Loading...
btc
BTC
0.22%
Bitcoin
64.287,37 USDT
eth
ETH
-0.5%
Ethereum
3.500,98 USDT
bch
BCH
0.07%
Bitcoin Cash
383,23 USDT
xrp
XRP
-0.39%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
-0.37%
Litecoin
73,89 USDT
bnb
BNB
-0.33%
Binance Coin
584,20 USDT
sol
SOL
0.58%
Solana
135,38 USDT
avax
AVAX
-6.07%
Avalanche
25,81 USDT
ada
ADA
-0.39%
Cardano
0,37 USDT
dot
DOT
-0.63%
Poladot
5,58 USDT
doge
DOGE
0.12%
Doge Coin
0,12 USDT
shib
SHIB
0.59%
Shiba Inu
0,00 USDT

Kripto para piyasalarının gözde iki projesinden önemli açılım!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasalarının gözde iki projesi ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Solana (SOL) ve UniSwap (UNI) tokenler artık dünyanın en büyük dijital varlık fonunda Bitcoin ve Ethereum ile birlikte yer alacak.


Solana (SOL) ve UniSwap (UNI) artık Grayscale’in devler oyununda

Artık altcoinler de piyasada faaliyet gösteren önde gelen kripto fonlarında yer almaya başlıyor. Son gelişmeye göre, dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi Grayscale, Solana (SOL) ve Uniswap’ı (UNI) “Grayscale Digital Large Cap Fund”a (Grayscale Büyük Değerli Dijital Fon) ekledi.

Öyle görünüyor ki Grayscale portföyünü yeniden ayarlıyor ve yeni bir denge kurmaya çalışıyor. Çünkü Solana (SOL), son 3 ayda sağlam bir ralli yaptı ve ilk 10 arasında güçlü bir oyuncu olduğunu gösterdi. Diğer yandan merkezsiz borsa (DEX) Uniswap ise son zamanlarda güçlü bir talep görüyor. Borsanın işlem hacmi son bir haftada yüzde 500 arttı.

İlgili – Solana (SOL) nedir? SOL nasıl çalışır?

Grayscale’in bu büyük değerli fonunun yönetimi altında yaklaşık 500 milyon dolara yakın varlık var. Son denge ayarlama çalışmasından sonra Solana ve Uniswap de diğer kripto devleri ile birlikte bu fonda yer alacak. Bu fonda Bitcoin, Ethereum, Cardano, Chainlink, Litecoin ve Bitcoin Cash yer alıyor. Ancak sadece BTC ve ETH fonun yüzde 90’ını kaplıyor.

İlgili – UniSwap (UNI) nedir, ne işe yarar, geleceği var mı?

Grayscale yöneticisi Craig Salm yaptığı açıklamada şöyle diyor:

“Fondaki mevcut bileşenleri ağırlıkları oranında satacağız ve ardından buraya Solana ve Uniswap’ı ekleyeceğiz. Fon, Bitcoin, Ethereum veya başka bir dijital varlık üzerinden hedefli bir yatırım yapmak istemeyen yatırımcılarımız için gerçekten harika bir yol. Onlar sadece gerçekten geniş bir pazara maruz kalmak istiyorlar.”

Altcoinlere ilgi

Solana gibi iyi altcoinlerin ortaya çıkması ile büyük yatırımlara sahip fonlar da altcoin alanına ilgi duymaya başladı. Bireysel yatırımcılardan ayrı olarak kürumsal yatırıcılar da altcoin alanına yüklü yatırımlar yapıyor.

Ethereum alternatifleri ve Katman 1 akıllı sözleşme platformları, mesela Solana, Avalanche, Polkadot için güçlü bir talep var. Sonuç olarak yatırımcılar da paralarını bu tür altcoinlere yönlendiriyor.

Buna ek olarak DeFi alanı da yatırımcılar için çok cazip gelmeye başladı. “Grayscale Decentralized Finance (DeFi) Fund” (Grayscale Merkezsiz Finans (DeFi) Fonu) da yatırımcıların hızla genişleyen DeFi alanına maruz kalmasını sağlıyor.

Kaynak

MasterCard kripto para piyasalarından dev alıma hazırlanıyor

Ünlü kredi kartı şirketi MasterCard, kripto para piyasalarında faaliyet gösteren bir şirketi satın almaya hazırlanıyor. Bu ne anlama geliyor?

Bitcoin ve kripto para piyasalarının getirdiğini en önemli özellik ödemeler sisteminde devrim niteliğinde bir değişim getirmesi oldu. Blockchain teknolojisi destekli ödemeler sisteminde ödeme yaparken banka gibi aracılara ihtiyacımız yok artık. Taraflar sadece birbirleri ile Bitcoin adreslerini paylaşması yetiyor.

Şu ana kadar elektronik ödemeler; MasterCard, Visa ve Swift gibi yöntemlerle yapılıyordu. Özellikle MasterCard elektronik ödemeler piyasasının aslan payına sahip. MasterCard için blockchain tabanlı ödemeler sistemi, Bitcoin ve kripto paralar bir tehdit unsuru idi. Ancak MasterCard rasyonel davranarak düşmanı ile anlaşma yoluna gitti. Blockchain teknolojisini kuşanmaya başladı. Artık MasterCard kripto para piyasalarının güçlü aktörleri arasında. MasterCard’in dijital para destekli kartları sayesinde kripto para yatırımcıları sanal paralarını reel ekonomide birçok alanda harcayabiliyor.

Lütfen Bkz: DeFi (Merkezsiz Finans) nedir? DeFi projelerinin önemi nelerdir?

MasterCard, kripto para piyasalarında faaliyet gösteren bir şirketi satın almaya hazırlanıyor. Bu şirket; Cipher Trace! Şirket önde gelen “kripto para araştırma ve takip şirketi.” Yani Cipher Trace, blockchain üzerinde yapılan işlemleri takip ve analiz etme yeti ve becerisine sahip. Blockchain’lerin komplike yapıları fon transferlerinin takibini güçleştiriyor. Bu durum kripto para yatırımcılarına mahremiyet sağlıyor. Ancak bu mahremiyet güvenlik bürokrasisini ve finansal şirketleri çeşitli nedenlerden ötürü rahatsız ediyor.

MasterCard, Ciper Trace ile kendi paydaşlarına finansal güvenlik ve şeffaflık sunmayı planlıyor. Kripto para piyasalarına giren kurumsal firmalar yatırımcılarının nerelerde değerlendirildiğini bilmek isteyecektir. MasterCard, Ciper Trace ile bu ihtiyacı dolduracağa benziyor.

Yukarıda bahse konu olan şirket alımları ve ortaklıklar kripto para piyasalarının daha da derinleşmesine ve yaygınlaşmasına hizmet ediyor.

Kaynak

Canlı BTC fiyatı: [mcrypto coin=”BTC” currency=”USD”]

İlgili: Bitcoin nasıl alınır? Bitcoin almanın 8 kolay yolu

 

NFT nedir?

NFT; Non-Fungible Token, basit bir Türkçe ile, değiştirilemez, değiş-tokuş edilemez token. Aslında bunu anlayabilmek için “fungible” token nedir ona bakmak lazım. Kripto borsalarında alınıp satılabilen, farklı coinlerle değiştirilebilen tokenlere, fungible token diyoruz. Non-fungible Token ya da kısaca NFT’ler özel amaçlara yönelik olarak üretilmiş, başka tokenlerle alınıp satılamayan ve daha küçük birimlere bölünemeyen kripto paralar olarak karşımıza çıkıyor.

Şu anda mevcut kullanımı ile NFT’ler farklı koleksiyon parçalarının dijital sertifikaları olarak kullanılıyor. NFT’ler ile alınıp satılan, bu parçaların telif hakkı oluyor.

NFT’ler Ethereum, Eos, NEo ve Tron altyapısında üretilebiliyor. Genellikle açık artırma usulüyle satılıyor.

 

 

Wall Street Bets nedir?

Bir Reddit grubu tarafından yönetilen Wall Street Bets bir grup kripto paradan oluşan sepeti ifade ediyor. Spet içerisinde yer alan kripto paralar; Doge Coin, GameStop (GME), AMC Entertainment (AMC), NOK, BB, SLV ve FTT.

 

Kripto para nedir ve nasıl çalışır?

Kripto para (ya da kripto para birimi ya da kısaca kripto), bir değişim aracı olarak çalışmak üzere tasarlanmış bir dijital varlık. Burada coinlerin kime ait olduğu ve işlemler ile ilgili kayıtları güvence altına almak, ilave coin oluşturulmasını kontrol etmek ve coinlerin el değiştirmesini ve transferini doğrulamak için güçlü kriptografi yöntem kullanılıyor. Tüm kayıtlar bilgisayarlı veri tabanı biçiminde bulunan bir defterde saklanıyor.

 

 

Kripto para ne için kullanılıyor?

Kripto para, normal para birimleri gibi (örnek: ABD Doları) bir değişim aracıdır, ancak dijital bilgi alışverişi amacıyla tasarlanmıştır. Kripto para birimi, Investopedia.com tarafından sahteciliği zorlaştıran merkezsiz “güvenlik için kriptografi kullanan dijital veya sanal para birimi” olarak tanımlanıyor.

 

 

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.