1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Litecoin madenciliği rehberi: Litecoin nasıl üretilir?

Litecoin madenciliği rehberi: Litecoin nasıl üretilir?

Litecoin madenciliği rehberi: Litecoin nasıl üretilir?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

2011 yılında piyasaya sürülen Litecoin, halen var olan kripto paralar arasında en eskilerden biridir. LTC, ya borsalardan direk satın almayla ya da madencilik yoluyla elde edilebilir.

Litecoin madenciliği rehberi

Litecoin madenciliği 3 şekilde yapılır; Bunlar solo madenciliği, havuz madenciliği ve bulut madenciliğidir. Kendinize uygun olanı seçin ve çok geç olmadan işe başlayın!

Litecoin Madenciliğine giriş

Bitcoin gibi Litecoin’de blockchain olarak bilinen dağıtılmış defter teknolojisi kullanır. Bu defter, işlemleri doğrulamak ve ağı güvence altına almak için bilgi işlem gücü kullanan binlerce madenci tarafından yönetilmektedir.

Özetle, madencilere sadece bilgisayarlar kullanılarak çözülebilen karmaşık matematiksel denklemler sunulur. Madenciler bu bulmacaları çözerek Litecoin işlemlerinin bloklarını doğrulayabilirler. Sistemin sürekliliğinin sağlanması için ise her doğrulanan blok başına madencilere ödül dağıtılır. Bu ödül 2019 yılında gerçekleşen Litecoin 2. Halving’den itibaren 12 LTC olarak dağıtılmaktadır. 2023 yılında gerçekleşecek 3. Halving etkinliğinin ardında ise bu ödül 6,25 LTC’ye düşürülecektir.

Litecoin Mining çeşitleri

Litecoin’in varlığının ilk günlerinde, bilgisayarınızın CPU veya video grafik kartını kullanarak LTC madenciliği yapmak ve bundan kar elde etmek mümkündü. Ancak artık durum böyle değil.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Her ne kadar Litecoin madenciliği, Bitcoin madencilik endüstrisi kadar gelişmiş olmasa da, madencilik şirketlerinin kurulması ile beraber eskisi gibi düşük kaynaklarla madencilik yapma devri sona erdi.

Günümüzde 3 şekilde Litecoin madenciliği yapabilirsiniz.

  • Solo madencilik
  • Bir maden havuzuna katılarak yapılan madencilik
  • Bulut madenciliği hizmeti kullanma

Solo Mining

Solo madencilik yapmak istiyorsanız, grafik kartlarından oluşan rigler yapmak yerine, Litecoin’in algoritması olan Scrypt tabanlı kripto para madencilikleri için tasarlanmış özel donanımlar satın almanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Bu donanımlara genel bir tabir ile ASIC (application-specific integrated circuit = uygulamaya özgü entegre devre) adı verilir. Bu cihazlar CPU ve GPU’lardan çok daha güçlüdür ve bu nedenle madencilik ödülleri kazanma şansı çok daha yüksektir.

Bu nedenle Litecoin madenciliği yapmak istiyorsanız ASIC madencilik cihazlarına yatırım yapmanız çok daha akıllıca olacaktır. Tabi ASIC cihazlarınızı da ekstra fanlarda desteklemeniz yerinde bir uygulama olacaktır.

Solo madenciliğin en büyük avantajı, madencilik ödüllerini başka kimseyle paylaşmanızın gerekmemesidir. Ancak, solo madenciliğin dejavantajları da çok değildir. Bunlardan en önemlisi de herhangi bir blok ödülü kazanmadan uzun süre devam madencilik yapmak zorunda kalmanızdır.

litecoin madenciliği Litecoin madenciliği rehberi: Litecoin nasıl üretilir?

Evde solo Litecoin madenciliği nasıl yapılır?

1. Bir Litecoin cüzdanı oluşturun. Madenciliğe başlamadan önce, LTC’nizi güvenli bir şekilde saklayabileceğiniz özel bir cüzdan kurduğunuzdan emin olun. Litecoin cüzdanınızı isterseniz soğuk cüzdan olarak tabir edilen Ledger Nano tarzı ücretli donanımlarla oluşturabileceğiniz gibi, Trust Wallet ya da Coinbase cüzdan kullanarak ücretsiz bir Litecoin cüzdanına da sahip olabilirsiniz

2. Donanımınızı seçin. Litecoin madenciliği için mevcut donanım seçeneklerini karşılaştırın. Örneğin, birden fazla GPU ile bir rig mi kuracaksınız yoksa bir ASIC madencisine mi yatırım yapacaksınız? Kurulumunuzu düzenlerken güç maliyetlerini ve soğutma maliyetlerini dikkate almayı unutmayın.

3. Yazılımın kurulması. ASIC madencisi kullanıyorsanız, donanımınız büyük olasılıkla önceden yüklenmiş madencilik yazılımıyla birlikte gelir. Grafik kartı kullanarak madencilik yapıyorsanız, ücretsiz madencilik yazılımı indirip yüklemeniz gerekir. Donanımınıza göre CGMiner, BFGMiner, GUIMiner gibi yazılımları kullanabilirsiniz.

4. Madenciliğe başlayın. Litecoin madenciliğini başlatmak için yazılım paketinizdeki talimatları izleyin. Kazandığınız herhangi bir LTC’yi güvenli bir cüzdanda saklamayı ve madenciliğinizin karlı kalmasını sağlamak için ekipmanınızın performansını ve Litecoin fiyatını düzenli olarak izlemeyi unutmayın.

Madenci havuzuna katılma

Bir elin nesi var iki elin ses var atasözüne itimadınız var ise, Litecoin madenciliği yaparken madencilik havuzlarını kullanabilirsiniz. Bu madencilik havuzları, diğer madencilerle güçlerinizi birleştirmenize ve birleşik bilgi işlem gücünüzle beraber çok daha hızlı blok doğrulamanıza olanak sağlar. Ancak bu LTC ödüllerinin grup içinde paylaşılacağı anlamına gelir. Ayrıca madenci havuzlarında kazım yaparken solo madenciliğe göre çok daha sık ancak küçük miktarlarda ödeme alırsınız.

Bununla birlikte her madencilik havuzunun kendine has kuralları ve ritüelleri olabilir. Bu yüzden katılmadan önce bir havuzu araştırmak önemlidir.

Havuz büyüklüğü. Havuz büyüdükçe LTC kazanma şansı artar. Tersine, bir maden havuzunda ne kadar çok üye varsa, LTC ödülleri payınız o kadar küçük olur.

Ücretler. Bir maden havuzuna katılma ayrıcalığı için bir ücret ödemeniz gerekecektir, bu nedenle ücretin ne kadar olduğunu ve ne sıklıkta ödenmesi gerektiğini öğrenin.

Minimum ödemeler. Kazanılan LTC’yi özel bir cüzdana aktarmanıza izin verilen minumum eşiği kontrol edin.

Güvenilirlik. Bir madencilik havuzuna girmeden önce havuzun ne kadar süredir aktif olduğunu ve güvenilir olup olmadığının araştırmasını yapın.

Bulut madencilik hizmetini kullanma

En son madencilik donanımınlarına erişmek istiyor, ancak gerekli ekipmanı satın alma, bakımının zorluğu ve masrafı ile uğraşmak istemiyorsanız, bir bulut madenciliği şirketine yönelmeyi düşünebilirsiniz. Genesis Mining ve HashFlare gibi bu sağlayıcılar, Litecoin madencilik ekipmanını belirli bir süre için kiralamanıza izin verir.

Bu tip bir yönelim, kendi donanımınızı kurmaktan daha ucuza mal olmaktadır. Ayrıca, ekipman bakımı, aşırı ısınma riskleri ve elektrik kullanımı gibi madencilik faaliyetlerini yürütmeyle ilgili sorunlarla baş etmeniz gerekmez.

Ancak, bu tip hizmetlerin olumsuz yanları vardır. Bu hizmetler çok ucuz olmamakla beraber çoğu zaman bazı şeffaflıktan uzak olabilirler. Ayrıca piyasada pek çok tamamen dolandırıcılık üzerine kurulmuş bulut madenciliği firmaları vardır. Bu yüzden kaydolmadan önce herhangi bir şirketi iyice araştırmak önemlidir.

