1. Anasayfa
 2. Kripto Para Haberleri
 3. Bitcoin için, piyasaları sarsacak kritik tarih

Bitcoin için, piyasaları sarsacak kritik tarih

Bitcoin için, piyasaları sarsacak kritik tarih
0
“sportsbet”
İçerik

2020 yılı sonu ve bilhassa 2021 yılı başı Bitcoin için tarihi zirvelerin yaşandığı bir dönem oldu. Ancak BTC Ocak ayının ikinci yarısı ile birlikte düşüş trendine girdi. Analiz şirketleri Bitcoin’için öyle bir veri paylaştılar ki, piyasaları derinden etkileyebilir.


Bitcoin için piyasaları sarsacak kritik tarih

Bitcoin fiyatı, 42 bin dolar civarında gelen ATH sonrası düzeltme yaptığı konumda sabit kalmaya devam ediyor. Yatırımcıların Bitcoin balonu korkusu arttıkça BTC fiyatı yerinde sayıyor.

Bitcoin’in genel stratejisi, şubat ayının ilk haftasında ortaya çıkabilir.

koinmedya_telegram

Bu aşamada, Bitcoin ve tüm kripto piyasası için kritik tarih 29 Ocak Cuma. Bu tarihte yaklaşık 4 milyar dolarlık Bitcoin opsiyonun sona ermesi bekleniyor.

Bitcoin opsiyon sözleşmeleri, yatırımcıların, belirlenen zaman dilimi içerisinde, belirlenen fiyattan BTC almalarına izin veriyor. Kripto analiz adreslerinden byby.com verilerine göre, cuma günü 107.000 BTC’yi kapsayan yaklaşık 3,5 milyar dolar değerinde Bitcoin opsiyon sözleşmesi sona erecek.

koinmedya_brave

bitcoin, bitcoin price, image

Daha önce Aralık 2020 sonunda 2,4 milyar dolarlık opsiyon gerçekleşemeden sona ermişti.

Trade verileri, Wall Street yatırımcılarının Bitcoin’i balon gibi gördükleri sonuçlarına ulaşan son anketlere rağmen, spekülatörlerin Bitcoin konusunda iyimser hissettiğini gösteriyor.

Şu anda, BTC fiyatının yükseleceğine işaret eden “alım opsiyonu” (Call Option), fiyatın düşeceğine işaret eden “satım opsiyonu” (Put Option)dan daha fazla.

Bitcoin’de yaklaşmakta olan rekor opsiyon sonlanması, özellikle de 2020 yazından beri fiyatın iki katından fazla artmış olduğu dikkate alındığında, fiyat volatilitesini tetikleyebilir.

Geçtiğimiz hafta Deutsche Bank tarafından yapılan bir ankette, yatırımcıların Bitcoin’in bu yıl yarı fiyatına düşebileceğini düşündükleri sonucu çıktı. Katılımcıların %50’si, 1-10 balon ölçeğinden Bitcoin’e 10 puan verdi.

Bank of America, Bitcoin’in en fazla ilgi gören yatırım aracı olduğunu ve Ekim 2019’dan beri zirvede olan teknoloji hisselerini zirveden düşürdüğünü söyledi.

JPMorgan da, Bitcoin’in yakın zamanda, tekrar 40.000 dolar seviyelerine çıkmaması durumunda, BTC’den çıkış hamlelerinin gelebileceği yönünde uyarıda bulundu.

Kaynak

BTC sahibi olmamak büyük hata!

Miller Value Partners kurucu ortağı fenemoen yatırımcı Bill Miller’e göre, BTC olmadan kripto portfolyo sahibi olmak çok yanlış.

Miller, 2020 yılının 4. çeyreği ile ilgili yayınladığı gelir stratejisi yazısında, Bitcoin’in getirdiği avantajlardan bahsediyor ve BTC sahibi olmamanın gelecek adına yanlış bir hesap olduğuna değiniyor.

Miller şöyle yazıyor:

Bitcoin, son on takvim yılının sekizinde en iyi performans gösteren varlık oldu ve yine aynı dönemde yıllık performans açısından en yakın takipçisi Nasdaq‘ı ona katladı. [Bu süre zarfında] Bitcoin’e sahip olmamak büyük bir hata olarak görüldü ve bizim beklentimiz gelecekte de bu şekilde olacağı yönünde.

Uzun dönem mum grafikleri önemli volatiliteye rağmen, devam eden yükselen dipler gösteriyor. [Bu durum] açık olarak, dalgalanmaları tolare etmeye istekli uzun vadeli BTC sahiplerini temsil ediyor.

Arzdan, sürekli olarak daha hızlı büyüyen 12 yıllık bir talep kaydı var. …Hemen hemen bütün uzun vadeli Bitcoin sahipleri, herhangi bir yatırım aracından daha fazla kazanç elde ettiler. Bunu anlayanlar, likidlerini başka bir varlığa yatırmak için iyi bir neden göremiyorlar.

bitcoin Bitcoin için, piyasaları sarsacak kritik tarih

Bitcoin’in likiditesini yukarı yönlü potansiyeliyle birleştiren başka bir varlık yok. Bitcoin, son derece büyük bir adreslenebilir pazarda, hala gelişmekte olan bir teknolojidir.

Dünya Bankası, IMF ve OECD verilerine göre dünyadaki geniş ölçekli para miktarı, 2020 yılı sonu itibariyle, 130 trilyon dolardır. Bitcoin, 700 milyar dolarlık market cap değeri ile bütün mali yapının yüzde yarımına denk geliyor.

Miller, her ne kadar Bitcoin’in başarısı beklenmedik bir zaman ve oranda olsa da büyümesinin küresel bir finans devrimine işaret ediyor olabileceği görüşünde.

…Tercih edilen borsa araçları uzun döngülerde hareket etmeye eğilimlidirler. Büyük ölçüde fark edilmeden devam eden bir küresel geçiş dönemi içerisinde olabiliriz.

Toplam Adreslenebilir Pazar nedir?

Bir ürün ya da hizmet için potansiyel pazar büyüklüğüdür.

Kaynak

Bitcoin’den son 10 ayın en en kötü performansı

Bitcoin’de yaşanan düşüş son 10 ayın zirvesinde. BTC 21 Ocak’ta %13 değer yitirdi. Böylelikle, Bitcoin, Mart 2020’den beri, günlük bazda, en büyük düşüşünü yaşamış oldu.

bitcoin Bitcoin için, piyasaları sarsacak kritik tarih
BTC fiyat günlük kayıp-kazanç oranları

Techemy Capital traderlarından Josh Olszewicz, yaşanan düşüşün normal bir düşüş olduğunu ve çok uzun süreli bir düzletme beklemediğini söyledi.

Bloomberg analisti Mike McGlone ise Olszewicz ile aynı görüşte, McGlone, Bitcoin’in 30.000-40.000 aralığında destek ve direnç noktaları arası gidip geleceğini ardından tekrar boğa rallisine başlayacağını ifade ediyor.

Öte yandan, Guggenheim CIO’su Scott Minerd, Bitcoin zirvesinin geçici olduğu ve BTC’nin tekrar 20.000 dolar seviyelerine inebileceği görüşünde.

ABD temelli kripto borsası Coinbase verilerine göre, BTC 42.000 dolara ulaştıktan sonra kar satışları yoğunluk kazandı.

Bitcoin’deki düşüş başta Ethereum olmak üzere, altcoinlere de sıçradı.

Perşembe günü yaşanan düşüşle birlikte Bitcoin 2021 yılı başında elde ettiği kazancı büyük oranda kaybetti. BTC yıl başından beri %6 artmış görünüyor.

Son 24 saatte yaşanan kayıplar (yazının yazıldığı an itibariyle); BTC %4,07, ETH %7,76, LINK %2,46

Canlı BTC fiyatı: $ 34,170.00

Canlı ETH fiyatı: $ 1,420.34

Canlı LINK fiyatı: $ 24.04

Kaynak

“Bitcoin kaç dolar olursa satarsınız?” sorusuna gelen cevaplar şaşırttı

Yakın zamanda yapılan bir anket, çoğu Bitcoin yatırımcısının, potansiyel olarak varlıklarını elden çıkarmadan önce altı basamaklı bir fiyat görmeyi bekleyeceğini ortaya koydu.

Kripto para piyasası, son bir kaç aydır, yükseliş trendinde. Trend süresince gelen artışlarla birlikte, başta Bitcoin olmak üzere pek çok coin tarihi zirvelere çıktılar.

Bu zirve seviyeleri fırsat bilen analistler Twitter üzerinden, takipçilerinin hangi seviyelerinden Bitcoin satmak isteyeceklerine dair bir anket yaptılar.

Bir sonraki zirvede ne kadar BTC satarsınız?

Lider kripto para birimi 2020-2021 sezonunda büyük bir boğa trendinde ilerliyor. Ekim başlarında 10.000 dolar civarında olan BTC daha geçen hafta 40.000 doların üzerine çıktı.

Kripto analist Josh Raker, Twitter üzerinden takipçilerine şu soruyu sordu:

Bir sonraki zirvede, elinizdeki Bitcoin’lerden ne kadarını satmayı planlıyorsunuz?

https://twitter.com/Josh_Rager/status/1347542348067168259

Ankete katılanların yüzde %34.4’ü bir sonraki zirvede, ellerindeki BTC miktarının ya tamamını ya da tamamına yakınını satmayı düşünebileceklerini ifade ettiler.

Ankette ikinci sırayı ise, %31,6 ile BTC’lereinin %25’inden azını satmayı planladıklarını ifade edenler alıyor.

Soruya gelen yorumlardan bazıları bir sonraki zirvede hiç satmayı düşünmedikleri yönünde olurken, bazıları da her zirvenin bir düzeltmesinin beklenmesi gerektiği yönünde oldu.

Neticede en cimri BTC istifçilerinin dahi bir noktada kar almayı düşündükleri anlaşılıyor.

Kaç dolardan satarsınız?

Bir başka popüler analist “FilbFilb” de benzer bir anket düzenledi. Analist, Twitter takipçilerine, BTC’lerini hangi fiyattan satmayı düşündüklerine dair bir soru yöneltti.

Hangi fiyat aralığı, Bitcoin satma konusunda ciddi düşünmenize neden olabilir?

Katılımcıların çoğunluğu, %40,7, BTC fiyatı 100,000 doları geçerse Bitcoin’lerini satmayı düşünebileceklerini ifade ettiler.

Katılanların %26’sı ise BTC ancak 300.000 doları geçerse satmayı düşündüklerine dair oy kullandılar.

Bununla birlikte, Nugger News’ten Alex Saunders ekonominin belirsizliğini koruduğu şu dönemde, BTC satmak için belirli bir fiyat aralığını beklemenin doğru olmadığı görüşünde.

Saunders şöyle söylüyor:

Bitcoin’i tam olarak anlayanlar bilir ki, sizin için kişisel olarak çok değerli bir şey satın almadıkça, M1&M2’yi %30 artıran bir ürünü satmak istemezsiniz.

Kaynak

Değişime hazır mısınız? Bitcoin bankaları geliyor

10 Ocak günü 40 bin doların üzerinde olan BTC, ertesi sabah 30.000 dolar seviyesine düştü. Bu düşüş pek çok altcoin de çift haneli düşüşler getirdi. Ether, Litecoin ve XRP bunlardan bir kaçı.

Tam da bu süreçte, zamanlaması manidar, dedirtecek bir gelişme yaşandı. Birleşik Krallık, yasa düzenleyicileri, kripto sektörüyle ilgili şöyle bir açıklama yayınladılar:

Tüm yüksek riskli, spekülatif yatırımlarda olduğu gibi, tüketiciler neye yatırım yaptıklarını anladıklarından emin olmalıdır … Tüketiciler bu tür ürünlere yatırım yaparsa , tüm paralarını kaybetmeye hazırlıklı olmalıdırlar.

Bitcoin biriktirenler haklı mı çıktı?

Bazen haklı çıkmak kazanç elde etmekten daha değerli olabilir. Ancak yüklü miktarda para kazanmaya da kimse hayır demez. 2017 Sonunda, piyasa çöktüğünde, dışardan bakanlar, kripto balonun da söndüğünden ve çöp kovasındaki yerini aldığından bahsediyorlardı.

Bununla birlikte, tüm Dünyanın Covid-19 ile mücadele ettiği dönemde, sektörün gerçek inanları, Bitcoin biriktirmeye devam ettiler. Neticede haklı çıkan onlar oldu. O dönem BTC istifçileri, Gemini kurucuları Winklevoss biraderler gibi, şimdi milyarderler kulübüne girmiş görünüyorlar.

İyi hissetme devri bitti mi?

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Başkanı Christine Legarde, Bitcoin’in zaman zaman “komik işleri” olduğunu ve Bitcoin için global çapta düzenlemelere gidilmesini istediğini belirtti.

Elbette bu hissiyat yeni değil. Neticede kripto hala, yasadışı işlerin döndüğü bir piyasa algısıyla mücadele etmeye çalışıyor. Öte yandan ECB’nin de son günlerde kendi dijital parasını çıkarmaya çalıştığını hatırlatalım.

Chrisine Legarde bizzat, dijital euronun önümüzdeki 5 yıl içerisinde yayınlanabileceğine dair açıklama yaptı. ECB bu konuda istekli de görünse dijital euro ile ilgili kat edilmesi gereken mesafe olduğu açık.

Bitcoin bankacılığı yolda

Bir değiş vardır; “bir kez kaza, iki kez tesadüf, üç kez trenddir”. Şimdi artık, Bitcoin bankalarının geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Kraken ve Avanti’nin Wyoming’de yeni bir kripto odaklı banka kurmak için lisans almasından bir kaç ay sonra, önde gelen kripto saklama sorumlusu ve altyapı sağlayıcısı Anchorage’ın ulusal banka tüzüğü başvurusu, Para Birimi Denetleyici Ofisi’nden (OCC) şartlı onay aldı.

OCC kararı açıklarken şunları söyledi:

Bu başvurunun federal banka sitemi içerisine getirilmesiyle, hem banka hem de endüstrinin geneli, OCC’nin geniş denetim, deneyim ve uzmanlığından yararlanma fırsatı bulacaktır. Aynı zamanda, Anchorage onayı, Ulusal Banka Yasası kapsamında sağlanan ulusal banka sözleşmelerinin, 21. yüzyıl finansal hizmetlerine yönelik gelişen yaklaşımları barındıracak kadar geniş ve esnek olduğunu da gösteriyor

OCC’nin son kararını, Joe Biden tarafından atanacak yeni başkana yol açmak için istifa eden Başkan vekili Brian Brooks’un giderek sektöre bir hediyesi olarak da değerlendirenler oldu.

Kaynak

Miami Belediye Başkanından İlginç Bitcoin açıklaması

Miami belediye başkanı Francis Suarez, son günlerin popüler emtiası Bitcoin hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Suarez, perşembe günü FOX Business’e verdiği röportajda, belediyenin mal varlıklarından bir kısmını Bitcoin’e yönlendirebileceğini bildirdi.

bitcoin Bitcoin için, piyasaları sarsacak kritik tarih

”Zenginler Şehri Miami olarak, yatırım portföyümüzü çeşitlendirmeyi düşünüyoruz ve bu çeşitlilik içine Bitcoin’i de katmayı planlıyoruz. Bu planı geçen sene işleme koysaydım şuan %200 getiri elde eder ve bir dahi gibi görünürdüm. Ancak blockchain sektörünün hala çok yeni bir sektör olduğu düşünüldüğünde hiçte geç kalmış sayılmayız.

ABD’nin en ileri ve teknolojik şehirlerinden biri olarak, kaderimizi çağın en teknolojik buluşu olan Bitcoin ile birleştirmek istiyoruz.

Miami Belediye’si olarak kripto para sektörüne girmek için New York’ta gelecek haberleri bekliyoruz. Sonuçta bir belediyeyiz ve vergimizi ödeyemeyeceğimiz bir sektöre perakende satıcılar gibi giremeyiz.

Bitcoin arzının sınırlı olduğu ve her geçen gün daha popüler hale geldiği düşünüldüğünde, Bitcoin fiyatının uzun vadede tek yöne gideceğinden eminiz.”

bitcoin Bitcoin için, piyasaları sarsacak kritik tarih

Geçen hafta Gemini’nin CEO’ları Cameron ve Tyler Winklevoss kardeşlerle bir araya gelen Francis Suarez, tek amacının Miami’ye kazandırmak olduğunu bildirmişti.

Bitcoin yoluna devam ediyor!

Ana akım medya bu yaşanan ani düşüşü yeni bir ayı piyasasının başlangıcı olarak kabul etti ama veriler durumun hiç de öyle olmadığını gösteriyor.

Bitcoin fiyatı 30,300 dolar desteğini test etmek için %26.5 oranında bir düşüş kaydetmiş olabilir ama 130 milyon dolarlık gibi rekor bir türevler hacminin arasında çok önemli bir güç de ortaya koymuş oldu.

bitcoin Bitcoin için, piyasaları sarsacak kritik tarih

Spot borsaları 9 Ocak da oluşan bir önceki rekor zirvelerini de geçtiler çünkü BTC  tüm zamanların rekorunu kırdı ve 41,950 dolara çıktı. 27.7 milyon dolarlık inanılmaz işlem hacmi 11 Ocak da  bir önceki zirve noktasından % 60 fazla olarak gerçekleşti.

Binance tek başına 9 milyar değerinde BTC işlemi gerçekleştirdi, bu miktar sektörün Aralık 2020 deki ortalamasının iki katı.

12 Mart 2020 deki o ünlü %50 lik gün ortası çöküşü spot borsalarda 8 milyar dolar işlem hacmi ile sonuçlanmıştı. Ether ise tek başına 11 Ocak da 16 milyar işlem hacmi gerçekleştirdi.

bitcoin Bitcoin için, piyasaları sarsacak kritik tarih

Son yaşanan bu ayı piyasası hareketi ve bu haftanın 1.5 milyar dolarlık long likiditelerine rağmen Bitcoin 30,300 dolarlık dip seviyeden tekrar %13 yukarı çıkmayı başarmış oldu.

Fiyat 12 Ocak’ın ilk saatlerinde 36,000 dolar seviyesini sürdürmeyi başaramasa bile yatırımcılar sakin görünüyor ve işlem hacimleri yeni bir düzeltmenin yaşanmayacağını gösteriyor.

Grayscale’den dikkat çeken kazanç

Yaşanan düşüş bazılarını hayal kırıklığına uğratmış olsada aslında olması gereken sağlıklı bir gelişme. Buna bir delil de Grayscale’in fonlarının Aralıkta 72,950 BTC daha artmış olması ancak şirket 24 Aralık’ta yeni hisse arzını askıya aldı. Bu arada BTC de neredeyse ikiye katlamış oldu 23,200 dolardan 42,000 dolara çıktı.

bitcoin Bitcoin için, piyasaları sarsacak kritik tarih

Fon yöneticisi şirket şimdi çoğu kripto tröstü için normal faaliyetine devam ediyor. Bu gelişme ile kripto piyasasına başlatılan kurumsal akışın  BTC’nin yükseliş fiyat hareketine neden olup olmadığı sorusu da gündeme getirdi.

Kurumsal yatırımcının ilgisinin ve talebinin hala devam ediyor olduğu bir gerçek. Bitcoin fiyatı% 26,5 düştü ama, GBTC primi % 14’ün üzerinde kaldı.

Sabit takvimli vadeliler primleri dengede kaldı

Profesyonel traderlar belirli bitiş tarihleri olan uzun vadeli vadeli işlem sözleşmelerine hükmetme eğilimindeler. Bu nedenle, bir trader normal spot piyasaya kıyasla vadeli işlemlerin ne kadar pahalı olduğunu ölçerek piyasanın yükseliş oranını belirleyebilir. 3 aylık sabit takvim vadeli işlemler, normal spot borsalara kıyasla genellikle % 1,5 veya daha yüksek bir primle işlem yapmak durumundadırlar.

Bu gösterge azaldığında veya negatif olduğunda, ortada bir sorun olduğuna işaret eder. Geriye dönüklük olarak da bilinen böyle bir durum, piyasanın düşüşe geçtiğini gösterir.

bitcoin Bitcoin için, piyasaları sarsacak kritik tarih

Yukarıdaki grafik, yaşanılan düşüş boyunca vadeli işlem priminin % 3,5’in üzerinde tutulduğunu gösteriyor. Bu, yıllık% 14,5’lik bir seviyeye denk gelmekte ve profesyonel traderların piyasa için iyimser olduğunu göstermekte.

Seçenekler çarpıklığı yükseliş seviyelerinde

Satım / alım oranını gözden geçirmek son yaşanan  fiyat düşüşü hareketinin Bitcoin’in profesyonel yatırımcılar arasındaki popülerlik durumunu bozup bozmadığını belirlemeye yardımcı olacak. Mevcut çarpıklık seviyesi, opsiyon fiyatlandırmasına dayalı gerçek zamanlı bir korku ve hırs göstergesi sağlıyor.

Alım (nötr / yükseliş) seçenekleri eşdeğer koymalardan daha maliyetli olduğunda çarpık göstergeler negatife kayacaktır. % 10’luk bir seviye, alım seçeneklerinin daha düşük / nötr satış seçeneklerine göre bir primle işlem gördüğünü gösterir.

bitcoin Bitcoin için, piyasaları sarsacak kritik tarih

Yukarıdaki tablo, opsiyon piyasasında olumsuz hissiyatın ne kadar çabuk tersine döndüğünü gösteriyor. Artan oynaklık nedeniyle her iki yönde de keskin bir şekilde değiştikten sonra, gösterge şimdi 10’a geri dönüp opsiyon fiyatlandırmasındaki ılımlı yükselişi yansıtıyor.

Bitcoin 30.000 dolarlık desteğe sıkıca tutundu ve boğalar bu dipte pozisyon ekleyerek piyasaya olan güvenlerini gösterdiler. Bu durum da, şu anda piyasada tükenme belirtileri veya türev göstergelerden endişe verici sinyaller gelmediğini gösteriyor.

Bitcoin rekora doymuyor !

2020 sonu ve 2021 başı Bitcoin için rekorla dolu geçti. Fiyatu hiç beklenmedik şekilde ani artışlarla 42 bin dolara kadar yükseldi. Ancak bu hafta başı FOMO nedeniyle yapılan satışlarla ani ve büyük oranda değer kaybeden Bitcoin böyle kanlı bir günde bile başka bir rekor kırmayıa başardı. Bitcoin’in 2017 boğa koşusu esnasında ortaya koyduğu işlem hacmi ve aktif adres sayısı rekoru bu hafta yaşanan düşüş sırasında kırıldı. Bitcoin işlem hacmi ve aktif adres sayısındaki inanılmaz artış Bitcoin boğa koşusunun devam edeceğinin bir işareti olarak kabul ediliyor uzmanlar tarafından.  

bitcoin Bitcoin için, piyasaları sarsacak kritik tarih
 • CryptoCompare’den alınan veriler sekiz büyük borsada gerçekleşen bitcoin işlem hacminin 11 milyar doları geçtiğini ortaya koyuyor. Bu rakam yeni bir tüm zamanlar rekoru. Böylelikle 2017’deki miktarı da geçmiş oluyor.
 • Arcane Araştırma şirketinin araştırma şefi  Bendik Norheim Schei, piyasaya çok miktarda paranın akmasıyla, bu durumun sektörün ne kadar büyük ve olgunlaşmış olduğunu gösterdiğini iddia ediyor. Schei’ye göre daha yüksek işlem hacimleri piyasayı daha likit ve etkin hale getiriyor.
 • Schei ayrıca piyasaya yeni girenlerin Pazartesi  günü yaptığı satışların işlem hacmini arttırdığını da ekliyor.
 • Schei’ye göre bu hacmin bir kısmı kesinlikle yeni ve deneyimsiz yatırımcılardan kaynaklanıyor. Bu yatırımcılar fiyat düşünce panikleyip satanlar. Bu tür düzeltmeler boğa piyasasında bile olsa gereklidir ve olmalıdır diyor Schei.
 • Bu arada Glassnode’dan alınan verilere göre aktif bitcoin adresleri 8 Ocak itibariyle bir rekora imza attı.
bitcoin Bitcoin için, piyasaları sarsacak kritik tarih
 • Zincir içi veri analitiği şirketinin 11 Ocak’ta haftalık piyasa raporunda  belirttiğine göre,  geçen hafta piyasanın en tepe  noktasında, tek bir günde 1,3 milyondan fazla bitcoin adresi aktifti.  ” Bu sürekli yükseliş bitcoin için yeni bir  aktivite ve etkileyici benimseme seviyesinin yaşandığına işaret ediyor, aynı zamanda ağdaki piyasa katılımcılarının sayısının her zamankinden daha yüksek olabileceğini gösteriyor.” diyor rapor.
 • CoinDesk’in BPI’sine göre Bitcoin’in fiyatı son 24 saatte% 11,10 düşüşle 34.011,89 dolardan işlem görmeye başladı. Yazımızı hazırladığımız an itibariyle BTC 36,112 dolardan işlem görüyor.
 • Bazıları, son piyasa satışlarının, geçen hafta fiyatların çok yükselmesinin ardından kurumsal yatırımcıların bazı kısa vadeli kar elde etmelerinden kaynaklandığını söylüyor.

• Birçoğu da, 2020’den beri Bitcoin’in boğa koşusunun büyük ölçüde Kuzey Amerika’daki geleneksel kurumlar tarafından yönetildiğini ve bunun da esas olarak kurumsal yatırımcılara hizmet veren CME’deki bitcoin’in vadeli işlemler piyasasındaki önemli büyüme ile kanıtlandığını söyledi.

Bitcoin ve altcoinlerde dev tasfiye!

Kripto para piyasalarında oluşan FOMO sonuna patladı. 8 Ocak’ta 42.000 dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gören Bitcoin, %20’den fazla düşerek 32.500 dolar seviyelerine kadar indi. Akabinde biraz toparlanan BTC yazım esnasında 36.000 dolardan işlem görüyor.

bitcoin Bitcoin için, piyasaları sarsacak kritik tarih

Bybt tarafından sağlanan verilere göre 1,4 milyarı Bitcoin olmak üzere toplamda 2,4 milyar dolar değerinde kripto para, türev borsalarından tasfiye edildi.

903 milyon dolarla en yüksek tasfiye işlemi Binance’de gerçekleşirken, onu 523 milyon dolarla Huobi ve 494 milyon dolarla Bybit borsası izledi.

bitcoin Bitcoin için, piyasaları sarsacak kritik tarih

Spot piyasalarda işlem yapanlar yaşanan bu düşüşten çok zararlı çıkmazken, vadeli piyasalarda işlem yapan ve hesabında yeteri kadar teminat bulundurmayan yatırımcılar tüm sermayelerini kaybetti.

Bitcoin için tehlikeli zamanlar!

Kripto para piyasaları, üste üste gelen uzun ve yeşil mumların akabinde beliren ve piyasaları allak bullak eden kırmızı mumun yaralarını sarmaya çalışıyor. Ancak önümüzdeki süreçte bu mumlara daha sık karşılaşma ihtimalimiz var.

Geçtiğimiz günlerde Bloomberge konuşan Head of Asia Pacific’ten (LUNO) Vijay Ayyar, Bitcoin’in parabolik yükseliş grafiğinin dışına çıkmadığını ancak yaşanan bu permabull hareketlerinin sert düzeltme hareketlerine neden olabileceğini belirtiyor.

Vijay Ayyar, yatırımcılara türev işlemlerden uzak durmaları ve sabırlı olmaları yolunda tavsiyelerde bulunuyor.

İngiliz devi HSBC’den Bitcoin’e ret!

Bitcoin veya başka bir kripto para satın alırken, bir kripto para borsası kullanmanız gerekir. Bu borsalarda açtığınız hesaplara, banka havalesi yaparak veya kredi kartı kullanarak para yatırdığınızda, kripto para alım satımı yapabilirsiniz. Fakat bazı bankalar artık buna da müsaade etmeyecek.

