Avalanche CEO’su Habertürk’te kripto nedir tane tane anlattı!

Avalanche ile Ethereum arasında güçlü iş bilirliği!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ava Labs kurucusu ve Ceo’su Prof. Dr. Emin Gür Sirer konuk olduğu Teke Tek Bilim programında Fatih Altaylı’nın kripto paralara ilişkin sorularına cevap verdi. Detaylar haberimizde

Avalanche CEO’su Habertürk’te kripto nedir tane tane anlattı

Habertürk’te yayınlanan Teke Tek Bilim programında bu haftanın konusu kripto paralardı. Fatih Altaylı programda ABD Cornell Üniversitesi öğretim üyesi ve Ava Labs kurucu CEO’su Prof. Dr. Emin Gün Sirer ve Kadir Has Üniversitesi Öğretim üyesi İsmail Hakkı Polat ile kripto paralar ile ilgili sorulara yanıt aradı.

Altaylı konuklara kripto paralara ilişkin birçok soru yöneltti. Özellikle Prof. Dr. Emin Gün Sirer kripto paralara ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu.

Sirer, “Kripto paralar son on yılda bilgisayar ortamında oluşturulan ve dünyanın her yerine rahatlıkla gönderilebilen, dünyanın her yerinde takas edilebilen yeni bir değer biçimi ve tüm kontrolü size ait.” dedi.

Aynı zamanda AVAX coin’in yazılımcılarından biri olan Sirer, kripto paraların gerçek dünyadaki çeşitli şeylere karşılık geldiğini ifade etti. Kriptonun arkasındaki en önemli şeyin bir merkezin olmaması olduğunu insanların bunu anlaması zaman aldığını belirtti. Temelinde merkeziyetsizlik olduğu için bir karşı taraf olmadığını, kripto paraların gücünün elinizde ise sizindir mantığı olduğunu ifade etti. Kripto paraların el konulamayacağını ancak elinizden çıktıktan sonra da geri alınamayacağını ekleyen Sirer, kripto paraların başka değerlere nasıl çevrildiğine ilişkin soruya ise, kripto paraların merkezi ya da merkeziyetsiz borsalarda başka değerlere çevirmeniz mümkün şeklinde cevap verdi.

Bitcoin’in 11 yıldır hayatımızda olduğunu bu zaman içerisinde merkezi olan sistemlerin birçok problem yaşamasına rağmen Bitcoin’in bir kere bile problem yaşamadığını vurguladı.

Merkez bankalarının oluşturmak istediği dijital paralara ilişkin konulara da değinilen programda Sirer, ilerde çok sayıda coin olacağını, devletlerin çıkardığı coinlerin de olacağını ve devletlerin çıkardığı coinlerin değerinin açık pazarda belirleneceğini söyledi. Paranın dijital sisteme geçmesinin hepimiz için iyi olacağını ve akışkanlığın artacağını vurguladı. Kripto paralar sayesinde herkesin dünyanın her yerine yatırım yapabileceğini de sözlerine ekledi.

 Kaynak

Bitcoin’i destekleyen makro ekonomik göstergeler

 

Bugünlerde ekonomi çevrelerinden en çok tartışılan konulardan birisi “faiz mi enflasyonun sebebi yoksa enflasyon mu faizin”. Bu haberimizde bu tartışmaya girmeyeceğiz. Ancak şunu söyleyebiliriz ki “her ikisi de Bitcoin’deki fiyat artışlarının nedeni!

Haberimizin başlığı Bitcoin’i destekleyen makro ekonomik göstergeler. Bitcoin piyasalarında ilgi ile takip edilen ünlü ekonomist Alex Krüger, bu konuyu bir tweet’i ile hap gibi özetliyor.

Son iki faktör “faiz ” ve “enflasyon” oranları ile ilgili!

Korona salgınının etkisi ile yavaşlayan ekonomik faaliyetleri desteklemek için merkez bankaları faiz oranlarını oldukça aşağı çekti. AB ve ABD’de faiz oranları sıfır bandına kadar düştü. Japonya’da ise negatif reel faiz söz konusu. Bu durumda parayı nakit olarak tutmanın veya bankaya yatırmanın hiç mantığı kalmıyor. Düşük faiz politikası nakit varlıkların harcanarak ekonomiye girmesini teşvik ediyor. Benzer şekilde yatırımcıları alternatif yatırım kanallarına yönlendiriyor. Bitcoin de alternatif yatırım kanallarından birisi.

Lütfen Bkz: Bitcoin yorum ve teknik analizler

Diğer faktör ise enflasyon oranlarındaki artış. Ülkeler faiz oranlarını düşürürken olağan üstü genişletici para politikalarını da beraberinde uyguluyorlar. FED ve ECM başta olmak üzere merkez bankaları matbaaları gece gündüz para basıyor. Böylece fiat paraların değeri aşınıyor ve enflasyonist bir ortam doğuyor. Oysa Bitcoin’in arzı sabit ve merkez bankası gibi bir otorite tarafından kontrol edilemiyor. Enflasyon ortamı ise yatırımcıları altın, emlak, hisse senedi ve Bitcoin gibi farklı yatırım araçlarına yönlendiriyor.

Krüger’in bahsettiği ilk madde ise merkez bankalarına ve politikacılara yönelik güven ile alakalı. ABD merkezli yapılan anketlerde kişilerin merkez bankalarına ve para politikalarına yönelik güvenlerinin oldukça azaldığını gösteriyor. Merkez bankalarının manipülatif politikaları nedeniyle güven kaybına uğrayan yatırımcılar için Bitcoin aşırı dalgalanmasına rağmen güven verebiliyor. Sonuçta Bitcoin’in toplam arz miktarı ile piyasaya sürülen günlük arz miktarı oldukça şeffaf ve değişime uğramıyor.

Krüger’in email’inde 2’nci madde ise getiri oranlarındaki düşüşler ile ilgili. Hisse senedi, hazine kâğıtları vesaire yatırım araçlarında düşen getiri oranları, yatırımcıları daha fazla risk almaya zorluyor.

 

Dev bankanın Bitcoin raporunda dikkat çeken bulgular!

 

Dev Alman bankası Deutsche Bank tarafından hazırlanan Bitcoin raporunda önemli bulgular dikkat çekti. Raporda Bitcoin’de “ultra dalgalanmaların” devam edeceği belirtiliyor.

Deutsche Bank, Bitcoin fiyatlarındaki dalgalanmanın temel nedeni olarak arzındaki kısıdı öne sürüyor. Toplam Bitcoin arzının %89’u piyasaya sürüldü ve kalan %11’lık kesim ise önümüzdeki 120 yıl boyunca kademe kademe piyasaya sürülecek. Tahminen 2140 yılında tüm Bitcoin’ler kazılmış olacak.

Az esnek bir arz fonksiyonuna sahip olan Bitcoin, olası talep şoklarına ciddi tepki gösteriyor.

2020 yılında toplam 28 milyon Bitcoin el değiştirdi. Bu rakam piyasada işlem gören tüm Bitcoin’lerin %150’sine denk geliyor. Bitcoin’in dolaşım hızını Apple hisseler ile kıyasladığımızda değişim hızının daha düşük olduğu gözleniyor. Piyasada el değiştiren Apple hisseleri, toplam Apple arzının %270’ine denk geliyor. Bu oransal fark, Bitcoin yatırımcılarının hisse senetlerine göre daha uzun pozisyon aldığını gösteriyor. Bitcoin’in “dijital altın” misyonunu kısmen de olsa destekliyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Kripto paraların klasik yatırım varlıkları arasında yer edinip edinemeyeceği ise Deutsche Bank’a göre önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde belli olacak. Yani bankaya göre önümüzdeki 2-3 yıllık süre kripto para piyasalarının rüştünü tamamlayacağı dönem olarak görülebilir.

Raporda Bitcoin’in ulaştığı 1 trilyon dolarlık piyasa büyüklüğünün artık ihmal edilemeyecek bir büyüklük olduğunu vurguluyor. Ayrıca raporda Bitcoin’in “emtia mı, para mı veya hisse senedi mi” olduğu henüz belirsiz olduğu belirtiliyor. Bitcoin ister para olsun ister hisse senedi her iki sınıflandırmada da küresel anlamda top 10’da yer alıyor.

Kaynak

 

Morgan Stanley Bitcoin fonlarına erişim sunacak

Amerika merkezli yatırım bankası Morgan Stanley yatırımcılarına Bitcoin fonu sunacağını açıkladı. Wall Street’te yatırımcılar tarafından yakından takip edilen dev banka attığı bu adımla Bitcoin’i yatırım yapılabilir bir varlık olarak gördü. Morgan Stanley yatırımcılarına üç Bitcoin fonu için erişim sağlacak.  Fonlardan ikisi, Galaxy Digital’e diğeri ise FS Investments ile NYDIG’nin ortak girişimine ait.

Morgan Stanley, fonlara ulaşımı ilk etapta 2 milyon dolar varlığı olan müşterilere sunacak. Yatırım firmalarının fonlara ulaşma şartları ise bankada en az 5 milyon dolar varlığının olması. Ayrıca hem müşteriler hem firmalar için hesaplarının en az altı ay açık olması şartı da var.

Bkz: Bitcoin, Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Yatırım bankası ayrıca fonlara erişmek isteyen müşterilerinin en fazla toplam varlıkların %2,5’ine denk gelecek Bitcoin fonuna sahip olabileceklerini belirtti. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda erişimin sınırlı olduğunu belirtmek gerekiyor.

Attığı bu adımla Morgan Stanley, bu yıl Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Charles Schwab ve BlackRock’unda aralarında bulunduğu kripto para hizmeti vermeye başlayan bankalar arasına katıldı. Morgan Stanley yaklaşık 4 trilyon dolarlık varlığı yönetiyor.

Kaynak

Bitcoin haber: Long pozisyonlarda 500 milyon dolarlık rekor tasfiye!

Bitcoin’in son düzeltme hareketi, büyük kripto borsalarında 60 dakika içinde rekor düzeyde bir likidasyonu tetikledi. Aşırı kaldıraçlar, bir saatte 500 milyon dolarlık BTC’nin likide olmasına yol açtı.

Bitcoin piyasaları, 15 Mart’ta 60.000 dolarlık fiyat aralığından keskin bir şekilde geri çevrildi. Böylece traderlerin kullandığı aşırı kaldıraçlar da sadece 60 dakika içinde long pozisyonlarda 500 milyon dolar değerinde rekor bir tasfiyeye yol açtı.

Glassnode’un kurucuları Jan & Yann, Bitcoin’in bir saat için yaklaşık 500 milyon dolar değerinde likidasyon yaşadığını ve bunun tarihi bir rekor olduğunu iafde ediyor.

Ayrıca marj çağrılarından önce açık vadeli işlem sözleşmelerinin yarıdan fazlasında en az 20 kez daha kaldıraç kullanıldığını belirtiyor.

“Yalnızca son bir saatte, Bitcoin long pozisyonlarda yaklaşık 500 milyon dolar tasfiye edildi, bu tarihi bir ATH.

Sistemde aşırı bir hırs ve açgözlülük var, kontratların %60’ında 20x veya daha fazla kaldıraç kullanıldı.

Uzun pozisyonlardaki tasfiyeler, mevcut boğa piyasasının eseridir. “

Bununla birlikte, Bybt’tan gelen veriler, 800 milyon dolarlık tasfiyelerin sadece 15 dakika içinde gerçekleştiğini gösteriyor.

Kripto veri toplayıcısı Datamish’e göre, son 24 saatte türev borsası BitMEX’te 94,5 milyon dolar değerinde 292 pozisyon likide oldu. Bitfinex’te ise aynı dönemde yaklaşık 100 milyon dolarlık 488 pozisyon tasfiye edildi.

Bu arada bundan önce, ikinci en büyük günlük tasfiye, 22 Şubat’ta BTC, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 58.300 dolardan 47.000 dolara düştüğü sırada gerçekleşmişti. O dönemde 5,9 milyar dolarlık vadeli işlem sözleşmeleri tasfiye edildi.

14 Mart’ta kaydedilen 61.000$’lık zirveden sonra, Bitcoin %12.3 değer kaybederek 53.500$’a düştü. En büyük dijital varlık o zamandan beri yavaş yavaş toparlanırken, yazımızı yayına hazırlarken 54.600$’dan işlem görüyor.

Son 24 saat içinde yaşanan bu son düzeltme, mevcut boğa döngüsünün üçüncü büyük düzeltmesi olarak kayıtlara geçti.

Bitcoin haber

Son olarak; Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi geçen hafta piyasalarda “aşırı açgözlülük” olduğunu gösterirken; bu geri çekilme, göstergenin 71’e düşerek “açgözlülük” kategorisine geri dönmesine neden oldu. Endekste görülen bu düşüş ise piyasa duyarlılığında önemli bir soğumaya işaret ediyor.

Kaynak

 

Bitcoin hakkında sıkça sorulan sorular

 

Tüm Bitcoin’ler ne zaman kazılacak?

Toplam Bitcoin arzı 21 milyon. Bu rakamın 18.7 milyon adedi piyasaya sürülmüş vaziyette. Kalan Bitcoin’lerin tamamı ise 2140 yılında tamamen kazılmış olacak.

 

 

Bitcoin nedir?

Bitcoin kişiden kişiye değer transferini mümkün kılan 21.yy en büyük icatlarından biridir. Bitcoin tamamen merkeziyetsizdir. Daha fazlası için tıklayınız.

 

 

Bitcoin nasıl alınır?

Bitcoin alım satımına aracılık eden her türlü kripto borsasından rahatlıkla alınabilir. Daha fazla bilgi için: Göz atınız!

 

 

Bitcoin güvenli mi?

Bitcoin ağı Dünyanın en güvenli kayıt sistemlerinden birine sahiptir. Birbirinden bağımsız çalışan onbinlerce kayıt cihazı anlık olarak aynı verileri işlemektedir. Bitcoin ağı bugüne kadar hiç hacklenememiştir. Daha fazlası için: Tıklayınız!

Kaynak

İlgili haber: Bitcoin (BTC) fiyat tahmini: İşte BTC’nin yıl sonu hedefi!

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Avalanche CEO’su Habertürk’te kripto nedir tane tane anlattı!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.