1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Stellar CEO’sundan IMF panelinde önemli açıklamalar!

Stellar CEO’sundan IMF panelinde önemli açıklamalar!

Stellar CEO’sundan IMF panelinde önemli açıklamalar!
0

Dünya ülkeleri yavaş yavaş dijital para birimlerine geçiyor ve kâğıt paralar tarihe karışıyor. Bu haber sayfamızda Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) gündem, haber ve son dakika gelişmelerine göz atıyoruz. 


Stellar CEO’sundan IMF panelinde önemli açıklamalar!

Merkez Bankaları hızlı biçimde kendi dijital para birimlerini (CBDC) çıkarmayı düşünüyor. Çin merkez bankası kendi dijital para birimini çıkardı. Japonya ve Güney Kore merkez bankaları ise 2021 yılında pilot uygulamalara başlayacak. Her ülke kendi blockchain sistemini kurarken gelecekte bu sistemler arasında bağlantı nasıl kurulacak? Sınırlar arası ödemeler gelecekte nasıl yapılacak? Merkez Bankaları CBDC ile piyasada boy göstermeye başlayınca özel sektöre ihtiyaç kalacak mı?

Yukarıdaki sorular IMF tarafından bugün düzenlenen panelde masaya yatırıldı. IMF tarafından özel oluşturulan panele aşağıdaki katılımcılar katıldı:

Moderatör: Dong He, Para ve Sermaye Piyasaları Departmanı Yöneticisi, Uluslararası Para Fonu

koinmedya_brave

Panelistler:

  • Denelle Dixon, CEO, Stellar
  • Jonathan Dharmapalan, CEO, eCurrency
  • Rory MacFarquhar, Senior VP, Mastercard
  • Rene Reinsberg, CEO, Celo

Moderatör Dong He ilk soruyu Stellar CEO’su Denelle Dixon’a yöneltti ve gelecek 3-5 yılda sınırlar arası ödemeleri nasıl görüyorsunuz diye sordu. Dixon; maliyetler ciddi biçimde azalıyor ve bu alanda güçlü bir rekabet göreceğiz. Tüm bu gelişmeler son kullanıcıların avantajına gelişiyor. Maliyetler konusunda oldukça etkin bir döneme giriyoruz.

Lütfen Bkz: Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) nedir?

Moderatör; Libra gibi yeni oyuncuların katıldığı sınırlar arası ödemeler endüstrisinde Master Card’ı ne bekliyor? Bu aşamada rekabet gücünü koruyabilecek misiniz? MasterCard yöneticisi Rory MacFarquhar; sadece kenarda kalarak gelişmeleri izlemiyoruz, dedi. MasterCard kendi teknolojisini geliştiriyor. MacFarquhar, blockchain konusunda birçok patent sahibi olduğu ve yenilikleri takip ettiklerini belirtti. MasterCard maliyetleri düşürüyor ve şeffaflığı arttırıyor.

Moderatör, eCurrency CEO’su Jonathan Dharmapalan’a CBDC hakkında ne düşünüyorsunuz diye sordu. Dharmapalan’a göre CBDC Merkez Bankalarının sınırlar arası ödemeler endüstrisinde güçlü aktörler olarak kalmalarına neden oluyor. Ancak CBDC nedeniyle Merkez Bankaları bazı riskleri de üstleniyor. CBDC, özel girişimleri engellemeyecek. Dharmapalan, yeni alanda rekabet konusunda özel girişimcileri daha üstün görüyor. Zamanla CBDC’ler de bu farkı kapatacak.

Celo CEO’su Rene Reinsberg, Moderatörün milyarlarca kullanıcısı olan Libra ile nasıl rekabet edeceksiniz soruna ise ilginç cevap veriyor. Sınırlar arası ödemelerde sadece bir ürüne bağlı bir çözüm önerisi yok. Farklı para birimleri ve kripto paralar arasında köprü kurularak ödeme kanalları oluşturulabilir. Bu alan çok geniş yeni ürünler geliştirilebilir.

Merkez Bankaları Stellar ağını veya MasterCard ağını test edebilir mi?

Moderatörün belki de en çarpıcı sorusu bu idi. Geçmiş günlerde Stellar’ın küresel piyasalarda birkaç merkez bankası ile anlaştığına dair iddialar ileri sürülmüştü. Denelle Dixon  Stellar ağını açık kodlu çalışan bir platform olarak tanımladı. Dixon; Stellar üzerinden kolayca token üretebilirsiniz ayrıca altına, gümüşe bağlı token üretebilirsiniz. Doğal olarak fiat paralara bağlı tokenlar da üretebilirsiniz. Stellar, CBDC ile uyumlu çalışabilir.

MasterCard yöneticisi Rory MacFarquhar, ise gelecekte sadece devletlerin monopolünden oluşan bir sınırlar arası ödemeler endüstrisi görmeyeceğimizi ileri sürüyor. Bu sektörü özel sektör de tamamlayacak.

Kaynak

Çin Merkez Bankasından türünün tek örneği dijital para açılımı!

Çin Merkez Bankası tarihe geçmeye devam ediyor. Bilindiği üzere Çin Merkez Bankası, kendi ulusal para birimini dijitalleştiren ilk merkez bankası oldu. Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) olarak adlandırılan ulusal kripto paralar, Bitcoin’den farklı olarak devletler tarafından blockchain üzerinden piyasaya sürülüyor. Çin bu yıl resmi olarak DCEP adını verdiği Merkez Bankası Dijital Para Birimini piyasaya sürdü.

Lütfen Bkz: Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) nedir?

DCEP, haliz hazırda Çin’de pilot olarak seçilmiş birçok şehirde kullanılıyor. Çin, dijital para birimi konusunda yeniden tarihe geçmeye hazırlanıyor. Ülkelerin milyarlarca dolar değerinde teşvik ödemelerin bulunduğu günümüzde Çin Merkez Bankası hem teşvik motivasyonu ile hem de test etmek için 1.5 milyon dolar değerinde dijital yuanı Çinli vatandaşlara dağıtacak.

Uygulama Çin’in Shenzhen bölgesinde gerçekleşecek. Deneye katılmak isteyen Çinli vatandaşların öncelikle form doldurarak aday olmaları gerekiyor. Adaylar içerisinden seçilecek şanslı Çinlilere dijital yuanlar dağıtılacak ve 6 gün içerisinde harcanması istenecek.

Dijital yuanları alacak olan şanslı Çinlilerin DCEP’lerini harcayabilecekleri 3,500’ün üzerinde mağaza ve alışveriş merkezi bulunuyor. Shenzhen’de Mc Donalds, Star Bucks ve toplu taşıma başta olmak üzere birçok alanda DCEP kullanılabiliyor.

Eğer söz konusu uygulama başarı ile gerçekleştirilirse teşvik ödemelerinin daha hızlı ve güvenli yapılabileceği bir çözüm bulunmuş olacak.

ABD’de teşvik ödemelerinin posta yolu ile gönderilen çeklerle yapılması ciddi sorunlara neden oldu. Bazı adreslere çekler hiç gitmedi. Bazı adreslere de beklenmeyen çekler gitti. Çin ise bu konuda türünün tek örneği bir açılımda bulunuyor.

Kaynak

Güney Kore, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) konusunda ne planlıyor?

Kripto paralar ve blockchain teknolojisi yarışında Amerika’nın hemen ardından Uzak Doğu Asya ülkeleri geliyor. Blockchain teknolojisi Uzak Doğu Asya ülkeleri tarafından yakından takip ediliyor. Yeni patentlerle ve projelerle dünyada önemli bir destinasyon haline geliyor. Blockchain merkezli patent başvurularından ilk sırada yer alan ülke tahmin edilebileceği üzere ABD. ABD’yi ise sırasıyla Çin ve Güney Kore takip ediyor.

Blockchain’in finansal piyasalarda neden olduğu değişim ve dönüşüm merkez bankalarının da bu teknolojiye adapte olmasını zorunlu kılıyor. Bu konuda ilk adım Çin’den geldi. Çin kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) oluşturdu. Birçok bölgede Çin’in dijital para birimi kullanılmaya başladı.

IMF raporlarına göre gelecek 5 yılda en az 20 merkez bankası daha CBDC’ye geçiş yapacak. Bu konuda Güney Kore’den de haber var.

Çin’in 2020 yılında başladığı CBDC test uygulamaların Güney Kore de 2021 yılında yani önümüzdeki yıl başlıyor.

Geçtiğimiz Mart ayından itibaren CBDC konusunda teorik çalışmalara başlayan Güney Kore Merkez Bankası, 2021 yılında eyleme geçmeyi planlıyor. Güney Kore halkı toplumsal açıdan dijital para kullanımına en yakın toplumlar arasında yer alıyor. Güney Kore’de Bitcoin ve kripto para kullanımı oldukça yüksek oranda.

Güney Kore Merkez Bankasından bir yönetici CBDC test uygulamasının piyasaya bankanot sürme kolaylığında gerçekleşeceğini belirtti.

Kaynak


Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) nedir?

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) gündem, haber ve son dakika gelişmeleri

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) fiat para birimlerinin dijital halidir. CBDC, Bitcoin’den esinlenerek blockchain teknolojisi üzerinden merkez bankaları tarafından piyasaya sürülüyor. CBDC’nin Bitcoin’de temel farkı ise devlet tarafından kontrol edilmesi ve değerinin ilgili ülkenin para birimine birebir sabitlenmesi.  

Etiketler: