1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bu hafta kripto piyasasını derinden etkileyebilecek 5 önemli gelişme

Bu hafta kripto piyasasını derinden etkileyebilecek 5 önemli gelişme

Bu hafta kripto piyasasını derinden etkileyebilecek 5 önemli gelişme
0

Kripto para piyasası büyüklüğü 1 trilyon doları aştı. Ancak bazı uzmanlar piyasanın daha da büyüyeceği kanaatinde. 2021 yılında kripto para piyasalarını bekleyen gelişmelerin başında regülasyonlar geliyor. Ancak hepsi bu kadar değil. İşte bu hafta bizi bekleyen gelişmeler.


Bu hafta kripto piyasasını derinden etkileyebilecek 5 önemli gelişme

Önümüzdeki hafta, siyasi, makroekonomik, kurumsal ve kripto para dünyasında yaşanacak önemli gelişmeler var. Hafta boyunca yaşanacak 5 gelişme de piyasayı etkileme potansiyeline sahip. Bu gelişmelere birlikte bakalım.

koinmedya_telegram

1. Seçilmiş Başkan Joe Biden’ın göreve başlaması (Inauguration)

Başkan Trump’ın azil süreci devam ederken, 20 Ocak’ta, Kasım 2020 seçimlerinin galibi Joe Biden Başkanlık koltuğuna oturacak.

koinmedya_brave

Bilindiği üzere Trump taraftarları, 6 Ocak’ta ABD Kongre binasını basmış ve Kongresinin seçim sonuçlarını onaylamasını engellemeye çalışmıştı.

6 Ocak ABD Kongre baskını aslında finans ve ekonomi dünyası üzerine çok daha fazla etki edebilecek bir potansiyele sahipken, son zamanlarda yaşanan, S&P 500’ün rekor zirvesi, Covid-19 aşısı ve mali destek gibi olumlu etkenler nedeniyle baskın etkisi kısıtlı kaldı.

Biden elected president

Şimdi gözler 20 Ocak’a çevrildi, zira Başkan Biden’ın yemin töreninde Trump taraftarlarının tekrar gösteri yapma tehlikesi var. Son bir hafta içerisinde 10 binlerce ABD askeri Washington DC’ye ek güvenlik önlemi olarak getirildi. Yemin töreninde yaşanacak bir olay piyasaları etkileyebilir.

2. Reflesyon ticareti

Yıllarca hareketsiz kalan enflasyon, önümüzdeki dönemin önemli aktörlerinden biri olabilir. Geçtiğimiz hafta, enflasyona yönelik piyasa temelli artış beklentileri zirve yaptı.

ABD’de Demokratların iktidarda olması, ABD Merkez Bankası (FED) üzerinde ekonomiyi canlandırma adımlarına yönelik daha az baskı olacağı anlamana geliyor.

112th United States Congress - Wikipedia

Tahvil getirileri yükseldi, kısa vade ve uzun vade tahvil gelirleri arasındaki fark açıldı. Beklentiler enflasyonun artacağı yönünde. Ancak enflasyonun bir sarmal halinde piyasalara zarar verecek boyuta ulaşması beklenmiyor. Ancak ABD 10 yıllık başabaş enflasyon oranı, 2018’den beri ilk defa %2’yi aştı.

Önümüzdeki hafta ABD yönetim erkinin üç sacağayı, Başkan-Kongre-Senato resmen Demokratların kontrolüne geçiyor. Demokratların para politikası enflasyonu körükleyecek tarza olabilir.

3. Merkez Bankası

Yatırımcılar, önümüzdeki hafta Merkez Bankalarının enflasyon beklentilerinin ne ölçüde gerçekleştiğini görme fırsatı bulacaklar. İngiltere, Eurozone ülkeleri, Kanada, Japonya gibi ülkelerin enflasyon rakamları açıklanacak.

What are central banks? | The essential guide by Finimize | Finimize

Çin Halk Bankası (Çin Merkez Bankası), Avrupa Merkez Bankası ve Bank of Canada (Kanada Merkez Bankası) gelecek dönemlerin faiz oranlarını belirleyecek ve para politikalarının seyri hakkında ip uçları verecekler.

