1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin’i uçuracak bir sonraki gelişme!

Bitcoin’i uçuracak bir sonraki gelişme!

Bitcoin’i uçuracak bir sonraki gelişme!
0
profitfarmers_koinmedya

Dünya ülkeleri yavaş yavaş dijital para birimlerine geçiyor ve kâğıt paralar tarihe karışıyor. Bu haber sayfamızda Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) gündem, haber ve son dakika gelişmelerine göz atıyoruz. 


Bitcoin’i uçuracak bir sonraki gelişme!

Bitcoin Ocak ayında tarihi bir hamle yaparak neredeyse tüm zamanların rekorunu egale edecekti. BTC/USD paritesi 19 bin doların üstünde tutunduğu sürece yeni bir rekorun gelmesi an meselesi.

Bitcoin’in geçmiş dönemdeki hamlelerine baktığımızda büyük ve kurumsal firmaların kripto para piyasalarına girmelerinin etkili olduğunu görüyoruz. Bitcoin 2019 yılında 14 bin doları görerek 2019’un rekorunu kırdı. Bu rekorda Facebook’un Libra “beyaz kâğıdını (white paper)” açıklaması etkili oldu. Facebook gibi dev bir markanın kripto para piyasalarına girerek kendi kripto parasını yaratma fikri, Bitcoin’e meşruiyet kazandırdı. Bitcoin 14 bin doları gördü.

2020’de ise Bitcoin’in değer kazanmasında büyük oranda Korona Salgınının neden olduğu ekonomik belirsizlikler etkili oluyor. Korona Salgını ile ekonomik yönden mücadele etmek isteyen devletler ve merkez bankaları para musluklarını sonuna kadar açtı. Ancak bu politika enflasyon riskinin doğuruyor. Bu nedenle altın ve Bitcoin gibi arzı manipüle edilemeyen ekonomik varlıkların talebinde ciddi artışlar yaşanıyor. Korona Salgınına ek olarak Paypal’ın da kripto para piyasalarına girmesi haberinin Bitcoin fiyatları üzerinde kaldıraç etkisi gösterdiğini belirtmekte yarar var.

Lütfen Bkz: Bitcoin gündem, haber ve son dakika gelişmeleri

Zira, Paypal da Facebook gibi dev bir marka ve kripto para piyasalarına girmesi Bitcoin’e meşruiyet kazandırıyor.

Bitcoin lehine 3’üncü adım ise bizzat Merkez Bankalarının kendilerinden gelebilir. Merkez Bankalarının kendi dijital varlıklarını çıkaracak olması, kamusal anlamda da Bitcoin’i meşrulaştırıyor. Bitcoin’in ardındaki teknoloji olan blockchain’i yüceltiyor. Merkez Bankası Dijital Para Birini (CBDC) olarak adlandırılan bu yeni trend birçok ülkeyi etkisi altına alacağa benziyor.

Bilindiği üzere ilk olarak Çin, yuanı dijitalleştirme kararı verdi. Dijital yuan, hali hazırda Çin’de seçilmiş bölgelerde kullanılıyor. Sırada ise Güney Kore ve Japonya bekliyor. İki ülkenin Merkez Bankası Başkanları 2021 yılında pilot uygulamalara başlayacaklarını duyurdular. FED ve ECM’den ise olumlu açıklamalar üst üste geliyor.

CBDC adımları Bitcoin fiyatlarını uçuracağa benziyor.

Kaynak

Bitcoin Avrupa Birliğindeki dengeleri değiştiriyor!

Son dönemde Bitcoin’in gösterdiği hamleyi, altcoinler de takip etti ve toplam kripto para piyasasının değeri 500 milyar doları aştı. Bu gelişmenin ardından finansal piyasalarda odaklar, kripto para piyasalarına yöneldi. Bu gelişmenin ardından Merkez Bankaları kendi para birimlerini dijitalleştirme konusunda mevcut politikalarını gözden geçirme ihtiyacı duydu.

Merkez bankası başkanları ve finansal otoriteler, kripto para piyasalarında hali hazırdaki yüksek talebi kendi dijital para birimlerine kaydırabileceklerini düşünüyor. Ayrıca kripto paraların ardındaki teknoloji olan blokchain teknolojisini kendilerinin de kullanabileceğini düşünüyorlar.

Lütfen Bkz: Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) nedir?

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) çıkarma konusunda Çin, Güney Kore ve Japonya gibi Uzak Doğu Asya ülkeleri istekli görünürken AB ve ABD merkez bankaları biraz çekimser davranıyordu. Çin, CBDC konusunda somut adım attı. Japonya ve Güney Kore ise 2021 yılında somut atmaya hazırlanıyor.

Ancak geçtiğimiz gün Deutsche Bundesbank sponsorluğunda düzenlenen toplantıda Almanya Finans Bakanı Olaf Scholz, dijital euro’ya yönelik talebin ciddi biçimde artmaya başladığını ve CBDC’nin artık göz ardı edilemeyeceğini belirtti. Artık düşünme zamanının bittiğini ve eyleme geçme zamanının başladığını belirtti. Bakan “bekleyip de görelim” diyebileceğimizi zamanı çoktan geçtiklerini söyledi.

Deutsche Bundesbank Başkanı Dr. Jens Weidmann ise AB bölgesi dışında da işlem yapabilecekleri para birimlerine ve ödeme sistemlerine ihtiyaçlarının olduğunu belirterek dijital Euro ihtiyacına değindi.

Dr. Weidmann, CBDC’nin ekonomide neden olacağı olumlu etkileri üzerine dikkat çekmeye çalıştı. Aynı zamanda merkez bankalarının ödemeler endüstrisindeki özel teşekküllerin eylemlerine de engel olunmaması gerektiğini vurguladı ve müşterek çalışmaların teşvik edilmesi gerektiğini belirtti.

Kaynak

Çin’den dünya liderlerine kritik dijital para çağrısı!

 19 ülke ve Avrupa Birliği Komisyonu’ndan oluşan G20 liderleri, Suudi Arabistan başkanlığında, salgın ve uluslararası finansal istikrarla ilgili konuları tartışmak için iki günlük sanal bir toplantı düzenledi.

merkez-bankasi-dijital-para-birimi-cbdc-gundem-haber-ve-son-dakika-gelismeleri

Toplantıda Çin, dünya liderlerine kripto paraları ilgilendiren kritik bir çağrıda bulundu.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında yer alan ülkelerin liderlerini, Merkez bankası tarafından çıkarılacak dijital para birimlerini (CBDC’ler) desteklemeye çağırdı.

Xi, uluslararası foruma yaptığı açılış konuşmasında dünya liderlerinin, fiat para biriminin dijital formlarını destekleyen bir dizi standart ve kriter oluşturma konusunda ortak hareket etmelerini istedi.

“BM’nin bu alandaki liderlik rolünü desteklemeli ve dijital ekonomiyi inşa etmek için açık ve adil bir ortam oluşturmak adına birlikte çalışmalıyız…

Ayrıca G20’nin, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) için standartlar ve ilkeler geliştirme hususunda açık ve uzlaşmacı bir tavır benimsemesi çok önemli. Ve uluslararası para sisteminin geliştirilmesi için ortaklaşa hareket ederken, her tür risk ve zorluğu doğru bir şekilde ele alması gerekiyor. “

Çin şu anda ulusal para birimi yuan’ın dijital bir versiyonunu test ediyor. Bugüne kadar, ayrı ayrı gerçekleştirilen 4 milyon işlemde, yaklaşık 299 milyon dolar değerinde 2 milyar yuan kullanıldı.

Başkan Xi ayrıca G20 ülkelerinin, pandemiye hazırlık ve müdahale konusunda, iklim değişikliğiyle mücadelede uluslararası işbirliğini artırma ve yapay zekayı geliştirme gibi alanlarda birlikte çalışmanın önemine de vurgu yaptı.

Kaynak

Avrupa Merkez Bankası önemli bir kararın eşiğinde!

Avrupa Merkez Bankası (ECM) Başkanı Christine Lagarde bankanın politikaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Chiristine Lagarde’nin açıklamalarına geçmeden önce Lagarde’yi yakından tanıyalım:

Lagarde, Avrupa Merkez Bankası Başkanlığı görevinden önce IMF Başkanı ve Fransa Finans Bakanlığı başta olmak üzere birçok önemli pozisyonda görev aldı. Bu nedenle Lagade’nin açıklamaları küresel finansal sistem içerisinde önemseniyor ve finansal piyasaların geleceği hakkında fikir veriyor.

Çin, kendi para birimi yuanı dijitalleştirdi ve dijital yuan hali hazırda Çin’de 8 bölgede pilot olarak kullanılıyor. Güney Kore ve Japonya Merkez Bankaları ise 2021 yılında kendi para birimlerini dijitalleştirme konusunda çalışmalarını başlayacağını duyurdu.

Bu açıklamanın ardından gözler ABD Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankalarına çevrildi. İki güçlü merkez bankasından da dijital para birimleri çalışmaları konusunda şu ana kadar net açıklamalar gelmedi. Ancak ECM Başkanı Lagarde, euro’nun dijitalleştirmesi konusunda kararı yılbaşından sonra yanı Ocak 2021’de vereceklerini duyurdu.

ECM tarafından düzenlenen online bir panelde açıklamalarda bulunan Lagarde, dijital Euro adımlarını ayrıntılı biçimde test ettiklerini belirtti ve dijital euro’ya geçip geçmeme konusunda nihai kararı ise 2-3 ay içerisinde  verebileceklerini söyledi.

Merkez Bankaları Bitcoin ve kripto paraların ardındaki teknoloji olan blockchain teknolojisini kullanarak kendi para birimlerini dijitalleştiriyor. Bu sayede daha hızlı ve güvenli para transferi gerçekleştirilebiliyor.

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) olarak adlandırılan para birimleri sadece merkez bankaları ve bankalar arasında kullanılan bir ödeme aracı olmasından ziyade geniş halk kitleleri tarafından da kullanılması planlanıyor.

Çin Merkez Bankası, akıllı telefonlara indirilebilen dijital cüzdanlar geliştirdi. Çinli vatandaşlar dijital cüzdanlarını kullanarak çeşitli harcamalarda bulunabiliyorlar.

Facebook’un Libra isimli kripto parasına yeşil ışık yakmayan Avrupa Birliği, kendi dijital para birimini çıkarma ciddi biçimde tartışıyor.

Kaynak

Bay Kıyamet, kripto para katilini açıkladı!

Bay Kıyamet lakabı ile meşhur olan ünlü iktisatçı Profesör Nouriel Roubini, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) ve Bitcoin hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye doğumlu olan ünlü iktisatçı, New York Üniversitesi İşletme Fakültesinde öğretim üyesi olarak çalışıyor. Ayrıca birçok uluslararası şirkete danışmanlık yapıyor.  

Roubini, Yahoo Finance’e Bitcoin için ölçeklendirilebilir olmadığı, güvenlik sorunlarını barındırdığı ve merkeziyetsiz olmadığı konusunda açıklamalarda bulundu. Roubini Bitcoin’deki spekülasyonlara dikkat çekerken BTC’nin ancak kısmi bir değer birikim aracı görevini yerine getirdiğini belirtti.

Roubini, Bitcoin’i teğet geçerken altcoinleri tam anlamıyla bombaladı. Kripto paraları bekleyen tehlikeye değindi. Bay Kıyamet’e göre önümüzdeki 3 yıl içerisinde finansal piyasalarda tam anlamıyla merkez bankası dijital para (CBDC) devrimi yaşanacak.

Roubini’ye göre bu süreçte dijital yuan gibi para birimleri özel kripto paraların yerini alabilir. Kısaca Roubini, dijital para birimlerinin yaygınlaşması ile birçok kripto paranın piyasadan silineceğini ileri sürüyor.

Lütfen Bkz: Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) nedir?

Roubini, ayrıca CBDC’lerin klasik ödeme metotları ve platformlarını da ortadan kaldırabileceğini belirtiyor. Örneğin Roubini, çekler ve Venmo gibi ödeme platformlarının dijital fiat paraların piyasa girmesi ile ortadan silineceğini iddia ediyor.

Ünlü iktisatçının geçtiğimiz yıllarda Bitcoin aleyhine yaptığı açıklamalar, kripto para topluluğunun oldukça eleştirisine neden oldu. Roubini, Bitcoin aleyhine bulunduğu tahminleriyle birçok kez açığa düştü.     Örneğin 2020 yılına kadar BTC’nin değerini sıfırlayacağını ileri sürüyordu. Oysa Bitcoin, 2020 yılında 2017-2018 döneminde yaşadığı güzel günlere tekrardan dönüş yaptı.

Yahoo.Finace’deki demecinden Roubini’nin Bitcoin aleyhine takındığı keskin tavrın yumuşadığı gözleniyor. Roubini, Bitcoin’in değer birikim aracı (kısmen de olsa) olduğunu kabul etti.

Kaynak

Huawei’den gözde dijital para için güçlü destek!

Çin merkezli ünlü cep telefonu şirketi Huawei, kripto paralar için mükemmel bir özellikle ile kullanıcılarının huzuruna çıkmayı planlanıyor. Huawei’nin bu yeni ürünü özellikle Çinli kullanıcıları ilgilendiriyor. Zira Huawei, dijital yuan için hardware bir cüzdan ile geliyor.

Hatırlanacağı üzere Çin Merkez Bankası, Çin’in resmi para birimi olan yuan’ı dijitalleştirdi. Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) adı verilen dijital yuan, Çin’de 5 büyük şehirde pilot olarak kullanılmaya başlandı. Çin’den sonra Japonya ve Güney Kore de 2021 yılında dijital para birimleri için pilot uygulamalara başlayacağını duyurdu.

Lütfen Bkz: Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) nedir?

Çin yönetimi dijital para konusunda vites yükseltiyor. Bu konuda özel sektörden paydaşlar da Çin Merkez Bankasına destek oluyor. Ünlü cep telefonu markası Huawei, Mate40 modelinde dijital yuan ile uyumlu fiziksel bir cüzdan ile Çinli kullanıcıların huzuruna çıkacak. Çinli vatandaşlar bu dijital cüzdan üzerinden hem harcamalarını yapabilecek hem de para transferi gerçekleştirebilecek.

Mate40, dijital yuan’ı destekleyen ilk hardware olma özelliğine sahip olacak. Mate40’ın öne çıkan diğer önemli özelliği ise off-line işlemlere de imkan tanıyacak olması.

Huawei Mate 40, Apple 12’de olduğu gibi 5mn chip teknolojisini kullanıyor. Bu sayede daha hızlı ve güvenli işletim sistemine sahip.

Çin’in dijital yuan’ı hala test aşamasında. Test aşamasının sonlanması ile dijital yuan, Pasifik ve Asya bölgesinde dolara alternatif bölgesel bir para birimi haline gelebilir.

Kaynak

Stellar CEO’sundan IMF panelinde önemli açıklamalar!

Merkez Bankaları hızlı biçimde kendi dijital para birimlerini (CBDC) çıkarmayı düşünüyor. Çin merkez bankası kendi dijital para birimini çıkardı. Japonya ve Güney Kore merkez bankaları ise 2021 yılında pilot uygulamalara başlayacak.

Her ülke kendi blockchain sistemini kurarken gelecekte bu sistemler arasında bağlantı nasıl kurulacak? Sınırlar arası ödemeler gelecekte nasıl yapılacak? Merkez Bankaları CBDC ile piyasada boy göstermeye başlayınca özel sektöre ihtiyaç kalacak mı?

Yukarıdaki sorular IMF tarafından bugün düzenlenen panelde masaya yatırıldı. IMF tarafından özel oluşturulan panele aşağıdaki katılımcılar katıldı:

Moderatör: Dong He, Para ve Sermaye Piyasaları Departmanı Yöneticisi, Uluslararası Para Fonu

Panelistler:

  • Denelle Dixon, CEO, Stellar
  • Jonathan Dharmapalan, CEO, eCurrency
  • Rory MacFarquhar, Senior VP, Mastercard
  • Rene Reinsberg, CEO, Celo

Moderatör Dong He ilk soruyu Stellar CEO’su Denelle Dixon’a yöneltti ve gelecek 3-5 yılda sınırlar arası ödemeleri nasıl görüyorsunuz diye sordu. Dixon; maliyetler ciddi biçimde azalıyor ve bu alanda güçlü bir rekabet göreceğiz. Tüm bu gelişmeler son kullanıcıların avantajına gelişiyor. Maliyetler konusunda oldukça etkin bir döneme giriyoruz.

Lütfen Bkz: Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) nedir?

Moderatör; Libra gibi yeni oyuncuların katıldığı sınırlar arası ödemeler endüstrisinde Master Card’ı ne bekliyor? Bu aşamada rekabet gücünü koruyabilecek misiniz? MasterCard yöneticisi Rory MacFarquhar; sadece kenarda kalarak gelişmeleri izlemiyoruz, dedi. MasterCard kendi teknolojisini geliştiriyor. MacFarquhar, blockchain konusunda birçok patent sahibi olduğu ve yenilikleri takip ettiklerini belirtti. MasterCard maliyetleri düşürüyor ve şeffaflığı arttırıyor.

Moderatör, eCurrency CEO’su Jonathan Dharmapalan’a CBDC hakkında ne düşünüyorsunuz diye sordu. Dharmapalan’a göre CBDC Merkez Bankalarının sınırlar arası ödemeler endüstrisinde güçlü aktörler olarak kalmalarına neden oluyor.

Ancak CBDC nedeniyle Merkez Bankaları bazı riskleri de üstleniyor. CBDC, özel girişimleri engellemeyecek. Dharmapalan, yeni alanda rekabet konusunda özel girişimcileri daha üstün görüyor. Zamanla CBDC’ler de bu farkı kapatacak.

Celo CEO’su Rene Reinsberg, Moderatörün milyarlarca kullanıcısı olan Libra ile nasıl rekabet edeceksiniz soruna ise ilginç cevap veriyor. Sınırlar arası ödemelerde sadece bir ürüne bağlı bir çözüm önerisi yok. Farklı para birimleri ve kripto paralar arasında köprü kurularak ödeme kanalları oluşturulabilir. Bu alan çok geniş yeni ürünler geliştirilebilir.

Merkez Bankaları Stellar ağını veya MasterCard ağını test edebilir mi?

Moderatörün belki de en çarpıcı sorusu bu idi. Geçmiş günlerde Stellar’ın küresel piyasalarda birkaç merkez bankası ile anlaştığına dair iddialar ileri sürülmüştü. Denelle Dixon  Stellar ağını açık kodlu çalışan bir platform olarak tanımladı. Dixon; Stellar üzerinden kolayca token üretebilirsiniz ayrıca altına, gümüşe bağlı token üretebilirsiniz. Doğal olarak fiat paralara bağlı tokenlar da üretebilirsiniz. Stellar, CBDC ile uyumlu çalışabilir.

MasterCard yöneticisi Rory MacFarquhar, ise gelecekte sadece devletlerin monopolünden oluşan bir sınırlar arası ödemeler endüstrisi görmeyeceğimizi ileri sürüyor. Bu sektörü özel sektör de tamamlayacak.

Kaynak


Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) nedir?

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) gündem, haber ve son dakika gelişmeleri

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) fiat para birimlerinin dijital halidir. CBDC, Bitcoin’den esinlenerek blockchain teknolojisi üzerinden merkez bankaları tarafından piyasaya sürülüyor. CBDC’nin Bitcoin’de temel farkı ise devlet tarafından kontrol edilmesi ve değerinin ilgili ülkenin para birimine birebir sabitlenmesi.  

Etiketler: