1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin milyarderi zengin olmanın sırrını açıkladı!

Bitcoin milyarderi zengin olmanın sırrını açıkladı!

Bitcoin milyarderi zengin olmanın sırrını açıkladı!
0
profitfarmers_koinmedya

Bitcoin yükseldikçe kendi milyarderlerini yaratıyor. Bitcoin ile talihi dönen ünlüler kimler? Bu ünlülerin yatırım stratejisi ne?


Bitcoin milyarderi zengin olmanın sırrını açıkladı!

2020 yılının gözde yalıtımcılarından Michael Saylor, Bitcoin yatırımcılarını yakından ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu.  

Michale Saylor, ünlü yatırım şirketi MicroStrategy’yi yönetiyor. Yatırım şirketi, 2020 yılı boyunca 70,470 adet Bitcoin (yaklaşık 2.7 milyar dolar) satın alarak hayatının kârını gerçekleştirdi. MicroStrategy’nin Bitcoin’leri ortalama 15,900 dolardan satın aldığı ileri sürülüyor. Bu durumda Microstrategy, daha bir yılı bitirmeden Bitcoin yatırımı ile ile %120’lik kâra imza attı. Aşağıdaki paylaşımında Michael Saylor, gerçekleştirdiği yatırımın ayrıntılarını twitter üzerinde açıkça duyuruyor.

Yatırım Şirketinin bu başarısı ünlü Wall Street şirketinin dikkatini çekmiş olacak ki Morgan Stanley, MicroStrategy hisselerinin %11’ini 2021’in başında satın aldığını açıkladı. Bu karar ile dev yatırım şirketi Morgan Stanley de dolaylı yollardan Bitcoin’e yatırım yapmış oldu.

Lütfen Bkz: Bitcoin gündem haber ve son dakika gelişmeleri

Bitcoin milyarderi zengin olmanın sırrını çok yalın biçimde açıklıyor!

Michael Saylor, zengin olmanın sırrını teknoloji şirketlerine erken aşamadan yatırım yapmak olarak açıklıyor. Yani yatırımcı geleceğe yön verecek gelişmeleri önceden sezmeli ve bu teknolojilere yatırım yapmalı.

Saylor; Google, Amazon, Apple, eBay, Paypal ve Tesla gibi şirketlere zamanında yatırım yaparak milyonlarca dolar para kazandım, diyor.

Saylor, Bitcoin’e de benzer şekilde yaklaşıyor. Bir teknolojik ürün olan Bitcoin’e erken yatırım yapmanın tadını çıkarıyor.

Kaynak

Ünlü ekonomi dergisi Bitcoin ile köşeyi dönenleri kapak yaptı!

Ekonomi ve iş dünyasının ünlü dergisi Bitcoin piyasalarını mercek altına alıyor. Bitcoin’in sihirli dokunuşu ile yükselen Bitcoin ünlülerini kapağına taşıdı.

Bitcoin yükseldikçe ve popüler oldukça kendi meşhurlarını da yarattı. Winklevoss kardeşler, Vitalik Buterin, Matthew Roszak, Tim Draper, Michael Saylor ve Mike Novogtraz doğru zamanda Bitcoin’e yatırım yaparak yükseldikçe yükseldiler ve artık 21’inci yüzyılın yeni milyarderleri arasına isimlerini yazdırdılar.

Bu arada Bitcoin dün oldukça şiddetli dalgalanmalar gösterdi. Bir ara 30 bin dolar sınırına kadar gerileyen Bitcoin, tekrardan 35 bin doların üstüne çıkmayı başardı. Aşağıdaki grafikte BTC/USD fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

bitcoin haber Bitcoin milyarderi zengin olmanın sırrını açıkladı!

Winklevoss Kardeşler

Bu BTC yorumu çok konuşulacak. Cameron ve Tyler Winklevoss, 2013 yılında ilk defa nasıl piyasaya girdiklerini anlattılar.

İlk listede kripto para piyasalarının dahi ikizlerini görüyoruz. Gemini Borsasının kurucuları olan ikizler, Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg ile fikri haklar konusunda ciddi bir hukuki mücadele verdi. Önemli fikirlerini Zuckerberg’e kaptıran dâhiler, Zuckerberg’den tazminat almayı başardılar.

Dahi kardeşler, köşeyi Bitcoin’e yatırım yaparak döndüler ve Gemini kripto para borsasını kurdular. İkilinin 1.6 milyar dolarlık şahsi servetlerinin olduğu tahmin ediliyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

 Matthew Roszak

bitcoin haber Bitcoin milyarderi zengin olmanın sırrını açıkladı!

Roszak, ilk Bitcoin’ini 2012 yılında satın aldı. Muhtemelen 1 doların altında! Bloq isimli şirkerin kurucusu olan Roszak, Citibank gibi dev firmalar blockchain tabanlı danışmanlık hizmeti sunuyor. Bloq, dev finansal şirketleri blockchain ile dönüştürüyor. Roszak’ın 1.2 milyar dolarlık servetinin olduğu tahmin ediliyor.

Tim Draper

bitcoin haber Bitcoin milyarderi zengin olmanın sırrını açıkladı!

“Dolar geçmişi parası, Bitcoin ise geleceğin” özdeyişi ile zihinlere kazınan Draper, oldukça çalkantılı bir geçmişe sahip. Draper, 2014 yılında Silk Road isimli bir illegal platform nedeniyle 30 bine yakın Bitcoin’ini ABD’li yetkililere kaptırdı.

Yine de dikkat çeken serveti ile Tim Draper, Bitcoin zenginleri sıralamasında 1.1 milyar dolarlık serveti ile ilk sıralarda yer alıyor.

Michael Saylor

bitcoin haber Bitcoin milyarderi zengin olmanın sırrını açıkladı!

Piyasanın oldukça yeni sakinlerinden olan Saylar, 2020 yılında Bitcoin piyasalarına girdi. MicroStrategy’nin CEO’su 2020’de ortalama 15 bin dolardan 1.1 milyar dolarlık BTC satın aldı. 2021’nin ilk günlerinde MicroStrategy’nin %11’lik hisselerini yüksek fiyattan Morgan Stenley’e satarak  Saylor, başarısını taçlandırdı.

Mike Novogtraz

şok Bitcoin tahmini

Galaxy Inverstment yatırım şirketinin kurucusu Novogtraz’in 500 milyon dolarlık servetinin olduğu tahmin ediliyor.

Vitalik Buterin

Vitalik Buterin ethereal

Ethereum’un kurucusu genç girişimci servetini blockchain teknolojisine ve 2’nci büyük kripto paranın başarısına borçlu. Daha yolun başında olan Buterin’in 360 milyon dolarlık serveti var.

Kaynak

Bitcoin ve altın arasındaki açık kapanıyor

Bitcoin’in fiyatının yükselişi, piyasa değerini altına daha da yaklaştırdı. Block Research’ün derlediği verilere göre, 8 Ocak 2021 tarihi itibariyle Bitcoin’in piyasa değeri, altının piyasa değerinin yüzde 6.8’i kadar.

Altının toplam piyasa değeri ile ilgili farklı veriler var. Ancak en iyi tahmine bakalım. Gold.org (GoldHub) verilerine göre, altın piyasası toplam 10.6 trilyon dolarlık bir değere sahip. Şimdi ise Bitcoin’e bakalım. Son yükselişler sonrası BTC’nin piyasa değeri 708 milyar dolara yaklaştı. Tabii altın ile kıyaslandığında çok düşük görünebilir.

Bitcoin şimdi altına daha yakın

Buna rağmen altının piyasa değeri sadece tahmini. En iyi tahmini GoldHub sağlıyor olarak kabul edilebilir. Yine de öyle görünüyor ki Bitcoin artık altın karşısındaki konumunu sağlama alıyor.

Kaynak

Bitcoin, artık 10 dünya devinden biri!

Bitcoin piyasaları için bugün, tarihi bir gün! En büyük dijital varlık, bugün 41.936 dolarlık yeni bir ATH daha yaparken; aynı zamanda dünya devleri listesinde Facebook’u geride bıraktı.


Bitcoin piyasalarında tarihi gün!

Bitcoin 2020’nin sonlarına doğru başlattığı yükseliş trendine tam gaz devam ediyor! Ufak düzeltmelerle 40.000 dolara doğru bir yolculuk başlatan en büyük dijital varlık, bugün 41.936 dolarlık yeni bir ATH daha yaptı.

Bugünkü yükseliş ile birlikte, en büyük kripto yeniden piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli 10 varlığı arasına girdi.

Bitcoin, 41.000$’ı aştıktan sonra Facebook’un yanı sıra birkaç büyük yatırım devini de geride bıraktı.

Dünyanın en kaliteli ve değerli markalar sıralamasında da Bitcoin hızla top 5’e doğru ilerliyor. Aşağıdaki sıralamada S&P-500 endeksinde en değerli 10 şirket sıralamasını görüyoruz. Bu sıralamada Bitcoin 770 milyar dolarlık piyasa değeri ile ile Elon Musk’ın Tesla’sının hemen altında yer alıyor.

bitcoin haber Bitcoin milyarderi zengin olmanın sırrını açıkladı!

Bugün (8 Ocak 2020) Bitcoin, 41.000$’lık önemli bir seviyeyi daha aştı. Kriptonun piyasa değeri 770,65 milyar dolara yükselirken; Facebook, Tencent ve Alibaba gibi birkaç devin piyasa değerini geçti. Bitcoin şu anda, dünyanın en değerli 9. varlığı!

Bitcoin’in önünde, 773.52 milyar dolarlık Tesla bulunuyor. Esasen dün Bitcoin’in piyasa değeri, Tesla’nın piyasa değerine çok yaklaşmıştı.

bitcoin haber Bitcoin milyarderi zengin olmanın sırrını açıkladı!

Dünyadaki en değerli varlıkların listesini yapan Companiesmarketcap’e göre BTC, dün 716 milyar dolarlık değeriyle, dünyanın en büyük elektrikli araç üretici Tesla’yı geride bırakmak üzereydi. Bugün ise, BTC 770 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşırken; Teslanın piyasa değeri (yazının yayına hazırandığı an itibariyle) 773 milyar dolarda.

4 ocak 2020 Bitcoin haberleri

Kripto para piyasalarında tam anlamıyla tarih yazılıyor. Daha Amerika piyasaları açılmadan işlem hacmi rekor seviyeye ulaştı. Bitcoin, Ethereum ve Tether işlem hacmi tüm zamanların rekorunu kırıyor.

Kripto para piyasalarında tam anlamıyla baş döndüren gelişmeler yaşanıyor. 35 bin dolar limitini test eden Bitcoin, birden 5,000 dolar değer kaybetti. Ancak Bitcoin boğaları pariteyi tekrardan 30 bin doların üstüne taşımayı başardı. Günlük Bitcoin işlem hacmi 100 milyar doları geçerek tarihi bir rekora imza attı. İşlem hacmi bakımından Bitcoin, tüm zamanların rekorunu kırdı. Aşağıdaki grafikte 2017 yılından günümüze Bitcoin işlem hacmindeki değişimi görüyoruz. Daha Kuzey Amerika güne uyanmadı. Buna rağmen son 24 saatlik süre içerisindeki işlem hacmi 100 milyar doları aştı.

bitcoin haber Bitcoin milyarderi zengin olmanın sırrını açıkladı!

Diğer baş döndürücü gelişme ise Ethereum çevresinde yaşanıyor. Ethereum Ocak 2018’den beri ilk kez üç basamaklı rakamları gördü. Ethereum’daki fiyat hareketliliği Ethereum işlem hacmine de yansıyor. Son 24 saat içerisinde Ethereum günlük işlem hacmi, CoinMarketCap verilerine göre 80 milyar dolara dayandı.

bitcoin haber Bitcoin milyarderi zengin olmanın sırrını açıkladı!

İşlem hacminde Tether ise hem Bitcoin’i hem de Ethereum’u geride bıraktı. Son 24 saatlik süre içerisinde Tether işlem hacmi 170 milyar dolar seviyesinde.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Kripto para piyasalarında görülen işlem hacmi, blockchain teknolojisi sayesinde geleneksel borsaların kat ve kat üstünde seyrediyor.

