1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kripto para regülasyonları nedir? Regülasyonlarının ülkelere göre değişimi

Kripto para regülasyonları nedir? Regülasyonlarının ülkelere göre değişimi

Kripto para regülasyonları nedir? Regülasyonlarının ülkelere göre değişimi
0

Kripto paralar ve Bitcoin’e karşı ülkelerin tutumu ciddi değişiklik arz ediyor. Kripto para regülasyonları nedir ve ülkelere göre değişimi nasıldır sorusunun cevabını arıyoruz. 


Kripto para regülasyonları nedir?

FATF (Finansal Eylem Gücü) standartları 2019 yılında Japonya’da düzenlenen G20 toplantısında G20 ülkeleri tarafından kabul edildi ve ülkeler arasında kripto para regülasyonlarına karşı bir eşgüdüm oluşturulmaya çalışılıyor. Ancak kripto para regülasyonları konusunda ülkeler arasında ciddi farklar var. Bitcoin ve kripto paraların finansal piyasalara getirdiği yenilik bazı ülkelerin bu teknolojik yeniliği kucaklamasına yol açarken bazı ülkeler de yasaklamayı tercih ediyor. Bu haberde kripto para regülasyonlarının ülkelere göre değişimine göz atıyoruz.

Lütfen Bkz: G20 toplantısının deklarasyonunda kripto paralar vurgusu

  • Avustralya

Avustralya kripto paralara bir para birimi olarak bakmaktan ziyade onları ticari bir mal olarak görüyor. Kripto paraların değerindeki değişimden ise sermaye kazanım vergileri alıyor. Kripto para borsaları ülke içerisinde legal fakat borsa işletmek için lisans almak gerekiyor.

koinmedya_brave
  • Arjantin

Kripto para adaptasyonu konusunda Statista’nın verilerine göre Arjantin sıralamada 3’üncü. Arjantin’de kripto paralar yasak değil ama ciddi sermaye kontrolleri var. Ülke vatandaşları ancak kısıtlı bir limit dahilinde dolar ve yabancı paralara ulaşabiliyor. Kripto para ticareti ise genelde yabancı para birimleri üzerinden gerçekleşiyor. Kripto para üzerindeki gelirler vergilendiriliyor ancak bu alanda ciddi belirsizlikler var.

  • Brezilya

Brezilya’da kripto para piyasaları regüle edilmemiş piyasalar halinde işlem görüyor. Brezilya kripto para piyasaları, Latin Amerika ülkeleri içerisinde en yüksek işlem hacmine sahip piyasalar konumunda. Brezilya, dijital para birimlerini ticarete konu olan bir mal olarak görüyor ve vergilendiriyor.

Lütfen Bkz: Brezilya kripto paraları ticari bir mal olarak tanıdı

  • Kolombiya

Kripto para piyasalarının regüle edilmediği ülkelerden birisi de Kolombiya. Ülke içi piyasalarda bu nedenle bir belirsizlik hakim. Kolombiya merkezli bir borsada kripto paralarınız hacklenirse kanuni olarak izleyeceğiniz belirgin bir yol yok.

  • Kanada

Kanada kripto paraları menkul kıymet olarak görüyor ve bu nedenle bu piyasaları ciddi biçimde denetliyor. Kripto para borsaları zorlu bir süreçten geçerek ancak lisans alabiliyor. Kripto paralar üzerindeki tüm işlemler kayıt altında ve vergilendiriliyor.

Devamı için tıklayınız: Kripto para regülasyonlarının ülkelere göre değişimi 2

Kaynak