1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin Lale Balonu gibi mi çökecek?

Bitcoin Lale Balonu gibi mi çökecek?

Bitcoin Lale Balonu gibi mi çökecek?
0
“sportsbet”
Daha önce Bitcoin’in geçmişte yaşanan ‘Lale Çılgınlığı’na benzetildiğini duymuşunuzdur. Peki gerçek ikisi aynı şey mi? Yoksa aslında elma ile armutu mu karşılaştırıyoruz? Hollanda’da yaşanan 17 yüzyılın ‘Lale Çılgınlığı” Bitcoin için örnek olabilir mi?

Daha önce ilk duyduğunuzda belki siz de şaşırmış olabilirsiniz. 16 yy. gerçekleşen Lale Çılgınlığı ve Bitcoin Çılgınlığı. Arasındaki bağlantı nedir? Çiçek ve Kripto para.

Bu yazımızda benzerlikten bahsedenlerin aslında neden bahsettiğini anlatacağız. Bu şüphelerin temelleri neler? Bu ikisi arasında neye dayanarak bağlantı olduğunu iddia ediyorlar?

Lale Çılgınlığı Nedir?

Önce zamanda geriye gitmemiz gerek. Oldukça geriye. Taaa 17. yüzyıla.

koinmedya_telegram

bitcoin lale çılgınlığı Bitcoin Lale Balonu gibi mi çökecek?Hollanda’nın ulusal çiçeği haline gelen Türkiye menşeli lale soğanları dünyanın kaydedilen ilk ekonomik balonu olarak tarihe geçti. Lalelerin fiyatı önce bir spekülasyonla artmaya başladı. Daha sonra ortaya çıkan artışın yarattığı kazanç bir çok insanın dikkatini çekti. Tamamen spekülasyona bağlı olarak artan hiç bir temele dayanmayan fiyat artışları inanılmaz seviyelere çıkmıştı. Çünkü fiyat sürekli artıyordu ve bugün aldığını bir süre sonra satarak kazanç elde edebiliyordun. Bir çokları bu kazanç için ederine bakmadan lale aldı kar etme hedefiyle.

Bu dönemde kayıtlar yeterince sağlıklı olmadığı için tam olarak ne fiyatlar oldu bilemiyoruz. Fakat Amsterdam müzesinin kayıtlarına göre bunun için evlerini rehine olarak verenler olduğunu biliyoruz. Çılgınlığın sona ermesiyle hype bitti. Yeni üretilen lale pazarı büyük bir borca neden oldu ve sonrasında tam bir finansal balon ortaya çıktı.

Şimdi işin temelini öğrendik bakalım Bitcoin de aynı şekilde bir balon mu onu yorumlayalım.

koinmedya_brave

Zaman farkı

bitcoin lale çılgınlığı Bitcoin Lale Balonu gibi mi çökecek?

Bitcoin kendisinin Lale Çılgınlığı gibi hızla ortaya çıkan ve büyüyen bir şey olmadığını gösterdi. Bitcoin 6 aylık zirve fiyatını tam 18 defa kırdı. Yani her yükselişten sonra gerçekten arkasında bir destek var mı test etti ve arkasındaki destek evet daha fazla eder dedi.

Bitcoin ilk defa 1000 Dolar olduğunda onun balon olduğuna dair bir eleştiri vardı. Şurası gerçek ki Bitcoin her hangi bir anda tekrar zıplayabilir ve genel fiyat hareketli itibariyle oldukça oynak bir yapıya sahip. Son 9 yılda yaşananlar Bitcoin’in her düşüşten sonra daha fazla yükseldiğini gösterdi. Hatta bazen ”çöktü bitti sona erdi yok oldu balon patladı” denildiği anda küllerinden doğdu.

Konsept

Lale dünyada yeni bir inovasyon olmadığı gibi bilinmeyen bir şey de değildi. Bitcoin ise yeni inovatif gelecek vadeden bir çok soruna çözüm sunan kendisi gibi başka kripto paralara da öncülük etmiş bir fenomen. Daha önce hiç Gül Çılgınlığı olmadı ve bundan sonrada olması beklenmiyor.

Dahası Lale kripto para gibi bir çeşit ödeme aracı olarak kullanılma iddiası yada potansiyeli taşımıyor. Aslında böyle bir kabiliyetinden bahsetmek bile mümkün değil. Bir lale sadece bir tek işe yarayabilir. Bir toprağa dikilmek.

Uygunluk

Eğer bir tutam lale alıp farklı bir ülkedeki birine göndereyim güvenli bir şekilde ulaşsın sonrasında burada benim ödediğim değer karşılığında onu satsın ve ihtiyacını görsün derseniz iyi şanslar. Sınır kontrolü, yasaklar, gümrük konularında da başarılar dileriz. Bitcoin ise sadece bir tıklama ile dünyanın öbür tarafına gönderilebilir. Alan kişi aynı değerde kullanabilir. Tabi bunun için ihtiyacınız olan tek şey internet bağlantısı. Tabi cebinizde milyarlarca doları taşıyabileceğinizi de eklemeden edemeyeceğiz.

Lokasyon

Lale çılgınlığı aslında sadece Hollanda ve daha çok da Amsterdam ile ilgili olan sınırlı bir çılgınlık. Tabi çılgınlığın asıl kaynağı ve sonra etkileneni olan Türkiye’yi de unutmamak gerek. Uygunluğu karşılaştırılamayacak olan bu iki fenomenden biri olan Bitcoin ise bir şehir yada ülkeye yada bir grup insana mahkum ve sınırlı bir durum değil. Hatta bir kıta bile değil. Bitcoin tüm dünyada bir etki bırakmış bir olay. Aynen internet gibi. Bu ulusal bir çılgınlık ile karşılaştırılamayacak kadar büyük bir olay ve global bir konu.

Süreklilik

bitcoin lale çılgınlığı Bitcoin Lale Balonu gibi mi çökecek?Ekonomik balon konusunu bir tarafa bırakalım ve bazı bariz farkları üzerinde duralım. Durum aslında tam olarak şöyle. Bir çiçek çeşidinin bir teknoloji fenomeni ile benzeştirmek tebeşirle peyniri benzeştirmekten farksız. Çiçekler, tabi gerçek olanlardan bahsediyoruz. Maalesef onların bir raf ömrü var. Çok güzeller kabul ediyoruz. Onları gördüğünüzde hayran kalabilirsiniz. ”Allah ne güzel yaratmış.” diyebilirsiniz. Fakat onların er yada geç öleceği ve toprağa karışacağı gerçeğini değiştiremezsiniz. Belki kısa bir süre erteleyebilirsiniz ama ölüm onlar için de bir gerçek. Sanırım net bir şekilde fark anlaşılıyordur.

Tarihi Bir Olaya Şahitlik Ediyoruz

Bir zamanlar altın bazı özellikleri ile gerçek değer olan ürün ve hizmetleri temsil etme konumuna erişmiş. Altının global değer taşıma aracı olarak kullanılmasını değerlendiren devletler hüküm sürdüğü yerde altına dayalı para çıkarmış. Bugün bundan daha büyük bir değişimi yaşıyoruz. Altın aslında tam olarak manipülasyona kapalı değil. Kontrol edilemez değil. Bitcoin ise matematiksel olarak kontrol altında. Kimsenin hükmü ve yada garantörlüğüne tabi değil.


ANKET ZAMANI

Sen ne kadar yatırdın?

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: