1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Hindistan Bitcoin yasaklarının ayrıntıları ve geleceğe etkileri!

Hindistan Bitcoin yasaklarının ayrıntıları ve geleceğe etkileri!

Hindistan Bitcoin yasaklarının ayrıntıları ve geleceğe etkileri!
0
koinmedya_telegram

Dünyanın en kalabalık 2’nci ülkesi ve IT cenneti Hindistan, Bitcoin ve tüm kripto paraları yasaklamaya hazırlanıyor. Bu yasaklar nasıl yürürlüğe girecek ve geleceğe nasıl etkileri olacak? Bu soruların cevabı haberimizin içeriğinde!

Hindistan Bitcoin yasaklarının ayrıntıları ve geleceğe etkileri!

Hindistan uzun süredir Bitcoin ve kripto paraları yasaklamayı planlıyordu. Nihayetinde karar verildi. Tüm kripto paralar yasaklanıyor. Neyse ki yasaklar hemen yürürlüğe girmiyor ve 3-6 aylık süreç içerisinde yürürlüğe girecek.

BloombergQuint’in ismi açıklanmayan bir Hindistanlı bürokrata dayandırdığı bilgiye göre yasakların bir gecede çıkmayacağını belirtildi. Yasakların anlık çıkmayacağı için kripto para piyasalarında Hindistan kaynaklı anlık bir dalgalanma beklenmiyor.  

“daisyturkiye”

Hindistan, yasaklarda Çin modelini benimsemiş durumda. Çin’de 2017 yılında itibaren kripto para üzerinden ticaret yapmak yasak. Benzer ülkeler grubuna Hindistan da dahil olacak.

Hindistan yasaklarının geleceğe etkileri neler?

Öncelikle yasaklar, bir IT cenneti olan Hindistan’ın blockchain teknolojisi trendini kaçırmasına neden olabilir. Japonya, Güney Kore ve ABD blockchain temalı ARGE çalışmalarına ciddi oranlarda fon aktarıyor. Dünyanın önde gelen üniversiteleri blockchain konulu dersleri müfredatlarına dahil ediyor. Bu konuda yasaklar Hindistan’ın bilişim endüstrisindeki konumunu zayıflatabilir.

Lütfen Bkz: Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

WaxirX’in CEO’su Nischal Shetty söz konusu yasakların Hindistan’ın bilişim endüstrisindeki güçlü pozisyonunu zayıflatacağını düşünüyor.

“daisyturkiye”

İnternet sayesinde küresel hale gelen dünyamızda yasaklar, çok da etkili olamayabiliyor. Zira Çinli kripto para yatırımcıları yasakları Hong Kong’da işlem gören kripto para borsaları üzerinden aşabiliyor. Benzer şekilde Hindistanlı kripto para yatırımcıları da yasakları çevre ülkelerdeki borsaları kullanarak aşabilirler.

En olumsuz etki ise sermaye ve know-how üzerinde gözlemlenebilir. Hindistan merkezli blockchain şirketleri bu yasak nedeniyle yatırımlarını ülke dışına kaydırabilir.

Kısaca yasaklar Hindistan’da kripto para kullanımını sıfırlamazken bilişim endüstrisine ciddi biçimde zarar verebilir.

Kaynak

Joe Biden ve yeni dönemin Bitcoin kodları

Bugün dünya kamuoyunun gündemi ABD’ye kilitlenmiş durumda! Yeni Başkan Joe Biden, yemin ederek ABD’nin 46’ncı başkanı olacak. Demokrat Partili Başkan, resmi olarak görevine başlamadan önce atanacak önemli bürokratların isimleri netleşmeye başladı. Bu bürokratlar ve Demokratların geleneksel politikaları Bitcoin ve kripto paraların geleceği hakkında fikirler veriyor.

Demokratlar hiç olmadığı kadar güçlü biçimde ABD yönetimini devralıyor. Temsilciler Meclisi ve Senato’da da çoğunluk Demokratlarda.

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasındaki temel politik fark için aşağıdaki haber linkine göz atabilirsiniz.

Lütfen Bkz: Demokratlar, Joe Biden ve Bitcoin

Joe Biden, Hazine Sekreterliği görevine eski FED Başkanlarından Janet Yellen’ı atadı. Artık ABD’nin ekonomisi eski FED Başkanı yönetecek. Janet Yellen, Nobel ödüllü ekonomist George Akerlof’un eşi ve ikili için ailecek ekonomi dâhisi diyebiliriz.

Akerlof, asimetrik bilgi konusu üzerine gerçekleştirdiği analizleri ile Nobel Ödülünü almaya hak kazandı. Kripto para ve Bitcoin piyasaları konusundaki temel eleştiri de asimetrik bilgiden kaynaklanıyor. Birileri piyasadaki balina alım ve satımlarından önceden haberdar oluyor ve piyasayı ciddi biçimde manipüle edebiliyor. Bu asimetrik bilgi ise kripto para piyasalarında bir kesimin ciddi biçimde para kazanmasına neden oluyor.

Asimetrik bilginin diğer kaynağı ise Bitcoin ve kripto para sahiplerinin kimliği üzerindeki belirsizlikler. Yeni Hazine Bakanı Janet Yellen açıklamaları geleceğin ABD’sinde Bitcoin ve kripto para piyasalarını bekleyen gelişmeler hakkında önemli ipuçları veriyor.

Yellen, Bitcoin ve kripto paraların kara para aklama ve terörün finansmanı konusunda kullanılabileceğinden endişeli olduğunu söyledi. Bu açıklamalarla Bitcoin ve kripto paraların regüle edileceği sinyalini veriyor.

Eski Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile başlayan regülasyon çalışmaları, Janet Yellen ile hız kesmeden devam edeceğe benziyor.

Öyle görülüyor ki ABD’de kripto para borsaları ciddi biçimde regüle edilecek ve kripto paralar üzerinden yapılan tüm işlemler kayıt altına alınacak ve vergilendirilecek. Bazı standartları yerine getirmeyen kripto paraların ABD merkezli kripto para borsalarında işlem yapması yasaklanacak.  

ABD merkezli kripto para borsalarında listelenme standartlarını yerine getiren kripto paralar daha tercih edilebilir yatırım aracı hakine gelecektir.

Bu süreçte kripto para yatırımcılarının ABD merkezli regülasyon haberlerini takip etmelerinde yarar var.

Bizler KoinMedya ailesi olarak ABD merkezli güncel regülasyon haberlerini bu sayfadan vermeye devam edeğiz.

Takipte kalın!

Önce SEC şimdi FinCEN: Hedef kripto paralar!

Kripto paralara yönelik ABD’den yeni bir düzenleme hamlesi daha geldi.

ABD Hazine Bakanlığı, 10.000 dolardan fazla kripto para yatırımı olanların, bu yatırımlarını Hazine Bakanlığına bildirmesini zorunlu kılan yeni bir düzenleme hazırlığı içerisinde.

ABD Hazine Bakanlığının yerel mali kanunların uygulanmasını denetleyen bir kolu olan FinCEN yeni kuralın uygulayıcısı olacak.

FinCEN kuralı ne getirecek?

Daha önce konuşulan kripto para cüzdanlarına yönelik yönetmelik değişikliği ve şimdi ortaya konan FBAR teklifi kabul edilirse, ABD vatandaşları, 10.000 doları aşan kripto para transfer ve varlıklarını resmi makamlara bildirmek zorunda olacaklar.

Kripto paraların mevcut FBAR kurallarına dahil edilmesi, öncelikle kullanıcıların mahremiyetine bir darbe olarak nitelendiriliyor. Bunun daha sonraki aşamalarda, kripto paraların yaygınlaşmasına engel olabilecek sonuçlar doğuracağı konusunda endişeler var.

Kaynak

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

ABD merkezli regülasyonlar piyaslar için olumlu mu olumsuz mu?

Bazı analistler, kripto paraların yatırımcılara sunduğu özgürlük alanının kısıtlandığını düşünüyor. Bazı analistler de kripto paraların resmi makamlarca meşru hale geldiğini düşünüyor. İkinci görüşü savunan uzmanlar regülasyon kaynaklı belirsizliklerin azalmasını olumlu bir gelişme olarak görüyor. Ayrıntılar için www.koinmedya.com adresini ziyaret ediniz!

 

ABD’li senatörden şok Bitcoin çıkışı!

ABD Başkanlık seçimleri sona erdi. Parlamento ve senato yeniden şekillendi. Kimi koltuklar el değiştirdi: Parlamentoda çoğunluk Demokratların elinde, Senatoda ise çoğunluk hala Cumhuriyetçilerde bulunuyor. Yeni oluşumda Başkan Biden, millet vekillerinin ve senatonun tutumu Bitcoin ve kripto paralar konusunda regülasyonların da kaderini etkileyecek.

Seçim sonrası önemli yasaların ve regülasyonların geçmesi için yeni Cumhuriyetçilerin ve Demokratların uzlaşı sağlaması gerekiyor. Zira seçimi kazanan Demokratlar, ilgili çalışmaları yasalaştırmak için senatonun onayına ihtiyaç duyacak. Senatoda ise Cumhuriyetçilerin çoğunluğu söz konusu.

Senatoda çoğunluğun Cumhuriyetçilerde ve Parlamentoda ise Demokratlarda olması, Bitcoin lehine bir ortam oluşturabilir. Zira Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasındaki bir uzlaşının sağlanamaması Bitcoin aleyhine keskin bir regülasyonun çıkmasını engelleyebilir. Bitcoin, bu konuda önümüzdeki 4 yılı daha rahat geçirebilir.

Lütfen Bkz: Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) gündem ve son dakika gelişmeleri

Wyoming Eyaletinden yeni seçilen senatör Cynthia Lummins, katıldığı bir podcast programında ABD’li senatör ve millet vekillerinin Bitcoin konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıklarını belirtti. Ayrıca senatörlerde Bitcoin’in olası parasal hakimiyeti konusunda bir korkunun hâkim olduğunu vurguladı. Lummins senatörlerin özellikler “fiat para ile kripto para” ayrımının anlatılması gerektiğini ileri sürdü.

Lummins son dönemde doların aşırı biçimde basılmasının enflasyona neden olabileceğini belirtti. Doların değerindeki aşınma ise ABD’li vatandaşların birikimlerini tehlikeye atıyor. Oysa Bitcoin’in arzı dolara nazaran daha istikrarlı.

Cumhuriyetçi senatör, Wyoming 1’inci bölge senatörü ve Bitcoin’e desteği ile tanınan Tyler Lindholm ile ortak çalışma yürütebileceklerini belirtti. Cynthia Lummins, ABD’nin yeni regülasyonlarla kripto para endüstrisindeki belirsizliklerin kaldırılması gerektiğini düşünüyor.

Kaynak

Hong Kong merkezli regülasyon haberi!

Bitcoin rekor üstüne rekor kırıyor. Bitcoin’in rekorunda Korona Salgını etkisi ile oluşan belirsizlik etkili oluyor. Bu süreçte Bitcoin’den yeni bir ATH gelmesi şaşırtıcı olmayacaktır. Ancak Hong Kong merkezli bir regülasyon çalışması yaşanan boğa sürecini gölgeliyor.

Messari tarafından geçtiğimiz gün yayınlanan araştırma, Hong Kong merkezli hazırlanan bir regülasyon çalışması üzerine değiniyor. Raporu hazırlayan araştırmacı Mira Christanto, Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonunun Hong Kong kripto para piyasalarını regüle edeceğini açıkladı. Regülasyon özellikle Bitcoin ve Ethereum vadeli işlemler piyasasını ilgilendiriyor. Komisyon, AML (Kara Para Aklama ile Mücadele) ve KYC (Müşterini Tanı) protokollerini zorunlu kılmayı düşünüyor.

Lütfen Bkz: Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) nedir? CBDC gündem ve son dakika gelişmeleri

Hong Kong merkezli Bitcoin ve Ethereum vadeli işlemler piyasaları Ethereum vadeli piyasalarının %72’sini ve Bitcoin vadeli piyasalarının %57’sini oluşturuyor. Aşağıdaki tabloda Hong Kong merkezli borsaların paylarının dağılımını görüyoruz.

Kripto para regülasyonları Hindistan Bitcoin yasaklarının ayrıntıları ve geleceğe etkileri!

Regülasyonlar geçerse Hong Kong merkezli kripto vadeli işlemler piyasalarındaki yatırımcılar, açık kimlikle işlem yapmak zorunda kalacaklar.

Hong Kong merkezli kripto para borsaları özellikle Çinli kripto para yatırımcılar için bir hap piyasa oluşturuyor. Çinli yatırımcılar Çin merkezli yaptırımlardan Hong Kong merkezli borsalarda işlem yaparak kaçındıkları iddia ediliyor. Çinli yatırımcılarının bu davranışı 2019 yılında yaşanan Hong Kong olaylarında oldukça gündem oluşturdu.

 KYC protokollerinin zorunlu kılınması, Çinli yatırımcıların kripto para piyasalarından kaçmasına neden olabilir. Bu nedenle Hong Kong merkezli regülasyon çalışmalarının piyasalar üzerinde olumsuz etki doğurma ihtimali var.

Kaynak

 

Dünya devleri kripto paralar ve CBDC için toplandı: Planda ne var?

Uluslararası Para Fonu (IMF), Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) ve Dünya Bankası (World Bank) geleceğin finansal sistemini düzenlemek ve planlamak için toplandı. Toplantının ana gündem maddesi kripto paralar, stabil coin’ler ve CBDC (Merkez Bankası Dijital Para Birimi). G20 grubu ülkelerin danışma kurulu olan Finansal İstikrar Kurulu (FSB) adına hazırlanan raporda geleceğin dünyasında CBDC’lerin damga vuracağı ve uluslararası fon akımların ciddi biçimde kolaylaştıracağı belirtiliyor.

Lütfen Bkz: Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) nedir? CBDC gündem ve son dakika gelişmeleri

Bilindiği üzere Çin Merkez Bankası kendi ulusal para birimini çıkardı. Güney Kore ve Japonya ise 2021 yılında merkez bankası dijital para birimleri için pilot uygulamalarına başlayacağını duyurdu.

IMF, BIS ve Dünya Bankası G20 ülkeleri arasında merkez bankası dijital para birimleri ve kripto paralar için eşgüdümlü bir regülasyon çerçevesi hazırlanması gerektiğini vurguluyor. G20 ülkeleri dünya ekonomisinin yaklaşık %80’ini kontrol ediyor ve G20 çapında alınacak kararlar kripto paraları ve yatırımcılarını yakından ilgilendiriyor.

G20 Finansal İstikrar Kurulu (FSB) altında alınan tavsiye kararlarında kripto paralar konusunda KYC (Müşterini tanı) ve AML (Kara para aklama ile mücadele) protokollerinin azami derecede uygulanması gerekliği vurgulanıyor. KYC ve AML konusunda minimum standartların belirlenmesi gerektiği ifade ediliyor.

Raporda CBDC hakkında dikkat çeken diğer bir konu ise uluslararası finansal piyasaların 7/24 çalışmaya başlayabileceği konusu. Bilindiği üzere kripto para piyasaları kesintisiz 7/24 faaliyet gösteren piyasalar. CBDC ile küresel finansal sistem de kesintisiz çalışmaya başlayabilecek.

Toplantının diğer ana gündem maddesi ise “küresel bir stabil coin’e izin verilemeyeceği” konusundaydı. Bu madde Facebook’un Libra projesini yakından ilgilendiriyor. Dünya devleri Libra’ya tamamen kapılarını kapatıyor. Sadece Libra değil Libra benzeri projelere de ciddi bir regülatif engel konuyor.

Toplantı sonucu alınan kararlardan anlaşılan merkez bankaları hızlı biçimde blockchain teknolojisine uyum sağlayacak ve kendi para birimlerini dijitalleştirecekler. IMF, BIS, Dünya Bankası ve G20 şimdiden geleceğin blockchain tabanlı finansal piyasalarını düzenliyor.

Kaynak

Kripto para regülasyonları nedir?

FATF (Finansal Eylem Gücü) standartları 2019 yılında Japonya’da düzenlenen G20 toplantısında G20 ülkeleri tarafından kabul edildi ve ülkeler arasında kripto para regülasyonlarına karşı bir eşgüdüm oluşturulmaya çalışılıyor. Ancak kripto para regülasyonları konusunda ülkeler arasında ciddi farklar var. Bitcoin ve kripto paraların finansal piyasalara getirdiği yenilik bazı ülkelerin bu teknolojik yeniliği kucaklamasına yol açarken bazı ülkeler de yasaklamayı tercih ediyor. Bu haberde kripto para regülasyonlarının ülkelere göre değişimine göz atıyoruz.

Lütfen Bkz: G20 toplantısının deklarasyonunda kripto paralar vurgusu

  • Avustralya

Avustralya kripto paralara bir para birimi olarak bakmaktan ziyade onları ticari bir mal olarak görüyor. Kripto paraların değerindeki değişimden ise sermaye kazanım vergileri alıyor. Kripto para borsaları ülke içerisinde legal fakat borsa işletmek için lisans almak gerekiyor.

  • Arjantin

Kripto para adaptasyonu konusunda Statista’nın verilerine göre Arjantin sıralamada 3’üncü. Arjantin’de kripto paralar yasak değil ama ciddi sermaye kontrolleri var. Ülke vatandaşları ancak kısıtlı bir limit dahilinde dolar ve yabancı paralara ulaşabiliyor. Kripto para ticareti ise genelde yabancı para birimleri üzerinden gerçekleşiyor. Kripto para üzerindeki gelirler vergilendiriliyor ancak bu alanda ciddi belirsizlikler var.

  • Brezilya

Brezilya’da kripto para piyasaları regüle edilmemiş piyasalar halinde işlem görüyor. Brezilya kripto para piyasaları, Latin Amerika ülkeleri içerisinde en yüksek işlem hacmine sahip piyasalar konumunda. Brezilya, dijital para birimlerini ticarete konu olan bir mal olarak görüyor ve vergilendiriyor.

Lütfen Bkz: Brezilya kripto paraları ticari bir mal olarak tanıdı

  • Kolombiya

Kripto para piyasalarının regüle edilmediği ülkelerden birisi de Kolombiya. Ülke içi piyasalarda bu nedenle bir belirsizlik hakim. Kolombiya merkezli bir borsada kripto paralarınız hacklenirse kanuni olarak izleyeceğiniz belirgin bir yol yok.

  • Kanada

Kanada kripto paraları menkul kıymet olarak görüyor ve bu nedenle bu piyasaları ciddi biçimde denetliyor. Kripto para borsaları zorlu bir süreçten geçerek ancak lisans alabiliyor. Kripto paralar üzerindeki tüm işlemler kayıt altında ve vergilendiriliyor.

Devamı için tıklayınız: Kripto para regülasyonlarının ülkelere göre değişimi 2

Kaynak

Bitcoin ve kripto para regülasyonları nedir?

Regülasyonlar, Bitcoin ve kripto paraların ülkelerin hukuki mevzuatlarına göre yasal durumunu gösteren ve düzenleyen yasalardır. Kimi ülkeler Bitcoin’i yasaklayan regülasyonları tercih ederken kimileri de daha liberal politikalar belirliyor.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.