1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin’i 40.000 doları tekrar görecek mi?

Bitcoin’i 40.000 doları tekrar görecek mi?

Bitcoin’i 40.000 doları tekrar görecek mi?
0
profitfarmers_koinmedya

Geçtiğimiz hafta Bitcoin fiyatı inanılmaz bir ralli ile önemli seviyeleri hızla aştı ve 41 bin doların üzerinde yeni bir zirve kaydetti. Ancak dünden beri devam eden düşüş, yatırımcıları üzmüş durumda. Şimdi herkesin merak ettiği soru şimdi ne olacak?


Bitcoin 40 bin doları tekrar görecek mi?

Bitcoin önceki gün Mart ayından beri yaşanan en sert düşüşünü gerçekleştirdi.

Lider kripto hafta sonu %5.18 düştü. Pazartesi günü de düşüş devam etti. Önce 35,388 dolar görüldü, öğle saatlerine gelindiğinde BTC fiyatı 32.265 dolar olmuştu.

Bitcoin, cryptocurrency, BTCUSD, BTCUSDT
BTC/USD Tradingview

Bitcoin neden düştü?

Kripto para birimi düzeltmesinin merkezinde, aşırı alım durumu, ABD doları endeksindeki toparlanma ve ABD 10 yıllık Hazine gösterge notundaki artan getiri gibi endişeler yer aldı.

ABD Merkes Bankası (FED) Aralık ayı toplantısı geçtiğimiz çarşamba yayınlandı. Toplantı tutanaklarında, Ocak 2022’ye kadar tahvil satın alma programında küçülmeye gidileceğine dair emareler vardı.

Bu durumun BTC’nin 41 bin doların üzerinde ATH yapmasıyla aynı zamana gelmesi, yatırımcılar için kar alma ve yeni yatırım fırsatları kollama şansı doğurdu.

Guggenheim Investment baş yatırım sorumlusu Scott Minerd, pazartesi attığı tweette şöyle düyordu.

Masadan biraz para alma zamanı, ….. Bitcoin’in parabolik yükselişi, kısa vadede, sürdürülemez.

Bununla birlikte son yaşanan düzeltme, yatırımcılar gözünde, BTC’nin uzun vade görünümünü değiştirmemiş izlenimi veriyor.

Ek yardım paketi etkisi

Fed, ancak ABD ekonomisi tatmin edici göründüğü seviyelere geldikten sonra “taper tantrum” a dönecektir. Başkan Jerome Powell, enflasyon oranını yüzde 2’nin üzerine çıkarmak istediklerini şimdiden kabul etti. Ayrıca, ABD işgücü piyasasında önemli bir toparlanma görene kadar ofisinin aynı hızda tahvil almaya devam edeceğini söyledi.

Bununla birlikte, daha geniş bir toparlanma, ancak ABD hükümetinin ek mali teşvik sağlama taahhüdünden sonra gerçekleşebilir.

Seçilmiş Başkan Joe Biden, Beyaz Saray’daki ilk günlerini, yardım paketini artırmaya odaklanacağını doğruladı.

Mali açığın şişme ihtimali var. ABD dolarını en azından orta vadede düşürebilir.

Yatırımcılar, Bitcoin’i doların potansiyel düşüşüne karşı güvenli bir sığınak olarak konumlandırdı. Bu, son üç günlük işlemde doların toparlanmasıyla BTC düzeltmesinin aynı zamanda olması durumu açıklıyor.

Bitcoin, cryptocurrency, BTCUSD, BTCUSDT
DXY TradingView

ABD dolarının yabancı para havuzuna karşı gücünü ölçen ABD doları endeksi, şimdi düşen kanalından yukarı doğru kırılıyor.

Şimdi, yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi, iki kritik direnç alanını hedefliyor.

TDA Network’tan Anchor Oliver Renick şöyle söylüyor:

Bitcoin, likidite odaklı karantina + yardım paketi ticaretinden en yüksek beta yararlanıcısıdır.

Bu durum Bitcoin’i tekrar 40.000 dolar yoluna sokabilir.

Kaynak

Bitcoin’i dolar mı düşürdü?