ABD ve Avrupa piyasaları Christmas ve yeni yıl tatilinin etkisi ile yaklaşık 1 haftadır kapalı durumdaydı. 7/24 çalışan kripto para piyasalarında işlem hacmi, tatil sürecinde bile düşüş göstermedi. Kurumsal firmaların iş başı yapması ile kripto para piyasalarında bugüne kadar görülmemiş işlem hacmi yaşanıyor.

Yoğun işlem hacmi sayesinde blockchain teknolojisi de test edilmiş oldu.

Kaynak

Bitcoin sayesinde tarihin en yüksek kârını yapan firma!

Bitcoin, 2021 yılına 29 bin doların üstünde girdi. Piyasa değeri açısından Bitcoin, 500 milyar doları geçerek artık devler ligine. Yazının kaleme alındığı saatte Bitcoin’in toplam piyasa büyüklüğü 544 milyar doları geçti. Bitcoin piyasa büyüklüğü ile S&P-500 listesinde 8’inci sıraya yükseldi.

2020 yılında diğer yıllardan farklı olarak kurumsal firmaların da Bitcoin’e yatırım yapmaya başladıklarını şahit olduk. Bitcoin’e yatırım yapan kurumsal şirketler Korona Salgınının etkili olduğu 2020 yılında ciddi biçimde zenginleşti. Bu firmalardan birisi de MicroStrategy.

MicroStrategy, yaklaşık 5-6 ay öne Bitcoin satın almaya başladı. Kurumsal firma, 2020 yılında 1.3 milyar dolarlık Bitcoin satın aldı. Haziran-Temmuz 2020 döneminde Bitcoin, 9,000-10,000 dolar arasında hareket ediyordu ve MicroStrategy bu süreci iyi değerlendirerek %200 oranın kâr etti.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Aşağıdaki grafikte 2020 yılında Bitcoin fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.  

bitcoin haber Bitcoin milyarderi zengin olmanın sırrını açıkladı!

2020 yılında Korona Salgını nedeniyle reel işletmeler ekonomik kapanmalardan dolayı ciddi zarar gördüler. Ekonomik kapanmalar ise merkez bankalarının para basması ile finanse edildi. Öyle ki ABD Merkez Bankası, FED, 2020 yılında piyasada işlem gören doların %35’kadar doları piyasa sürdü. Doğal olarak dolara endeksli finansal varlıkların değeri de ciddi biçimde aşındı.

Yukarıdaki sürecin doğal sonucu olarak Bitcoin ve altın gibi arzı kontrol edilemeyen varlıklar ciddi biçimde değer kazandı. 2021 yılında ise Korona Salgınının seyri Bitcoin ve ekonomileri kaderini etkileyecek.

Kaynak

Müthiş iddia: Piyasaya sürülen Bitcoin’lerin tamamını O alıyor!

2019 yılının 2’inci yarısında Facebook Libra isimli kripto paranın beyaz kâğıdını açıkladı. Facebook, değeri bir grup fiat para biriminden oluşmuş sepete birebir bağlı Libra isimli bir stabil coin çıkarmayı planladı. Ancak hem ABD hem de AB ülkelerinden ciddi engellerle karşılaştı. Şimdilik Facebook Libra projesinden vazgeçmişe benziyor. Daha düşük profilli bir kripto para olan Diem ile kripto para piyasalarına gireceği söyleniyor.

Facebook’un Libra girişimi, 2019 yılının 2’nci yarısında kripto para piyasalarında oldukça pozitif karşılandı. Milyonlarca yeni kişi kripto para ve Bitcoin gibi yatırım araçlarına ilgi duymaya başladı. Bu dönemde Bitcoin, uzun süre devam eden kripto para kışından kurtularak 14 bin dolarla 2019 yılının rekoruna imza attı. Facebook gibi dev firmanın kripto para piyasalarına girecek olması Bitcoin’e ciddi bir meşruiyet kazandırdı.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

2020 yılının ikinci yarısında ise Paypal kripto para piyasalarına doğrudan gireceğini açıkladı. Paypal üzerinden kripto para yatırımcılar Bitcoin satın alabiliyor. Ayrıca Paypal’ın kendi kripto parasını da çıkaracağı söyleniyor.

Son dönemde Bitcoin fiyatlarındaki artışta Paypal kripto para piyasalarına girmesinin etkili olduğu düşünülüyor.

Pantera Capital’in CEO’su Dan Morehead ciddi bir iddiayı öne sürüyor. Morehead’e göre Paypal ve Cash App uygulaması sayesinde piyasaya sürülen Bitcoin’lerin %100’ünden fazlası satın alınıyor. Dan Morehead söz konusu iddiasını twitter adresine sabitlemiş durumda.

Günde ortalama 900 adet Bitcoin piyasaya sürülüyor. Paypal sayesinde Bitcoin yatırımcıları kripto para piyasalarına daha rahat ulaşabiliyor ve Bitcoin satın alabiliyor.

Bitcoin arzından fazla talep ile karşılaşıldığı için Bitcoin fiyatları rekor üstüne rekor kırıyor.

Analizciler Bitcoin’in bu rallisinde kurumsal yatırımcı etkisinin bariz bir şekilde kendini gösterdiğini düşünüyor. Toplamda Bitcoin’e 1,12 milyar dolarlık fon ayıran yatırım şirketi MicroStrategy’nin yanı sıra, bu süreçte pek çok fon yöneticisi yatırımlarını kriptodan yana kullanıyor. Bunlar arasında Anthony Scaramucci’nin Skybridge Capital Şirketi (Aralık ayında 25 milyon dolar), MassMutual (100 milyon dolar), Guggenheim (5 milyar dolarlık makro fonunun %10’u) gibi irili ufaklı pek çok şirket bulunuyor.

Bitcoin’de yaşanan bu hareketlilik, alanlarında uzman pek çok kişinin Bitcoin hakkında değerlendirmede bulunmasına neden oluyor. Onlardan biri olan Amerikalı risk sermayesi uzmanı Timothy Cook Draper, Bitcoin’deki bu yükselişin 100.000 dolar seviyelerine kadar sürebileceğini düşünüyor.

”Bitcoin’in 2022’nin sonu veya 2023’ün başlarına kadar 100.000 dolara çıkabileceğini düşünüyorum.”

Yazar tavsiyesi:

Hemen hemen her gün yeni bir tepe yapan Bitcoin, her ne kadar insanlara an itibariyle oldukça cazip görünse de, lütfen kripto para sektörünün aşırı risk barındırdığını unutmayınız. Ayrıca size yakın zamanda lazım olabilecek bir sermayeyi bu sektöre kesinlikle yönlendirmeyiniz.

Edward Snowden: Kripto para çağı kaçınılmaz

Amerikalı bilgisayar bilimci ve eski bir CIA mensubu olan Edward Snowden, televizyon yapımcısı ve gazeteci olan Naomi Brockwell ile yaptığı röportajda kripto paralar ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kripto para birimlerinin artık hayatımızın bir parçası ve kaçınılmaz geleceklerimizden biri olduğunu dile getiren Snowden, merkez bankalarının çıkardığı CBDC’lerin ise fiat paralarda göre hiçbir avantajının olmadığını belirtti.

”Kripto para birimlerinin gelecekte insanlığın kaçınılmaz bir parçası olacağını düşünüyorum. Bunu fark eden devletlerin zaten şimdiden CBDC yarışına girmiş olduklarını ve Bitcoin’e rakip olmaya çalıştıklarını görebilirsiniz.

Ancak merkez bankalarının çıkartacağı dijital paralar, insanları daha fazla vergilendirme ve kontrol etmenin ötesine geçemediği gibi, bu paralar, insanlar için hiçbir özelliği bulunmayan fiat paraların yeniden markalanmış versiyonlarından başka bir şey değiller. Enflasyon bu para birimleri için de geçerli olacak!”

Snowden, Bitcoin’in enflasyonist para basımı politikalarının çözümü olacağını düşünse de, BTC’nin önünde hala gerek mahremiyet gerekse iş hacmi konularında büyük zorluklar olduğunu dile getiriyor.

”Bitcoin sınırlı üretimi sayesinde, her ne kadar ülkelerin sınırsız para basım politikalarından kaynaklanan enflasyon soruna bir çare olsa da, gerek iş hacmi gerekse mahremiyet sorunları nedeniyle kullanıcılarını tam olarak tatmin edemiyor.

bitcoin haber Bitcoin milyarderi zengin olmanın sırrını açıkladı!

Snowden, Bitcoin’in kusurlarına rağmen onu kullandığını ve BTC’yi hala geleneksel kredi kartlarına tercih ettiğini belirtiyor.

”Dijital para birimlerine doğru bir dönüşümün kaçınılmaz olacağını düşünüyorum. Her ne kadar Bitcoin’in kusurları olsa da, kredi kartı kullanmak yerine BTC kullanmayı tercih ediyorum.”

bitcoin koinmedya

Bitcoin madenci davranışlarından önemli bir fiyat tüyosu yakalayın!

Bitcoin fiyatlarını etkileyen faktörler diye bir başlık atmış olsaydık dışsal faktörler ve içsel faktörler şeklinde ayrıma tabi tutmak gerekirdi.  

Oldukça dalgalı hareket eden Bitcoin fiyatları dışsal ve içsel gelişmelere oldukça fazla tepki gösteriyor. Geçmiş dönemde ABD Başkanı Trump’ın tweetleri, Hong-Kong gösterileri, ABD-Çin dış ticaret savaşları, Kasım Süleymani operasyonu ve Korona salgını gibi birçok dışsal faktör karşısında Bitcoin fiyatları tepki gösterdi. Genellikle küresel belirsizlikleri arttıran gelişmeler, Bitcoin fiyatlarını olumlu etkiliyor.

Fiyatları etkileyen bir de içsel faktörler var. Örneğin Bitcoin blockchain’inde ortaya çıkabilecek olası güvenlik açıkları, hacker saldırıları, her 4 yılda gerçekleşen halving (yarılama) hadisesi ve madenci davranışları gibi birçok faktör de Bitcoin fiyatlarını etkiliyor. Bu makalede özellikle Madenci Davranışları ile Bitcoin Fiyatları arasında ilişkiye göz atacağız.  

Lütfen Bkz: Bitcoin, gündem, haber ve son dakika gelişmeleri

Günde ortalama 900 adet Bitcoin üretiliyor ve 900 adet BTC madencilere yaptıkları iş karşılığında ödül olarak dağıtılıyor. Madenciler ise operasyonlarını büyük ölçüde kazandıkları (kazdıkları) Bitcoin’leri bozdurarak finanse ediyorlar. Elektrik maliyetleri, donanım giderleri, vergiler ve personel giderler madencilerin katlanmak zorunda oldukları başlıca maliyetlerden. Bu nedenle madenciler bazı dönemlerde yoğun biçimde Bitcoin bozdurarak maliyetlerini finanse ediyorlar. Bu süreç madenci kapitalizasyonu kavramı ile açıklanıyor.

Madenciler sürekli piyasa içerisindeler ve belki de Bitcoin fiyatlarındaki dalgalanma en çok onları etkiliyor.  Bu nedenle varsayımsal olarak piyasayı en iyi ve en yoğun takip eden aktörler sıralamasında madencilere ilk sırada yer verebiliriz. Bu nedenle Bitcoin fiyatlarını okumak için madenci davranışlarına da bakmak akıllıca bir karar olacaktır.

Madenciler geçmiş dönemde Bitcoin’in peak yaptığı anlarda ciddi biçimde Bitcoin satarlardı. Yani ellerindeki Bitcoin’lerini satarak dolara çevirirlerdi. Ancak bu seferki peak sürecinde madencilerin o kadar da fazla Bitcoin satmadıkları gözleniyor. Bu durumda üç ihtimalden bahsede biliriz:

  1.  Ya madenciler maliyetlerini fazlası ile çıkardıkları için Bitcoin tasarruf ediyor.
  2. Ya da Bitcoin fiyatlarının daha da artmasını bekliyorlar.
  3. Ya da her ikisi.

Aşağıdaki grafikte Bitcoin madenci kapitalizasyonu ve fiyatları arasındaki ilişkiyi görüyoruz.

bitcoin haber Bitcoin milyarderi zengin olmanın sırrını açıkladı!

Kaynak

2021’de Bitcoin’i bekleyen 3 önemli gelişme

2020 yılının bitmesine sayılı günler kaldı. Tam anlamıyla olağan üstü bir yıl geçirdik. Bu süreçte Bitcoin 4,000 doların altını da gördü, 24 bin doların üstünü de. 2021 yılı ise en az 2020 yılı gibi sürprizlere gebe bir yıl olacağa benziyor. 2021 yılında Bitcoin’i ne bekliyor?

Yukarıdaki soruya yazar Sam Reynolds 3 başlıkta cevap veriyor.

  1. Vergiler ve Regülasyonlar

2021 yılında Bitcoin yatırımcılarını meşgul edecek konuların başında vergiler ve regülasyonlar geliyor. Trump hükümeti yönetimi Biden’a devretmeden önce Hazine Sekreteri Steven Mnuchin’den regülasyon taslağı geldi. ABD yönetimi Bitcoin üzerinden gerçekleştirilen tüm transferlerden haberdar olmak istiyor.

Lütfen Bkz: Kripto regülasyon taslağına farklı tepkiler: Olumlu mu olumsuz mu?

2021’e damga vuracak diğer gelişme ise vergiler olacaktır. Birçok Bitcoin yatırımcısı Bitcoin yatırımları sayesinde oldukça yüksek oranda kâr etti. Vergi döneminde maliye, Bitcoin yatırımcıların kazancından vergi isteyecektir.

  • Kripto türev piyasaları daha da derinleşecek

Bitcoin ve kripto para piyasalarının toplam değeri 700 milyar dolarlık sınırı zorluyor. Bu büyüklük türev piyasalarında yüksek işlem hacmine neden olacaktır ve türev piyasaları daha da derinleşecektir. Bu sayede future ve option sözleşmelerin fiyatları daha net belirlenmiş olacaktır.

İçinde bulunduğumuz yıl içerisinde özellikle kaldıraç kullandıran borsalarda yer yer bazı teknik sorunlar yaşandı. Fiyat bilgilerinin güncellenmesi bazı durumlarda oldukça vakit alabildi. Bu süreç kaldıraç kullanan bazı yatırımcıların mağdur olmasına neden oldu. 2021 yılında ise daha profesyonel türev piyasaları ve borsaları ile karşılaşacağız.

  • Stabil coinler

2021 yılına damga vuracak diğer gelişme ise artan stabil coin talebi olacağa benziyor. Facebook, Libra ile denedi olmadı ve 2021’de Diem ile kripto para piyasalarına girmeye çalışacak. Bazı bankaların da stabil coinler ile blockchain nimetlerinden faydalandıklarına şahit oluyoruz. Bir de Merkez Bankaları kendi para birimlerini dijitalleştirmeye başladılar. Japonya ve Güney Kore merkez bankaları 2021 yılında pilot uygulamalarına başlayacağını duyurdu.

Lütfen Bkz: Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) gündem, haber ve son dakika gelişmeleri

Bitcoin nedir?

Bitcoin kişiden kişiye değer transferini mümkün kılan 21.yy en büyük icatlarından biridir. Bitcoin tamamen merkeziyetsizdir. Daha fazlası için https://koinmedya.com/bitcoin-nedir-nasil-alinir-nasil-kazilir/

Bitcoin nasıl alınır?

Bitcoin alım satımına aracılık eden her türlü kripto borsasından rahatlıkla alınabilir. Daha fazla bilgi için: https://koinmedya.com/bitcoin-btc-nasil-alinir/

Bitcoin güvenli mi?

Bitcoin ağı Dünyanın en güvenli kayıt sistemlerinden birine sahiptir. Birbirinden bağımsız çalışan onbinlerce kayıt cihazı anlık olarak aynı verileri işlemektedir. Bitcoin ağı bugüne kadar hiç hacklenememiştir. Daha fazlası için: https://koinmedya.com/bitcoin-btc-nasil-alinir/

Kaynak

İlgili haber: Bitcoin (BTC) fiyat tahmini: İşte BTC’nin yıl sonu hedefi!

Kaynak