Bitcoin Cash nedir? BCH coin nasıl alınır, nasıl saklanır?

bitcoin cash BCH
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin’e paralel oluşturulmuş bir kripto para birimidir. Bitcoin Cash BCH coin, Bitcoin blockchainin global bir ödeme aracı olarak taleplere karşılık verememesi üzerine, BTC’ye alternatif olarak üretilmiştir.


Bitcoin Cash nedir? BCH coin nasıl alınır?

Bitcoin Cash nedir?

Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin’e paralel oluşturulmuş bir kripto para birimidir. Bitcoin Cash BCH coin, Bitcoin blockchainin global bir ödeme aracı olarak taleplere karşılık verememesi üzerine, BTC’ye alternatif olarak üretilmiştir.

Bitcoin Cash’e neden ihtiyaç duyuldu?

Bitcoin blockchaini üzerinde gerçekleştirilen işlem sayısına bağlı olarak, blockchain kapasitesi yetersiz kalmış ve işlem süresi, işlem ücreti gibi konularda sorunlar yaşanmıştır. Bunun üzerine Bitcoin blockchainine paralel olarak Bitcoin Cash geliştirilmiştir.

Bitcoin ilk geliştirildiği günden sonra yıllar içerisinde dünya çapında bir fenomen haline geldi.

Bitcoin mucidi Satoshi Nakamoto tarafından önerildiği gibi, Bitcoin’in günlük işlemler için kullanılan eşler arası bir kripto para birimi olması gerekiyordu. Yıllar geçtikçe, ana akım çekiş gücü kazandıkça ve fiyatı arttıkça, Bitcoin para birimi yerine bir yatırım aracı haline geldi. Bitcoin popülerliğini artırdıkça Bitcoin topluluğunun bir ölçeklendirme sorunu ortaya çıktı.

Sorun, ağı gün geçtikçe daha fazla insanın kullanır olmasıyla, blockchain üzerindeki 1mb ile sınırlı bloklar dolmaya başladı. Bitcoin’in blok zincirindeki bir işlem için onay süresi ve ücretleri arttı.

bitcoin cash nedir Bitcoin Cash nedir? BCH coin nasıl alınır, nasıl saklanır?
Bitcoin Cash whitepaper

Bu durum daha az güvenli, daha yavaş ama daha fazla işlem ücreti gerektiren bir süreç başlattı. Neticede bütün sistem kullanılamaz bir hale gelmek üzereydi.


Bu sorunun çözümü üzerine Bitcoin camiasında farklı fikirlerin ortaya çıktı.

bitcoin cash nedir
Bitcon blockchain üzerinde Hard Fork uygulaması

Küçük ama baskın bir grup 1mb’lık blok boyutunun korunması fakat ayrı bir katman oluşturulması düşüncesindeydi. Çoğunlukla Blockstream Company geliştiricilerinin oluşturduğu bu grubun isteği, Bitcoin’i elektronik paradan tahsil edilebilir bir ödeme katmanına kaydırmaktı.

Bu grubun görüşlerine katılmayan diğer bir taraf ise, blok boyutunu artırarak blok başına daha fazla işlem hacmi kazanılmasını savunuyordu. Blockchain’in kapasitesinin artırılması, bloklar artık dolu olmayacağı için işlemleri güvenilir ve ücretleri düşük tutacaktı. Bu tartışmalar sağlıklı bir şekilde yapılamadı ve Bitcoin’in transaction sorunu büyüyerek devam etti.

 

İlgili: Bitcoin cash teknik analiz, BCH yorum

 

Bitcoin cash nedir
BCH vs BTC işlem süresi

 

 

Bitcoin Cash ne zaman geliştirildi?

Bitcoin Cash 1 Ağustos 2017 tarihinde geliştirildi. Bitcoin-ABC geliştiricileri, blok boyutunu artırmak için Bitcoin blockchain üzerinde Hard fork uygulamasını başlattı. 8 mb’lık blocklara sahip bu yeni blockchain Bitcoin Cash olarak adlandırıldı.

Hard Fork nedir?

Hard Fork Bitcoin blockchaini üzerinde yeni bir paralel evren inşa edilmesidir. Bu yeni, paralel blockchain, Bitcoin Cash blockchaini olarak karşımıza çıkıyor. Hard Fork ile inşa edilen yeni blockchain üzerinde yeni bir kripto para, BCH geliştirilmiştir.

 

Bitcoin’de blok başına ortalama işlem sayısı 1.000 ila 1.500 arasındadır. Eylül 2018’de yapılan bir stres testi sırasında Bitcoin Cash’in blockchaindeki işlem sayısı, blok başına 25.000 olarak ölçüldü.

 

Bitcoin Cash geliştirici ekibi

Bitcoin Cash birden fazla bağımsız geliştirici ekibe sahiptir. Bu ekipler Bitcoin Cash üzerinde çalışarak BCH coin’in global anlamda kullanılan bir para birimi haline getirmek için çabalıyorlar.

 

Bitcoin Cash-Bitcoin karşılaştırma

Bitcoin cash
BCH/BTC mukayese
Bitcoin Bitcoin Cash
Sadık takipçileri var Daha hızlı
İlk kripto para, daha çok bilinir. İşlem ücreti daha düşük
Madenciliği daha karlı Borsalar arası transferi ucuz
Hacmi daha büyük %57.3 Blockchaini daha ölçülebilir.
Bitcoin-Bitcoin Cash

 

İlgili: Bitcoin Cash madencilik nedir, nasıl yapılır, karlı mıdır?

 

BCH coin nasıl alınır?

BCH kolayca bir kripto para borsasından alınabilir. Başta Binance olmak üzere, Coinbase, Bittrex, Kraken, CEx.io gibi borsalardan ya fiat tokeni ya da başka bir kripto para ile BCH takas edebilirsiniz.

 

İlgili: Bitcoin Cash BCH güncel fiyat tahmini

 

 

 

BCH

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin Cash nedir? BCH coin nasıl alınır, nasıl saklanır?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.