Dünyanın en büyük yayın organlarından The Times’ın 9 Ocak tarihli raporuna göre, İngiltere’nin en büyük bankalarından biri olan HSBC, Bitcoin’de yaşanan rekor rallinin ardından, BTC sahiplerinin kazançlarını nakit olarak almasına izin vermeyecek.

”Ülkenin (İngiltere) en büyük bankalarından biri olan HSBC, kredi kartı vb. yollarla kripto para alımına onay vermiyor ve müşterilerinin dijital cüzdanlarından banka hesaplarına para yatırmasını onaylamıyor.”

CNBC’nin kripto muhabiri Ran Neuer’e göre ise, HSBC gibi daha pek çok bankanın kripto para işlemlerini yasaklama yoluna gidebileceğini dile getirirken, yapılan bu hareketin bankalara zarar vermekten öteye geçmeyeceğinin altını çiziyor.

”HSBC’nin başvurduğu yola giren pek çok banka iflas edecek.”

İngiltere’de uzun zamandır süren kripto karşıtı hareketeler hız kesmeden devam ediyor. Daha önceden HSBC ve Barclays bankaları, kripto para borsalarında işlem yaptığı için bir traderın hesaplarını bloke etmiş ve bu olay uzun süre kripto Twitter’ın gündemine oturmuştu.

Dünyanın en büyük para babalarının ve bankerlerinin Londra’da olduğu düşünüldüğünde, İngiltere’nin bankacılık sisteminin kökünü kazıyacak olan kripto para sektörünün önünü niçin tıkamaya çalıştığı daha net bir şekilde anlaşılır olacaktır.

Kripto para sektöründen son dakika haberler ve çarpıcı değerlendirmeler için bizleri takip etmeye devam edin. Sağlıcakla kalın.

Bitcoin fiyatı artarsa risk azalır mı artar mı?

Ünlü yatırımcı Bill Miller CNBC‘ye konuştu.

Miller, çoğu varlığın aksine, Bitcoin fiyatının artmasının riski azalttığını savundu.

CNBC.com üzerinden yayınlanan The Exchange, programına katılan Miller Value Partners, CEO’su Bill Miller, Bitcoin’in risk profilini açıkladı.

bitcoin Bitcoin için, piyasaları sarsacak kritik tarih

Risk neden azalır?

Bill Miller, fiyat artışının Bitcoin’de riski azalttığı görüşünde. Miller’a göre, Bitcoin hala adaptasyon aşamasında olan bir varlık. Başka bir değişle, pek çok insan ya da kurum yeni yeni Bitcoin’e yatırım yapmayı düşünüyor. Mevcut yasalar izin vermesine rağmen bankalar Bitcoin almıyor, yatırım yapmıyor. Hala bir çekinceleri var.

Bitcoin döngüsünü takip etmek

Bill Miller, “Bitcoin’in geri çekilmesini bekleme”, ya da başka bir değişle BTC’nin daha önce bilinmeyen bir bölgeye girmesiyle birlikte, döngünün tamamlanması mı beklenmeli, konusu üzerine de fikirlerini açıkladı.

Miller’a göre, bekleme düşüncesi ile ilgili sorun, zaten dibin oluşmuş olması.

Miller şöyle söylüyor;

2020 yılının ilk çeyreğinde, 4 bin dolara BTC alabilirdiniz. Dibi arayan insanlar kaybetme eğilimlidirler. Yükselmeye başladıktan sonra bile fiyatın düşmesini bekliyorlar. Sonra yükseldiğinde, satın almaları gerekip gerekmediğini soruyorlar. Aslında piyasanın arkasından geliyorlar.

Bill Miller’ın programda üzerine basa basa anlattığı konu Bitcoin’in hala adaptasyon aşamasında yeni bir varlık olduğudur. Miller BTC’nin aniden sıçrayışlar gerçekleştirdiğini ve bu sıçrayışları da ani dalışların takip ettiğini ifade etti. BTC’nin bunu iki defa yaptığına dikkat çeken Miller, bu durumun yatırım hayatının erken dönemlerinde olan bir varlık için normal olduğunu da vurguladı.

Kaynak

Tesla’nın lityum pilleri varsa Bitcoin’inde Satoshi’si var!

Bundan tam 5 gün önce 12. Yaş gününü kutladığımız Bitcoin’in muazzam ilerleyişi sürüyor. Üreticisinin bile belli olmadığı, sadece 12 yıllık kısa geçmişinde edindiği destekçileriyle yoluna devam eden BTC, dünyanın en büyük devlerini titretmeyi başarıyor.

Öyle ki piyasa değeri bakımından dünyadaki en değerli varlıkların listesini yapan Companiesmarketcap’e göre BTC, ulaştığı 716 milyar dolarlık değeriyle, dünyanın en büyük elektrikli araç üretici Tesla’yı geride bırakmak üzere.

bitcoin Bitcoin için, piyasaları sarsacak kritik tarih

Bitcoin’in hem fiyat hem de piyasa değer bakımından ilerleyişi durdurulamıyor. Öyle ki Bitcoin önderliğindeki kripto para sektörü, toplam değer olarak 1 trilyon dolarlık market değerine ulaşmış bulunuyor.

bitcoin Bitcoin için, piyasaları sarsacak kritik tarih

Bitcoin’de yaşanan büyümeye rağmen, kripto para karşıtları hala kinlerini kusmaya devam ediyor.

Daha önceden Bitcoin’den nefret ettiğini pek çok kez dile getiren altın dostu BTC düşmanı Peter Schiff, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Tesla ve Bitcoin’i kumar araçları olarak niteledi.

”Bitcoin 2020’de yaklaşık 4 kat arttı. Bitcoin yatırımcıları bu kazancı altının daha mütevazı olan% 24’lük artışıyla karşılaştırmayı seviyor. Ancak altın güvenli bir sığınak ve yatırım aracıdır. Bitcoin ise bunun tam tersidir. Tesla 2020’de 7 kat arttı, eğer kumar oynamak istiyorsanız, Tesla, BTC’den daha iyi bir hareket ortamı sağlar.”

Bitcoin dünyanın en iyileri arasında

Bitcoin  fiyatı geçen ay %75 oranında değer kazandı ve geçtiğimiz hafta ise %25 oranında bir ilerleme ortaya koydu.Bugün Bitcoinin 35K seviyesine ulaştığını da gördük. Bitcoinin an itibari ile piyasa değeri 638 milyar dolar.

Bu veriler Bitcoini dünyadaki en değerli 9, varlık yapmaya yetiyor da artıyor bile.

İki haftadan daha az bir süre önce Bitcoin listede Visa’nın bulunduğu sıralamayı kaptı. Ardından beş gün sonra aradaki 70 milyar doları da kapatarak Bitcoin aleyhtarı Warren Buffet tarafından işletilen Berkshire Hathaway adlı şirketi de geride bıraktı. Ayrıca o zamandan bu yana Taiwan Semiconductor Manufacturing şirketinin hisselerini de geçmiş durumda.

Bitcoin’in üstünde mavi çip şirketleri dizisi var. Apple, 2.23 trilyon dolarlık bir piyasa değeri ile başı çekiyor, ardından Microsoft (1.65 trilyon dolar), Amazon (1.62 trilyon dolar), Google’ın ana şirketi Alphabet (1.18 trilyon dolar) ve Facebook (773 milyar dolar).

Ancak Bitcoin yükseliş ivmesini devam ettirebilirse 6 ile 8 arasındaki yerleri yakalamak için yeterli gelişmişlikte olduğunu kanıtladı. Çin holdingi Tencent’in hisseleri 698 milyar dolar değerinde, Elon Musk’ın Tesla’sı 697 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip ve Çinli teknoloji firması Alibaba 650 milyar dolar – BTC’nin sürekli değişen piyasa değerinden sadece 12 milyar dolar daha fazlalar.

Bitcoin, hamle yapan tek kripto para birimi varlığı değil. Ethereum, 125 milyar dolarlık piyasa değeri ile şu anda 82. en değerli varlık. Ethereum geçen hafta% 50 arttı ve kısa süre önce finansal hizmetler firması Morgan Stanley ve her yerde bulunan Starbucks’ı geçmesine çalıştı.

İlk 1000’deki kripto paralar  şunlar  Tether (475), Litecoin (804), XRP (812), Polkadot (877), Cardano (922), and Bitcoin Cash (939).

Ekonomide taşlar yerinden oynuyor! İşte, Financial Times’tan tam kapak Bitcoin manşeti!

2021 yılının ilk iş gününde Bitcoin ve kripto para piyasaları vites yükseltti. Tarihi rekorların ardından piyasa işlem hacmi konusunda da rekor kırdı. Sadece üç kripto paranın -Tether, Bitcoin ve Ethereum- 4 Ocak 2021 işlem hacmi 400 milyar dolara yaklaştı.

2021 yılının ilk iş gününde finans ve ekonomi dünyasının önemli yayın organlarından olan Financial Times’ın manşetinde Bitcoin yer aldı. Bitcoin bir yatırım aracı mı yoksa fantezi mi? Bitcoin ne zaman çakılacak? Bitcoin’e kurumsal firmalar yatırım yapar mı?… Gibi soruların ardından perde açılır ve 2021’in ilk iş gününde Financial Times’ın kapağında Bitcoin yerini alır.

bitcoin Bitcoin için, piyasaları sarsacak kritik tarih

Financial Times’ın manşetine farklı anlamlar yüklenebilir: Örneğin 2021 yılında Bitcoin piyasalarında başat aktörün artık kurumsal firmaların olacağını görebiliriz. Yani manşet bir nevi piyasadaki hakimiyetin bireysellerden kurumsallara geçiyor oluşunu haber veriyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

2020 yılının ikinci yarısından itibaren kurumsal firmalar Bitcoin piyasalarında görünür olmaya başladı. Grayscale ve Paul Tudor Jones 2020’nin ikinci yarısında gündem oluşturan öncü kurumsal markalardan oldu. Bitcoin’e kurumsal dokunuş sayesinde parite 30 bin doların üstünü gördü. Eğer kurumsal para 2021’de de Bitcoin’e akmaya devam ederse Bitcoin’de yeni ATH’ler (tüm zamanların rekoru) görebiliriz.

Ancak kurumsalların Bitcoin piyasasında hâkim güç haline gelmesi bazı Bitcoiner’lerın pek de hoşlanacağı bir durum olmasa gerek. Bitcoin, 2008’de aç gözlü CEO’lara ve manipülatif para politikalarına tepki olarak doğdu. Şimdilerde ise denge, kurumsallara (bazılarına göre aç gözlü kurumsallara) kayıyor. Bu durum Bitcoin doğuş felsefesine aykırı.

Sonuç olarak kapitalizmin temel felsefesi kâr maksimizasyonu. Bireysel ya da kurumsal farketmez, Bitcoin yatırımcıları kazandıkça Bitcoin’in doğuş felsefesi çok da önemli olmasa gerek!

Kaynak

Bitcoin haber: 1,1 milyar dolarlık long ve shortlar eridi!

Günlük toplam işlem hacmi 390 milyar dolara yükselirken; son 24 saat içinde 1,1 milyar dolar değerinde long ve short pozisyon likide edildi.

Son bir haftadır kripto para piyasası oldukça hareketliydi. Bitcoin Noel’den bu yana neredeyse 10 bin dolar yükseldi. Ancak son 24 saattir yaşanan aksiyonun kaynağı Bitcoin değil; en büyük altcoin, Ethereum oldu. Ethereum son 24 saat içinde %40’ı aşan müthiş bir volatilie gösterdi.

bitcoin Bitcoin için, piyasaları sarsacak kritik tarih

Öte yandan diğer altcoinler de parabolik yükselişler ile, toplam piyasa kapitilizasyonuna neredeyse 40 milyarlık katkı sağladılar. Bu artışa rağmen hem uzun hem de kısa pozisyonlar bu tablonun dışında kaldı.

Tek bir günde 1,1 milyar dolarlık pozisyon likide oldu!

Genellikle, Bitcoin yükselişe ara verdiğinde, altcoinler avantaj kazanır ve pump yapmaya başlar. Son birkaç gündür yaşananlar da bundan ibaret. En büyük kripto para biriminin değeri düştü ve bu da diğerlerinin devreye girmesine izin verdi.

Sadece son 24 saatlik toplam işlem hacmi 400 milyar$’a yükseldi. Aynı zaman diliminde 1,1 milyar dolarlık long ve short pozisyon tasfiye edildi. Bu, büyük borsalarda yaklaşık 120.000 tradere ait pozisyonların kapatıldığı anlamına  geliyor.

bitcoin Bitcoin için, piyasaları sarsacak kritik tarih

Son birkaç saatiçindeki en büyük tek likidasyon emri Huobi’de gerçekleşti ve 12.92 milyon dolarlık bir pozisyon likide oldu. Aynı dönemde, yaklaşık 31 milyon dolar değerinde long ve short pozisyon tasfiye edildi.

Yukarıdaki grafikte de görüldüğü gibi, pozisyonların çoğu long emirlerden oluşuyor. Tasfiye edilen toplam long pozisyonun değeri ise 685 milyon$ civarında. En fazla likidasyon her zamanki gibi Binance borsasında gerçekleşti. Ardından sırasıyla Huobi, Bybit ve OKEx geliyor.

Sonuç olarak, kripto para alım satımı genellikle, sıfır toplamlı bir oyun olarak ifade edilir. Bu ifade, birinin kazanması için diğerinin kaybetmesi gerektiği anlamında kullanılır. Ve bu kadar volatil ve değişken bir piyasaya girerken, mutlaka bunu aklıda tutmak gerekiyor.

bitcoin Bitcoin için, piyasaları sarsacak kritik tarih

Bitcoin’de short pozisyon alanlar, bir kez daha ters köşe! (2 Ocak 2020)

 Bitcoin tarih yazmaya devam ediyor. Bitcoin boğaları güçlü bir şekilde 30 bin doları kırarak pariteyi 31,546 dolara kadar taşıdı.

Bitcoin Ekim ayından beri mükemmel bir performans sergiliyor. Yeni yılın ilk ayıyla beraber Bitcoin aylık bazda üst üste 4’üncü ayında da yeşil mum yakmayı başardı. Aşağıdaki grafikte Bitcoin fiyatlarındaki aylık değişimi görüyoruz.

bitcoin Bitcoin için, piyasaları sarsacak kritik tarih

Bitcoin, 3 aylık kısa bir süre içerisinde değerini 3 kat arttırdı. Bu değerlenmenin ardından bazı Bitcoin yatırımcıları Bitcoin’in düzeltmeye yaşayacağını düşünerek Bitcoin’de kısa pozisyon aldı. Ancak Bitcoin boğaları, short pozisyon alanları ters köşe yaptı. 130 milyon dolar üzerinde short sözleşme, 1 saat içerisinde likidite edildi.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri.

Bitcoin 30 bin doları kırınca beklentiler de aynı oranda artış gösterdi. Ünlü analist Koroush AK, 100 bin dolarlık hedefin artık mütevazi bir hedef olacağını belirtti.

CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin’in toplam piyasa değeri 585 milyar doları aştı. Bitcoin’in toplam piyasa hakimiyeti ise %71’i geçti.

Bitcoin artık küresel bir marka haline geldi. Bitcoin çok yakın zamanda Elon Musk’un 600 milyar dolarlık Tesla şirketinin piyasa değerini de egale edebilir.

Eğer Bitcoin 30 bin doların üstünde tutunabilirse hangi aşamada konsolide olacağını kestirmek o kadar zorlaşacaktır.

Kaynak

Warren Buffett’in Bitcoin kâbusları gerçek oldu!

Bitcoin 30 bin dolara doğru koşuyor ve listeleri alt üst ediyor. Geçtiğimiz günlerde “Warren Buffett Bitcoin kâbusları görüyor!” başlıklı haberimizle karşınıza çıktık. Aradan 5 gün geçti ve Bufett’in kâbusu gerçek oldu.

Bitcoin’in toplam piyasa değeri 535 milyar doları aştı. Bu sayede Bitcoin S&P-500 endekinde listelenen markalar sıralamasında ilk 10’a girecek büyüklüğe ulaştı. Hatta bu sıralamada 8’inci sıraya yükseldi. S&P-500 endeksine göre en değerli 10 şirketin sıralamasını görüyoruz. İlk sırada 2 trilyon doları aşkın değeri ile Apple dikkat çekiyor. Microsoft ve Amazon ise 2’nci ve 3’üncü en değerli marka.

 1. Apple (AAPL): 2.174 TRİLYON DOLAR
 2. Microsoft (MSFT): 1.619 TRİLYON DOLAR
 3. Amazon (AMZ): 1.588 TRİLYON DOLAR
 4. Alphabet (GOOG): 1.194 TRİLYON DOLAR
 5. Alphabet (GOOG): 1.193 TRİLYON DOLAR
 6. Facebook (FB): 785 MİLYAR DOLAR
 7. Tesla Motors (TSLA): 600 MİLYAR DOLAR
 8. Berkshire Hathaway (BRK.B): 526 MİLYAR DOLAR
 9. Visa (V): 459 MİLYAR DOLAR
 10. Wal-Mart (WMT): 411 MİLYAR DOLAR

Bitcoin 535 milyar dolarlık büyüklüğü aşarak Warren Bufett’in Berkshire Hathaway’i (BRK.B) geride bıraktı. Artık Bitcoin, ABD’li ünlü milyarder Warren Buffett’in şirketinden daha değerli.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

2020 yılının ilk aylarında Tron’un CEO’su Justin Sun ile Warren Buffett bir iş yemeğinde bir araya geldi. Sun, bu iş yemeğinin gerçekleşmesi için bir vakfa 5 milyon dolarlık ödemede bulunmak zorunda kaldı. Bu iş yemeğinde Waren Buffett’in Bitcoin’e yatırım yapabileceği konuşuldu. Ancak Buffett, yemeğin ardından Bitcoin hakkındaki düşünceleri değişmedi.

Buffett Bitcoin’in öz değerinin sıfır olduğunu düşünüyor. Buffett, başka bir açıklamasında Bitcoin hakkında “fare zehiri” nitelendirmesinde de bulunmuştu.

Warren Buffett’in küçümsediği Bitcoin, artık Buffett’in Berkshire Hathaway’den daha değerli.

Kaynak

Bitcoin haber: Bitcoin için bir olumlu haber de ABD’den geldi!

ABD Başkan’ı Donald Trump nihayet uzun süredir beklenen 900 milyar dolarlık korona virüs yardım paketini imzaladı.

Paket kapsamında pek çok Amerikalı, 600 dolarlık ikinci bir teşvik çeki alacak. Uzmanlar bazı durumlarda çekin 600 dolardan da fazla olabileceğini hesaplıyor.

Covid-19 pandemisinin ilk çıktığı dönemde, 2020 ilkbaharda, Amerikan vatandaşları, yaklaşık 1,200 dolarlık yardım çeki almışlardı.

İlkbahar döneminde Bitcoin 10,000 doların altındaydı. Amerikan vatandaşları, bu çeki Bitcoin almak için kullanmış olsalar, şimdi paraları 5,000 dolara ulaşmıştı.

Bitcoin analisti Jason Deane, ilk yardım çekinin verildiği nisan ayından beri, yardım çekinin BTC paritesi değerini takip ediyor. Denae bu konuda şöyle söylüyor;

 

[Yardım] çeklerini alan insanlar arasında, Bitcoin eşdeğerinin ne kadar büyüdüğünü takip edenler olacaktır. Twitter üzerinden, ‘$1,200 stimulus is now worth’ hesabını takip edip, doğal olarak bunun bir parçası olmak isteyen insanlar muhakkak olacaktır.

 

bitcoin Bitcoin için, piyasaları sarsacak kritik tarih

 

Deane, daha önce, insanların toplu halde paralarını Bitcoin’e yatırmalarının, sektör için bir felaket olabileceği uyarısında da bulunmuştu.

Pandemi sonrası dünya çapında hükumetler, ekonomilerinin canlandırabilmek için para basmaya gittiler.

Bu durum Bitcoin üzerinde de etkili oldu. Mart ayında 4,000 doların altında satılan Bitcoin 28,000 dolara kadar çıktı.

New York merkezli kripto hedge fonu Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı, Anthony Pomliano da konuya ilgili olarak şunları söyledi.

 

İnsanların ABD doları alıp bunu, daha sağlam paralara çevirmek istemesi şaşırtıcı değil.

Mike Novogratz’a göre 60K önündeki tek engel!

Bitcoin bugün 28,375 dolar ile tarihin en yüksek değerini gördü. Aşağıdaki grafikte BTC/USD paritesinde haftalık değişimi görüyoruz. Bitcoin’in son iki haftada gösterdiği performans gözleri kamaştırıyor.

bitcoin Bitcoin için, piyasaları sarsacak kritik tarih

Galaxy Digital Yatırım Şirketinin CEO’su Mike Novogratz, Bitcoin’in son günlerde gösterdiği performans üzerine önemli açıklamalarda bulundu. Novogratz, Bitcoin’in toplam piyasa değerinin altının toplam piyasa değerinin yaklaşık %3’üne denk geldiğini belirtti. Novogratz’a göre Bitcoin çok kısa sürede altının toplam piyasa değerinin %10’luk kısmına denk gelen büyüklüğe ulaşabilir.

Bitcoin piyasa değerinin altının toplam piyasa değerinin %10’una ulaşması için BTC/USD paritesinin 60-65 bin dolar bandına çıkması gerekiyor. Novogratz’a göre Bitcoin’in 60K’ya ulaşmasındaki tek engel ABD yönetimi tarafından hazırlanan regülasyonlar.

Lütfen Bkz: Kripto regülasyon taslağına farklı tepkiler: Olumlu mu olumsuz mu?

Trump yönetiminin devir ve teslim gerçekleştirmesi için sadece günler kaldı. Ancak görev teslimine günler kala Trump ve Mnuchin ikilisi kripto para piyasalarını düzenleyen katı bir taslak üzerinde çalışıyor. Taslağa göre 3,000 dolar ve üstü Bitcoin ve kripto para üzerinden gerçekleşen transferlerin KYC (müşterini tanı) protokollerine katı biçimde uyması gerekiyor. Yani kripto para borsaları 3,000 dolar ve üstü transfer gerçekleştiren tarafların gerçek kimliklerini kayıt altına almaları gerekecek. Bu limitin daha da aşağı çekilmesi de tartışılıyor.

Ancak Biden yönetimi aynı taslak üzerinden devam edecek mi belli değil. Diğer belirsizlik ise KYC protokollerinin Bitcoin piyasalarını olumsuz etkileyip etkilemeyeceği konusunda.

Zaten son günlerde Bitcoin piyasalarına yoğun kurumsal yatırım gözleniyor ve kurumsal yatırımlar şeffaf olmak zorunda. Geriye bireysel yatırımcılar kalıyor ki onların da KYC protokollerini uygulamaları Bitcoin talebini olumsuz biçimde etkilemeyebilir.

Yine de ABD yönetiminin şapkadan sürpriz bir regülasyon çıkarması her zaman ihtimal dahilinde.

Kaynak

Warren Buffett Bitcoin kâbusları görüyor!

S&P-500 indeksinde listelen şirketler dünyanın en büyük şirketleri ve markaları olarak biliniyor. Bitcoin artık devler liginde.  Son günlerde üst üste gelen rekorlar Bitcoin’i en değerli markalar sıralamasında ilk 10’a taşıdı.

S&P-500 indeksinde ilk sırada Apple (AAPL) yer alıyor. Apple’ı sırasıyla Microsoft ve Amazon takip ediyor. İlk 10 sıralaması şu şekilde;

 1. Apple (AAPL): 2.174 TRİLYON DOLAR
 2. Microsoft (MSFT): 1.619 TRİLYON DOLAR
 3. Amazon (AMZ): 1.588 TRİLYON DOLAR
 4. Alphabet (GOOG): 1.194 TRİLYON DOLAR
 5. Alphabet (GOOG): 1.193 TRİLYON DOLAR
 6. Facebook (FB): 785 MİLYAR DOLAR
 7. Tesla Motors (TSLA): 600 MİLYAR DOLAR
 8. Berkshire Hathaway (BRK.B): 526 MİLYAR DOLAR
 9. Visa (V): 459 MİLYAR DOLAR
 10. Wal-Mart (WMT): 411 MİLYAR DOLAR

Yukarıdaki listede dünyanın en büyük 10 markasını görüyoruz. Bu markalar dünya teknolojisine ve ekonomine yön veren şirketler. Artık bu listede yeni bir aktör daha var: Bitcoin

Bitcoin bugün 25 bin doları görerek 464 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı. Yazının kaleme alındığı saatte Bitcoin 24,823 dolardan işlem görüyor. Toplam piyasa büyüklüğü ise 461 milyar dolar.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

460 milyarın üstündeki büyüklük ile Bitcoin yukarıdaki listeye 9’uncu sıradan giriyor. Visa’yı 9’unculuk tahtından ediyor. Wal-Mart ise ilk 10’daki konumunu kaybediyor.

Bitcoin’in hedefinde ise Berkshire Hathaway şirketi var. Berkshire Hathaway şirketinin sahibi ise ABD’li ünlü milyarder Warren Buffett.

Warren Buffett Bitcoin kâbusları görüyor! Yakın zamanda Bitcoin Berkshire Hathaway’i de yerinden edebilir. Oysa Bitcoin taraftarları Buffett’i Bitcoin’e yatırım yapması konusunda çokça uyarılarda bulunmuştu.

Kaynak

Bitcoin yükselişinin devam edeceğine dair 4 büyük işaret

Bitcoin hızlı adımlarla önce 20 bin doları geçerek 2017 yılı rekorunu egale etti ve hızlıca 24 bin doların üstünü gördü. Bu hızlı hareketin üzerine birçok analist ve uzman yatırımcı Bitcoin fiyatlarında bir düzeltme bekliyor. Ancak Bitcoin boğaları BTC’nin düzeltme yaşamasına müsaade etmeyeceğe benziyor.

Dubai merkezli yatırım şirketi deVERE’nin oldukça bullish Bitcoin tahmini ve Chicago Emtia Borsasında Bitcoin future işlemlerinin rekor kırması boğalara güç katıyor. Yatırım şirketi deVERE, Bitcoin hakkında beklentisini 43 bin dolar olarak açıkladı.

Bitcoin hakkındaki olumlu göstergeleri 4 başlıkta toplayabiliriz.

 1. Bitcoin fiyatları konsolide olurken kurumsallar Bitcoin topluyor.

Bitcoin 2020 yılında hiç olmadığı kadar kurumsal ilgi ile karşılaştı. Wall Street’te en çok konuşulan konu Bitcoin oldu ve olmaya devam edecek gibi.

Aşağıdaki grafikte Bitcoin’e yatırım yapan kurumsal firmalardan Grayscale’in portföyündeki değişimi görüyoruz.

bitcoin Bitcoin için, piyasaları sarsacak kritik tarih

Grayscale’in dijital kasalarında 576 binden fazla (yaklaşık 14 milyar dolar) Bitcoin bulunuyor.  

 • Sürekli Vadeli İşlemler istikrarlı konumunu devam ettiriyor.

Ters Takas oranları olarak da bilinen Sürekli Sözleşme oranları olumlu olarak adlandırılacak bir seviyede, %2, bulunuyor. Vadeli işlemler piyasasında short ve long oranlar birbirlerini dengelemiş durumda ve oran pozitif %2.

Lütfen Bkz: Bitcoin gündem, haber ve son dakika gelişmeleri

 • Sosyal medyada Bitcoin algısı oldukça yüksek

Diğer olumlu gösterge ise Bitcoin lehine artış gösteren sosyal medya paylaşımları. Google ve Twitter trafikleri talebin öncü göstergesi olarak görülebilir. Fiyatlardaki rekorun öncesinde ve sonrasında sosyal medya trafiğinde artış yaşamıyor. Aşağıdaki grafikte Twitter’daki Bitcoin trafiği istatistiğini görüyoruz.

bitcoin Bitcoin için, piyasaları sarsacak kritik tarih
 • Opsiyon put/call oranları olumlu

Diğer vadeli işlemler piyasası araçlarından olan Opsiyon piyasalarında da put ve call oranlarında birbirlerini dengelediği gözleniyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.