1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Emeklilik fonları Bitcoin’i portföylerine eklerse neler olur?

Emeklilik fonları Bitcoin’i portföylerine eklerse neler olur?

Emeklilik fonları Bitcoin’i portföylerine eklerse neler olur?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Geleneksel emeklilik fonları Bitcoin’i bir alternatif olarak görmeye başlarsa bu Bitcoin’in kitlesel kabulü için önemli bir adım olabilir mi?


Geleneksel Emeklilik Fonları Bitcoin’i mi Keşfediyor?

Haklı bazı nedenlerden dolayı, emeklilik fonları yatırımcılar arasında en fazla geleneksel tutum sergileyen grup olarak görülüyor.

Günümüz Dünya’sında blockchain teknolojisi, Bitcoin ve diğer birçok yenilikçi teknoloji ile birlikte gelen yatırım fırsatlarına rağmen geleceğin emeklileri hala daha zor kazanmış oldukları fiat paraları için geri ödemeyi garanti eden emeklilik sistemini tercih ediyorlar.

Avrupa’daki bir emeklilik planlamasına biraz daha yakından göz atalım. Örneğin Almanya’da bir emeklilik fonuna veya devlete güvenerek 20,000 Euro yatıran bir vatandaş 30 yıl sonra ancak 19,796 Euro geri ödeme alabiliyor.

Haliyle herkesin aklına şu soru geliyor: Neden bir insan yatırdığından bile daha az para alacak olmasına rağmen 30 yıl gibi uzun bir süre için parasını bir Emeklilik Fonuna veya devlete yatırmak gibi bir girişimin içine giriyor?

Bununla birlikte hiç kimse size 30 yıl sonra Euro’nun bugün olduğu kadar güçlü olacağının garantisini veremiyor. Enflasyon nedeniyle 30 yıl içerisinde sahip olduğunuz varlık eriyip gidebilir.

Peki Geleceğin Emeklileri Neden Hala Daha Geleneksel Fonlara Güveniyor?

Körü körüne güvenilen devlet sistemi insanların paralarını topluyor fakat paralarını yönetmeye geldiği zaman genellikle adil olmayan çözümler sunuyor.

Benzer şekilde geleneksel bankacılık sisteminde de emeklilik fonları sizi gelecekte nasıl daha mutlu etmeye odaklanmıyor. Bunun yerine bugün sizin paranızla daha fazla nasıl kar elde edebileceklerini düşünüyorlar.

İnsanlar için bir sayfaya imza atmak, dijital bir cüzdan oluşturma, güvenli bir özel şifreye sahip olma vb. karmaşık dijital işlemlerle karşılaştırıldığında çok daha kolay görülebiliyor. Bu nedenle insanlar dijital varlıklara yatırım yapmak yerine geleneksel yöntemleri tercih etmeye devam ediyorlar.

https://twitter.com/APompliano/status/1376273550500315137

Tabi ki Morgan Creek Capital gibi ABD’de emeklilik fonlarını kripto para birimleri ile ilgili yatırımlara çevirmeye çalışan şirketler var. Bu şirketler sayesinde bugün emeklilik zincirindeki daha fazla insan Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin potansiyelinin farkına varmış bulunuyor.

Daha önce koinmedya.com aracılığıyla paylaşmış olduğumuz makalelerimizde de Bitcoin’in artık ekonomik belirsizliğin artığı dönemlerde güvenli liman yatırımı olarak görülmeye başladığını sizlerle paylaşmıştık.

Bu makalelerden hatırlanacağı üzere, Bitcoin’in uzun soluklu yatırımlarda geleneksel fon, varlık ve para sistemleriyle karşılaştırıldığında daha istikrarlı ve güvenilir yatırım aracı olarak görülüyor.

Birçok kişi Bitcoin’in sadece yatırımcılar ya da emeklilik fonları için bir çözüm olarak görmüyor. Aynı zamanda beklenmedik küresel finansal durgunluklarda âdete bir kurtarma botu olarak görüyor.

Kaynak