1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Fenerbahçe başkanı Ali Koç’tan şok kripto para çıkışı

Fenerbahçe başkanı Ali Koç’tan şok kripto para çıkışı

Fenerbahçe başkanı Ali Koç’tan şok kripto para çıkışı
0

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç’tan şok kripto para açıklaması. Koç, kripto para çıkaracaklarını duyurdu. Bu kripto paranın nasıl çıkarılacağının ayrıntıları ile ilgili de basına bilgi verdi.


Fenerbahçe başkanı Ali Koç’tan şok kripto para çıkışı

Türkiye, kripto para benimsenmesi ve işlemlerinde dünyada üst sıralarda olan bir ülke. Hatta çevre ülkeleri ve Orta Doğu’da bu alanda lider. Öyle görünüyor ki bu durum bazı kuruluşları kendi kripto paraları çıkarma yönünde teşvik ediyor.

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, geçtiğimiz Temmuz ayında kulüp olarak kripto para çıkarma konusunda açıklamalar yapmıştı. Şimdi bir kez daha basına yaptığı açıklamada, kripto para çıkaracaklarını bildirdi.

Koç, kripto para çıkarmak için önlerinde birkaç seçenek olduğunu belirtiyor. İlk seçenek, kripto parayı bizzat kulüp olarak çıkarmaları yönünde. İkinci seçenekte ise çok sayıdan şirketten gelen tekliflerin değerlendirilmesi ile bu kripto paranın çıkarılması var.

koinmedya_brave

Sansürsüz Futbol kanalından Ahmet Ercanlar’ın aktardığına göre Ali Koç, basın mensupları ile toplantıda kripto para çıkarma konusunda şu açıklamalara yer verdi: “Ya kendimiz yapacağız ya da çok sayıda şirketten destek var. Bunlarda müthiş teklifler var, bunları kabul edeceğiz. Bu konuda inanılmaz talep var. Kripto paradan çok büyük bir gelir elde edeceğiz.”

Daha önce Fenerbahçe Spor Kulübü Başkan Yardımcısı Erol Bilecik de dijitalleşme çalışmaları çerçevesinde kulüp olarak kripto para çıkaracaklarını bildirmişti.

Şimdiye kadar dünya genelinden birçok futbol kulübü kripto para çıkardı. Yine Türkiye futbolundan Galatasaray da kendi kripto parasını çıkaran kulüpler arasında. Galatasaray, blockchain firması olan Chiliz ile anlaşarak Galatasaray Fan Token (GAL) ismi verilen bir kripto para çıkarmıştı.

Kripto para sahipleri için endişe verici haber

Kripto para bakiyesi ve kazançlarını bildirmek, İspanya’da hükümet tarafından zorunlu yapılıyor. Öyle görünüyor ki hükümetler kripto paralar konusunda rahatsız olmaya başladı. Artık sektörde daha fazla kontrol sahibi olmaya çalışacaklar. Peki, diğer ülkeler de bu örneği takip eder mi?

Kripto para bakiyesi ve kazançlarını bildirmek İspanya’da zorunlu oluyor

Kripto para sahipleri için kötü haberi Bloomberg duyurdu. Habere göre, İspanya hükümet sözcüsü Maria Jesus Montero yaptığı açıklamada, kripto para sahipleri, zorunlu olarak sahip oldukları kripto para miktarlarını ve işlemlerden elde ettikleri kazançları bildirmeliler.

Hükümet sözcüsünün bahsettiği yasanın taslağı ilk defa 2018 yılında hazırlanmıştı. Bloomberg’e göre, daha o zaman ülkenin Vergi Dairesi, finansal şirketlerden düzenli olarak kripto varlıkları alıp ticaretini yapanların isimlerini ve ticaret verilerini açıklamalarını talep etmişti.

Bu yasa ilk hazırlandığında amaç insanların vergiden kaçmasını önlemek ve kripto paralar üzerinden yapılan kara para aklamayı durdurmaktı.

İspanya hükümeti kripto para sahiplerinden, ellerindeki kripto varlıklar ve işlemlerden elde ettikleri kazançlarla ilgili bilgileri zorla almak için adımlar atıyor.

İlginçtir ki kısa kripto para destekçisi John McAfee kısa süre önce İspanya’da gözaltına alınmıştı. Gözaltı talebi ise ABD Adalet Bakanlığından gelmişti. McAfee aleyhindeki suçlama ise veri kaçırmak.

Şu anda McAfee, ABD’ye iade edilmeyi bekliyor ve burada dört yıl boyunca yaptığı iddia edilen vergi kaçırma suçundan yargılanacak. McAfee, ICO’lar ve altcoinlerinden 23 milyon dolar kazanmıştı.

Diğer ülkeler de takip eder mi?

Bu karar neden önemli? Çünkü kripto paraların ortaya çıkış vizyonunda, insanlara finansal özgürlük sunmak var. Hükümetler ve merkez bankaların kontrolünde olmayan alternatif bir finansal sistem kurma temeli üzerine inşa edildi kripto paralar. Buna aynı zamanda anonim işlemler de dahil.

Öyle görünüyor ki Rusya hükümeti de benzer bir yasa düşünüyor. Bu yasa da zorunlu olarak kripto para sahiplerinin ellerindeki varlıkları bildirmesini istiyor.

Muhtemelen diğer ülkeler de benzer yasalar ile yakında ortaya çıkacak. Bu ülkelerin kervanına kripto kullanımı konusunda üst sıralarda olan Türkiye de katılır mı?

Kaynak

Kripto bankalar, fiat bankaları üç yıl içinde yutacak

Finansal sektörde esen kripto para rüzgarı geleneksel bankalar için bir felaketin habercisi olabilir. Kripto para bankaları, fiat bankaları üç yıl içinde ya da daha kısa sürede yutacak. Çünkü genç nesil bu süre zarfından artık geleneksel fiat para bankaları ile iş yapmayacak. Tabii bu bankalar da artık kripto servisleri sunmazlarsa.

Birkaç yıl içinde finansal hizmetleri kullanan daha genç nesil kredi ürünleri, tasarruf hesapları ve yatırımlar için hem kripto hem de fiat varlıkları sunan bankaları tercih etmeye başlayacak. Aslında bunun olması yönünde gelişmeler artık görülmeye başlandı.

Artık bu haberi duymuş olabilirsiniz. San Francisco merkezli kripto para borsası Kraken, ABD’de banka olacak ilk kripto para kuruluşu. Artık ismi resmi olarak banka olacak ve bu da müşterilerine daha fazla bankacılık hizmetleri ve fon ile ilgili seçenekler sunabileceği anlamına geliyor. Bunun bir anlamı daha var. Kraken Financial artık ABD’de her eyaletin düzenlemeleri ile ayrı ayrı uğraşmak zorunda kalmayacak ve birden fazla yetki alanına sahip olacak.

Kraken şu an Silvergate Bank ile çalışarak ABD’deki müşterilerine SWIFT ve FedWire seçenekleri de sunuyor. Gelecekte verdiği hizmetlere bunun gibi daha fazlası da eklenecek. Bundan dolayı şu an gelişmeleri arkadan takip eden geleneksel bankaların artık dikkat kesilme zamanı geldi.

Silvergate Bank ise şu an diğerlerinden bir adım önde. Banka, 880 dijital varlık şirketine müşterisi olarak hizmet veriyor. Bu müşteriler, bankaya 1.5 milyar dolardan fazla fon yatırdı. Tabii bu daha çok küçük bir miktar. Özellikle de geleneksel finansal bankaların piyasa büyüklüğü ve hatta kripto para piyasasının toplam değeri ile kıyaslandığında.

Tabii şunu da hatırlatalım ki kripto para borsaları Coinbase ve Gemini şu an JPMorgan müşterisi. PMorgan CEO’su Jamie Dimon, birkaç yıl önce sürekli BTC ve kripto paraların değerinin sıfır olacağını söyleyip duruyordu. Şimdi ise kripto kuruluşları müşterisi olarak kabul ediyor.

Yakında hem kripto para hem de fiat para hizmetleri verilen bankalar için “tam hizmet veren bankalar” tanımlaması kullanılmaya da başlanabilir. Bankaların bundan dolayı ilgili teknolojileri benimsemesi gerekiyor.

Kaynak

Kriptonun kirli çamaşırları ortaya saçıldı

Uzman Trader kriptonun kirli çamaşırlarını ortaya saçtı. Uzman trader, işin iç yüzünü ortaya koydu. Bu manipülasyonda kimlerin yer aldığını, hangi coinler üzerinden ve hangi borsalar kullanılarak pump ve dump organize edildiğine bakalım.

Çin Bitcoin ve blockchain haber medyasu 8BTC’nin kurucusu bugün bir tweet paylaştı. Bu tweetler kripto piyasasında fiyat üzerinden nasıl uyandığını gösteriyor.

Red Li, “Cryptoapprentice” isimli başka bir kullanıcının paylaştığı ekran görüntüleri üzerinden şu bilgilendirmeyi yapıyor: “Cryptoapprentice’e göre @SBF_Alameda, Cream’e yüklü miktarda FTT ve SRM teminat olarak yatırıyor ve UNI, YFI ve CRV ödünç alıyor. Sonra da bunları Binance üzerinden dump yapıyor.”

Uzman trader ifşa etti - Kripto piyasasındaki kirli işler böyle yapılıyor

Tweette ismi geçen “@SBF_Alameda” kripto türev borsası FTX ve Alameda Research CEO’su Sam Bankman-Fried. Cryptoapprentice, Sam Bankman-Fried’in mesajlaşmasını da paylaşıyor. Sam Bankman-Fried, bir başka kişi ile yaptığı yazışmasında, bu tür ödünç alma ve short yapma işlemlerinin yeni olmadığını savunuyor. Ona göre uzun süredir yapılagelen şeyler.

Kripto topluluğu tepkili

Bu tweete cevap yazan CopiousCrypto (@CopiousCrypto) isimli bir Twitter kullanıcısı ise şöyle diyor: “Ben anlamıyorum. Birisi nasıl bunun yanlış olmadığını söyleyebilir? Alameda ve FTX’in ‘ayrı’ olması gerekiyordu. Ancak havadan değer üreterek, başka bir ‘şirket’ üzerinde işlemleri manipüle ediyorlar. Eğer Binance, BNB’yi pump yapmak için BUSD’u kullansaydı bu doğru olur muydu?”

DeFroggi (@DFroggi) isimi başka bir kullanıcı ise şöyle diyor: “@SBF_Alameda bir parazit. Çiftçilik ve ödünç üzerinden short yapıyor ve DeFi Ethereum imajına zarar vermeye çalışıyor. İki şekilde buna tepki verebilirsiniz:

1- Solana ve Serum’a tek bir varlık bile transfer etmeyin. Bu en etkili yolu.
2- Ona bir ders verin. YFI, UNI alın ve onu REKT yapın.”

Türk trader: “Leş oldu artık bu piyasa leş”

Kripto Dayı (@KriptoDayii) isimli Twitter kullanıcısı bu tweetler üzerine tepkisini yine Twitter üzerinden şöyle diye getiriyor: “Leş oldu artık bu piyasa leş. Anlaşma yapmış olmam, partnerlik yapmış olmamız ses çıkarmayacağım anlamına gelmez. Her türlü haksızlık her türlü hırsızlık kimden gelirse karşısındayız. Buyrun. Ama piyasanın artık böyle kirli bir şekilde işlediğini bilsekte bilmesekte stop koymuyorsak, ölümüne hodl diyorsak en büyük suçlu biziz. Portföyümüzün katili biziz. Bununda söyleyeyim. Suçu başkasında aramayalım. Reel de nasıl ekmek aslanın ağzındaysa burda da kar etmek öyle oldu.”

Kaynak

2020’de 75 kripto borsa öldü

Kripto piyasası ile ilgili veriler sağlayan Cryptowisser sitesi, 2020 yılının bir kripto borsa mezarlığına dönüştüğünü duyurdu. En çok hangi tür borsaların kapandığına ve sebeplerine bakalım.

Cryptowisser, 2020 yılında kripto mezarlığını boylayan borsaların ayrıntılı bir listesini paylaştı. Bunların çoğunluğu merkezi borsalar. Liste, kaybolan, süresi dolan ya da çökme sonucu kapanan borsaların listesini paylaşıyor. Bu aslında bir de şunu gösteriyor. Kripto para borsası çok volatiliteli ve yüksek rekabete sahip bir sektör.

Söz konusu 75 ölü borsanın listesi 5 Ekim’de paylaşıldı. Ayrıca geçen yıla göre kapanan borsalarda yüzde 56 oranında bir artış var. Genel kripto para piyasası büyüme kaydediyor. Buna rağmen kripto para borsası alanının önünde rekabet, piyasanın doyuma ulaşması ve her gün artan düzenlemeler gibi zorluklar var.

İlgili – Bitcoin fiyat tahmini: 2021 – 2025

Cryptowisser’a göre kripto borsalarının “ölmesinin” başlıca sebepleri şöyle: Kendiliğinden kapanma, hack olayları, scam ve hükümetler tarafından kapatılma. Hack ve scam sonucu borsaların neden kapandığı zaten anlaşılıyor. Ayrıca gönüllü olarak kapanma ve hükümet kapanmaları da var. Bir de gizemli bir şekilde ortadan kaybolan borsalar da listede yer alıyor.

Rekabet kripto borsaları saf dışı bırakıyor

Cryptowisser, merkezi kripto para borsalarını rekabet sonucu kapanmaya iten üç grup olduğunu belirtiyor. Bunlar şöyle: merkezsiz borsalar, türev borsaları ve kripto olmayan alternatifler.

En başta merkezsiz borsalar (DEX) geliyor. DEX borsalar hızla yayılıyor ve daha düşük işlem ücretleri sunuyorlar. Ayrıca daha az hack saldırısı yaşıyorlar. Daha fazla işlem hacmi oluşturarak merkezi kripto borsalara göre daha cazip hale geliyorlar.

Hızla büyüyen başka bir rakip grup ise türev borsaları. Türev borsalarının piyasada daha güçlü hale geldikleri her geçen gün daha iyi görülüyor. Tabii merkezi kripto borsalarının müşteri kaptırdığı üçüncü bir grup da var ve bunlar kripto olmayan alternatifler.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz. Merkezi borsaların hayatta kalabilmesi ve yenilerinin de büyüyebilmesi için mevcut piyasaya yeni bir yaklaşık getirmeleri gerekiyor. Bir boğa rallisi bekleyerek borsa açma günleri geride kaldı.

Kaynak

Etiketler: