Çin CBDC’si Alipay ve WeChat Pay’i yedekleyecek!

merkez bankası dijital para birimi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ülkeler Merkez Bankası Dijital Para (CBDC) birimi konuda hızlı bir dönüşüm sürecine girdi. CBDC hakkında güncel gelişmeler haberimizin içeriğinde.


Çin CBDC’si Alipay ve WeChat Pay’i yedekleyecek!

Çin Halk Bankası’ndan (PBOC) bir yetkili, Çin’in merkez bankası dijital para biriminin (CBDC), Alibaba’nın Alipay ve Tencent’in WeChat Pay’i gibi mobil ödeme sektöründeki büyük oyuncular için bir yedek görevi göreceğini belirtti.

South China Morning Post’un 26 Mart tarihli haberine göre, PBOC’nin dijital para enstitüsü genel müdürü Mu Changchun, dijital yuanın önemli bir hedefinin Alipay ve WeChat Pay’in bir sorun yaşaması durumunda finansal istikrar sağlamak olduğunu söyledi.

Bkz: CBDC, CBDC haberleri ve son dakika gelişmeleri

25 Mart’ta Bank of International Settlements (BIS) tarafından düzenlenen çevrimiçi bir panel tartışmasında Changchun, Alipay ve WeChat Pay’in Çin’in dijital ödeme pazarının yüzde 98’ini kontrol ettiğini belirtti. Bu oranın oluşabilecek bir sorunda ülkenin finansal sistemi için bir risk olduğunu ve Alipay ve WeChat Pay’in bu kadar büyük bir oranı kontrol etmelerinden endişelendiklerini dile getirdi.

Changchun, “Mali veya teknik olarak onlara bir şey olursa, bu kesinlikle Çin’in finansal istikrarına olumsuz bir etki yaratacaktır. Perakende ödeme sisteminde bir yedek sağlamak için, merkez bankasının bir adım atması ve bir merkez bankası dijital para birimi hizmeti sağlaması gerekir.” Dedi.

Changchun, diğer merkez bankalarının CBDC projelerine ilişkin düşüncelerini de aktardı. Bankaların birlikte çalışmayı teşvik etmesi gerektiğini belirtti:

Bir merkez bankası tarafından sağlanan merkez bankası dijital para birimi, başka bir merkez bankasının parasal ve finansal istikrar görevini yerine getirme yeteneğini engellememelidir.”

Bilindiği gibi PBOC, Çin’in dijital yuanını uluslararası ödemeler için test etmeye hazırlanıyor. Şubat ayının başlarında PBOC, CBDC’ler için sınır ötesi ödemeleri test etmek için Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri ve Hong Kong’daki merkez bankalarıyla anlaşmalar yaptı.

Kaynak

Merkez Bankaları resmi dijital para konusunda ciddileşiyor!

Merkez bankaları resmi dijital paralar (CBDC) konusunda ciddi adımlar atmaya başladı. Birbirine yakın kişiler arasındaki para aktarımı kolay ve maliyetsizdir. Uluslararası işlemler söz konusu olduğunda durum bu kadar basit olmuyor. Parayı uluslararası sistemde aktarmanın maliyeti yükseliyor. Kripto paraların aktarım kolaylığı ve teknolojik yenilikler paranın dönüşümünü hızlandırıyor. Merkez Bankaları da bu gelişimin dışında kalmamak adına resmi dijital para hamleleri yapıyor.

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin yükselişi, merkez bankaları arasında kendi dijital para birimlerini geliştirmeleri için şimdiye kadarki en büyük baskıyı tetikledi. Özellikle dünyayı etkisine alan COVİD-19 pandemisi ile dijital paralara olan ilgi arttı.2020’de Bahamalar 700 adasında ödemeyi kolaylaştırmak için dijital paraları uygulamaya koydu. Çin çok sayıda tüketici üzerinde denedikten sonra muhtemelen bunu takip eden diğer ülke olacak. Konu, merkez bankası yetkililerinin dijital paranın geleceğini tartışmaya hazırlandığı bu hafta Uluslararası Ödemeler Bankası etkinliğinde ana odak noktası olacak.

Fed Başkanı Jerome Powell da geçtiğimiz günlerde resmi dijital paralar ile ilgili konuşmuş, dijital para birimlerinin nakit ve diğer ödeme araçları ile kullanılması gerektiğini ifade etmişti.

Merkez Bankası Dijital Para Birimi Çin CBDC’si Alipay ve WeChat Pay’i yedekleyecek!

Harita üzerindeki sarı noktalarda Dijital para birimleri kullanılıyor. Pembe ile işaretlenmiş lokasyonlarda kullanımı planlanırken, açık mavi noktalarda ise aktif olarak fizibilite çalışmaları yapılıyor. Son zamanlarda resmi dijital paralar ile ilgili yapılan açıklamalardan sonra dijital paranın daha fazla kullanılacağı değerlendiriliyor.

Kaynak

Bu bir milat! İkinci ülkede de dijital ulusal para pilot çalışmaları bitti!

Dünya Ekonomi Formuna göre geleceğe yön verecek teknolojiler arasında blockchain de yer alıyor. Blockchain sayesinde veri ve fon akışları manipüle edilmeyecek şekilde sağlanabiliyor. Ayrıca blockchain teknolojileri ile veri/fon akışı güvenli ve daha ucuza gerçekleştirilebiliyor.

Blockchain teknolojisi sayesinde Bitcoin ve diğer kripto paralar oldukça ucuza hızlı fon transferinde bulunabiliyor. Bu teknoloji artık devletlerin de dikkati çekti. Ülkeler kendi ödeme sistemlerini ve para birimlerini blockchain ile dönüştürmeye başladı. Kısaca ülkeler kendi resmi Bitcoin’lerini üretmeye başladı dersek yanlış bir ifade kullanmış olmayız. Tek farkla! Ülkelerin kendi ürettikleri ulusal kripto paraların değerini kendi ulusal para birimlerine birebir eşitleniyor.

Dijital ulusal para kavramı Merkez Bankası Dijital Para (CBDC) terimi ile literatüre girdi. CBDC çalışmaları konusunda iki dev ülke, pilot uygulamaların sonuna geldi. Geriye sadece resmi duyuru kaldı. Bu iki ülke; Çin ve Güney Kore. Muhtemelen ilerleyen günlerde başka ülkelerden de benzer haberleri alacağız. İsviçre ve Panama ülkeleri de dijitalleşme konusunda oldukça istekli ülkeler arasında.

Lütfen Bkz: Kripto para regülasyonları nedir? En güncel regülasyon haberleri

En son Güney Kore, Merkez Bankası Dijital Para birimi için başlatmış olduğu pilot uygulamaları başarı ile tamamladıklarını açıkladı. Söz konusu pilot uygulama Kore merkezli Shinhan Bankası, LG, Merkez Bankası ve çeşitli kuruluşlar arasında denendi. Dijital won, kısa sürede Güney Kore genelinde kullanılmaya başlanacak. Dijital won cüzdanları Koreli vatandaşların akıllı telefonlarında yerlerini almaya başlayacak.

Dijital won ve dijital yen ile başlayan dönüşüm zamanlar diğer fiat paraları da etkilemeye başlayacaktır.

Ülkelerin blockchain teknolojisini kucaklayarak kendi para birimlerini dijitalleştirmeye başlaması Bitcoin ve kripto paralara da ayrı bir meşruiyet katacaktır.  

Kaynak

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) nedir?

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) fiat para birimlerinin dijital halidir. CBDC, Bitcoin’den esinlenerek blockchain teknolojisi üzerinden merkez bankaları tarafından piyasaya sürülüyor.

Merkez Bankası Dijital Para Biriminin Bitcoin’den temel farları:

i- Bir merkez tarafından kontrol edilmesi (devlet)
ii- Değerinin ilgili ülkenin para birimine birebir sabitlenmesi.  

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Çin CBDC’si Alipay ve WeChat Pay’i yedekleyecek!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.