Loading...
btc
BTC
1.43%
Bitcoin
58.718,03 USDT
eth
ETH
0.87%
Ethereum
3.160,94 USDT
bch
BCH
2.03%
Bitcoin Cash
376,17 USDT
xrp
XRP
14.88%
Ripple
0,55 USDT
ltc
LTC
0.69%
Litecoin
69,73 USDT
bnb
BNB
-0.75%
Binance Coin
529,78 USDT
sol
SOL
0.22%
Solana
139,76 USDT
avax
AVAX
0.06%
Avalanche
25,98 USDT
ada
ADA
5.66%
Cardano
0,44 USDT
dot
DOT
2.75%
Poladot
6,27 USDT
doge
DOGE
3.92%
Doge Coin
0,11 USDT
shib
SHIB
4.77%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Kripto Para Haberleri
  3. G20 Ülkeleri Kripto Paralara Nasıl Bakıyor?

G20 Ülkeleri Kripto Paralara Nasıl Bakıyor?

G20 Ülkeleri Kripto Para
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para sektörü ile ilgili olan hemen herkes nefesini tutmuş G20 toplantısını bekliyor. Şu anda

G20 toplantısı ile ilgili geniş bir endişe sektöre hakim durumda. Peki G20 ülkeleri kripto paralara nasıl bir hazırlık yapıyor?


G20 Ülkeleri Kripto Paralar ile ne kadar ilgili ?

G20 Ülkeleri Kripto Para

Arjantin

Kripto paralar diğer bir çok ülkede olduğu gibi Arjantin’de de hızla yayındı ve vatandaşlar tarafından yatırım yapılmaya başlandı. Şu ana kadar Arjantin hükümeti yada ilgili kurumlar her hangi bir düzenlemeye dair açıklamada bulunmadılar. Şu ana kadar konunun çok fazla ilgi çekmediği görülüyor.

Avusturalya

Gördüğümüz kadarıyla şu ana kadar vergisel bir düzenleme yapıldı. Vergi kategorisi olarak sermaye kazancı kategorisi öngörüldü. Avusturalya vatandaşları için bir vergi rehberi hazırladı bu rehber hem kurumsal hem de bireysel yatırımcılara yönelik bilgiler içeriyordu. Bunu hükümetin genel olarak kripto paraları kabul ettiği bir durum olarak yorumlamak mümkün.

 

https://www.youtube.com/watch?v=mPtjyKmR0Hk

Brezilya

Genel olarak kripto paralarla ilgili olumsuz bir duruşa sahip. Öyle görünüyor ki vatandaşlarının kripto paralara yatırım yapması istenmiyor. Son olarak Brezilya’lı brokerler kripto para ticareti yaptığından dolayı hesapları kapatılmıştı.

Kanada

Kanada, kripto paralara vergi uyguluyor. Kanada vatandaşları için yönlendirici bir rehber hazırladı. Genel olarak öyle görünüyor ki vatandaşlarının dolandırılmasından çekiniyor.

Çin

Yabancı borsaları ve ICO’ları kapattı. Bir bütün olarak Çin’in nerede durduğunu anlamak zor. Fakat öyle görünüyor ki kripto paralar pek heyecan vermiyor.

Avrupa Birliği

Şimdiye kadar kripto paraları KDV’den muaf tutan tek ülke olan Almanya Avrupa Birliğinde. Birlik içinde daha fazla düzenleme yapılması için müzakereler devam ediyor. Bu düzenlemelerin yatırımcıyı koruma, pazar güvencesi ve finansan sürdürülebilirlik gibi konularda olması bekleniyor.

Fransa

ICO’ların ülkede faaliyet göstermesi için regülasyon yaptı. Bazı sitelere karşı yaptırım uyguladı ve erişimi kapattı. Öyle görünüyor ki vatandaşlarının dolandırılmasından çekiniyorlar. Son ICO regülasyonuna bakılırsa kripto para konusunda düşünüldüğü kadar negatif değiller sadece negatif olunması normal yanlarına negatifler.

Almanya

Kripto paralara vergi uygulamaya başladı. Fakat kripto paraların transfer işleminde kullanılmasını hariç tuttu. Kripto paralarla ilgili nötr bir noktada duruyor. Fakat varlığını kabul ediyor.

India

Kripto paraları geçerli bir para birimi olarak kabul etmiyor. Regülasyon uygulamak yerine toptan yasaklamayı daha uygun buluyor. Teknolojisine pozitif olmalarına rağmen kripto paralara karşı duruyorlar.

Endonezya

Kripto paralara karşı oldukça negatif yaklaştı. Vatandaşlarını ilgilenmemeleri konusunda uyardı. Fakat vatandaşlarının kripto para kullanımını yasaklayan bir düzenleme yapmadı. Tersine vergi uygulamaya başladı.

İtalya

Şu ana kadar vergi uygulanmadı. Merkez bankası kendi kripto parasını çıkarmayı düşünüyor.

Japonya

Kripto paralara vergi uyguluyor. Vatandaşlar arasında geniş bir kabul görmesi nedeniyle hükümet kripto paraları tanımak zorunda kaldı.

Meksika

Son zamanlarda kripto para düzenlemesi yaptı, finansal düzeni teşvik etti ve kara para aklamaya karşı önlemler aldı. Düzenlemeleri geliştirme çabaları devam ediyor. ICO’lara yönelik kontrollü bir teşvik edici düzenleme yapılması muhtemel görünüyor.

Rusya

Kripto paraları düzenlemeye hazır. Belki de bu konudaki son rutuşları yapmadan önce G20’de çıkacak sonuçları bekliyor. Kripto paraları yasaklamayı düşünmüyor. Daha çok kripto para ticaretini ve ICO düzenleme şartlarını regüle etmek istiyor. Şu ana kadar kripto paralara vergi uygulamadı.

Suudi Arabistan

Kripto paraların düzenlemesi konusunda Güney Kore’yi takip ediyor. Pazarı nasıl regüle edecekleri konusunda karar verme aşamasındalar ve ICO’lara karşı vatandaşlarına uyarıda bulunuyorlar. Genel olarak kripto paraları kabul edecekler fakat ICO’ları yasaklayacaklar gibi görünüyor. Venezuella’nın Petro’sunu destekleyeceklerine dair söylemler var fakat bu konuda resmi bir açıklama yok.

Güney Afrika

Genel olarak konuşmak gerekirse kripto paralar Afrika’da ciddi bir yükselişte. Güney Afrika kuzeyinde bulunan Afrika ülkelerinden finansal açıdan farklı bir noktada duruyor. Kripto paralara vergi uygulmak üzere düzenleme yapmayı planlıyorlar fakat şu ana kadar somut bir gelişme yok.

Güney Kore

Herkesin bildiği gibi kripto paralar Güney Kore’de tam bir çılgınlık hali almış durumda. Hükümet borsalara yönelik düzenlemeler yapmış durumda. Bu düzenlemelerin çoğu yatırımcıların lehine. Hükümetin önceliği vatandaşlarını korumak gibi görünüyor. Bir diğer hassas oldukları nokta anonim olarak yapılan işlemlerle kimliğin açık olmadığı durumlar.

Türkiye

Venezuella’nın Petro’su gibi kendi kripto para birimini çıkarmayı planlıyor. Eğer Venezuella’nın yolundan giderse kripto paraları ödeme aracı olarak kabul etmeye kadar gidebilir bu süreç.

İngiltere

Şu ana kadar bir düzenleme yapılmadı. Hükümet kripto paralara karşı genel bir şüphecilik içinde. Theresa May sıkı düzenlemeler lehine konuşma yapabilir.

USA

Kripto paralara vergi uyguluyor. SEC genel olarak kripto paralara karşı olumlu bir tavırda. Bununla birlikte pazarların yönetim ve kontrolü konusunda çekinceleri var. Genel olarak Amerika’lılar kripto paralara karşı olumlu bir bakış açısına sahip.

Kaynak: Reddit

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.