Bir bulut madenciliği hizmeti kullanarak Litecoin madenciliği nasıl yapılır?

1. Bir bulut madenciliği şirketi seçin. Hangi hizmetlerin mevcut olduğunu ve hangi faydaları sunduklarını öğrenmek için araştırmanızı yapın. Bulut madenciliğinde pek çok dolandırıcılık vakalarının yaşandığını unutmayın. Bu yüzden seçkin firmaları kullanmaktansa size çok fazla kar marjı vaat eden şirketlere yönelmek gibi bir hataya düşmeyin.

2. Bir madencilik paketi seçin. Karar kıldığınız şirket tarafından sunulan madencilik sözleşmelerine bir göz atarak, size en uygun olanı seçin. Bu kararı verirken. Ne kadar ödeyeceğinizi? Ne kadar sürede geri dönüş alacağınızı? Hangi madencilik ekipmanlarının kullanılacağı? Ve  gelecekte gereksinimlerinize daha uygun bir pakete yükseltme şansınızın olup olmadığı sorularına cevap arayın.

3. Bir maden havuzu seçin. Bir plan satın aldığınızda, genellikle bir maden havuzu seçmeniz gerekir. Madenci havuzu seçerken, mevcut seçenekleri karşılaştırın ve nihai kararınızı vermeden önce havuzların ücretlerini, büyüklüklerini, minimum ödemelerini ve daha fazlasını göz önünde bulundurun.

4. Madenciliğe başlayın. Artık bulut madenciliği Litecoin’e başlayabilirsiniz. Bulut madenciliği yaparken aldığınız tüm kârların, özel anahtarınıza zamanında ve eksiksiz bir şekilde aktarılıp aktarılmadığını sık sık kontrol edin.

2020’de evde Litecoin madenciliği (mining) nasıl yapılır?

Bir Litecoin cüzdanı oluşturun. Madenciliğe başlamadan önce, LTC’nizi güvenli bir şekilde saklayabileceğiniz özel bir cüzdan kurduğunuzdan emin olun. Litecoin cüzdanınızı isterseniz soğuk cüzdan olarak tabir edilen Ledger Nano tarzı ücretli donanımlarla oluşturabileceğiniz gibi, Trust Wallet ya da Coinbase cüzdan kullanarak ücretsiz bir Litecoin cüzdanına da sahip olabilirsiniz.
2.Donanımınızı seçin. Litecoin madenciliği için mevcut donanım seçeneklerini karşılaştırın. Örneğin, birden fazla GPU ile bir rig mi kuracaksınız yoksa bir ASIC madencisine mi yatırım yapacaksınız? Kurulumunuzu düzenlerken güç maliyetlerini ve soğutma maliyetlerini dikkate almayı unutmayın.
3.Yazılımın kurulması. ASIC madencisi kullanıyorsanız, donanımınız büyük olasılıkla önceden yüklenmiş madencilik yazılımıyla birlikte gelir. Grafik kartı kullanarak madencilik yapıyorsanız, ücretsiz madencilik yazılımı indirip yüklemeniz gerekir. Donanımınıza göre CGMiner, BFGMiner, GUIMiner gibi yazılımları kullanabilirsiniz.
4.Bir maden havuzu seçin. Piyasadaki Litecoin madencilik havuzlarının sunduğu ödülleri, ücretleri, minimum ödemeleri ve diğer özellikleri karşılaştırın. Hatta uzun vadeli bir kazım amaçlıyorsanız, bu havuzları birkaç günlüğüne deneyerek test etmeniz tavsiye edilir. Bununla birlikte bazı havuzları kullanırken önerilen yazılımları kullanmanız gerekebileceğini unutmayın.
5. Madenciliğe başlayın. Litecoin madenciliğini başlatmak için yazılım paketinizdeki talimatları izleyin. Kazandığınız herhangi bir LTC’yi güvenli bir cüzdanda saklamayı ve madenciliğinizin karlı kalmasını sağlamak için ekipmanınızın performansını ve Litecoin fiyatını düzenli olarak izlemeyi unutmayın.