1. Anasayfa
 2. Kripto Para Haberleri
 3. Boğa sezonunda mide bulandıran haber!

Boğa sezonunda mide bulandıran haber!

Boğa sezonunda mide bulandıran haber!
0

Kripto paralar ve Bitcoin’e karşı ülkelerin tutumu ciddi değişiklik arz ediyor. Kripto para regülasyonları nedir ve ülkelere göre değişimi nasıldır sorusunun cevabını arıyoruz. 


Hong Kong merkezli regülasyon haberi!

Bitcoin rekor üstüne rekor kırıyor. Bitcoin’in rekorunda Korona Salgını etkisi ile oluşan belirsizlik etkili oluyor. Bu süreçte Bitcoin’den yeni bir ATH gelmesi şaşırtıcı olmayacaktır. Ancak Hong Kong merkezli bir regülasyon çalışması yaşanan boğa sürecini gölgeliyor.

Kripto para regülasyonları Boğa sezonunda mide bulandıran haber!

Messari tarafından geçtiğimiz gün yayınlanan araştırma, Hong Kong merkezli hazırlanan bir regülasyon çalışması üzerine değiniyor. Raporu hazırlayan araştırmacı Mira Christanto, Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonunun Hong Kong kripto para piyasalarını regüle edeceğini açıkladı. Regülasyon özellikle Bitcoin ve Ethereum vadeli işlemler piyasasını ilgilendiriyor. Komisyon, AML (Kara Para Aklama ile Mücadele) ve KYC (Müşterini Tanı) protokollerini zorunlu kılmayı düşünüyor.

koinmedya_brave

Lütfen Bkz: Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) nedir? CBDC gündem ve son dakika gelişmeleri

Hong Kong merkezli Bitcoin ve Ethereum vadeli işlemler piyasaları Ethereum vadeli piyasalarının %72’sini ve Bitcoin vadeli piyasalarının %57’sini oluşturuyor. Aşağıdaki tabloda Hong Kong merkezli borsaların paylarının dağılımını görüyoruz.

Kripto para regülasyonları Boğa sezonunda mide bulandıran haber!

Regülasyonlar geçerse Hong Kong merkezli kripto vadeli işlemler piyasalarındaki yatırımcılar, açık kimlikle işlem yapmak zorunda kalacaklar.

Hong Kong merkezli kripto para borsaları özellikle Çinli kripto para yatırımcılar için bir hap piyasa oluşturuyor. Çinli yatırımcılar Çin merkezli yaptırımlardan Hong Kong merkezli borsalarda işlem yaparak kaçındıkları iddia ediliyor. Çinli yatırımcılarının bu davranışı 2019 yılında yaşanan Hong Kong olaylarında oldukça gündem oluşturdu.

 KYC protokollerinin zorunlu kılınması, Çinli yatırımcıların kripto para piyasalarından kaçmasına neden olabilir. Bu nedenle Hong Kong merkezli regülasyon çalışmalarının piyasalar üzerinde olumsuz etki doğurma ihtimali var.

Kaynak

Yeni Bitcoin regülasyon taslağı beklenmedik sonuçlar doğurabilir!

ABD’li iki önemli kuruluş uluslararası fon transferlerini regüle etmek için yeni bir taslak üzerinde çalışıyor. Bu iki kuruluş: ABD Merkez Bankası Para Kurulu ve FINCEN. Taslak yürürlüğe girerse Bitcoin ve kripto paralar lehine veya aleyhine önemli sonuçlar doğurabilir.

ABD, dolar üzerinden yapılan tüm finansal işlemleri takip etmek istiyor. Para transferlerinin bir kısmı ABD sınırları içerisinde başlıyor veya sonlanıyor. Ancak ABD sınırları dışında başlayan ve sonlanan işlemler uluslararası para transferlerinin büyük kısmını oluşturuyor. Dolar üzerinden fon transferleri ABD dışında da gerçekleşiyorsa ABD hukuk sistemi, bu transferleri takip ediyor. Hukuka aykırılık durumunda, gerektiğinde, transfere yardımcı olan taraflara yaptırım uygulayabiliyor. AB merkezli birçok banka geçtiğimiz yıl milyonlarca dolar değerinde ceza ödemek zorunda kaldı.

Lütfen Bkz: Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) nedir? CBDC gündem ve son dakika gelişmeleri

Regülayon taslağında iki başlık öne çıkıyor:

 • Belli bir eşiğin üzerinde gerçekleşen tüm para transferleri şeffaf gerçekleştirilmeli. Gerekli bilgilendirilmeler yapılmalı.
 • Kripto paralar da normal para birimleri gibi değerlendirilmelidir.

Taslakta kripto paralar Dönüştürülebilir Sanal Para Birimi (Convertible virtual currency, CVR) etiketi ile tanımlanıyor. CVR’lerin de değer değişim aracı olarak tanımlanması gerektiği ifade ediliyor. FINCEN ve FED Para Kurulu tarafından hazırlanan remi belgelerde kripto paraları değer değişim aracı olarak tanımlanması olumlu bir gelişme olarak algılanabilir. Zira Bitcoin ve kripto paralar meşruiyet kazanıyor.

Ancak CVR’lerin meşruiyet kazanması daha fazla regülasyonlara tabi kalacağı sonucunu da doğuruyor. Kripto paraların fiat paralara nazaran sahip oldukları esneklik regülasyonlarla azalacaktır.

 FED Para Kurulu ve FINCEN tarafından hazırlanan taslaktaki diğer önemli başlık ise limitler. Yukarıda değinildiği üzere taslak, uluslararası fon transferlerinde belli bir eşik değer koymayı planlıyor. Bu eşik değer 250 dolar ile 3,000 dolar arasında konulması düşünülüyor.

Eğer eşik 250 dolar olarak belirlenirse 250 dolar ve üstü para transferleri ancak akredite olmuş finansal kuruluşlar üzerinden gerçekleştirilebilecek. Akredite olmamış kuruluşlar üzerinde ciddi yaptırımlar söz konusu olabilir.

Biden yönetimindeki ABD ve kurumların Bitcoin regülasyon taslağına ciddi biçimde müdahalede bulunması beklenmiyor. 

Kaynak

Dünya devleri kripto paralar ve CBDC için toplandı: Planda ne var?

Uluslararası Para Fonu (IMF), Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) ve Dünya Bankası (World Bank) geleceğin finansal sistemini düzenlemek ve planlamak için toplandı. Toplantının ana gündem maddesi kripto paralar, stabil coin’ler ve CBDC (Merkez Bankası Dijital Para Birimi). G20 grubu ülkelerin danışma kurulu olan Finansal İstikrar Kurulu (FSB) adına hazırlanan raporda geleceğin dünyasında CBDC’lerin damga vuracağı ve uluslararası fon akımların ciddi biçimde kolaylaştıracağı belirtiliyor.

Lütfen Bkz: Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) nedir? CBDC gündem ve son dakika gelişmeleri

Bilindiği üzere Çin Merkez Bankası kendi ulusal para birimini çıkardı. Güney Kore ve Japonya ise 2021 yılında merkez bankası dijital para birimleri için pilot uygulamalarına başlayacağını duyurdu.

IMF, BIS ve Dünya Bankası G20 ülkeleri arasında merkez bankası dijital para birimleri ve kripto paralar için eşgüdümlü bir regülasyon çerçevesi hazırlanması gerektiğini vurguluyor. G20 ülkeleri dünya ekonomisinin yaklaşık %80’ini kontrol ediyor ve G20 çapında alınacak kararlar kripto paraları ve yatırımcılarını yakından ilgilendiriyor.

G20 Finansal İstikrar Kurulu (FSB) altında alınan tavsiye kararlarında kripto paralar konusunda KYC (Müşterini tanı) ve AML (Kara para aklama ile mücadele) protokollerinin azami derecede uygulanması gerekliği vurgulanıyor. KYC ve AML konusunda minimum standartların belirlenmesi gerektiği ifade ediliyor.

Raporda CBDC hakkında dikkat çeken diğer bir konu ise uluslararası finansal piyasaların 7/24 çalışmaya başlayabileceği konusu. Bilindiği üzere kripto para piyasaları kesintisiz 7/24 faaliyet gösteren piyasalar. CBDC ile küresel finansal sistem de kesintisiz çalışmaya başlayabilecek.

Toplantının diğer ana gündem maddesi ise “küresel bir stabil coin’e izin verilemeyeceği” konusundaydı. Bu madde Facebook’un Libra projesini yakından ilgilendiriyor. Dünya devleri Libra’ya tamamen kapılarını kapatıyor. Sadece Libra değil Libra benzeri projelere de ciddi bir regülatif engel konuyor.

Toplantı sonucu alınan kararlardan anlaşılan merkez bankaları hızlı biçimde blockchain teknolojisine uyum sağlayacak ve kendi para birimlerini dijitalleştirecekler. IMF, BIS, Dünya Bankası ve G20 şimdiden geleceğin blockchain tabanlı finansal piyasalarını düzenliyor.

Kaynak

ABD kripto para regülasyon taslağı yayınlandı: Tüm yatırımcılar okumalı!

“Kripto paraların kullanımı genişledikçe bu teknolojisi istismar etme ve suç işleme olanakları da artış gösterecektir.”

ABD Adalet Bakanlığı adına Başsavcılık “Kripto para Yaptırım Taslağını” açıkladı.  83 sayfalık raporun sonuç bildirgesi yukarıdaki ifade ile başlıyor. Rapor, ABD’nin gelecek dönemde kripto para regülasyonları konusunda nasıl bir tavır sergileyeceği konusunda fikir veriyor.

Raporun açıklanmasından 2 gün önce Ripple’ın eski yöneticilerinden Chiris Larsen, ABD’deki regülasyonlar konusunda belirsizlikler ve SEC’in tutumu hakkında oldukça sert açıklamalarda bulundu.  Ripple’ın genel merkezini Singapur’a taşıyabileceğini ileri sürdü. Oysa Larsen’in  dilinin altında bakla ABD Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan “Kripto para Yaptırım Taslağıymış”. Oldukça sert olarak algılanabilecek taslak yayınlandı. Etkisi ilerleyen süreçte daha net anlaşılacaktır.

Lütfen Bkz: Ripple yöneticisinin açıklamalarından dehşete düşmeli miyiz?

Sonuç bildirgesinde diğer dikkat çeken ifadeyi aşağıda görüyoruz:

“Kripto paraların illegal kullanımı sadece kamu sağlığını olumsuz etkilemiyor, milli güvenlik sorunu haline gelmeye başladı.”

Rapora göre kripto paralar, terörist örgütlere klasik finansal araçlardan sakınmalarına imkân tanıyor.

“Kripto paraların terörist organizasyonlar tarafından kullanımı yaklaşan fırtınanın sadece ilk damlaları. Kripto paraların kullanımının genişlemesi, ABD ve müttefiklerinin finansal kaynaklarını bozacak cinsten ve terörist organizasyonlarının ölümcül hedeflerini başarılı biçimde yerine getirmelerine yardımcı olacak.”

Raporda kripto paraların uluslararası yaptırımlardan sakınma aracı olarak da kullanıldığı belirtiliyor.

ABD Adalet Bakanlığı kripto paraların illegal kullanımı ile mücadeleyi sadece kendilerinin yürütemeyeceğimi bu konuda uluslararası bir ortaklığın ve eşgüdümün gerekliliği vurgulanıyor.

Neyse ki sonuç bildirgesinin son cümlesi ABD merkezli kripto para regülasyonları konusunda biraz ümit veriyor:

“Gerçekten kripto paraların önemli bir dönüşüm potansiyeline sahip, ancak yine de risklerin açık biçimde belirtilmesi gerekiyor.”

Yukarıda görüleceği üzere ABD merkezli kripto para regülasyonları konusunda ABD’nin tutumunu sergileyen önemli bir resmi rapor yayınlandı. Bu raporun tam anlamıyla yürürlüğe girmesi ABD Başkanlık Seçimlerinden sonraya kalabilir.

Raporun sonuç bildirgesinden açıkça anlaşılacağı üzere ABD Bitcoin ve kripto para piyasalarına katı bir denetim getiriyor.

Raporun tam metnine kaynak linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kaynak

İngiltere’den Bitcoin ve kripto paraları ilgilendiren önemli bir hukuki adım ve düşündürdükleri!

Finansal piyasalara New York ve döviz kuru ve para piyasalarına ise Londra yön veriyor. Londra döviz piyasalarında günlük milyarlarca dolar değerinde döviz üzerinden swap ve future işlemleri gerçekleştiriliyor. Bankacılık ve finansa piyasalarının güçlü aktörleri, Londra piyasalarında günlük repo ve ters repo işlemleri yaparak bilançolarındaki pozisyonları düzenliyorlar.

Bu nedenle Londra piyasaları sadece İngiltere’yi değil tüm dünyayı ilgilendiriyor.

Bitcoin ve kripto para yatırımcıları için kötü bir haberimiz var!

Dünyanın en büyük döviz piyasasında Bitcoin ve kripto para türev ürünleri yasaklanıyor. Yani Bitcoin ve kripto para future ve option işlemleri yasaklanıyor.

Lütfen Bkz: Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) nedir?

İngiltere finans otoritesi FCA (ki biz İngiltere’nin SEC’i de diyebiliriz) verdiği kararın gerekçesinde bireysel yatırımcıları korumak istedikleri belirtiliyor.

Yasak konusunda tek umutlu olabileceğimiz konusu ise Bitcoin türev ürünlerinin bireysel müşterilere yasaklanması. Kurumsal firmaların Bitcoin türev piyasalarına girişi konusunda henüz bir yasaklama söz konusu değil.

İngiltere FCA’dan tarafından 06.10.2020 tarihli yapılan resmi duyurunun orijinalini aşağıda görüyoruz.

Kripto para regülasyonları Boğa sezonunda mide bulandıran haber!“FCA kripto paralar üzerinden çıkarılan türev ürünler ve Borsa Yatırım Fonlarını (ETN) çıkardığı son mevzuat çerçevesinde yasakladı.”

FCA tarafından yapılan açıklamada kripto para türev piyasalarının bireysel yatırımcılar için uygun olmadığı şu şekilde madde madde gerekçelendirildi.

 • Kripto para türev ürünlerinin fiyatlandırma konusu belirsiz.
 • Kripto para türev piyasaları siber saldırılara oldukça açık.
 • Piyasada ciddi volatilite yaşanıyor.
 • Türev piyasalarının bireyse kullanıcılar tarafından doğru anlaşılmadığı gözleniyor.
 • Bireysel kullanıcılar tarafından rasyonel yatırım kararları alınmadığı gözleniyor.

FCA, alınan kararla bireysel yatırımcıların yıllık ortalama 53-68 milyon sterlin tasarruf edebilecekleri vurgulanıyor.

İngiltere tarafından alınan bu kararın ardından ABD ve diğer piyasaların bezer adımlar atıp atmayacağı ise merak ediliyor.

Kaynak

Kripto para regülasyonları nedir?

FATF (Finansal Eylem Gücü) standartları 2019 yılında Japonya’da düzenlenen G20 toplantısında G20 ülkeleri tarafından kabul edildi ve ülkeler arasında kripto para regülasyonlarına karşı bir eşgüdüm oluşturulmaya çalışılıyor. Ancak kripto para regülasyonları konusunda ülkeler arasında ciddi farklar var. Bitcoin ve kripto paraların finansal piyasalara getirdiği yenilik bazı ülkelerin bu teknolojik yeniliği kucaklamasına yol açarken bazı ülkeler de yasaklamayı tercih ediyor. Bu haberde kripto para regülasyonlarının ülkelere göre değişimine göz atıyoruz.

Lütfen Bkz: G20 toplantısının deklarasyonunda kripto paralar vurgusu

 • Avustralya

Avustralya kripto paralara bir para birimi olarak bakmaktan ziyade onları ticari bir mal olarak görüyor. Kripto paraların değerindeki değişimden ise sermaye kazanım vergileri alıyor. Kripto para borsaları ülke içerisinde legal fakat borsa işletmek için lisans almak gerekiyor.

 • Arjantin

Kripto para adaptasyonu konusunda Statista’nın verilerine göre Arjantin sıralamada 3’üncü. Arjantin’de kripto paralar yasak değil ama ciddi sermaye kontrolleri var. Ülke vatandaşları ancak kısıtlı bir limit dahilinde dolar ve yabancı paralara ulaşabiliyor. Kripto para ticareti ise genelde yabancı para birimleri üzerinden gerçekleşiyor. Kripto para üzerindeki gelirler vergilendiriliyor ancak bu alanda ciddi belirsizlikler var.

 • Brezilya

Brezilya’da kripto para piyasaları regüle edilmemiş piyasalar halinde işlem görüyor. Brezilya kripto para piyasaları, Latin Amerika ülkeleri içerisinde en yüksek işlem hacmine sahip piyasalar konumunda. Brezilya, dijital para birimlerini ticarete konu olan bir mal olarak görüyor ve vergilendiriyor.

Lütfen Bkz: Brezilya kripto paraları ticari bir mal olarak tanıdı

 • Kolombiya

Kripto para piyasalarının regüle edilmediği ülkelerden birisi de Kolombiya. Ülke içi piyasalarda bu nedenle bir belirsizlik hakim. Kolombiya merkezli bir borsada kripto paralarınız hacklenirse kanuni olarak izleyeceğiniz belirgin bir yol yok.

 • Kanada

Kanada kripto paraları menkul kıymet olarak görüyor ve bu nedenle bu piyasaları ciddi biçimde denetliyor. Kripto para borsaları zorlu bir süreçten geçerek ancak lisans alabiliyor. Kripto paralar üzerindeki tüm işlemler kayıt altında ve vergilendiriliyor.

Devamı için tıklayınız: Kripto para regülasyonlarının ülkelere göre değişimi 2

Kaynak

Bitcoin ve kripto para regülasyonları nedir?

Regülasyonlar, Bitcoin ve kripto paraların ülkelerin hukuki mevzuatlarına göre yasal durumunu gösteren ve düzenleyen yasalardır. Kimi ülkeler Bitcoin’i yasaklayan regülasyonları tercih ederken kimileri de daha liberal politikalar belirliyor.