Bitcoin son 24 saatte %22,22 oranında değer kaybederek, 30 bin dolar seviyelerine düştü.

Bitcoin yorum Bitcoin'i 40.000 doları tekrar görecek mi?
BTC/USD Tradingview

Bir trendin tersine dönmesi, düşük zaman dilimlerinin düşüş eğilimi göstermesiyle başlar.

BTC/USD 1 saat grafiğinde de görüleceği üzere 38,900 dolar desteği bir kaç defa test edildikten sonra kırıldı ve trend tersine döndü.

Bununla da yetinmedi ve destek noktası yeni direnç oldu. Bu aşağı yönlü hareketi hızlandırdı.

Aynı destek-direnç değişimi 36,300 dolar seviyesinde de görüldü. Bu direnci aşamayan BTC, 32,500 ve ardından 30.000 dolar desteklerine düştü.

Şimdilik 30,000 desteğinin sağlam durduğunu söylememiz gerekir. Dahası 30,000 desteğinin BTC’yi yukarı atacak seviye olabileceği düşünülebilir. İlerleyen günlerde bu durum net olacak ortaya çıkacaktır.

Fibonacci-destek uyumu

Bitcoin yorum Bitcoin'i 40.000 doları tekrar görecek mi?
BTC/USD Tradingview

3 günlük grafik, Bitcoin’e olan yoğun ilgiyi gösteriyor. Daha önce yaşanan 20,000 dolar ATH seviyesi sonrası gelinen ATH’ler, şu anda Fibonacci göstergesiyle uyumlu görünüyor.

Buna göre, 30.500-29.500 dolar destek seviyesi oldukça güçlü duruyor. Bu noktada, daha aşağı düşmeden BTC’nin 35.000-37.000 dolar seviyelerini yoklaması beklenebilir.

Son destek noktası ise 25.000-26.000 dolar seviyesinde gerçekleşebilir.

Dolardaki hareketlilik piyasalarda zayıflık yaratıyor

Bitcoin yorum Bitcoin'i 40.000 doları tekrar görecek mi?

Kripto ve hisse senedi piyasalarında yaşanan son düzeltmenin temel değişkenlerinden biri, ABD dolarının güçlenmesidir.

Dolar güç endeksi (DXY) önemli bir destek seviyesine indi ve günlük yükseliş sapması ile geçici bir düşüş yaşadı.

O andan beri dolar yükseliyor ve varlıklar dolar karşısında değer yitiriyorlar.

Doların ilk direnç noktası 92 puanlık seviye etrafında görülüyor. Bu direnç seviyesi diğer piyasalardaki düzeltmeleri devam ettirecek bir süreç getirecektir.

Kaynak

Bitcoin patlamaya hazırlanıyor

Bitcoin fiyatı, 2020 sonu ve 2021 başında katlanarak artmaya devam ediyor. 40.400 doların üzerinde gelen ATH sonrası pek çok analist düzeltme beklerken öyle bir gösterge var ki tam aksine BTC “patlamaya hazır bomba gibi” diyor.

Stack Fund haftalık raporuna göre, Bitcoin ağı değeri işlem hacmi oranı (NVT), Bitcoin %30 değer kazanmasına rağmen, hala boğa trendini işaret ediyor.

Stack Fund analizi NVT göstergesini, piyasanın aşırı alım sinyali vererek düzeltme aşamasında değil, bir boğa koşusu öncesinde olduğu şeklinde okuyor.

Raporada, NVT göstergesinin 70 civarında olduğunu bunun da orta seviye bir değer olduğu ifade ediliyor.

Raporda şöyle deniliyor:

Eğer bir şey varsa, [o da] NVT oranındaki potansiyel artış anlamının, Bitcoin’in yukarı yönlü yeni bir patlamaya hazır olduğudur.

Ayrıca şu anda NVT değeriyle BTC fiyatı arasındaki çelişki, hem 2017 hem de 2019 boğa trendleri öncesi yaşananlara paralellik gösteriyor.

bilindiği üzere, Kraken borsası yöneticilerinden Dan Held, Bitcoin fiyatının, önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde çok daha yükseklere çıkacağı öngörüsünde bulunmuştu. Aynı şekilde Bitcoin boğalarından Max Keiser de BTC fiyatının bu yıl içerisinde 220.000 dolara ulaşacağı tahmininde bulundu.

Bütün bu fiyat tahminlerinde Bitcoin’e olan kurumsal ilginin artması ve PayPal’ın kripto alım-satımına izin vermesi gibi etkenler baş rolde oynuyor. Coinbase borsası 30.000 doların üzerindeki fiyatlardan kurumsal BTC alımı yapıldığını duyurdu.

Kripto para borsası Coinbase Pro, 2 Ocak itibariyle günlük 55.000 BTC ile en yüksek Bitcoin çıkışına sahne oldu.

Bu hafta başında JPMorgan uzmanları, Bitcoin fiyatının uzun vadede, 146.000 dolara çıkabileceği tahmininde bulunmuşlardı.

Kaynak

29 Bin gapı doldu, Bitcoin için sırada ne var?

Bitcoin rallisi 34.461 dolarlık ATH seviyesini getirdi. BTC daha sonra bir düzeltme aşamasına girdi.

Bitcoin düzeltmesiyle daha önce ortaya çıkan 29,000 dolar seviyesindeki gap doldurulmuş oldu.

Bitcoin grafiğinde oluşan başka bir gap 24.000 seviyelerinde. Şimdi bu seviyenin de doldurulup doldurulmayacağı merak ediliyor.

Bugün açılışla beraber BTC hızla düşmeye başladı. Bitcoin kısa sürede 5,500 dolar değer kaybetti. Düşüş sırasında da son yaşanılan CME gapını doldurdu ve 30.000 doların üzerine kendini attı.

Kripto piyasasında konuşulan spekülasyonlardan biri, yaşanan düzeltmenin CME gapı kaynaklı olduğu ve gap dolduğuna göre düzeltmenin de tamamlandığı şeklinde.

29 Bindeki CME Gapı doldu

Chicago Ticaret Borsası (CME) kurumsal yatırımcılara, hafta içi mesai saatleri içerisinde kripto para alım-satım imkanı sunuyor.

Aslında CME’nin kapalı olduğu dönemlerde Bitcoin de kapanmıyor. Bilindiği üzere kripto varlıklar 7/24, yılın 365 günü işlem görüyor. Dolayısıyla geleneksel tatil dönemlerinde kripto grafiklerde oluşan boşluklara CME gapı deniyor.

Özellikle uzun tatil dönemleri sonrası daha geniş gaplarin oluştuğu görülüyor. CME 31 Aralık’tan 4 Ocak’a kadar kapalı kaldı. BTC bu dönemde 29,300 dolar seviyelerinde idi. 4 Ocak Pazartesi CME açıldığında bu gaple karşılaşıldı. zira bu tatil sürecinde BTC 34 bin dolar seviyesine ulaşmıştı.

Tarihi veriler, Bitcoin’in bu tür gapları hep doldurduğunu gösteriyor. Bugün de benzeri bir durumla karşılaştık.

Bitcoin yorum Bitcoin'i 40.000 doları tekrar görecek mi?
BTC/USD CME Gap, TradingView

Asıl ilginç olan ise, BTC’nin 29 bin gapını doldurur doldurmaz tekrar 30.000 dolar üzerine çıkması. Bu durumda akıllara gelen soru, Bitcoin düzeltmesinin bitip bitmediği. Bu noktada unutulmaması gereken unsur ise, 23,700 dolar seviyesinde yine büyük bir CME gapının var olması.

Bitcoin düzeltmesi bitti mi?

Yukarıda anlatılan %20’lik düzeltmeye rağmen BTC’nin son bir kaç aydır boğa koşusunda olduğunu unutmamak gerekir.

Bu bakımından çok ani fiyat hareketi bazı yatırımcılar için acı verici olsa da pek çokları açısından beklenen bir gelişmeydi.

Bitcoin’in 2017 rallisinde de BTC kendini 20.000 dolar seviyesine atmadan önce pek çok kez düzeltme yaşadı.

Bu düzeltmelerin en belirginlerinden biri Eylül 2017 ortalarında yaşandı. BTC bir günde %20 değer kaybederek 3,900 dolardan 3,200 dolara geriledi. yine Aralık ortalarında tek bir günde 16,600 dolardan 13,500 dolara düştü.

Kaynak

Bitcoin 30 bin dolar yolunda

Bitcoin fiyatı 31 Aralık Perşembe günün ilk saatlerinde 29.000 doları geçerek yeni zirvesine oturdu.

Lider kripto, hafta sonu rekor getiren bir koşunun ardından, özellikle pazartesi ve salı günü yatay seyir göstermişti.

BTC, çarşamba günü yükselişe geçti. Rekor perşembe günün ilk saatlerinde geldi. BTC 29.300 doları (Binance) gördü.

Bitcoin fiyatı 2020 yılı içerisinde neredeyse %300 artış gösterdi. Hiç şüphesiz Bitcoin yatırımcılarının gözü artık 30.000 dolarda.

Kurumsal yatırımcıların Bitcoin ilgisi son dönemde oldukça arttı. Şu anda ardı ardına gelen rekor süreçlerinin baş aktörleri olarak da kurumsal yatırımcılar gösteriliyor.

Aralık ayında Bitcoin’e yatırım yapan kurumsal yatırımcılar içerisinde şunlar sayılabilir;

  • Skybidge Capital, 25 milyon dolar
  • MassMutulal 100 milyon dolar
  • Gugenheim (5 milyar dolarlık fonun yaklaşık %10’u)

Yılın son gününde dahi bazı fon yöneticileri Bitcoin alıyor olabilirler. Önümüzdeki yıllarda, 2020 yılında Bitcoin’e girmekle övünecekler ama Bitcoin’i kaçtan aldıklarını da söylemiyorlar. WalL Street’de buna “Vitrin dekarosyonu” deniyor.

Bütün bunların ötesinde, ABD Merkez Bankası (FED), diğer sair merkez bankalarıyla birlikte, pandeminin kötü etkisini kırmak için para basıyor. Hatta Başkan Trump’ın ABD Kongresini daha fazla yardım konusunda zorladığı açık.

Bütün bu gelişmelerin, başta dolar olmak üzere enflasyon yaratacağı ortada. Bundan karlı çıkacak ise Bitcoin olacak gibi gözüküyor.

Canlı BTC fiyatı: $ 36,463.00

Kaynak

Bitcoin gözünü 30.000 dolara dikti

Bitcoin, 30 Aralık Çarşamba günü bir başka rekora daha imza attı.

Kripto para dünyasının amiral gemisi, enflasyondan korunmak isteyen yatırımcıların sermayelerini çekmeye devam ediyor.

Salı günü, SkyBridge Capital, Ocak 2021’de hayata geçireceği SkyBridge Bitcoin Fund LP için 182 milyon dolarlık BTC aldıklarını duyurdu.

Daha fazla kurumsal sermaye

Bitcoin gün içerisinde, erken Asya pazarında yükselmeye başladı. 27.000 dolarlık psikolojik direnç noktasını kırdı. Ancak asıl yükseliş ivmesi Avrupa seansında gerçekleşti. Öğleden sonra tüm zamanların en yüksek değeri, yeni BTC ATH’si 28,580 dolar geldi.

Bitcoin yorum Bitcoin'i 40.000 doları tekrar görecek mi?
BTC/USD Tradingview

Kripto para borsası Bitfinex baş teknoloji sorumlusu Paolo Arduino verdiği bir demeçte, şunları söyledi:

Giderek büyüyen kurumsal varlık, mevcut boğa koşusunun bir parçası olarak görülse de dijital altın biçiminde yükselen bir perakende ilgisini görebiliriz.

Bitcoin Treasuries verilerine göre, kurumsal yatırımcılar yaklaşık 30 milyar dolarlık BTC tutuyorlar.

Bitcoin 30 bin dolar olacak mı?

Teknik uzmanlar, Bitcoin’in önümüzdeki seanslarda 30 doların üzerine çıkabileceğini söylüyor.

Piyasa analisti Michael van de Poppe, BTC’nin 27,000-27,500 seviyeden destek alarak, 30,000 dolar ve üzeri için hareketlendiği görüşünde.

Bitcoin yorum Bitcoin'i 40.000 doları tekrar görecek mi?
BTC/USD Tradingview

Bitcoin 27.000-27.500 aralığında, kritik bir fitil ateşledi. Yeni ATH’ye doğru ilerliyor. …. 27.000-27.500 dolar desteği sürdürülürse, 30.000 dolar ve üzeri, belki 32.800 dolar…. 27.000 dolar kaybedilirse, acil düzeltme [gelir].

Canlı BTC fiyatı: $ 36,463.00

Kaynak

Bitcoin düzeltmesi başladı mı?

Bitcoin 20 doları geçtikten sonra ATH zirvelerini teker teker aştı ve 28.000 dolar ile inanılmaz bir noktaya ulaştı. Fakat artık düzeltme zamanı geldi mi?

Bitcoin en son ulaştığı 28,420 dolar zirvesinden bir anda 1,900 dolar birden düştü. Bitcoin şu anda 520 milyar doların üzerinde market cap değerine sahip ve Bitcoin Dom %70’in üzerinde. Bir kaç gündür alınan sinyaller düzeltmenin artık masada olduğu gerçeğini haber veriyor.

Yatırımcılar 2020 yılında göreceğimiz son Bitcoin düzeltmesinin ne zaman başlayacağını anlamaya çalışırken; 27.000 dolar seviyesi, şimdilik bir destek noktası oluşturmuş gibi duruyor.

Kısa vadede Bitcoin yorumu

Bitcoin yorum Bitcoin'i 40.000 doları tekrar görecek mi?
BTC/USD Tradingview

4 saatlik BTC / USD grafiğinde, Bitcoin düşüş trendinin, grafikte oluşan uzun bacaklı bir Doji tarafından önceden haber verildiğini görebiliriz. Doji, başlı başına bir kararsızlık işareti olarak kabul edilebilir.

İnce bir mum gövdesinin üstünde ve altında uzun fitiller göründüğünde, boğaların ve ayıların kontrol mücadelesi verdiği anlaşılabilir. Bu durumda her iki tarafta da yüksek hacim var demektir.

1 saatlik MACD’de, 12 ve 24 hareketli ortalamalar ile grafikteki ilk kırmızı mum arasında son 3 gün içinde ilk kez düşüş benzerliği var.

27,500 dolar altındaki potansiyel destek noktalarına baktığımızda şu seviyelerin öne çıktığını söyleyebiliriz.

  1. 26,850 $
  2. 26,500 $
  3. 25,800 $
  4. 24,785 $

Bu yeni Bitcoin düzeltme ivmesinin, tepkinin ciddiyetine bağlı olacağı kesin. Bu noktada, ana destek nokrası 22,600 dolara ulaşılırsa, buradan çok ciddi bir boğa rallisine hazır olmak gerekir.

Toplam Market Cap:726,979,056,564 USD

Bitcoin Market Cap: 507,852,428,141 USD

Bitcoin Dominance: %70,60

Kaynak

Bitcoin’de yeni rekorlardan sonra sıradaki hedef

18 Aralık 2017 tarihinde Bitcoin 19,981 dolarla tüm zamanların en yüksek değerini (ATH) kaydetmişti. Ancak hemen ardından yıllarca süren düşüş ve acı dolu günler yaşadı. Ancak yine de BTC’ye inananlar, kripto paranın bir gün 20,000 doları kıracağına inanmaya devam etti.

Sonunda o gün geldi. Hem de 16 Aralık 2020 tarihinde. BTC kısa sürede 20,000 dolar, 21,000 dolar, 22,000 dolar ve 23,000 dolar seviyelerini kırdı geçti. Ardından 23,800 dolarda soluklanmak için mola verdi. Burada da kısa süreli engelden sonra Bitcoin 24,000 doların üzerine çıktı.

Burada inanılmaz bir ralli var. Bitcoin bir hafta zarfında yüzde 25 yükseldi. Ethereum da böyle bir ortamda yıllık zirvesini gördü ve Litecoin gibi altcoinler de güçlü performansları ile dikkat çekiyorlar.

