1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin fiyatını kimler belirliyor?

Bitcoin fiyatını kimler belirliyor?

Bitcoin fiyatını kimler belirliyor?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyatını kimler belirliyor? Bu konuda pek çok faktör etkili. Ancak Bitcoin fiyat değişikliği içeren bir oyun var piyasada, o tamamen piyasaya hakim.


Bitcoin fiyatını kimler belirliyor?

Bitcoin tarihsel açıdan belli aşamalardan geçerek, şu anda bulunduğu seviyeye geldi. Her bir aşama fiyatını doğrudan etkiledi. Kimi zaman inip kimi zaman yukarılara çıkması, bu tarihsel süreçlerin Bitcoin fiyatına yansıması. Bu tarihsel süreçlerin her biri, kendisini öne çıkaran bir özelliğe sahip. Bitcoin fiyatını kimler belirliyor? İşte bu özellikler Bitcoin fiyatını belirleyen faktörler. Şimdi sırasıyla bu faktörleri ele alalım.

Bitcoin vadelilere giden aşama-2017

Bitcoinin yükselmesi, altının düşmesi, aslında üretilmiş bir  olay. Herkes bu gelişmeleri normal görse de, planlanmış bir fiyat belirlemesi var bu süreçte. 2017 zirvesi sanılanın aksine çok olağan bir gelişme değil.

Vadelilerden sonra gelen yıkım-2018

2018 yılı Bitcoin için kripto kışı olarak hatırlarda kalacak. 2017 gibi bir zirvenin ardından kimse böyle bir yıkım beklemiyordu, ama oldu. Şimdi ise herkes bunun doğal bir düzeltme olduğunu düşünüyor ama değil. Neden mi?

Kartel yüzünden. Her piyasanın normalde üç büyük boyutu var. Bunlar:

  1. Teknik analiz
  2.  Temel analiz
  3. Manipülasyon.
  4. Kartel ise görünmeyen 4.boyutu.

Kartelin amacı fiyatın baskılanması. Manipülasyon ile fiyat baskılamasını karıştırmamak gerekiyor. Manipülasyonun hedefinde para varken, fiyat baskılaması, yani kartelin amacı para değil, güç kontrolü. Peki kripto piyasasında kartel var mı? Kesinlikle var.

Ne zaman CME vadeliler kapısını kripto piyasasına açtı, o zaman kartel de kripto dünyasına girmiş oldu. 17 Aralık 2017 saat 5’de CME Bitcoin vadelileri başlattı ardından Bitcoin DUMP geldi. Tabloya dikkat edin.

Bitcoin değerini ne belirliyor?FUD: korku, belirsizlik ve şüphe..Bu etkiyle yapılan satışlar ve ardından gelen fiyat düşüşleri. CME başladığından Kasım ayına kadar geçen sürede Bitcoin fiyatı % 83 değer kaybetti.

Kısmi rezerv Bitcoin

İçinde bulunduğumuz safha kısmi rezerve Bitcoin safhası. Bu oyunun en uzun aşaması. Bu aşamada pek çok ralliyle karşılaşma ihitmalimiz yüksek. Burada amaç Bitcoin kaynağını ve vadeliler piyasasındaki hacmini arttırmak. Beklenen sonuç, 2018 de yaşanan yıkımdan daha kötü olabilir. Bitcoinden nefret eden hayalkırıklığı yaşamış milyonlar belirirse hiç sürpriz olmayacak.

Bitcoin kaynağı nasıl artacak?  Önce tarihsel süreçten ele alalım. Mastercard 25 Ekim 2018’de kısmi rezerve kripto para bankacılığı için patent aldı ve bunun da bir nedeni vardı doğal olarak. İroninin geldiği son nokta oldu kısmi rezerve Bitcoin. Peki ne anlama geliyor bu? Açıklayalım:

Bitcoin fiyatını kimler belirliyor?  Kısmi rezerv kripto para

Kesirli Rezerv, kısaca – fiziksel kaynağı sınırlı bir şeyin (genel olarak Altın, Gümüş, Bitcoin ve Kriptolar gibi) kağıt olarak kaynağa çevrilmesi. Kesirli Rezerv, bir Wall Street icadı ve tamamen yasal.

Kısmi rezerv, müşterilerin yatırdığı paraların birkısmının kredi olarak verilmesi ve yalnızca küçük bir kısmının çekilmeye hazır bir şekilde gerçek nakit para olarak tutulması yoluyla ticari bankaların kar etmelerini sağlayan bir bankacılık sistemidir.

Banka yatırılan paranın kontrolünü ele aldığında, miktarın tamamını elinde tutmaz. Bunun yerine, yatırılan paranın küçük bir yüzdesi (kısmi rezerv) tutulur. Bu rezerv tipik olarak %3 ve %10 arasındadır ve kalan para diğer müşterilere verilecek krediler olarak kullanılır.

Kısmi rezerv zorunluluğu olan %10’la, orjinal 50,000$ yatırım toplamda tüm müşterilerin yatırdığı paraların toplamı olan 234,280$ miktarına büyüdü. Bu örnek, kısmi rezerv bankacılığının çarpan etkisi sayesinde nasıl para yarattığının çok basitleştirilmiş bir örneği olsa da, ana fikri göstermektedir.

Sürecin, borçlanma esasına dayalı olduğunu belirtmek gerekir. Yatırım hesapları, bankaların müşterilerine ödemekle yükümlü olduğu parayı temsil eder (yükümlülük) ve bankalar için en çok parayı getiren yatırım kazancı kredileridir ve bunlar bankaların mal varlığı haline gelir. Basitçe ifade edersek, bankalar yatırım hesabı yükümlülüklerinden daha fazla kredi hesabı mal varlığı oluşturarak para yaratırlar.

Mastercard aldığı patent ile, kısmi rezerv kripto para bankacılığı sayesinde, elinde tuttuğu Bitcoin miktarının 10 katı fazla Bitcoin ticaretini yapabilir. Bu da teknik olarak milyonlarca BTC yaratılması demek. Bir vadeliler borsasının açılmasıyla BTC 21 milyonda kalmayacak. Piyasaya milyonlarca BTC dumpı yapacaklar. O zaman Bitcoin’e değer katan az bulunma özelliğine kalmayacak.

Ama umudumuzu kaybetmiyoruz. Bu kağıt ponzisi de elbet sona erecek. Bitcoin piyasasının içinde bulunduğu oyunun 3.aşaması bu. 4-8 arası aşamaları yaşamaya başladığımız zaman ele alacağız. Bitcoin fiyatını belirleyen oyunun son aşamasına bakalım. Bitcoin değerini ne belirliyor bu aşamada?

Oyunun 9. ve  son aşaması ise gücü elinde bulunduranların artık gücü kaybetmesi olacak. Yavaş yavaş güç ellerinden gidecek, kağıt ponzi oyunu bitecek ve mutlu son Bitcoin, altın ve gümüş zirveye çıkacak.

Kaynak