1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bilin bakalım! Amazon hangi kripto para ile anlaştı?

Bilin bakalım! Amazon hangi kripto para ile anlaştı?

Bilin bakalım! Amazon hangi kripto para ile anlaştı?
0
koinmedya_telegram

Kripto pazarı, geleneksel finans dünyasına her geçen gün biraz daha yaklaşıyor. Son olarak Amazon’dan önemli bir kripto adımı geldi.


Bilin bakalım! Amazon hangi kripto para ile anlaştı?

20’ye yakın ülkede mağaza açan Amazon, online ticaret alanında günden güne hacmini büyütüyor. Amazon artık dünyanın en değerli 3 markasından biri haline geldi. Günde milyarlarca dolar işlem hacmine ulaşan Amazon, kripto para piyasaları ile de yakından ilgileniyor. Amazon, kripto para piyasalarında yakından takip edilen bir altcoin ile anlaştı!

Amazon’un kripto para piyasalarına iki farklı şekilde girebileceği iddia ediliyor.

  1. Amazon direkt kendi kripto parasını çıkaracak ve Amazon kripto parası ile Amazon mağazalarına işlem yapılabilecek.
  2. Amazon kripto paraların ardındaki teknoloji olan blockchain teknolojisi ile kendi ağını dönüştürecek. Fon ve veri akışını blockchain üzerinden gerçekleştirecek.

Amazon yukarıdaki iki stratejisini hayata geçirmek için dev bir kripto para ile anlaştı. Bu kripto para Ethereum!

“daisyturkiye”

Amazon’un kendi blockchain’ini Ethereum ile entegre hale getiriyor. Amazon Web Hizmetleri (AWH) kullanıcıları direkt Ethereum düğümlerine (node) katılabilecek ve Ethereum ağı ile uyumlu akıllı sözleşmeler geliştirebilecek. Bu aynı zamanda Amazon’un çıkaracağı kripto paranın Ethereum blockchain’i üzerinden işlem yapabileceği anlamına da geliyor.

Lütfen Bkz: Ethereum haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Amazon bloğundan yapılan aşağıdaki açıklamalar dikkat çekti:

“Amazon Blockchain kullanıcıları Ethereum API’leri sayesinde daha güvenli ve hızlı senkronizasyon ile esnek depolama imkanlarına sahip olacaklar.”

Amazon’un doğrudan ya da dolaylı biçimde kripto para piyasalarına giriş yapması milat olarak okunabilir. Günlük milyarlarca dolar değerinde işlem hacminin kripto paralar üzerinden gerçekleşmesi, kripto paraların ödemeler aracı olarak rüştünü ispat etmesi anlamına gelecektir.

“daisyturkiye”

Kaynak

Google’dan güven veren kripto adımı

Kripto, ana akım kullanıma ve geleneksel finans dünyasına girmeye devam ediyor. Google Finance, kullanıcıları, tek bir tıklama ile, önde gelen kripto para kurlarını öğrenebilecekler.

Google Finance, sayfası, kripto bölümü ekledi. Google Finance içerisinde, “Crypto” başlığı altında kurulan sayfa güncel, Bitcoin (BTC), Ether (ETH), Litecoin (LTC) ve Bitcoin Cash (BCH) kurlarını veriyor. Google Finance sayfasında ayrıca, piyasa karşılaştırma, geleneksel borsalar ve döviz kurları yer alıyor.

kripto para haber Bilin bakalım! Amazon hangi kripto para ile anlaştı?
Google Finance

Google ana şirketi, Alphabet, geçtiğimiz günlerde YouTube üzerinde çıkan, rahatsız edici kripto eğitim video reklamlarına sınırlama getirmişti. Bu süreçte, Cointelegraph ve CoinDesk gibi haber siteleri de YouTube yasaklarından paylarını aldılar.

Geçtiğimiz yıl kripto para piyasasının ana akım finans ve medya dünyasının dikkatini çekmeyi başardığı açık. Bu dönemde, daha önce olmadığı kadar çok kurumsal yatırımcı kripto alanına girdi.

Kurumsal alıcıların da desteği ile, kripto para market cap değeri, 1 trilyon doları aştı. Bu rakam şubat ayı içerisinde 1,7 trilyon dolara çıkarken, şu sıralar, 1,4 trilyon dolar olarak devam ediyor.

