fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kripto regülasyonlar geliyor: DeFi ve Stabil Coinler topun ağzında!

Kripto regülasyonlar geliyor: DeFi ve Stabil Coinler topun ağzında!

Kripto regülasyonlar geliyor: DeFi ve Stabil Coinler topun ağzında!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD merkezli regülasyon beklentisi kripto para piyasalarında belirsizliklere ve dalgalanmalara neden oluyor. Kripto para regülasyonları netleşene kadar kripto para piyasalarındaki kimseler rahat değil.


Kripto regülasyonlar geliyor: DeFi ve Stabil Coinler topun ağzında!

ABD’de regülasyonların keskin kılıcı görevini ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yürütüyor. SEC’in kestiği parmak gerçekten acıyor. SEC, 2020 yılının sonunda XRP’nin menkul değer olduğuna karar verdi. Eğer XRP menkul değerse Ripple’ın piyasaya XRP sunmadan önce SEC’ten izin alması gerekirdi. Bu nedenle SEC, Ripple şirketini kanunlara aykırı biçimde piyasaya menkul değer sürme suçlaması ile mahkemeye verdi.

Eğer mahkeme XRP’nin menkul değer olduğuna karar verir ve SEC’i haklı bulursa Ripple, ciddi ceza-i müeyyidelerle karşı karşıya kalacak. Bu cezalar kripto para piyasalarında da bir türbülansın yaşanmasına neden olabilir.

Bkz: Bitcoini Bitcoin haber ve son dakika gelişmeleri

SEC, geçtiğimiz günlerde ABD merkezli büyük kripto para borsası Coinbase hakkında da hukuki bir süreç başlattı. Coinbase’in yatırımcılarına önerdiği faiz getirisi, SEC’in dikkatini çekti. Bu konuyu piyasaya menkul değer sürmekle eş tuttu. Coinbase de Ripple gibi SEC’in lanetine uğradı.

Peki sırada kim var?

Stabil Coin’ler ve DeFi platformları topun ağzında. İlk öncelik Stabil Coin’lerde gibi gözüküyor. Bilindiği üzere Stabil Coin’ler değerini dolara birebir sabitlemiş kripto paralar olarak biliniyor. Top 10’da işlem gören 2 stabil coin var: Tether ve USDC. Bu iki Stabil Coin işlem hacmi bakımında oldukça yüksek değere ulaşıyor. Tether ve USDC menkul değer suçlaması ile karşı karşıya kalmasa da ciddi bir regülasyondan geçeceğe benziyor. Örneğin Tether’in piyasada işlem gören 60 milyar adet ve üzere USDT Coin’i var. Teorikte Tether her bir USDT karşılığında 1 doları karşılık olarak ayırması lazım. Tether’in ise ne kadar karşılık ayırdığı ise muamma. ABD’li otoriteler, bu alanın ciddi biçimde regüle edilip denetlenmesi gerektiği düşüncesinde.

Lütfen Bkz: Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Topun ağzında olan ikinci grup, DeFi platformları! DeFi’ler bir banka gibi borç veriyor, mevduat topluyor ve her türlü işlemi yerine getiriyor. Hatta piyasanın çok üstündeki faiz oranları ile DeFi’ler mevduat toplayabiliyor. ABD’li bankalar ciddi regülasyonlara tabi iken bankacılık görevi gören DeFi’lerin bu regülasyonlardan mahrum (!) kalması beklenemez. Şu soruyu soran okuyucularımız olacaktır: DeFi’ler regülasyonlara tabi tutulursa ne olacak? Cevap: Kuvvetle muhtemel birçok DeFi platformu regülasyonların zorunlu kıldığı standartları yerine getiremeyecek ve ABD’de faaliyet göstermeleri yasaklanacak. ABD piyasalarında faaliyet gösteremeyen DeFi tokenları da ciddi değer kaybına uğrayacaktır.

Kaynak

 

Kripto para regülasyonları nedir?

FATF (Finansal Eylem Gücü) standartları 2019 yılında Japonya’da düzenlenen G20 toplantısında G20 ülkeleri tarafından kabul edildi ve ülkeler arasında kripto para regülasyonlarına karşı bir eşgüdüm oluşturulmaya çalışılıyor. Ancak kripto para regülasyonları konusunda ülkeler arasında ciddi farklar var. Bitcoin ve kripto paraların finansal piyasalara getirdiği yenilik bazı ülkelerin bu teknolojik yeniliği kucaklamasına yol açarken bazı ülkeler de yasaklamayı tercih ediyor. Bu haberde kripto para regülasyonlarının ülkelere göre değişimine göz atıyoruz.

 

  • Avustralya

Avustralya kripto paralara bir para birimi olarak bakmaktan ziyade onları ticari bir mal olarak görüyor. Kripto paraların değerindeki değişimden ise sermaye kazanım vergileri alıyor. Kripto para borsaları ülke içerisinde legal fakat borsa işletmek için lisans almak gerekiyor.

  • Arjantin

Kripto para adaptasyonu konusunda Statista’nın verilerine göre Arjantin sıralamada 3’üncü. Arjantin’de kripto paralar yasak değil ama ciddi sermaye kontrolleri var. Ülke vatandaşları ancak kısıtlı bir limit dahilinde dolar ve yabancı paralara ulaşabiliyor. Kripto para ticareti ise genelde yabancı para birimleri üzerinden gerçekleşiyor. Kripto para üzerindeki gelirler vergilendiriliyor ancak bu alanda ciddi belirsizlikler var.

  • Brezilya

Brezilya’da kripto para piyasaları regüle edilmemiş piyasalar halinde işlem görüyor. Brezilya kripto para piyasaları, Latin Amerika ülkeleri içerisinde en yüksek işlem hacmine sahip piyasalar konumunda. Brezilya, dijital para birimlerini ticarete konu olan bir mal olarak görüyor ve vergilendiriyor.

 

  • Kolombiya

Kripto para piyasalarının regüle edilmediği ülkelerden birisi de Kolombiya. Ülke içi piyasalarda bu nedenle bir belirsizlik hakim. Kolombiya merkezli bir borsada kripto paralarınız hacklenirse kanuni olarak izleyeceğiniz belirgin bir yol yok.

  • Kanada

Kanada kripto paraları menkul kıymet olarak görüyor ve bu nedenle bu piyasaları ciddi biçimde denetliyor. Kripto para borsaları zorlu bir süreçten geçerek ancak lisans alabiliyor. Kripto paralar üzerindeki tüm işlemler kayıt altında ve vergilendiriliyor.

 

Kaynak

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

Bitcoin ve kripto para regülasyonları nedir?

Regülasyonlar, Bitcoin ve kripto paraların ülkelerin hukuki mevzuatlarına göre yasal durumunu gösteren ve düzenleyen yasalardır. Kimi ülkeler Bitcoin’i yasaklayan regülasyonları tercih ederken kimileri de daha liberal politikalar belirliyor.

 

ABD merkezli regülasyonlar piyaslar için olumlu mu olumsuz mu?

Bazı analistler, kripto paraların yatırımcılara sunduğu özgürlük alanının kısıtlandığını düşünüyor. Bazı analistler de kripto paraların resmi makamlarca meşru hale geldiğini düşünüyor. İkinci görüşü savunan uzmanlar regülasyon kaynaklı belirsizliklerin azalmasını olumlu bir gelişme olarak görüyor. Ayrıntılar için www.koinmedya.com adresini ziyaret ediniz!

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.