4. Bankalar, Petrol şirketleri ve Big Tech (eski ve yeni) 4. çeyrek raporlarını bildirecekler

2020 yılı ikinci çeyreğinde global ekonominde yaşanan derin sorun yılın üçüncü çeyreğinde gelen olumlu rakamlarla hafiflerken, yılın dördüncü çeyreğine ait rakamlar merakla bekleniyor.

Big Tech: Between a rock and a hard place - BBC News

Yatırımcılar bu hafta Wall Street’in yılın son üç ayını nasıl geçirdiğin görme fırsatı bulacaklar. Bu son çeyreğin içerisinde Covid-19’un yükselen etkisi, nefes nefese geçen Başkanlık yarışı ve nihayet bulunan Covid-19 aşısı son derece volatilitesi yüksek bir dönem ortaya çıkardı.

5. Bitcoin’i unutma

Şu an için piyasalardan bahsedip de kriptotan bahsetmemek mümkün değil. Bitocin 8 Ocak’ta 41.000 doların üzerinde ATH elde etti. Ancak o günden sonra kripto piyasasının ne kadar çok volatiliteli olduğunu gösterir gibi iniş ve çıkışları oldu.

Pek çok büyük firma ve banka Bitcoin’den dijital altın olarak bahsediyor. Bununla birlikte, özellikle geçen hafta, Bitcoin’in büyüyen bir balon olduğu söylemleri daha yüksek sesle söylenmeye başlandı. 1990’ların sonlarında yaşanan “dot-com” felaketi anımsatılıyor.

Google aramaları, Bitcoin’in 19,890 dolarla rekor kırdığı 2017’den bu yana en yüksek seviyelerinde. Son üç ay içerisinde Bitcoin fiyatı %100’ün üzerinde artış gösterdi. Pek çok gözlemci ciddi bir düzeltmenin mümkün olduğunda hem fikir.

Kaynak

Mahremiyeti yüksek coinlere dikkat!

2020 Sonu 2021 başı itibariyle, gizlilik ve mahremiyet odaklı coinler, popüler kripto borsası Bittrex tarafından delist edildiler.

Borsadan yapılan açıklamada, Monero (XMR, ZCash (ZEC) ve Dash (DASH) coinlerin borsa işlem listelerinden çıkarıldıkları duyuruldu; ancak çıkarılma gerekçelerinden bahsedilmedi.

Söz konusu coinlerin delist edilme nedenleri açıklanmamasına rağmen, konunun gizlilik özellikleri ile ilgili olduğu açıktı.

Compound Labs çalışnı Jake Chvervinsky, konuyla ilgili şunları yazdı:

Borsaların, yalnız gizliliği koruyan özellikleri oldukları için varlıkları kaldırmalarını görmek, son derece hayal kırıcı. Bunu gerektiren bir kanun ya da düzenleme yok. Sadece DOJ’un, gizliliğin muhtemel bir kriminal davranış olma olasılığına yönelik düşünceleri var.

Bittrex’ten gelen açıklama sonrası, Bitcoin’de gelen tarihi yükseliş ve borsanın genelini etkileyen boğa trendine rağmen, söz konusu coinlerin fiyatları %15-20 oranlarında düştü.

Bu aşamada kripto yatırımcıları, delist olayının diğer borsalarda da yaşanacağı endişesi ile coinlerden çıktılar.

Ancak bu olmadı. Tam aksine, delistin gerçekleştiği gün Gemini, kurucu ortağı Tyler Winklevoss, gizlilik coinleri stoğunu ikiye katladığını açıkladı.

Söz konusu coinler Bitcoin ve Ethereum’un değer kaybettiği son iki gün de yükseliş trendine geçtiler.

Gizlilik coinleri yükseliyor

CryptoSlate piyasa verilerine göre, gizlilik paraları, son 24 saat içinde en iyi performans gösteren kripto para birimleri arasında yer alıyor.

Gizlilik odaklı bir coin olan Horizen (ZEN), son 24 saatte yüzde 45 arttı . ZEN son yedi günde neredeyse yüzde 100 artış gösterdi.

Benzer bir şekilde, ZEC, XMR ve DASH, son 24 saatte yüzde 20’nin üzerinde kazanç elde etti.

Devam eden mahremiyet odaklı coin rallisinin teknik bileşenlerle açıklamaya çalışan analizler olmakla birlikte, üzerinde hem fikir olunan nokta, yatırımcıların gizlilik ve mahremiyete verdikleri önem ve bundan vazgeçmek istememeleri olarak gösterilebilir.

Günümüzde, teknoloji ve sosyal meyanın geldiği nokta itibariyle, gizlilik ve mahremiyet son derece önem verilen bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Son günlerde yaşanan, WhatsApp yeni gizlilik sözleşmesi sorunu, dünya genelinde tepki ile karşılanmış durumda.

Fenomen yatırımcı ve milyarder Chamath Palihapitiya, mahremiyeti ihlal etme ihtimaline karşı WhatsApp’tan ayrılma kararı aldığını açıkladı.

Görünen o ki, yatırımcı ya da kullanıcı insanlar daha fazla gizlilik ve daha fazla mahremiyet talep etmeye devam edecekler.

Kaynak

Objektifler bu 3 kripto para üzerinde!

Bitcoin neredeyse her gün rekor üstüne rekor kırıyor. 8 Ocak 2021’de (dün) 41,941 doları görerek Bitcoin, yeni bir ATH’ye imza attı. Bitcoin’in hangi seviyede konsolide olmaya başlayacağını hesap etmek şimdiden zor görünüyor.

Kripto para piyasalarında yatırımcılarının ilgisi Bitcoin ile beraber 3 kripto paranın üzerine odaklanmış durumda. İlgi odağı olan bu kripto paralar: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Yearn Finance (YFI).

  1. Bitcoin

6 Ocak’ta ABD Başkanı kendi taraftarlarını kışkırtan bir miting düzenlemesinin ardından Trump taraftarları Kongre Binasını bastı. Bu olayın üzerine artan politik belirsizlikler, 8 Ocak’ta (dün) Bitcoin yeni bir rekor kırmasına yol açtı.

kripto para haber Bu hafta kripto piyasasını derinden etkileyebilecek 5 önemli gelişme

2021 yılında Bitcoin’in kaderini Korona Salgınının seyri ve politik istikrar belirleyecek gibi. Eğer salgın kontrol altına alınır ve politik-ekonomik istikrar sağlanırsa Bitcoin 2021 yılında önce konsolidasyon süreci girip ardından düzeltme yaşanabilir.

  • Ethereum

Kripto para yatırımcılarını ilgi odağı haline gelen diğer kripto para, Ethereum. 13 Ocak 2018’de 1,432 dolar ile tüm zamanlarını rekorunu kıran Ethereum, yatırımcılarında yeni bir ATH beklentisi oluşturdu. 2020’nin ikinci yarısında DeFi’ler sayesinde iyi bir rüzgar yakalayan ETH/USD paritesi, 2021’de kolayca 3 basamaklı rakamları gördü.

kripto para haber Bu hafta kripto piyasasını derinden etkileyebilecek 5 önemli gelişme

2021’de ise piyasada yaşanan canlılığın ve Ethereum 2.0 çalışmalarının etkisi ile Ethereum yeni bir rekor kırabilir ve 2018’deki rekorunu egale edebilir. Ethereum’un başarısı altcoin piyasalarına da canlılık katacaktır.

Lütfen Bkz: Ethereum haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

  • Yearn Finance (YFI)

2020’nin ikinci yarısına damga vuran gelişme, şüphesiz DeFi’lerin doğuşu oldu. Bir DeFi projesi olan Yearn Finance arzının sadece 20 bin adet oluşunun etkisi ile çok kısa sürede tarihe geçecek bir başarıya imza attı.

CoinMarketCap verilerine göre kayda geçen en düşük YFI değeri 21 Temmuz 2020’de (yaklaşık 6 ay önce) 739 dolar. Kayda geçen en yüksek değer ise 12 Eylül 2020’de 43,873 dolar. Bu değere henüz Bitcoin ulaşamadı!

YFI yazının kaleme alındığı saatte 40 bin dolarlık direnci zorluyor. Aşağıdaki grafikte YFI fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

kripto para haber Bu hafta kripto piyasasını derinden etkileyebilecek 5 önemli gelişme

Kaynak

Uzman yorumu: Kripto piyasası ikiye katlayacak!

Kripto piyasası toplam market kap değeri 1 trilyon doları aştı. ShapeShift CEO’su, bu rakamın önümüzdeki altı ay içerisinde ikiye katlanacağı görüşünde.

Kripto para piyasasının iki devi, Bitcoin ve Ethereum şu anda dünyanın en büyük 100 varlığı arasına girmeyi başardı.

Yalnız Bitcoin’in market cap değeri 1,4 trilyon dolara ulaşabilir. Bu rakam Altın’ın piyasa değerinin %10’undan fazla.

Kripto para piyasasının toplam market cap değeri, dün itibariyle 1 trilyon doları aştı. Ancak piyasa için bunu yapabilmek 10 yıldan fazla sürdü.

ShapeShift borsası CEO’su Erik Voorhees, kripto piyasasının son 10 yılda yaptığını önümüzdeki 6 ay da tekrarlayabileceği görüşünde.

Kripto Market Cap: 1 Trilyon dolar. 10 yıl sürdü. 2 Trilyon dolara ulaşmak 6 aydan kısa sürecek.

Market Cap değeri; firmanın hisse fiyatıyla hisse adetinin çarpılmasıyla elde edilir. Firmanın toplam hisse değeri anlamına gelir. Kripto para piyasasında ise, dolaşımda olan coin sayısı ile coin fiyatının çarpılmasıyla bulunur.

Winklevoss Capital’den Tyler Winklevoss Bitcoin ile ilgili şöyle sölüyor

ABD doları artık değer koruma aracı değildir. … ve ben Bitcoin 500 bin dolar diyorum.

Kripto para piyasasının toplam market cap değeri, kripto analiz firmaları tarafından takip edilen coinler üzerinden hesaplanarak elde edilir.

Dünyada bugün 95 trilyon dolar değerinde para olduğu düşünülürse, bunun yaklaşık %1’i kripto varlıklardadır demek yanlış olmayacaktır.

Şu anda en büyük iki kripto para birimi olan, Bitcoin ve Ethereum, market cap değerleri açısından, en önemli 100 varlık arasına girmiş durumdalar.

Farklı takip platformlarında Bitcoin sırası, 8-11 arasında değişmekte. Bunun anlamı, dolaşımda bulunan Bitcoin değeri, Visa, Mastercard, Verizon Communication ve diğer pek çok firmanın market cap değerinden daha fazla olduğudur.

Eğer, Voorhees’in tahmini tutar ve bu süreçte Bitcoin Dominance %70 civarlarında kalırsa, Bitcoin market cap değeri 1.4 trilyon doları bulur. Bu da BTC için en büyük 5 varlık arasına girmek demektir.

Kaynak

Kripto piyasası bir aşamayı daha geçti

Kripto piyasası dudak uçuklatan rallinin ardından 1 trilyon dolar market cap değerine ulaştı.

Kripto para piyasası için bir direnç seviyesi haline gelen 1 trilyon dolarlık toplam piyasa değeri 6 Ocak Çarşamba günü kırıldı.

Bitcoin’in 37.000 doları aştığı ve Ethereum’un 1200 dolar seviyelerine ulaştığı ralli, Kripto para piyasasının toplam market cap değerini 1 trilyon doların üzerine taşıdı.

kripto para haber Bu hafta kripto piyasasını derinden etkileyebilecek 5 önemli gelişme
Toplam Market Cap grafiği Coinmarketcap

BTC ve ETH’nin yükselerek piyasayı da arkasından sürüklemesi son bir hafta içinde onlarca altcoinin çift haneli oranlarda artışını sağladı.

BTC ile başlayıp ETH ve ardından gelen altcoinlerle devam eden trend sonrası, kripto para piyasası son bir ayda neredeyse iki katına çıktı.

