fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kripto piyasasında tarihi rekor! Microsoft’u bile geçti!

Kripto piyasasında tarihi rekor! Microsoft’u bile geçti!

Kripto piyasasında tarihi rekor! Microsoft’u bile geçti!
0
“koinmedya_mxc”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

2020’nin sonlarına doğru başlayan uzun vadeli yükseliş trendi tam gaz devam ederken; bugün kripto para piyasası tarihi bir zirve daha kaydetti!

Kripto para haber: Dijial varlıklardan tarihi zirve!

Düzeltmeler yaparak uzun vadeli yükseliş trendine devam eden kripto paralar, 2 trilyon dolara doğru bir yolculuk başlattı. Kripto para piyasalarında yükseliş trendi devam ederken; piyasa kapitalizasyonu, 2 trilyon doların hemen altında yeni bir tarihi rekor kırdı.

Bugün, 1 Nisan 2021 itibarıyla kripto piyasasının toplam değeri 1,9 trilyon doların üzerine çıkarak, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı!

Piyasada yaşanan son yükselişle birlikte kripto paralar, market büyüklüğü bakımından dünyanın en büyük 3. şirketi olan Suudi Aramco’yu bile kısa bir süreliğine geride bıraktı.

Kripto para marketcap değeri, 1,9 trilyon$’ın üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü!

“koinmedya_biswap”
kripto para haber Kripto piyasasında tarihi rekor! Microsoft'u bile geçti!
Kripto para birimlerinin Temmuz 2017’den beri toplam piyasa değeri. Kaynak: CoinMarketCap

CoinGecko ve CoinMarketCap gibi büyük kripto analiz kaynaklarından gelen verilere göre, tüm kripto para birimlerinin piyasa değeri 31 Mart’ta 1,9 trilyon doları aştı. Toplam piyasa değeri, günün erken saatlerinde 1,99 trilyon dolara kadar yükselerek, tüm zamanların rekorunu kırdı.

Dahası tarihsel olarak yeni bir zirveye ulaşan toplam piyasa kapitalizasyonu, Apple’dan sonra dünyanın en değerli ikinci şirketi olan petrol ve gaz devi Saudi Aramco’nun piyasa değerini aştı. TradingView verilerine göre, Saudi Aramco’nun piyasa değeri, yazımızı yayına hazırladığımız sırada 7 trilyon Suudi riyaline eşit. Bu da yaklaşık 1.9 trilyon dolara tekabül ediyor.

Bununla birlikte, ATH sonrası gelen düzeltmenin ardından, kripto para piyasasının toplam değeri 1,89 trilyon dolara düştü.

Şubat ayında 1,4 trilyon doların üzerinde aştıktan sonra Google’ı geride bırakan toplam kripto market değeri, Amazon ve Microsoft dahil dünyanın en büyük şirketlerini geçmeye devam etti. Şu anda Amazon ve Microsoft’un piyasa değeri sırasıyla 1,5 trilyon ve 1,7 trilyon ABD dolarıdır.

Kripto para haber


Bu arada kripto paraların toplam büyüklüğü 1,89 trilyon dolara ulaşırken, Bitcoin’in market değeri 1,10 trilyon doları gördü. Şu anda Bitcoin, dünyadaki en değerli varlıkların listesini yapan AssetDash verilerine göre dünyanın en büyük 6. varlığı.

“koinmedya_biswap”

İlgili: Ethereum’da 1,15 milyar dolar opsiyon sonu, fiyatı nasıl etkiler?

Canlı BTC fiyatı: $ 35,853.00

İlgili: Bitcoin nasıl alınır? Bitcoin almanın 8 kolay yolu

İlgili: En iyi, en güncel Bitcoin forumları BTC konuşulan Telegram toplulukları

Kaynak

Morgan Stanley Kripto yatırımlarına devam ediyor!

Geçtiğimiz günlerde ünlü Amerika merkezli yatırım bankası Morgan Stanley’in müşterilerine Bitcoin fonlarına erişim sunacağı haberi gelmişti. Bankanın kripto paralara ilgisi devam ediyor. Dev yatırım bankası bu seferde Güney Kore’de yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Amerikan bankacılık devi, Güney Kore’nin en iyi kripto para borsasında hisse satın almak istiyor.

Bkz: Bitcoin, Morgan Stanley yatırımları ve haberleri

Naver News’de çıkan haberlere göre, Amerikan yatırım bankası Morgan Stanley Güney Kore’nin en büyük kripto para borsalarından biri olan Bithumb’da hisse satın alacak.

Bithumb’ın, oyun şirketi Nexon’un Holding’in bir kuruluşu olan NXC Corporation tarafından satın alınması için görüşmeler yapılıyordu. Ancak görüşmeler, yavaş müzakereler nedeni ile sonuca bağlanamadığı için satın alma işlemi gerçekleştirilemedi.

Naver News’deki haberlere göre, Morgan Stanley Bithumb’ı devralmaya oldukça kararlı. Yakın zamanda müşterilerinin Bitcoin fonlarına erişmesine izin veren varlık yönetimi devi, Bithumb borsasına 50 milyar won (44.1 milyon dolar) kadar yatırım yapmak istiyor.

