1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Putin’den beklenmedik kripto para atağı!

Putin’den beklenmedik kripto para atağı!

Putin’den beklenmedik kripto para atağı!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Rusya kripto para konusunda yeni bir adım attı. Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Perşembe günü imzaladığı yeni bir emre göre, Rus kamu görevlileri artık kripto para varlıklarını bildirmek zorundalar.


Rusya kripto para gündemi

Rusya kripto para ile ilgili adımlar atmaya devam ediyor. Devlet Başkanı Putin kripto paralarla ilgili yeni bir emir yayınladı. Emir hükümette çalışmak isteyen herhangi bir kamu görevlisinin, eşlerinin ve çocuklarının yanı sıra dijital varlıklarının da bildirilmesini istiyor.  Elde tutulan bu varlıkların her birinin miktar ve türlerini beyan etmeleri için 1 Ocak 2021’den 30 Haziran 2021’e kadar süreleri var kamu personelinin.

Rusya Maliye Bakanlığı bu düzenleme ile yıllık 600.000 ruble’nin üzerinde dijital para birimi işlemlerini beyan etmemeleri durumunda kamu görevlilerine para cezası verebilecek bir dizi değişiklik de önerdi. Maliye bakanlığı tarafından Rusya’nın vergi kanununda değişiklik yapılması için yapılan taslak tekliflere göre, bir yılda 600.000 ruble’nin (8.211 $) üzerinde dijital para birimi işlemlerinin beyan edilmemesi para cezasına neden olabilecek. RBC günlük gazetesinin bildirdiğine göre ise üç yıla kadar hapis cezası da düşünülüyor.

Rusya kripto para Putin'den beklenmedik kripto para atağı!
rusya kripto para

Bu yıl içinde Rusya parlamentosu milletvekilleri, kripto para birimlerine yasal statü veren bir tasarıyı onaylamıştı, ancak bunların bir ödeme aracı olarak kullanılmasını yasaklamıştı. Merkez bankası ise Rusya’nın ödeme sistemlerini daha sağlam hale getireceğini söylediği bir dijital ruble çıkarmayı düşünüyor.

Merkez bankası, dijital ruble fikrini ilk olarak Ekim ayında gündeme getirerek, bunu bireyler ve işletmeler için ödemeleri kolaylaştırmak adına çıkarabileceğini söylemişti.

Ancak, Rusya parlamentosu Kasım ayında kripto varlıklarını zamanında beyan etmemenin 50.000 para cezasına çarptırılacağını söyleyerek bu kuralları biraz gevşetmiş oldu. Holdingler hiç bildirilmezse, gerçekleştirilen tüm işlemlerin toplamının% 10’u oranında para cezası ödeyecekler

Rusya, aslında daha önceleri kara para aklamada veya terörizmi finanse etmede kullanılabilecekleri gerekçesiyle kripto para birimlerini yasa dışı ilan etmişti. Bakalım bundan sonra süreç nasıl işleyecek Rusya’da.

.

Etiketler: