesabı oldukça ilginç şekilde çok az bir takipçiye sahip. Aslında, yukarıda da paylaştığımız güze bir motto ile yola çıkmışlar ama sosyal medya üzerinde daha fazla çalışmaları gerektiği açık.

Ekibin Facebook hesabı 27 bin takipçili.

Bitcoin Cash, BCH coin

BCH coin nasıl alınır?

BCH kolayca bir kripto para borsasından alınabilir. Başta Binance olmak üzere, Coinbase, Bittrex, Kraken, CEx.io gibi borsalardan ya fiat tokeni ya da başka bir kripto para ile BCH takas edebilirsiniz.

Bitcoin borsasından nasıl BCH alırım? Bitcoin borsasına nasıl üye olabilirim, nasıl kripto para alabilirim? Sizin için, resimlerle adım adım anlattık.

İlgili: Kripto para nedir, nasıl alınır?

En büyük 5 kripto para borsası

Kripto BorsasıTürkçe Destek
CoinbaseEvet
BinanceEvet
KrakenEvet
BittrexHayır
Cex.ioEvet

Bitcoin Cash BCH coin nasıl saklanır?

BCH ticaretine ya da madenciliğine başlamadan önce BCH nasıl saklanır? BCH cüzdanı nedir? Ona bakmamız gerekir. BCH bir elektronik cüzdanda saklanabilir.

Bir cüzdan, çok uzun iki rastgele sayı ve harf kümesinden oluşur. Bunlardan biri, diğer kullanıcıların size BCH göndermek için kullanacağı cüzdanınızın genel adresidir.

Bir diğeri, paranıza erişmenizi sağlayan ve bir işlem için oturum kapatmak için kullanılan özel anahtarınızdır. Her zaman özel anahtarınızı güvenli ve emniyette tuttuğunuzdan emin olun. Özel anahtarınızı kaybederseniz ona erişiminizi de kaybedersiniz.  Benzer şekilde, herhangi biri özel anahtarınızı ele geçirirse, cüzdanınızdaki tüm fonlar çalınacaktır.

BCH destekleyen bir kripto para borsasına kaydolursanız borsa sizin adınıza otomatik bir cüzdan açacaktır. Bununla birlikte, coinlerinizin güvenliği için farklı bir cüzdanda saklamanız önerilir. Bunun nedeni, cüzdan hizmetleri sağlayan borsaların temelde özel anahtarlarınıza ve dolayısıyla paranıza sahip olmasıdır.

Dahası, borsaların saldırıya uğradığı ve müşterilerinin parasını onlara geri ödeyemeden kaybettiği ve hatta kullanıcıların parasını kapatıp kaçtığı pek çok örnek olmuştur.

Bütün bunlara maruz kalmamak için ya software ya da hardware bir cüzdan edinebilirsiniz.

Unutmayın ! Bütün bunlara maruz kalmamak için ya software ya da hardware bir cüzdan edinebilirsiniz.

İlgili : Bitcoin cüzdan nedir, wallet ne demek, 2020’nin en iyi Bitcoin cüzdanları

Bitcoin Cash cüzdan?

Bitcoin Cash BCH coin software ya da hardware bir cüzdan da saklanabilir. Software olarak; Electron Cash, Bitpay, Stash tercih edilebilir. Hardware cüzdan olarak ise; Ledger Nano S, TREZOR ve KeepKey seçeneklerine bakılabilir.

Bitcoin Cash cüzdan seçenekleri

Software CüzdanlarHardware Cüzdanlar
Elctron Cash: MacOs, Windows, AndroidLedger Nano S 99$
Bitcoin.com: MacOs, Windows, İOS, AndroidTREZOR 99$
Unit: İOS, AndroidKeepKey 99$
Bitcoin Cash software-hardware cüzdanlar

Rakamlarla Bitcoin Cash, BCH coin

Bitcoin Cash (BCH coin), 10 milyar doları aşan piyasa değeri ve ortalama 2,5 milyar dolarlık günlük işlem hacmi ile kripto para dünyasının 11. sırasında yer alıyor.

Market Cap10,034,465,762 USD
Toplam BCH arz21.000.000 BCH
Dolaşımdaki BCH18.683,744 BCH
Son 24 saatlik hacim2,514,165,394 USD
Bitcon Cash BCH fiyat$ 644.00
Rakamlar yazının yazıldığı ana aittir. Coinmarketcap

İlgili: Bitcoin Cash BCH güncel fiyat tahmini

İlgili: Bitcoin cash teknik analiz, Bitcoin cash yorum, Bitcoin cash grafik

Canlı Bitcoin grafiği – BCH dolar ve Türk Lirası

Bitcoin Cash ve altcoinlerle ilgili daha fazla yorum, beklenti ve fiyat tahmini için bizi takipte kalın.

İlgili: Altcoin teknik analiz: Kısa vadeli alım fırsatları!

İlgili: Bitcoin Cash fiyat tahmini: BCH 2020-2025 fiyat beklentisi

Bitcoin Cash SV nedir?

Bitcoin Cash Kasım 2018’de başka bir forkdan geçti ve Bitcoin Cash ABC ve Bitcoin Cash SV’ye (Satoshi Vision) ayrıldı. Bitcoin Cash, orijinal Bitcoin Cash istemcisini kullandığı için Bitcoin Cash olarak adlandırılıyor.

Kaynak

Bitcoin Cash BCH coin nedir biraz daha vaktiniz varsa video size yararlı gelebilir.

Bitcoin Cash nedir?
Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.