2021 Yılı başından beri, kurumsal olduğu kadar perakende kullanıcı sayısında da önemli artış yaşandı. Bu dönemde Tesla ve Mastercard gibi önemli firmaların piyasaya girmesi olumlu bir gelişme olarak bakılırken, özellikle Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komiserliğinin (SEC), kripto alanı düzenlemeleri konusunda çalışmalar yaptığı biliniyor.

Kaynak

Bitcoin ve Ethereum’dan sonra 3’üncü büyük belli oldu!

Bir zamanlar kripto para piyasalarında 3’üncü büyük denilince akıllara Ripple’ın XRP’si gelirdi. Ancak 2021 yılının ilk günlerinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), piyasaya illegal biçimde menkul değer sürme suçlamasıyla Ripple’ın aleyhine dava açtı. Bu davanın etkisi ile Ripple’ın XRP’si kötü günler geçiriyor. Coinbase, Kraken, Binance.us ve Bittrex gibi borsalar SEC davasının ardından XRP’yi delist etti. XRP, CoinMarketCap sıralamasında gittikçe geri sıralara düşüyor.

XRP sıralamada gerilere düşerken başka bir kripto para ise başarı basamaklarını adım adım çıkıyor. Yıldızı parlayan bu proje Charles Hoskinson yönetimindeki Cardano (ADA)!

Lütfen Bkz: Ripple haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Cardano, 27 Şubat 2021’de (bugün) 1.40 doları görerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Bu sayede Cardano da Ethereum ve Bitcoin’den sonra 2017-2018 rekorunu egale etti.

Aşağıdaki grafikte ADA/USD paritesindeki değişimi görüyoruz.

kripto para haber Bilin bakalım! Amazon hangi kripto para ile anlaştı?

Cardano neden başarılı?

Charles Hoskinson, Ethereum’un kurucuları arasında yer alıyordu. Hoskinson, Ethereum’un diğer kurucuları arasında yaşanan anlaşmazlıklardan dolayı Ethereum ile yollarını ayırdı ve kendi projesi olan Cardano’yu kurdu. Böylece Charles Hoskinson, Ethereum’daki vizyonunu Cardano’ya aktarabildi.

Charles Hoskinson PoW (iş gücü) tipi madencilik sistemin ile çalışan blockchain’lerin sürdürülebilir olmadığını erken gören girişimcilerden! PoW tipi madencilik ile çalışan blockchain’ler yüksek enerji maliyetine katlanmak zorunda. Hali hazırda PoW tipi madencilik ile çalışan Bitcoin, yıllık Avusturya ekonomisinin yıllık elektrik tüketimi kadar enerji tüketiyor.

Cardano Shelley güncellemesi ile başlayan dönüşümü başarılı biçimde yönetti. Şu an da Cardano blockchain’i Ethereum’a kıyasla daha hızlı ve ucuza fon ve veri aktarımında bulunabilir.

Kısaca teknolojik ARGE ve inovasyon Cardano’ya başarıyı getirdi.

Wall Street Bets nedir?

Bir Reddit grubu tarafından yönetilen Wall Street Bets bir grup kripto paradan oluşan sepeti ifade ediyor. Spet içerisinde yer alan kripto paralar; Doge Coin, GameStop (GME), AMC Entertainment (AMC), NOK, BB, SLV ve FTT.

 

Kripto para nedir ve nasıl çalışır?

Kripto para (ya da kripto para birimi ya da kısaca kripto), bir değişim aracı olarak çalışmak üzere tasarlanmış bir dijital varlık. Burada coinlerin kime ait olduğu ve işlemler ile ilgili kayıtları güvence altına almak, ilave coin oluşturulmasını kontrol etmek ve coinlerin el değiştirmesini ve transferini doğrulamak için güçlü kriptografi yöntem kullanılıyor. Tüm kayıtlar bilgisayarlı veri tabanı biçiminde bulunan bir defterde saklanıyor.

 

 

Kripto para ne için kullanılıyor?

Kripto para, normal para birimleri gibi (örnek: ABD Doları) bir değişim aracıdır, ancak dijital bilgi alışverişi amacıyla tasarlanmıştır. Kripto para birimi, Investopedia.com tarafından sahteciliği zorlaştıran merkezsiz “güvenlik için kriptografi kullanan dijital veya sanal para birimi” olarak tanımlanıyor.

 

 

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: