okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
0.21%
Bitcoin
68.541,69 USDT
eth
ETH
-0.15%
Ethereum
3.838,82 USDT
bch
BCH
-0.12%
Bitcoin Cash
469,84 USDT
xrp
XRP
-0.7%
Ripple
0,52 USDT
ltc
LTC
-0.26%
Litecoin
83,22 USDT
bnb
BNB
0.08%
Binance Coin
602,18 USDT
sol
SOL
-0.41%
Solana
168,00 USDT
avax
AVAX
-0.62%
Avalanche
36,79 USDT
ada
ADA
0.05%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-0.65%
Poladot
7,32 USDT
doge
DOGE
1%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
3.84%
Shiba Inu
0,00 USDT

2020 Bitcoin yarılamasının etkilerini tam olarak gördük mü?

Bitcoin halving nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Türkçeye Bitcoin yarılanması olarak geçen Bitcoin halving nedir?  Bitcoin madencilik ödülünün yarıya indirildiği bir olaydır, yani madenciler işlemleri doğrulamak için % 50 oranında daha az bitcoin alırlar.


Bitcoin yarılama (halving) nedir?

Bitcoin sahipleri bir sonraki gün değeri daha yüksek olabilir düşüncesi ile muhtemelen Bitcoinlerini satmak istemiyorlar. Bitcoin halving, Bitcoinin bir dijital para birimi olarak varlığının devamlılığını sağlamada önemli ölçüde teknolojik ve ekonomik bir rol oynuyor.

Bitcoin’in kurucusu olan Satoshi Nakamoto, açıkça Bitcoin arzının genişlemesini istemiyordu. Bu durum, Bitcoin halving olayının protokol içinde uygulanma işlevini açıklıyor. Bu mümkündür, çünkü Bitcoin’in ağ bloğu alanı büyük ölçüde yeniden oluşturulabilir. Bu durum, madencilerin işlem ücretine göre gelir elde edebilecekleri anlamına geliyor.

Nakamoto, Bitcoin’in kaynaklarını da benzer şekilde kontrol etmeye karar verdi ve blok zincirine başarıyla bir blok eklediğinizde toplayabileceğiniz ödülleri sınırlandırdı. Bitcoin halving, kripto para birimi yıllandıkça ve yaygınlaştıkça ortaya çıkabilecek potansiyel birçok problemi çözmek için dizayn edilmiş mükemmel bir mekanizmadır.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Sonuç olarak, madenciler Bitcoin bloğu kazdıkça, ödül olarak yeni bir Bitcoin dünyaya gelmiş oluyor. Mesela, bugün eğer her bir madenci bir blok çözme karşılığında 6.25 Bitcoin kazanıyorsa, bir sonraki halving olayında onların kazanacakları Bitcoin miktarı 3.125 BTC’ye düşecek. Yani bugün, her maden işletmecisi bir bloğu çözmek için 6.25 Bitcoin alırsa, halving olayından sonra (Mayıs 2024) sadece 3.15 BTC alabilecek.

Bir sonraki halving olayı ne zaman?

İlginçtir ki; Bitcoin piyasaya sürüldüğünden beri sadece 3 kez halving olayı yaşandı. Bitcoin’in finansal hayatımızda kabul edilmesine rağmen, çoğumuz halving ve madencilik gibi Bitcoin’in teknik yönlerine aşina değiliz. Bitcoin halving, zaman içerisinde gerçekleşebilecek olan aşırı yüklenmeye karşı değer kaybetmesini önlemek amacı ile geliştirilmiş bir yöntem ve araçtır.

Sonraki Bitcoin Halving: 2024 yılının Mayıs ayında bir sonraki Bitcoin etkinliği gerçekleşecek ve ödül blok başına 3.125 Bitcoin’e düşürülecek.

Bitcoin halving’in neden önemli?

Bitcoin veya genel olarak kripto para birimleri, temel teknolojisi olan blok zinciri ile olağanüstü bir ilişkiye sahiptir. Blok zinciri Bitcoin’den çok farklı bir şekilde ilerliyor, ancak genel olarak finansal alanda insanları blok zincirini teknolojisini ciddiye almaya iten Bitcoin’in ilk patlamasıydı.

Bitcoin, iki kişinin bir aracıya ihtiyaç duymaksızın finansal işlem yapmalarını sağlayan dijital bir para birimidir.

Bitcoin’i değerli kılan faktörlerden biri de sınırlı sayıda 21 milyon gibi bir Bitcoin stokunun olmasıdır. Rekabet yoğunlaştıkça, madenciler giderek artan bir şekilde işlem gücü yüklüyorlar. Ve bu durum bugün Bitcoin madenciliğini yatak odasındaki bir hobi aktivitesi olmaktan çıkarıp, tüm veri merkezlerinin bilgisayar gücünü gerektiren bir hobiye dönüştürüyor.

Mayıs 2020 halving’inin etkileri tamamlandı mı?

Fenomen bir analist tarafından paylaşılan aşağıdaki grafik Bitcoin halving (yarılama) etkisinin daha başında olduğumuzu gösteriyor. Şu ana kadar 3 kez yarılama gerçekleşti ve Bitcoin fiyatlarında yarılamadan sonra benzer hareketler dikkat çekiyor.

bitcoin halving nedir 2020 Bitcoin yarılamasının etkilerini tam olarak gördük mü?

Yukarıdaki grafikte her bir halving dönemi ayrı ayrı değerlendirilmiş ve görünen o ki 2020 halving’inin daha başlarındayız.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.