1. Anasayfa
  2. Kripto Para PiyasasıBitcoin Cash Piyasası
  3. Bitcoin Cash nedir? BCH nedir? BCH coin nasıl alınır?

Bitcoin Cash nedir? BCH nedir? BCH coin nasıl alınır?

Bitcoin Cash nedir? BCH nedir? BCH coin nasıl alınır?
0

Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin’e paralel oluşturulmuş bir kripto para birimidir. Bitcoin Cash BCH coin, Bitcoin blockchainin global bir ödeme aracı olarak taleplere karşılık verememesi üzerine, BTC’ye alternatif olarak üretilmiştir.

Bitcoin Cash nedir?

Bitcoin ilk geliştirildiği günden sonra yıllar içerisinde dünya çapında bir fenomen haline geldi.

Bitcoin mucidi Satoshi Nakamoto tarafından önerildiği gibi, Bitcoin’in günlük işlemler için kullanılan eşler arası bir kripto para birimi olması gerekiyordu. Yıllar geçtikçe, ana akım çekiş gücü kazandıkça ve fiyatı arttıkça, Bitcoin para birimi yerine bir yatırım aracı haline geldi. Bitcoin popülerliğini artırdıkça Bitcoin topluluğunun bir ölçeklendirme sorunu ortaya çıktı.

Sorun, ağı gün geçtikçe daha fazla insanın kullanır olmasıyla, blockchain üzerindeki 1mb ile sınırlı bloklar dolmaya başladı. Bitcoin’in blok zincirindeki bir işlem için onay süresi ve ücretleri arttı.

koinmedya_brave

Bu durum daha az güvenli, daha yavaş ama daha fazla işlem ücreti gerektiren bir süreç başlattı. Neticede bütün sistem kullanılamaz bir hale gelmek üzereydi.

Bu sorunun çözümü üzerine Bitcoin camiasında farklı fikirlerin ortaya çıktı.

BCH hard fork
Bitcon blockchain üzerinde Hard Fork uygulaması

Küçük ama baskın bir grup 1mb’lık blok boyutunun korunması fakat ayrı bir katman oluşturulması düşüncesindeydi. Çoğunlukla Blockstream Company geliştiricilerinin oluşturduğu bu grubun isteği, Bitcoin’i elektronik paradan tahsil edilebilir bir ödeme katmanına kaydırmaktı.

Bu grubun görüşlerine katılmayan diğer bir taraf ise, blok boyutunu artırarak blok başına daha fazla işlem hacmi kazanılmasını savunuyordu. Blockchain’in kapasitesinin artırılması, bloklar artık dolu olmayacağı için işlemleri güvenilir ve ücretleri düşük tutacaktı. Bu tartışmalar sağlıklı bir şekilde yapılamadı ve Bitcoin’in transaction sorunu büyüyerek devam etti.

BCH coin

1 Ağustos 1917’de Bitcoin-ABC geliştiricileri, blok boyutunu artırmak için Bitcoin blockchain üzerinde Hard fork uygulamasını başlattı. 8 mb’lık blocklara sahip bu yeni blockchain Bitcoin Cash olarak adlandırıldı.

Hard Fork sorunsuz bir şekilde yürütüldü ve Bitcoin Cash güncellemesi Bitcoin’i tekrar nakit olarak kullanılabilir hale getirdi. İşlem ücretleri düştü, işlem süreleri kısaldı ve Bitcoin’in bir dünya parası olma vizyonu tekrar görünür hale geldi.

Hard Fork nedir?

Hard Fork Bitcoin blockchaini üzerinde yeni bir paralel evren inşa edilmesidir. Bu yeni, paralel blockchain, Bitcoin Cash blockchaini olarak karşımıza çıkıyor. Hard Fork ile inşa edilen yeni blockchain üzerinde yeni bir kripto para, BCH geliştirilmiştir.

Bitcoin’de blok başına ortalama işlem sayısı 1.000 ila 1.500 arasındadır. Eylül 2018’de yapılan bir stres testi sırasında Bitcoin Cash’in blok zincirindeki işlem sayısı, blok başına 25.000 olarak ölçüldü.

Bitcoin Cash nedir? BCH coin nedir? Hard Fork nedir? biraz karışık mı? Belki bu video size yardımcı olabilir.

Bitcoin Cash nasıl oluşturuldu, Hard Fork nedir?

BCH coin nedir?

Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin’e paralel oluşturulmuş bir kripto para birimidir. Bitcoin Cash BCH coin, Bitcoin blockchainin global bir ödeme aracı olarak taleplere karşılık verememesi üzerine, BTC’ye alternatif olarak üretilmiştir.

Bitcoin Cash Bitcoin midir? BCH nedir? Şurası çok açık ki global anlamda, özellikle geleneksel medyada, Bitcoin denildiğinde kastedilen BTC oluyor. Ancak Bitcoin cash yani BCH Bitcoin’e asıl vizyon ve ruhunu kazandıran unsur olmuştur.

BCH coin
BCH işlem hızı ve ücreti bakımından BTC’den üstündür.

BCH coin nasıl alınır?

BCH kolayca bir kripto para borsasından alınabilir. Başta Binance olmak üzere, Coinbase, Bittrex, Kraken, CEx.io gibi borsalardan ya fiat tokeni ya da başka bir kripto para ile BCH takas edebilirsiniz.

Bitcoin Cash birden fazla bağımsız geliştirici ekibe sahiptir. Bu ekipler Bitcoin Cash üzerinde çalışarak BCH coin’in global anlamda kullanılan bir para birimi haline getirmek için çabalıyorlar.

Kripto para birimi Kasım 2018’de başka bir forkdan geçti ve Bitcoin Cash ABC ve Bitcoin Cash SV’ye (Satoshi Vision) ayrıldı. Bitcoin Cash, orijinal Bitcoin Cash istemcisini kullandığı için Bitcoin Cash olarak adlandırılıyor.

BCH Vs. BTC Bitcoin Cash-Bitcoin karşılaştırma

BitcoinBitcoin Cash
Sadık takipçileri varDaha hızlı
İlk kripto para, daha çok bilinir.İşlem ücreti daha düşük
Madenciliği daha karlıBorsalar arası transferi ucuz
Hacmi daha büyük %57.3Blockchaini daha ölçülebilir.
Bitcoin-Bitcoin Cash

Bitcoin cash nedir
BCH vs BTC işlem süresi

Bitcoin Cash BCH coin nasıl saklanır?

BCH ticaretine ya da madenciliğine başlamadan önce BCH nasıl saklanır? BCH cüzdanı nedir? Ona bakmamız gerekir. BCH bir elektronik cüzdanda saklanabilir.

Bir cüzdan, çok uzun iki rastgele sayı ve harf kümesinden oluşur. Bunlardan biri, diğer kullanıcıların size BCH göndermek için kullanacağı cüzdanınızın genel adresidir.

Bir diğeri, paranıza erişmenizi sağlayan ve bir işlem için oturum kapatmak için kullanılan özel anahtarınızdır. Her zaman özel anahtarınızı güvenli ve emniyette tuttuğunuzdan emin olun. Özel anahtarınızı kaybederseniz ona erişiminizi de kaybedersiniz.  Benzer şekilde, herhangi biri özel anahtarınızı ele geçirirse, cüzdanınızdaki tüm fonlar çalınacaktır.

BCH destekleyen bir kripto para borsasına kaydolursanız borsa sizin adınıza otomatik bir cüzdan açacaktır. Bununla birlikte, coinlerinizin güvenliği için farklı bir cüzdanda saklamanız önerilir. Bunun nedeni, cüzdan hizmetleri sağlayan borsaların temelde özel anahtarlarınıza ve dolayısıyla paranıza sahip olmasıdır.

Dahası, borsaların saldırıya uğradığı ve müşterilerinin parasını onlara geri ödeyemeden kaybettiği ve hatta kullanıcıların parasını kapatıp kaçtığı pek çok örnek olmuştur.

Bütün bunlara maruz kalmamak için ya software ya da hardware bir cüzdan edinebilirsiniz.

Unutmayın ! Bütün bunlara maruz kalmamak için ya software ya da hardware bir cüzdan edinebilirsiniz.

Bitcoin Cash cüzdan seçenekleri

Software CüzdanlarHardware Cüzdanlar
Elctron Cash: MacOs, Windows, AndroidLedger Nano S 99$
Bitcoin.com: MacOs, Windows, İOS, AndroidTREZOR 99$
Unit: İOS, AndroidKeepKey 99$
Bitcoin Cash software-hardware cüzdanlar

Bitcoin Cash nasıl saklanır?

Bitcoin Cash BCH coin software ya da hardware bir cüzdan da saklanabilir. Software olarak; Electron Cash, Bitpay, Stash tercih edilebilir. Hardware cüzdan olarak ise; Ledger Nano S, TREZOR ve KeepKey seçeneklerine bakılabilir.

Bitcoin cash teknik analiz, Bitcoin cash yorum, Bitcoin cash grafik

Bitcoin Cash ve daha fazlası için

Güncel Bitcoin Cash fiyatı için tıklayınız

Kaynak

Bitcoin Cash BCH coin nedir biraz daha vaktiniz varsa video size yararlı gelebilir.

Bitcoin Cash nedir?