Bithumb’ın değerinin 2 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Borsa 2020’de 20 milyar won (17.7 milyon $) değerinde işletme karı elde etti.

Kurumsal firmaların kripto paralara yatırımlarını son zamanlarda sıkça duymaya başladık. Kripto varlıklar üzerindeki benimsenmeme sorunu azaltan bu adımların hız kesmeden devam edeceği düşünülüyor.

Kaynak

Hindistan’dan kripto para yasağına ilişkin yeni açıklama!

Hindistan’ın kripto paraları yasaklayacağına dair yasa tasarısı hazırlığı içerisinde olduğu haberleri medyaya sıkça yansımaya başladı. Yasakla ilgili söylentiler devam ediyor. Her gün Hindistanlı bir yetkiliye dayandırılan haberler basında yer alıyor. Söylentiler devam ederken Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharman’dan bir açıklama geldi. Maliye Bakanı hükümetin kripto para birimleri ile ilgili tüm seçenekleri engellemeyeceğini belirtti.

Bkz: Bitcoin, Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

India Today’e konuşan Nirmala Sitharaman’nın açıklamaları şöyle:

“Tüm seçenekleri kapatmamakta karalıyız. İnsanların kullanması için belirli bir pencere açacağız, böylelikle Blockchain, Bitcoin, ne isim vermek isterseniz isteyin, kripto para birimi deneyleri için kullanıcılar belirli bir pencereye sahip olacaklar. Fintech ve Blockchain konusunda Hindistan’da pek çok çalışma var ve onları kesinlikle teşvik ederiz.”

Sitharaman’ın açıklaması, Hindistan’ın kripto para birimlerini yasaklayacağı haberinden hemen sonra geldi. Reuters haberini ismini açıklamadığı bir hükümet yetkilisine dayandırıyordu.

Daha önce çıkan haberlerde, meclise gelmek üzere olan yasa tasarısının yürürlüğe girmeden önce kripto varlık sahiplerine ellerindeki varlıkları tasfiye etmek için altı ay süre verileceği belirtilmişti. Yasağa uymayanlara hapis cezası verilip verilmeyeceğinin ise netleşmediği ifade edilmişti.

Hindistan Parlamentosu ilk olarak Ocak 2021’de tüm özel kripto para birimlerini yasaklamak için bir yasa tasarısı sunmuştu. Sitharaman’ın son açıklamaları, yaklaşan kripto yasağı hakkındaki önceki raporlarla çelişiyor.

Bu arada, Hindistan’daki kripto varlık sahipleri, hükümetin planladığı kripto yasağı konusunda endişelerini dile getirdiler. Mart ayının başlarında Hindistan İnternet ve Mobil Birliği (IAMAI) hükümetten  yasak yerine, kripto endüstrisini düzenlemeyi düşünmesini istediğini belirtmişti.

Kaynak

NFT nedir?

NFT; Non-Fungible Token, basit bir Türkçe ile, değiştirilemez, değiş-tokuş edilemez token. Aslında bunu anlayabilmek için “fungible” token nedir ona bakmak lazım. Kripto borsalarında alınıp satılabilen, farklı coinlerle değiştirilebilen tokenlere, fungible token diyoruz. Non-fungible Token ya da kısaca NFT’ler özel amaçlara yönelik olarak üretilmiş, başka tokenlerle alınıp satılamayan ve daha küçük birimlere bölünemeyen kripto paralar olarak karşımıza çıkıyor.

Şu anda mevcut kullanımı ile NFT’ler farklı koleksiyon parçalarının dijital sertifikaları olarak kullanılıyor. NFT’ler ile alınıp satılan, bu parçaların telif hakkı oluyor.

NFT’ler Ethereum, Eos, NEo ve Tron altyapısında üretilebiliyor. Genellikle açık artırma usulüyle satılıyor.

Wall Street Bets nedir?

Bir Reddit grubu tarafından yönetilen Wall Street Bets bir grup kripto paradan oluşan sepeti ifade ediyor. Spet içerisinde yer alan kripto paralar; Doge Coin, GameStop (GME), AMC Entertainment (AMC), NOK, BB, SLV ve FTT.

 

Kripto para nedir ve nasıl çalışır?

Kripto para (ya da kripto para birimi ya da kısaca kripto), bir değişim aracı olarak çalışmak üzere tasarlanmış bir dijital varlık. Burada coinlerin kime ait olduğu ve işlemler ile ilgili kayıtları güvence altına almak, ilave coin oluşturulmasını kontrol etmek ve coinlerin el değiştirmesini ve transferini doğrulamak için güçlü kriptografi yöntem kullanılıyor. Tüm kayıtlar bilgisayarlı veri tabanı biçiminde bulunan bir defterde saklanıyor.

 

Kripto para ne için kullanılıyor?

Kripto para, normal para birimleri gibi (örnek: ABD Doları) bir değişim aracıdır, ancak dijital bilgi alışverişi amacıyla tasarlanmıştır. Kripto para birimi, Investopedia.com tarafından sahteciliği zorlaştıran merkezsiz “güvenlik için kriptografi kullanan dijital veya sanal para birimi” olarak tanımlanıyor.

 

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.

Etiketler:
“koinmedya_biswap”