1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Waves gündem: Rusya Waves hamlesi şaşırtıcı sonuçlar doğurabilir!

Waves gündem: Rusya Waves hamlesi şaşırtıcı sonuçlar doğurabilir!

Waves gündem: Rusya Waves hamlesi şaşırtıcı sonuçlar doğurabilir!
0

Rusya’da bir banka tarafından verilen kredi, bir ilk olarak kayıtlara geçti. Rusya Waves hamlesi olarak özetleyeceğimiz bu kredi, kripto para piyasaları üzerinde ne gibi etkiler doğurabilir?


Rusya Waves hamlesi şaşırtıcı sonuçlar doğurabilir!

Rusya, Bitcoin ve kripto paralar hakkında yoğun bir regülasyon çalışması yürütüyor. Bitcoin ve kripto paraların Rusya’da legal pozisyonu henüz netliğe kavuşmuş değil. Yasa tasarıları kripto paraların bazı kullanım alanlarına ciddi yasakları ve cezai müeyyideler getiriyor.

İlgili: Bitcoin Putin engeline takıldı!

Rusya’nın attığı yasakçı adımlara rağmen Rusya’da blockchain teknolojisi ve kripto paralar konusunda bazı kamu kuruluşları yoğun çalışma yönetiyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde Rusya’nın en büyük kamu bankası Sberbank, kendi stabilcoin’ini üretme kararı verdi. Sberbank’ın üreteceği stabilcoin’in değeri Rus ruble’sine birebir sabitlenecek.

koinmedya_brave

Tarihsel anlamda bir ilk olarak tarihe geçen hamle ise Rusya merkezli bir banka olan Expo Bank’ın bir kripto para tarafından desteklenen kredi vermesi oldu. Rusya merkezli haber sitesi Kommersant’a dayandırılan habere göre Expo Bank, Mikhail Uspensky isimli bir iş insanına Wave ile teminat altına alınmış bir kredi kullandırdı.

Kullandırılan kredinin Rusya yasalarına göre yasal durumu hakkında kafa karışıklığı söz konusu. Bankanın hukuk danışmanı Alexander Zhuralev’e göre Wave ile desteklenmiş kredi, yasaya göre “diğer mülkler” sınıflandırmasına tabi tutuluyor ve yapılan işlem legal.

Waves CEO’su Alexander Ivanov ise kullandırılan kredide Waves teminat olarak kullandırıldığını ve Expo’nun ise bu işlemi gerçekleştiren ilk banka olduğunu dile getiriyor.

Waves, yazının kaleme alındığı saatte 3.61 dolardan işlem görüyor. Waves’in toplam piyasa büyüklüğü 370 milyon dolar ve CoinMarketCap sıralamasında 46’ıncı sırada yer alıyor. Aşağıdaki grafikte Waves’in 2020 yılında göstermiş olduğu performansı görüyoruz.

Rusya Waves Waves gündem: Rusya Waves hamlesi şaşırtıcı sonuçlar doğurabilir!Kaynak