fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin için asıl tehdit Çin mi?

Bitcoin için asıl tehdit Çin mi?

Bitcoin için asıl tehdit Çin mi?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin için asıl tehdit nedir? Bitcoin en büyük yarayı geçmişte Mt. Gox krizinden almıştı. Gelecekte ise Çin’den alabilir mi?


Bitcoin için asıl tehdit: Çin

Bitcoin Çin problemi bu aralar, popüler sosyal medya platformu reddit’in ana gündem maddelerinden biri. Fitili ateşleyen aslında, Bitcoin sektöründe yeni olduğu belli olan u/malia912 rümuzlu kullanıcı oldu. Kullanıcı Bitcoin madencilik sektöründe aslan payının Çin’de olduğunu yeni fark ettiğini belirten bir paylaşım yaptı.

Bu aslında gizli bir bilgi değil. BTC madenciliğinin yaklaşık %70’inin Çin’de gerçekleştirildiğini ortaya koyan bir çok rapor mevcut. Sektöre yeni girenler bu bilgi ile karşılaştıktan sonra sektördeki Çin monopolisi hakkında endişelenmeleri de son derece doğal.

koinmedya_paradex

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Çin’in BTC madencilik sektöründeki tartışmasız hakimiyeti, devamında Bitcoin’in beka sorunu tartışmalarını beraberinde getirdi. Tartışmaya katılan kimi kullanıcılar bu sorunun blockchain algoritmasında yapılabilecek bir değişiklikle giderilebileceğini iddia ediyor. Bu görüşe göre Bitcoin madencilik algoritmasına ASIC madencilerinin çalışmasını engelleyecek bir eklenti yapılması yeterli olacak. Örneğin Monero benzer bir önlemi Ekim ayında almaya çalışıyor. Yazılıma eklenecek olan Random X paketi tam da bu amaca hizmet edecek.

Bir başka görüşe göre mevcut durum Bitcoin’in sonunu getirebilecek kadar vahim. Bitcoin için asıl tehdit esasen Çin hükümeti. Çünkü Çin topraklarında faaliyet gösteren son derece büyük madencilik havuzları var. Ucuz iş gücü, ucuz ASIC üretimi ve düşük elektrik maliyetleri Çin’deki havuzların büyümesine sebep oluyor.

Bu durumda, Çin hükümeti Bitcoin’i yok etmek istiyorsa aslında yapması gereken şey basit. Madencilik havuzlarını yöneten birkaç kişinin kafasına silah dayayıp ağı çift harcama yaptırmaya zorlamak. %51 saldırısı yapabilecek büyüklüğe erişen Çin monopolisi eliyle Bitcoin efsanesi sonlandırılabilir.

Unutmalayım ki geçtiğimiz dönemde, yalnızca 41 milyon dolarlık hack saldırısı yiyen Binance CEO’su ChangPeng Zhao’dan akıl almaz bir öneri gelmişti. 41 milyon doları geri getirebilemek için Bitocin ağını geri sarmaktan bahsetmişti. Bırakın eylemi, bu hastalıklı düşüncenin bizatihi kendisi bile Bitcoin’in ruhuna ağır hasar verir. Nitekim CZ de yaptığı hatayı anlamış ve sonrasında böyle bir düşünceyi dile getirdiği için özür dilemişti.

“koinmedya_binance”

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.