1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Ülkemizde sahte içki nedeniyle ölümler artıyor: Bu sorun blockchain ile önlenebilir mi?

Ülkemizde sahte içki nedeniyle ölümler artıyor: Bu sorun blockchain ile önlenebilir mi?

Ülkemizde sahte içki nedeniyle ölümler artıyor: Bu sorun blockchain ile önlenebilir mi?
0

Blockchain gündem: Blockchain reel ekonomideki birçok soruna çözüm önerisinde bulunuyor. Blockchain’i sadece Bitcoin’in ardındaki teknoloji olarak göremeyiz.


Ülkemizde sahte içki nedeniyle ölümler artıyor: Bu sorun blockchain ile önlenebilir mi?

Dünya ekonomi forumuna göre 21’inci yüz yılda dünya ekonomisini değiştirecek ve dönüştürecek ekonomik yenilikler arasında blockchain’de yer alıyor.

Blockchain teknolojisi en yalın anlamda kripto paraların ve Bitcoin’i üretildiği ve işlem gördüğü ağ olarak biliniyor. Ancak blockchain teknolojisi sadece kripto paralarla sınırlandırılamaz. Reel ekonomiye de birçok alanda çözüm önerisinde bulunuyor.

Normal internet ağları merkezi serverlar üzerinden işlem görüyor. Merkezi serverların siber veya fiziksel saldırıya uğraması ciddi sorunlara yol açabilir. Blockchain ağı ise dağıtılmış bir mekanizma üzerinde işlem görüyor. Binlerce node’nin siber veya fiziksel saldırıya uğrama ihtimali ise oldukça güç. Blockchain’lerin işetildiği kriptografi, bu sisteme olağan üstü güvenlik sağlıyor. Ayrıca hız konusunda da blockchain ağları geleneksel internet ağları ile mücadele edebilecek hızda veri aktarımında bulunabiliyor.

koinmedya_brave

Lütfen Bkz: Blockchain rehberi: Blockchain nedir, nasıl oluşturulur?

Blockchain üzerinden üretilen veriler kopyalanamıyor ve sahtesi üretilemiyor. Bu nedenle özünde bir algoritma olan Bitcoin kopyalanamıyor ve sahtesi üretilemiyor.

15 Ekim 2020 tarihi itibari ile reel ekonomiden iki önemli aktörün blockchain destekli bir dönüşüme girdiğini öğreniyoruz. İlki dönüşüm Çin merkezli ve VeChain blockchain’inden destek alıyor.

Çin merkezli etiketleme ve barkodlama kuruluşu Ubique, alkollü içecekler konusunda etiketleri ve markaları VeChain blockchain’i üzerinden üretecek ve takip edecek. Bu sayede içki markalarının sahtesinin üretilmesinin önüne geçilecek. Ülkemizde de bu yöntemle sahte içki konusunda takip mekanizması oluşturulabilir.

Blockchain tabanlı dönüşüme ikinci örnek ise lüks bir saat markasından geliyor. Breitling marka kol saatleri sahte ve imitasyon ürünlerle mücadele için Ethereum blockchain’inden destek almaya karar verdi.

Breitling, blockchain üzerinden üretilmiş sertifikalar sayesinde imitasyon ürünlerle mücadele edecek. Markasının imitasyon ürünler nedeniyle zarar görmesini önleyecek.

Kaynak

Blockchain gündem: Tayland, IBM ortaklığında blockchain alanında bir ilke imza atıyor

Tayland’da birkaç devlet destekli blockchain projesi bulunuyor. Şimdi de merkez bankası bono tahsisi blockchain teknolojisine emanet ediliyor.

Tayland Merkez Bankası, teknoloji devi IBM ortaklığında kurulan blockchain tabalı platformda şimdiden 1.6 milyar dolarlık bono çıkardıklarını duyurdu.

IBM Cloud’a dayanan bu blockchain sistemi, bono çıkarma sürecini 15 günden 2 güne indiriyor. Tayland merkez bankası ayrıca buradaki süreç ile “operasyonel karmaşıklığın” da azaltıldığını belirtiyor. Ayrıca masraflar da önemli ölçüde daha düşük.

İlgili – Bitcoin ile blockchain aynı şey mi, aralarındaki fark ne?

Bu platformu geliştirilmesinde hem hükümet hem de özel sektörden paydaşlar yer aldı. Tayland merkez bankası dışında bu platformun geliştirilmesinde Kamu Borç Yönetimi Ofisi, Tayland Menkul Kıymetler Kuruluşu ve Tayland Bono Piyasası Birliği gibi kurumlar da yer aldı.

Platformun geliştirilmesinde yer alan diğer finansal kuruluşlar ise şu şekilde: Bangkok Bank, Krungthai Bank, Kasikorn Bank ve Siam Commercial Bank. IBM ise su süreçte teknoloji ve bulut ortağı olara görev aldı.

IBM Tayland Genel Müdürü Patama Chantaruck, “Bank of Thailand’ın (merkez bankasının tam ismi) devlet tasarruf bonosu projesindeki başarısı, blockchain teknolojisinin işletmelerin çalışma şeklini nasıl yeniden tanımlayabileceğinin en son örneği.” diye konuştu.

İlgili – Blockchain teknolojisinde hangi ülke önde?

Tayland merkez bankası, blockchain teknolojisinin tüm diğer hükümet bonolarına da uygulamayı planlıyor. Böylece hem bireysel hem de toptan yatırımcıları hedef alacak.

Bonoların bu şekilde çıkarılması, Tayland’ın ülke olarak ilk blockchain tabanlı yapıya sahip projesi değil. 2019’da elektronik teminat mektuplarını işleyen bir platform başlatmıştı.

Söz konusu sistem, 22 banka ve 15 şirketin katılımıyla yaklaşık 300 milyon dolarlık teminat mektubu işliyor.

Tayland Gümrük Departmanı ayrıca blockchain tabanlı küresel ticaret dijitalleştirme platformu olan TradeLens’i kullanıyor.

Kaynak