1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Blockchain gündem: Blockchain yarışmasında büyük ödül

Blockchain gündem: Blockchain yarışmasında büyük ödül

Blockchain gündem: Blockchain yarışmasında büyük ödül
0

Ünlü blockchain kuruluşu 100 bin dolarlık blockchain yarışması oldukça ilgi görüyor. Yarışmada birinci olan takıma 100 bin dolarlık ödül vaat ediliyor.


100 bin dolarlık blockchain yarışması

Blockchain teknolojisi yeleceğe damga vuracak teknolojik yenilikler arasında yer alıyor. Öyle ki geleceğin dünyasında küresel ekonomiye yön veren merkez bankalarının tamamı kendi para birimlerini dijitalleştirerek blockchain’e taşıyacağı bekleniyor. Çin merkez bankası bu konuda öncü davranan merkez bankalarından. Çin ulusal para birimi yuan’ı dijitalleştirerek blockchain’e taşıdı. Hali hazırda dijital yuan birçok şehirde kullanılmaya başladı bile.

Blockchain sadece finans dünyasında değil ekonominin birçok alanında değişime ve dönüşüme neden oluyor. Blockchain’deki potansiyelin farkında olan üniversiteler programlarında blockchain müfredatına yer vermeye başladı. Hatta blockchain temalı yüksek lisans programları açıldı.

İlgili: California Üniversitesindeki ilk blockchain dersleri sona erdi

koinmedya_brave

Sivil Toplum Örgütleri küresel çapta blockchain çalışmalarını desteklemek için yarışmalar, paneller ve konferanslar düzenliyor. Blockchain konusunda öne çıkan Sivil Toplum Örgütlerinden World Blockchain Hackathon öne çıkıyor. Hackathon blockchain’in gelişmesi, demokratikleşmesi ve toplumsal bilinirliliğinin artması için mücadele ediyor.

Hackathon tarafından 9-11 Ekim tarihleri arasından bir blockchain yarışması düzenlenecek. Yarışmaya 50’ye yakın ülkeden 3,000 katılımcı kayıt yaptırdı. Hackathon, yarışmayı kazanan takıma 100 bin dolarlık ödül vaat ediyor.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Hong Kong’da Uluslararası Blockchain Olimpiyatları düzenlendi. Olimpiyatlara birçok önemli marka sponsor oldu. Sponsorlar; HSBC Bankası, Hong Kong Üniversitesi ve Hong Kong Blockchain Vakfı. Korona Salgınından dolayı bazı katılımcılar mücadeleye internet ortamında katıldılar.

Uluslararası Blockchain Olimpiyatlarına Kanada, Bangladeş, Çin, Hong Kong, Güney Kore, Hollanda, Pakistan, Filipinler, Polonya, Tayvan, Türkiye, ABD ve Vietnam başta olmak üzere birçok ülkeden öğrenciler katıldı. Bu yarışmaya Bangladesh’ten katılan takımlar damga vurdu. İlk 4’e Bangladesh’ten 2 takım girdi.

Kaynak