1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Bitcoin halving nedir? Neden önemlidir?

Bitcoin halving nedir? Neden önemlidir?

Bitcoin halving nedir? Neden önemlidir?
0
profitfarmers_koinmedya

Türkçeye Bitcoin yarılanması olarak geçen Bitcoin halving nedir?  Bitcoin madencilik ödülünün yarıya indirildiği bir olaydır, yani madenciler işlemleri doğrulamak için % 50 oranında daha az bitcoin alırlar.


Bitcoin halving nedir? BTC Halving Kaç yılda bir gerçekleşir?

Bitcoin sahipleri bir sonraki gün değeri daha yüksek olabilir düşüncesi ile muhtemelen Bitcoinlerini satmak istemiyorlar. Bitcoin halving, Bitcoinin bir dijital para birimi olarak varlığının devamlılığını sağlamada önemli ölçüde teknolojik ve ekonomik bir rol oynuyor.

bitcoin-halwing-nedir

Halving neden tasarlandı?

Bitcoin’in kurucusu olan Satoshi Nakamoto, açıkça Bitcoin arzının genişlemesini istemiyordu. Bu durum, Bitcoin halving olayının protokol içinde uygulanma işlevini açıklıyor. Bu mümkündür, çünkü Bitcoin’in ağ bloğu alanı büyük ölçüde yeniden oluşturulabilir. Bu durum, madencilerin işlem ücretine göre gelir elde edebilecekleri anlamına geliyor.

Nakamoto, Bitcoin’in kaynaklarını da benzer şekilde kontrol etmeye karar verdi ve blok zincirine başarıyla bir blok eklediğinizde toplayabileceğiniz ödülleri sınırlandırdı. Bitcoin halving, kripto para birimi yıllandıkça ve yaygınlaştıkça ortaya çıkabilecek potansiyel birçok problemi çözmek için dizayn edilmiş mükemmel bir mekanizmadır.

Sonuç olarak, madenciler Bitcoin bloğu kazdıkça, ödül olarak yeni bir Bitcoin dünyaya gelmiş oluyor. Mesela, bugün eğer her bir madenci bir blok çözme karşılığında 12.5 Bitcoin kazanıyorsa, bir sonraki halving olayında onların kazanacakları Bitcoin miktarı 6.25 BTC’ye düşecek. Yani bugün, her maden işletmecisi bir bloğu çözmek için 25 Bitcoin alırsa, halving olayından sonra sadece 12.5 BTC alabilecek.

Bir Sonraki Halving Olayı ne zaman?

İlginçtir ki; Bitcoin piyasaya sürüldüğünden beri sadece iki kez halving olayı yaşandı.Bitcoin’in finansal hayatımızda kabul edilmesine rağmen, çoğumuz halving ve madencilik gibi Bitcoin’in teknik yönlerine aşina değiliz. Bitcoin halving, zaman içerisinde gerçekleşebilecek olan aşırı yüklenmeye karşı değer kaybetmesini önlemek amacı ile geliştirilmiş bir yöntem ve araçtır.

Sonraki Bitcoin Halving: 2020 yılının Mayıs ayında bir sonraki Bitcoin etkinliği gerçekleşecek ve ödül blok başına 6.25 Bitcoin’e düşürülecek.

Bitcoin Halving’in neden önemli

Bitcoin veya genel olarak kripto para birimleri, temel teknolojisi olan blok zinciri ile olağanüstü bir ilişkiye sahiptir. Blok zinciri Bitcoin’den çok farklı bir şekilde ilerliyor, ancak genel olarak finansal alanda insanları blok zincirini teknolojisini ciddiye almaya iten Bitcoin’in ilk patlamasıydı.

Bitcoin, iki kişinin bir aracıya ihtiyaç duymaksızın finansal işlem yapmalarını sağlayan dijital bir para birimidir.

Bitcoin’i değerli kılan faktörlerden biri de sınırlı sayıda 21 milyon gibi bir Bitcoin stokunun olmasıdır. Rekabet yoğunlaştıkça, madenciler giderek artan bir şekilde işlem gücü yüklüyorlar. Ve bu durum bugün Bitcoin madenciliğini yatak odasındaki bir hobi aktivitesi olmaktan çıkarıp, tüm veri merkezlerinin bilgisayar gücünü gerektiren bir hobiye dönüştürüyor.

Bu yazımızda Bitcoin halving nedir konusunu sizlerle paylaşmak istedik. Bu konularda daha fazlası için Tıklayın