BTC : 78519 ₺ ETH : 2717 ₺ XRP : 2.119 ₺ LTC : 404.5 ₺ USDT : 7 ₺ XLM : 0.7387 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin Putin engeline takıldı!

Bitcoin Putin engeline takıldı!

Bitcoin Putin engeline takıldı!
0
huobi_koinmedya

Rusya sağ gösterdi sol vurdu. Geçtiğimiz hafta bazı haber kaynaklarınca Rusya’nın Bitcoin’i legalleştirdiği iddia edilmişti. Ancak Bitcoin Putin engeline takıldı!


Bitcoin Putin engeline takıldı!

Bitcoin ve kripto paraların legal statüsü hakkında ülkelerden farklı sesler yükseliyor. Bazı ülkelerde Bitcoin ve kripto paraları kullanmak serbestken bazı ülkeler de yasakçı tutum sergilemeyi tercih ediyor. Kimi ülkelerde de belirsizlik söz konusu. Bitcoin regülasyonları konusunda belirsizliğin hakim olduğu ülkelerde ise Bitcoi tutumu küresel konjonktüre göre şekillenecek.

Bitcoin hakkında belirsizliklerin hakim olduğu ülkelerden birisi de Rusya. Geçtiğimiz hafta bazı kripto para haber sitelerinde Rusya’nın Bitcoin’i legalleştirmeye başladığına dair açıklamalar geldi. Ayrıca Bitcoin’in emtia olarak tanımlanabileceği iddia edildi.

Ancak bugün geçen haftaki iddiaların aksine önemli bir gelişme, gündem oldu. Rusya’da Bitcoin, 2021 yılından itibaren yasak hale gelecek. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dün imzaladığı yasa 2021 yılından itibaren yürürlüğe girecek. Yasaya göre kripto para ödemeleri yasak hale geliyor. Ancak madencilik ve hizmet tokenları (utility token) hakkında bir yasaklama söz konusu değil. Putin tarafından imzalana yasa tasarısında hala bazı belirsizlikler söz konusu. Bu belirsizlikler 2020 yılının ilerleyen günlerinde netlik kazanılacak.

koinmedya_brave

Kripto paralar ve Bitcoin farklı motivasyonlarla kullanılabiliyor Örnepin kripto paralar; ödeme aracı, değer birikim aracı, hizmet tokenı, emtia ve değer transfer aracı şeklinde kullanılabiliyor. Rusya’nın ödemelerde kripto paraları yasaklaması, ucu açık ve tüm kripto para faaliyetlerini yasaklayabilecek bir ortam yaratabilir.

Son günlerde Hindistan’ın da Bitcoin ve kripto paraları yasaklayıcı yasa tasarısı üzerinde çalıştığı biliniyor. Güney Kore ise 2021 yılının 3’üncü çeyreğinden itibaren kripto paralar üzerinden vergi alacak.

Sonuç olarak gün geçtikçe Bitcoin ve kripto paralar konusunda ülkelerin tutumları netleşiyor. Kimi ülkeler kripto paralara yönelik daha liberal politikalar benimserken kimi ülkeler de yasakçı pozisyon almayı tercih ediyor.

Kaynak

koinmedya_brave