fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bir kripto borsası daha Güney Kore operasyonlarını sonlandırdı!

Bir kripto borsası daha Güney Kore operasyonlarını sonlandırdı!

Bir kripto borsası daha Güney Kore operasyonlarını sonlandırdı!
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Güney Kore’de Biance’den sonra OKEx’de operasyonlarını sonlandırma kararı aldı. OKEx’in kararının detayları haberimizde

OKEx Güney Kore faaliyetlerini sonlandırdı.

Kripto para borsası OKEx Güney Kore’deki operasyonlarını sonlandırma kararı aldı. Yaklaşık iki yıl önce Güney Kore’de faaliyete başlayan dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan OKEx, iki yıldan kısa süren Güney Kore macerasının neden sonlandığına dair net bir açıklama yapmadı. Çekilmenin nedeninin yakın zamanda açıklanan Güney Kore’nin yeni kara para aklama yatırımları çerçevesinde borsalara getirdiği yeni düzenlemeler olduğu düşünülüyor.

Bkz: Bitcoini Bitcoin haber ve son dakika gelişmeleri

OKEx Kore, kripto para borsasının Güney Kore merkezli tüm kullanıcılara hizmetlerini sonlandıracağını bildiren bir fesih bildirimi yayınladı. Açıklamada yatırımcıların tüm açık pozisyonlardaki ve dijital varlıklardaki fonlarını çekmeleri için 7 Nisan’a kadar süre verildiği bildirildi. Aynı zamanda 7 Nisan’a kadar bunu gerçekleştirmeyen müşterilerinin zararlarından sorumlu olmayacaklarını da duyurdu.

OKEx Kore kararının nedenini açıklamadı. CryptoPotato OKEx’e ulaştı ancak, ulaştığı şirket temsilcisi OKEx’in, OKEx Kore’den ayrı bir kuruluş olduğunu ifade etti. Yatırımcılar kararı  Güney Kore’deki yeni düzenlemelere bağlıyor.

Bu ayın başında Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC), 25 Mart’tan itibaren tüm sanal varlık hizmetleri sağlayıcılarını etkiyecek yeni finansal raporlama kuralları getirileceğini duyurmuştu. Düzenlemede 25 Mart’ta yürürlüğe girmek üzere, tüm kripto para işletmelerinin işlem raporlarını ülkedeki kara para aklama komisyonunun istihbarat birimi ile paylaşılması kararlaştırılmıştı.

Daha önce Biance’de Güney Kore’deki faaliyetlerini yeterli işlem hacmi olmadığı için sonlandırmıştı.

Kaynak

Biden yönetimi Bitcoin regülasyonları konusuna nasıl yaklaşıyor?

ABD’de geçtiğimiz kasım ayında düzenlenen başkanlık seçimlerinin ardından tartışmalı biçimde yönetim değişti. Skandallarla dolu 4 yılın ardından eski ABD Başkanı Trump, seçimi kaybetti ve görevini yeni Başkan Biden’a devretti. Eski Başkan Trump’ın Bitcoin’a karşı tutumu nasıldı? Biden ise nasıl yaklaşıyor?

Trump’lı dönemin en belirgin özelliği Trump’ın “I am not a fan of Bitcoin (Bitcoin taraftarı değilim)” ile başlayan tweet’i olmuştu. Trump’ın bu tweet’i ABD merkezli bir kripto para regülasyon hazırlığının işaret fişeğiydi ve seçimlere yaklaşırken eski ABD Hazine Sekreteri Mnuchin bir regülasyon taslağı hazırladı. Mnuchin taslağı Bitcoin’i yasaklamasa da KYC (müşterini tanı) ve AML (kara para aklama ile mücadele) protokolleri çerçevesinde katı kurallar öneriyordu.

Yeni dönemde ABD’nin ekonomisini patronu artık, Janet Yellen! Ekonomi profesörü olan Janet Yellen, Harvard üniversitesinde ekonomi derslerine girdi ve FED Başkanlığı görevini de yürüttü. Ailecek ekonomist olan Yelle’ın eşi, ekonomi çevrelerince oldukça popüler bir iktisatçı. Yellen, iktisat literatürüne “Limon Piyasalar” kavramını kazandıran Nobel ödüllü George Akerlof ile evli.

Janet Yellen’ın Bitcoin’e karşı pozisyonunu “tam ortada” olarak tanımlayabiliriz. Yellen Bitcoin ve kripto paraların olumlu yanlarının olduğunu vurgulayarak olası illegal kullanımına da dikkat çekiyor.

Mnuchin kadar şahin olmasa da Janet Yellen da Bitcoin ve kripto paraların hoyratça kullanılmasına dair önlemler alacaktır. Özellikle kripto paraların sağladığı mahremiyet sayesinde terörün ve illegal işlerin finansmanını engelleyecek kurallarla karşılaşacağız. Yani Janet Yellen de KYC ve AML protokollerini güçlendirecek ve sağlamlaştıracak adımlar atacaktır.

Lütfen Bkz: Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC)

Bu durumda Monero gibi mahremiyeti önceleyen kripto paralar için pek de iyimser olamıyoruz. Ayrıca ABD merkezli kripto para borsaları ve ABD sınırları içerisinde işlem gören kripto paralara da bazı standartlar getirilecektir.

Yeni dönemin önemli şifrelerinden birisi de SEC ve CFTC gibi önemli kurumlara kripto para ve blockchain ile bilgili bürokratların atanması oldu. Bu atamalar Biden yönetiminin kripto para ve blockchain teknolojisi yakından takip edeceğini gösteriyor.

Kaynak

Hindistan Bitcoin yasaklarının ayrıntıları ve geleceğe etkileri!

Hindistan uzun süredir Bitcoin ve kripto paraları yasaklamayı planlıyordu. Nihayetinde karar verildi. Tüm kripto paralar yasaklanıyor. Neyse ki yasaklar hemen yürürlüğe girmiyor ve 3-6 aylık süreç içerisinde yürürlüğe girecek.

BloombergQuint’in ismi açıklanmayan bir Hindistanlı bürokrata dayandırdığı bilgiye göre yasakların bir gecede çıkmayacağını belirtildi. Yasakların anlık çıkmayacağı için kripto para piyasalarında Hindistan kaynaklı anlık bir dalgalanma beklenmiyor.  

Hindistan, yasaklarda Çin modelini benimsemiş durumda. Çin’de 2017 yılında itibaren kripto para üzerinden ticaret yapmak yasak. Benzer ülkeler grubuna Hindistan da dahil olacak.

Hindistan yasaklarının geleceğe etkileri neler?

Öncelikle yasaklar, bir IT cenneti olan Hindistan’ın blockchain teknolojisi trendini kaçırmasına neden olabilir. Japonya, Güney Kore ve ABD blockchain temalı ARGE çalışmalarına ciddi oranlarda fon aktarıyor. Dünyanın önde gelen üniversiteleri blockchain konulu dersleri müfredatlarına dahil ediyor. Bu konuda yasaklar Hindistan’ın bilişim endüstrisindeki konumunu zayıflatabilir.

Lütfen Bkz: Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

WaxirX’in CEO’su Nischal Shetty söz konusu yasakların Hindistan’ın bilişim endüstrisindeki güçlü pozisyonunu zayıflatacağını düşünüyor.

İnternet sayesinde küresel hale gelen dünyamızda yasaklar, çok da etkili olamayabiliyor. Zira Çinli kripto para yatırımcıları yasakları Hong Kong’da işlem gören kripto para borsaları üzerinden aşabiliyor. Benzer şekilde Hindistanlı kripto para yatırımcıları da yasakları çevre ülkelerdeki borsaları kullanarak aşabilirler.

En olumsuz etki ise sermaye ve know-how üzerinde gözlemlenebilir. Hindistan merkezli blockchain şirketleri bu yasak nedeniyle yatırımlarını ülke dışına kaydırabilir.

Kısaca yasaklar Hindistan’da kripto para kullanımını sıfırlamazken bilişim endüstrisine ciddi biçimde zarar verebilir.

Kaynak

Kripto para regülasyonları nedir?

FATF (Finansal Eylem Gücü) standartları 2019 yılında Japonya’da düzenlenen G20 toplantısında G20 ülkeleri tarafından kabul edildi ve ülkeler arasında kripto para regülasyonlarına karşı bir eşgüdüm oluşturulmaya çalışılıyor. Ancak kripto para regülasyonları konusunda ülkeler arasında ciddi farklar var. Bitcoin ve kripto paraların finansal piyasalara getirdiği yenilik bazı ülkelerin bu teknolojik yeniliği kucaklamasına yol açarken bazı ülkeler de yasaklamayı tercih ediyor. Bu haberde kripto para regülasyonlarının ülkelere göre değişimine göz atıyoruz.

Lütfen Bkz: G20 toplantısının deklarasyonunda kripto paralar vurgusu

  • Avustralya

Avustralya kripto paralara bir para birimi olarak bakmaktan ziyade onları ticari bir mal olarak görüyor. Kripto paraların değerindeki değişimden ise sermaye kazanım vergileri alıyor. Kripto para borsaları ülke içerisinde legal fakat borsa işletmek için lisans almak gerekiyor.

  • Arjantin

Kripto para adaptasyonu konusunda Statista’nın verilerine göre Arjantin sıralamada 3’üncü. Arjantin’de kripto paralar yasak değil ama ciddi sermaye kontrolleri var. Ülke vatandaşları ancak kısıtlı bir limit dahilinde dolar ve yabancı paralara ulaşabiliyor. Kripto para ticareti ise genelde yabancı para birimleri üzerinden gerçekleşiyor. Kripto para üzerindeki gelirler vergilendiriliyor ancak bu alanda ciddi belirsizlikler var.

  • Brezilya

Brezilya’da kripto para piyasaları regüle edilmemiş piyasalar halinde işlem görüyor. Brezilya kripto para piyasaları, Latin Amerika ülkeleri içerisinde en yüksek işlem hacmine sahip piyasalar konumunda. Brezilya, dijital para birimlerini ticarete konu olan bir mal olarak görüyor ve vergilendiriyor.

Lütfen Bkz: Brezilya kripto paraları ticari bir mal olarak tanıdı

  • Kolombiya

Kripto para piyasalarının regüle edilmediği ülkelerden birisi de Kolombiya. Ülke içi piyasalarda bu nedenle bir belirsizlik hakim. Kolombiya merkezli bir borsada kripto paralarınız hacklenirse kanuni olarak izleyeceğiniz belirgin bir yol yok.

  • Kanada

Kanada kripto paraları menkul kıymet olarak görüyor ve bu nedenle bu piyasaları ciddi biçimde denetliyor. Kripto para borsaları zorlu bir süreçten geçerek ancak lisans alabiliyor. Kripto paralar üzerindeki tüm işlemler kayıt altında ve vergilendiriliyor.

Devamı için tıklayınız: Kripto para regülasyonlarının ülkelere göre değişimi 2

Kaynak

Sıkça Sorulan Sorular

Bitcoin ve kripto para regülasyonları nedir?

Regülasyonlar, Bitcoin ve kripto paraların ülkelerin hukuki mevzuatlarına göre yasal durumunu gösteren ve düzenleyen yasalardır. Kimi ülkeler Bitcoin’i yasaklayan regülasyonları tercih ederken kimileri de daha liberal politikalar belirliyor.

ABD merkezli regülasyonlar piyaslar için olumlu mu olumsuz mu?

Bazı analistler, kripto paraların yatırımcılara sunduğu özgürlük alanının kısıtlandığını düşünüyor. Bazı analistler de kripto paraların resmi makamlarca meşru hale geldiğini düşünüyor. İkinci görüşü savunan uzmanlar regülasyon kaynaklı belirsizliklerin azalmasını olumlu bir gelişme olarak görüyor. Ayrıntılar için www.koinmedya.com adresini ziyaret ediniz!

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.