ConMarketCap verilerine göre, 2018 başlarında toplam market cap değeri 830 milyar dolara yaklaşmıştı.

kripto para haber Bu hafta kripto piyasasını derinden etkileyebilecek 5 önemli gelişme
Toplam Market Cap grafiği, 2018 başları Coinmarketcap

Aralık 2017’de zirve yapan BTC, bu seviyeden aşağı düşmeye başladığında altcoinler yükseliş trendine girmişti. Bu dönemde altcoinlerin toplam market cap değeri 547 milyar dolara kadar yükseldi.

kripto para haber Bu hafta kripto piyasasını derinden etkileyebilecek 5 önemli gelişme
2017-2018 Altcoin toplam market cap değeri

Bugün Bitcoin domninance değeri, %69,1 civarında Genellikle BTC’nin boğa koşuları sonrası, BTC artış oranından çok daha yüksek oranlarda olmak üzere, altcoinlerde artışlar görülür. Kripto dünyasında “alt sezon” denilen bu döngüde pek çok altcoinde prabolik artışlar gözlenir.

Pek çok kripto analisti 2021 yılında hem Bitcoin hem de altcoinlerde yükseliş trendi öngörüyor. Özellikle BTC’ye yönelik kurumsal ilgi ve dört yıllık doğal pazar döngüsü, analistleri pozitif bakmaya yönelten önemli etkenler.

Kaynak

Bu işin şakası yok: 1 trilyon dolarlık dev piyasa!

Bu işin şakası yok diyerek haberimize başladık. Çünkü toplam kripto para piyasasının değeri 1 trilyon dolara ulaştı. Küresel para sistemine ve geleneksel finans sistemine alternatif olarak çıkan Bitcoin ve kripto para piyasaları 1 trilyon dolarlık büyük bir piyasa haline geldi.

kripto para haber Bu hafta kripto piyasasını derinden etkileyebilecek 5 önemli gelişme

Bu piyasanın %69.3’ünü Bitcoin oluşturuyor. Bitcoin’in toplam piyasa büyüklüğü 700 milyar dolara yaklaşıyor.

Bitcoin hariç diğer tüm kripto paralar ise altcoin olarak adlandırılıyor. Altcoinler ise piyasadan yaklaşık 300 milyar dolar pay alıyor. Altcoinler içerisinde 130 milyar dolarlık piyasa büyüklüğü ile Ethereum, ilk sırada bulunuyor.

2019 yılı verilerine göre (2020 yılı verileri daha açıklanmadı) 1 trilyon doları geçebilen sadece 16 ülke var. Bu ülkeleri milli gelir sırasına göre şu şekilde sıralayabiliriz; ABD ($20.8T), Çin ($14.8T), Japonya ($4.9T), Almanya ($3.7T), İngiltere ($2.6T), Hindistan ($2.5T), Fransa ($2.5T), İtalya ($1.8T), Kanada ($1.6T), Güney Kore ($1.5T), Rusya ($1.4T), Brezilya ($1.3T), Avusturalya ($1.3T), İspanya ($1.2T), Endonezya ($1.08T) ve Meksika ($1.04T).

2021 yılına yönelik kripto para piyasalarını bekleyen en önemli gelişmelerin başında regülasyonlar yer alıyor. Egemen devletler 1 trilyon dolarlık büyüklüğe ulaşan bu piyasayı kontrol etmek ve düzenlemek istiyor. 2019 yılında Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen G20 toplantılarının gündem maddelerinden birisi kripto para piyasalarının düzenlenmesi ile ilgiliydi. 2020 yılı boyunca etkili olan Korona Salgını küresel bir regülasyon çalışmasının ertelenmesine neden oldu. Salgının seyriyle de bağlantılı olarak 2021’de kripto para piyasalarına yönelik regülasyonlarla ilgili birçok gelişmeye şahit olacak gibiyiz.

Kripto para regülasyonları ile ilgili gelişmeleri aşağıdaki haber linkinden takip edebilirsiniz.

Lütfen Bkz: Kripto para regülasyonları nedir? Kripto para regülasyonları haber ve son dakika gelişmeleri

Dünyanın ilk fiziksel kripto para bankasının hedefinde 100 şube var

Düzenleyici belirsizliğine rağmen Hindistan’daki kripto para piyasası genişliyor. Finansal hizmet şirketleri Cahsaa ve United Multistate Credit Cooperative Society’nin ortak girişimi olan Unicas, Hindistan’ın Jaipur şehrinde dünyanın ilk fiziksel kripto para bankası şubesini açtı.

Cashaa’dan yapılan duyuruda, Unicas’ın dünyada fiziksel bir şube açan ilk kripto para bankası olduğu belirtiliyor. Unicas kullanıcıları, aynı hesap üzerinden kripto para birimleri ve yerel para birimi (INR) cinsinden işlem gerçekleştirebilecek. Yeni faaliyete başlayan bu kripto bankası, kripto para varlıklarının alım satımı ve dijital varlıklara karşı kredi verilmesi de dahil olmak üzere geleneksel bankalar ile aynı tür hizmetleri sunuyor.

Cashaa ayıca Unicas’ın bu hizmetleri Ocak 2021 itibariyle 14 şubeye yaymayı planladığını da duyurdu. Ayrıca şirket 2022 sonu itibariyle daha da genişleyerek 100 şubeye ulaşmayı planlıyor.

Cashaa kurucusu ve CEO’su Kumar Gaurav, duyuru üzerine yaptığı açıklamada şöyle diyor:

“Dijital Hindistan hedefiyle ilerlemeyi planlıyorsak, yeni teknolojileri benimsemekten ve bunu Hindistan’daki 1. ve 2. dereceli öneme sahip şehirlere getirmenin yenilikçi yollarını bulmaktan çekinmemeliyiz. Bankacılığa ek olarak Unicas, blockchain teknolojisinin sunduğu kolaylık ve güvenlik düzeyi hakkında bilgi ve rehberlik sağlayacak.”

Hindistan’ın yükselen kripto para piyasası

Şirket, Hindistan’ın yükselen kripto para piyasasından yararlanmayı planlıyor. Buradan yola çıkarak 2021’in ilk çeyreğinde iddialı bir hedefi var. Casa, belirtilen çeyrekte 25.000’den fazla yeni müşteri kazanmayı planlıyor. Ayrıca Cashaa, United’ın yasal lisanslarını ve genel bankacılık altyapısını kullanmak için United Multistate Credit Cooperative Society ile işbirliği yaptı.

Kaynak

Kripto para haber: XRP’den sonra sıra hangi kripto paraya geliyor?

Kripto para haber, gündem ve son dakika gelişmeleri www.koinmedya.com adresinde. Son dakika ve sıcak gelişmeleri bu sayfadan öğrenebilirsiniz!


XRP’den sonra sıra hangi kripto paraya geliyor?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) hışmına uğrayan XRP’de kan kaybı devam ediyor. XRP fiyatları 29 Aralık 2020’de 17 cent’in altını gördü. Ripple yönetiminden gelen yatıştırıcı haberlerin ardından fiyatlar tekrardan 20 cent’in üstüne çıksa da 20 cent’lik destek hattı oldukça zayıf gözüküyor.

SEC’in mahkeme adımının bu döneme rastlaması kripto para piyasaları için olumlu bir gelişme olarak yorumlanabilir. Örneğin bu adım, Bitcoin’in rekor üstüne rekor kırdığı bu dönemde değil de 2020’nin ilk yarısında gelseydi piyasaların geneli üzerinde yıpratıcı etkiler doğurabilirdi.  Şimdilik kripto para piyasaları SEC’in mahkeme kararını hafif sarsıntılarla atlatıyor.

Ancak SEC’ten yeni adımlar gelebilir. Bu durumda kripto para piyasaları aynı rahatlıkla tepki vermeyebilir.  

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Ünlü analist Adam Cochran XRP’nin Coinbase tarafından delist edilebileceğini tahmin etmişti. Cochran şu sıralar daha ilginç bir iddiada bulunuyor; SEC’in XRP’den sonra Tether’i mahkemeye verebileceğini ileri sürüyor.

Tether hakkında da uzun süredir devam eden hukuki bir süreç var. Tether ile Bitfinex arasındaki ilişkiler mahkemeye taşınmış durumda. Ayrıca Tether manipülasyon suçlaması ile de karşı karşıya. Bu gelişmelerin devamında SEC, Tether aleyhine devreye girebilir ve Tether hakkında da hukuki bir süreci başlatabilir.

Tether kripto para piyasaları için kritik bir konuma sahip. Kripto paralar arasındaki likidasyonu Tether sağlıyor. Yani başka bir kripto paradan başka bir kripto paraya geçiş yapan yatırımcılar, Tether’i köprü para birimi olarak kullanabiliyor. Yazının kaleme alındığı saatte son 24 saatte en yüksek işlem hacmine sahip olan kripto para Bitcoin değil. CoinMarketCap verilerine göre 75 milyar dolar ile Tether.

Doğal olarak eğer sıra Tether’de ise kripto para piyasaları bu sefer yumuşak tepki göstermeyebilir.

Değerli okuyucularımız Stop-Loss kullanmayı ihmal etmeyin lütfen!

Kaynak

Kripto piyasasında bu hafta neler oldu neler!

Kripto para piyasalarında öyle bir hafta geçirdik ki sanki bir yıl bir haftaya sıkıştı. Bu hafta Bitcoin’den üstü üste rekorlar geldi. Bitcoin neredeyse her gün bir önceki günün rekorunu egale etti.

Aşağıdaki grafikte son 1 haftalık süreç içerisinde Bitcoin fiyatlarındaki saatlik değişimi görüyoruz. Şimdilik kayıtlara geçen en yüksek rakam 27,713 dolar. Son 3 günde Bitcoin ortalama her 4 saatte bir rekor kırıyor.

kripto para haber Bu hafta kripto piyasasını derinden etkileyebilecek 5 önemli gelişme

Haftaya damgasını vuran diğer gelişme ise ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) Ripple aleyhine açmış olduğu dava oldu. SEC, Ripple Şirketini ve yöneticilerini izinsiz ve usulüne uygun olmayan biçimde piyasaya menkul kıymet ihraç etmekle suçluyor. SEC bu adımı ile Ripple konusunda yıllardır sorulagelen bir soruya da cevap vermiş oldu: Ripple bir kripto para mı menkul değer mi?

SEC’in bu hamlesi XRP fiyatlarında ciddi bir deprem etkisine neden oldu.

Aşağıdaki grafikte XRP fiyatlarında 4 saatlik ortalama değişimi görüyoruz.

kripto para haber Bu hafta kripto piyasasını derinden etkileyebilecek 5 önemli gelişme

XRP/USD paritesi mahkeme haberinin ardından 60 cent bandından 20 cent bandına kadar geriledi. Ripple’ın XRP’si yazının kaleme alındığı saatte 30 cent bandında konsolide oluyor.

SEC’in Ripple hamlesinden sonra başka kripto paraları da mahkemeye verip vermeyeceği ise tartışma konusu. Ripple yöneticileri sıranın diğer kripto paralara geleceğini düşünüyor. Max Keiser ise sıranın her kripto paraya değil çöp olan projelere geleceğini iddia ediyor.

Haftaya damga vuran diğer önemli gelişme ise taraftar tokenlarının Binance borsasında listelenmeye başlaması oldu. Binance’de listeleneceği duyurulan taraftar tokenlarının fiyatlarında ise ciddi prim artışı gözlendi.

Lütfen Bkz: Taraftar token haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Kaynak

Daha fazlası için tıklayın.

 

Kripto para nedir ve nasıl çalışır?

Kripto para (ya da kripto para birimi ya da kısaca kripto), bir değişim aracı olarak çalışmak üzere tasarlanmış bir dijital varlık. Burada coinlerin kime ait olduğu ve işlemler ile ilgili kayıtları güvence altına almak, ilave coin oluşturulmasını kontrol etmek ve coinlerin el değiştirmesini ve transferini doğrulamak için güçlü kriptografi yöntem kullanılıyor. Tüm kayıtlar bilgisayarlı veri tabanı biçiminde bulunan bir defterde saklanıyor.

 

 

Kripto para ne için kullanılıyor?

Kripto para, normal para birimleri gibi (örnek: ABD Doları) bir değişim aracıdır, ancak dijital bilgi alışverişi amacıyla tasarlanmıştır. Kripto para birimi, Investopedia.com tarafından sahteciliği zorlaştıran merkezsiz “güvenlik için kriptografi kullanan dijital veya sanal para birimi” olarak tanımlanıyor.

 

 

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: