okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
-0.49%
Bitcoin
69.806,45 USDT
eth
ETH
-0.92%
Ethereum
3.755,11 USDT
bch
BCH
-1.32%
Bitcoin Cash
508,18 USDT
xrp
XRP
-0.55%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
-1.04%
Litecoin
87,34 USDT
bnb
BNB
0.25%
Binance Coin
620,12 USDT
sol
SOL
2.28%
Solana
182,22 USDT
avax
AVAX
0.45%
Avalanche
41,39 USDT
ada
ADA
-0.67%
Cardano
0,49 USDT
dot
DOT
-0.17%
Poladot
7,60 USDT
doge
DOGE
-1.26%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
-0.77%
Shiba Inu
0,00 USDT

ABD Başkanı Biden’dan Bitcoin yatırımcılarına müjde!

Dolar Bitcoin TL
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD Başkanı Biden’dan Bitcoin yatırımcılarına müjde! Verdiğimiz müjde ne ile alakalı? Ayrıntılar haberimizin içeriğinde.


ABD Başkanı Biden’dan Bitcoin yatırımcılarına müjde!

Korona salgınının etkili olduğu dönem boyunca ABD ve AB ülkeleri başta olmak üzere birçok ülke üst üste teşvik paketi açıkladı. ABD’nin adreslere gönderdiği yardım çekleri ise oldukça gündem oldu. Yardım çekleri ile Bitcoin arasında oldukça güçlü ve pozitif bir ilişkinin varlığı iddia ediyor. Yani ABD teşvik paketi açıkladıkça ve evlere çek gönderdikçe Bitcoin’in fiyatı da artıyor.

Teşvik paketleri ile Bitcoin fiyatları arasındaki pozitif korelasyon iki temel faktörden kaynaklanabilir.

  1. Teşvik paketleri doların değerini aşındırıyor ve ABD’li yatırımcılar Bitcoin gibi alternatif yatırım araçları ile enflasyona karşı önlem alıyor.
  2. Hesapta olmayan ve ekstradan gelen gelir ile ABD’li yatırımcılar, daha spekülatif yatırım kararı alabiliyor.

ABD Merkez Bankası (FED) Korona salgını ile ekonomik mücadele için para musluklarını ağzına kadar açtı. ABD’deki trilyonlarca dolar değerindeki teşvik paketlerini FED, para basarak finanse ediyor. Bu durum doğal olarak enflasyon riskini doğuruyor. Bu nedenle yatırımcılar, varlıklarını Bitcoin gibi arzı manipüle edilemeyen alternatif yatırım araçlarına aktarıyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Yukarıda özetle bahsettiğimiz 2’nci madde ise biraz davranışsal faktörlerle ilgili. ABD’li yerleşikler maaş sözleşmelerini genelde yıllık yapıyorlar ve doğal olarak harcama planlarını da yıllık yapıyorlar. Teşvik ödemeleri ise planda olmayan ekstra gelir kaynağı. Dolayısıyla ABD’li yerleşikler planda olmayan gelirleri konusunda daha spekülatif karar alabiliyorlar.

Bitcoin yatırımcılarına müjde olarak duyuracağımız habere gelince. Biden’dan yeni teşvik paketleri sinyali geliyor. Yeni teşvik paketinin önümüzdeki Nisan ayında görüşülmeye başlanacağı iddia ediliyor.

Hem Temsilciler Meclisinde hem de Senato’da Demokratlar çoğunluğa sahip. Eğer Başkan Biden, yukarıdaki tweet’te iddia edildiği gibi yeni bir teşvik paketi üzerinde çalışıyorsa bu tasarıyı yasalaştırması zor olmayacaktır.

Bitcoin’i ver Tesla’yı al!

Elon Musk’ın Twitter’dan yaptığı ve Tesla’nın Bitcoin karşılığı araç satmaya başlayacağı duyurusunun ardından, BTC ciddi bir dalgalanma yaşadı. Önce yukarı yönlü sert hareketler yapan Bitcoin akabinde ciddi bir düzeltmeye maruz kaldı. An itibariyle ise 55 bin dolar seviyelerinde dengelendi.

Sosyal medya, Tesla’dan Bitcoin karşılığı araç almak isteyen insanların doldurduğu ön sipariş formlarının ekran görüntüleriyle doldu. Acaba yapılan bu takas büyük bir pişmanlığa mı yol açacak?

Bir Tesla’ya Bitcoin harcamak nasıl büyük bir hata olabilir?

Hafta başında Tesla ve SpaceX CEO’su ve Kurucusu Elon Musk, ürettikleri elektrikli otomobiller için Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak sisteme entegre ettiklerini duyurdu.

Elon’un attığı bu Twitten kısa süre sonra, Tesla ve Bitcoin sosyal medyanın en çok konuşulan konuları arasına girdi.

Kripto para sektörünün kült isimlerinden biri olan Max Keiser, Elon Musk’tan gelen Bitcoin açılımına farklı bir açıdan yaklaşarak tartışmaya yeni bir boyut kazandırdı. Kaiser, bundan 10 yıl önce 2 pizza için 10.000 Bitcoin ödeyen adamın yaşadığı dramı, bundan 10 yıl sonra 1 Tesla için 1 Bitcoin ödeyen adamın da yaşayabileceğini belirtirken, Tesla’nın kripto sektöründeki 2. Pizza vakası olabileceğini belirtti.

”Tesla kripto para sektörünün yeni pizzasıdır.

Bundan 10 yıl sonra insanlar, geçmişte Tesla alabilmek için bütün bir Bitcoin’i harcayan insanlar olduğu haberini şaşkınlık içinde okuyacaklar.”

Max Keiser’ın yaptığı bu yorum asla kimseyi aşağılamak için söylenmemiştir. Ancak geriye dönüp bakıldığında Bitcoin karşılığı Tesla almanın üzücü bir hale gelebileceği bir gerçektir.

Pizza yemeden durabilirim ama Bitcoin’siz asla!

22 Mayıs 2010’da Laszlo Hanyecz, BitcoinTalk forumu aracılığıyla toplam 10.000 BTC karşılığında başarıyla iki pizza satın aldığını duyurdu . Yapılan bu alışveriş Bitcoin takasıyla yapılan belgeli ilk alışveriş olarak tarihe geçti.

O zamanlar Bitcoin tüm standartlara göre değersizdi. Ancak aradan geçen 10 yılda çok şey değişti. Bugünlerde Laszlo Hanyecz’in 2 pizzaya ödediği toplam tutar 500.000 milyon doları aştı!

bitcoin ABD Başkanı Biden’dan Bitcoin yatırımcılarına müjde!

Bir Tesla’nın maliyeti geçmişte 2 pizzaya ödenen tutardan elbette çok daha fazla. Ancak ikinci ele düşen arabaların ne derece değer kaybettikleri ve de Bitcoin’in önümüzdeki yıllarda ne derece değer kazanabileceği düşünüldüğünde bu alışveriş, Laszlo’nun 2010’daki işlemi kadar üzücü hale gelebilir.

Türk lirasındaki devalüasyondan sonra Google’da Bitcoin aramaları zirve yaptı! Neden?

22 Mart 2021’de Asya piyasaları açılmaya başladığında Dolar/TL kurunda şok yaşandı. Kur 8.40TL’lik bandı kırdı. Yazının kaleme alındığı saatte Türkiye’de henüz piyasalar açılmadı ve saat 08:30 civarında kur 8.05TL bandında hareket ediyor. Dolardaki hareketliliğin ardından altın ve Euro değerinde de artış gözleniyor.

bitcoin ABD Başkanı Biden’dan Bitcoin yatırımcılarına müjde!

Gram altın fiyatı 450 TL’nin üstüne çıktı.

Euro ise 9.50TL’nin üstünde işlem görüyor.

Kurlar oldukça oyna muhtemelen sizler bu yazıyı okuduğunuzda farklı oranlarla karşılaşacaksınız.

Ancak ilginç bir şekilde TL’deki devalüasyon uluslararası kamuoyuna yansımasının ardından Google’daki Bitcoin aramalarında rekor artış gözleniyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Aşağıdaki grafikte ise Türkiye’de Bitcoin anahtar kelimesi kullanılarak Google üzerinden yapılan arama trafiğindeki değişimi görüyoruz. Trafik TL devalüasyonunun ardından ciddi biçimde artışa geçiyor.

bitcoin ABD Başkanı Biden’dan Bitcoin yatırımcılarına müjde!

Bu arada Bitcoin dünyada en değerli 3’üncü para birimi konumuna yükseldi. Piyasada işlem gören para birimlerinin değer açısından sıralaması yapıldığında ilk sırada doların yer aldığını görüyoruz. Doları sırasıyla Euro ve Bitcoin takip ediyor.

bitcoin ABD Başkanı Biden’dan Bitcoin yatırımcılarına müjde!

Kaynak

Gelişmekte olan ülkelerde dolarizasyon, ABD’de ise Bitcoinizasyon yaşanıyor!

Dolarizasyon; yüksek enflasyon yaşanan ülkelerdeki yerleşiklerin kendi para birimleri yerine dolar ya da başka yabancı para birimlerini kullanması olarak tanımlayabiliriz. Bu ülkelerdeki yerleşikler, ulusal para birimlerinde yaşanan değer kaybı nedeniyle reel gelir seviyelerindeki düşüşü engellemek için yabancı para birimlerine geçebiliyor. Dolarizasyonun yüksek olduğu ülkelerde kiralar, ücretler ve borçlanmalar dolar üzerinden kayda geçiyor.

Dolarizasyon, ülkedeki toplam yabancı mevduatların yerel para cinsine göre tutulan mevduatlara oranlanması ile ölçülebilir.  Elde edilen oran, zamana göre artış gösteriyorsa bu ülkede dolarizasyon artıyordur diyebiliriz.

Lütfen Bkz: Bitcoin gündem, haber ve son dakika gelişmeleri

ABD özeline dönecek olursak ABD’nin kendi yerel para birimi zaten dolar! ABD’de dolarizasyondan bahsetmek anlamsız olacaktır. Ancak ABD’de de dolar, değer kaybediyor. ABD’li yerleşikler ise dolar ikamesi olan para birimlerine ilgi gösteriyor. Akla gelen ilk dolar ikamesi ise Bitcoin! Bu noktada yeni bir kavram ile tanışıyoruz: Bitcoinizasyon!

ABD’li yerleşikler, son dönemde Bitcoin ve kripto paraları doların yerine alışverişlerde kullanmaya başladılar. Bitcoin ve kripto paraların kullanıldığı mağazalara bazı örnekler vermek istiyoruz:

Ünlü NBA takımı Dallas Mavericks mağazalarında Bitcoin ve kripto para üzerinden alışveriş yapabiliyorsunuz. Ayrıca Dallas Mavericks’in biletlerini kripto paralar üzerinden satın alabiliyorsunuz. ABD’li ünlü beysbol takımı Oakland A süit kombine biletlerini satışa çıkardı. Bilin bakalım kaç BTC’den? Beysbol taraftarları, 1 BTC ödeyerek Oakland A’nın süit kombine biletlerine sahip olabilir.

ABD merkezli Coinbase borsasının kripto para kartı ile ABD’li yerleşikler pos cihazlarının kullanıldığı her mağazada Bitcoin ve kripto paraları üzerinden alışveriş yapabiliyorlar. Kısaca artık doların da alternatifi var ve günden güne kullanımı yaygınlaşıyor.

bitcoin ABD Başkanı Biden’dan Bitcoin yatırımcılarına müjde!

Kaynak

Bitcoinizasyon nedir?

Dolarizasyon kavramına benzetilerek türetilen Bitcoinizasyon kavramı, bir ulusal ekonomide ülkenin kendi ulusal para birimi yerine Bitcoin ve kripto paraların kullanımını ifade ediyor.

Toplam Adreslenebilir Pazar nedir?

Bir ürün ya da hizmet için potansiyel pazar büyüklüğüdür.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.