Daha önce 55,000 dolar gibi bir sonraki hedeften konuşan on-chain analist Willy Woo ise şimdi hedef yükseltti. Ona göre BTC için 100,000 dolar “gülünç olabilecek kadar düşük” bir hedef. Diğer yandan Quantum Economics kurucusu Mati Greenspan ise “işler daha yeni kızışmaya başlıyor” diyor.

Bitcoin milyonerleri artışta

Öyle görünüyor ki erken dönemlerde madencilik yapanlar şimdi milyoner oldular. Çünkü en az 1 milyon dolarlık BTC sahibi olan adres sayısı bu hafta yüzde 150 arttı. Ayrıca şimdiye kadar BTC alan herkes şu an resmen kazançlı.

Bu arada Bitcoin ağının temelleri ise 2017 boğa rallisinden çok farklı bir tablo çiziyor. Ancak hiçbir zaman değişmeyen şeyler de var. BTC 20,000 doların üzerine çıkınca hem Binance hem de Coinbase’in çalışmasında aksamalar yaşandı.

Kilit destek korunursa BTC 2021 öncesi 25,000 dolar

Cointelegraph analisti Michale va de Poppe, 18,500 dolar bölgesine kısa vadeli bir düşüşün ihtimal dışı olmadığını belirtiyor. Ancak yine de fiyat keşfi devam ettikçe Bitcoin’in daha yükselecek yeri olduğunu da belirtiyor.

Analiste göre 19,500 dolar şimdi kritik bir tutunma noktasına dönüştü. İlgi odağı olan bir sonraki seviye ise 25,800 dolarda görünüyor. Burası piyasanın bir sonraki potansiyel zirvesi olabilir.

Van de Poppe de şöyle diyor:

“Bu tür dikey ralliler uzun süre sürdürülemez. Bundan dolayı düzeltme her an gelebilir. Buna rağmen ne zaman olabileceğini ise tahmin etmek çok zor. Çünkü Bitcoin çok kolaylıkla 30,000 dolara çıkabilir ve ardından da yüzde 30 düzeltme yapabilir.”

Opsiyon piyasası Bitcoin’in 36,000 dolar ve 50,000 dolar arasındaki potansiyel rallisini de fiyatlandırıyor. Buna göre yükseliş 2021 yılında da devem edebilir.

Kaynak

1 satoshi = 1 cent!

Bitcoin Kasım ayında tüm zamanların en yüksek değerini test etti. Ancak daha sonra kısa bir düzeltmeye giden BTC 16 Aralık’ta tüm zamanların en yüksek değerini ezdi geçti.


Bitcoin belki tüm zamanların en yüksek değerlerinden işlem görüyor ancak BTC’nin en düşük birimi olan “satoshi” ya da “sat” etrafında fırtınalar dönüyor.

Bitcoin’in popülaritesi arttıkça, kripto pazarına ilk defa giren alıcıların da sayısı artıyor. Sektöre ilk defa giren yatırımcıların öncelikle karşılaştıkları sorun, genellikle, BTC fiyatını çok yüksek bulmaları ancak onun parçalanabilir olduğunu düşünememeleri oluyor.

Bitcoin alalım ama çok pahalı!

Bitcoin’in yakın tarihi boyunca sıkça tartışılan bir nokta, bu yanlış anlaşılmanın nasıl çözüleceği ve “sat”ın daha geniş kitlelere nasıl tanıtacağı olmuştur. Şimdi bu sorun yine gündemde.

Bu hafta Magic Internet Money podcast programına online olarak katılan istatistikçi, Willy Woo, küçük satoshi’yi daha görünür kılmak için listeleme sitesi CoinGecko‘ya bir çağrıda bulundu.

Program sunucusu Brad Mills‘in, potansiyel alıcılar BTC’nin fiyatını çok yüksek bulup, tek bir BTC almaya güçlerinin yetmeyeceğini düşünerek almaktan vazgeçtiklerine dair bir deneyimini paylaştı.

Bu soruna Woo’nun teklifi şöyle oldu;

Sitenizde BTC’ye, varsayılan olarak, daha küçük bir birim koyun ve anlaşılıp anlaşılmadığına bakın.

1 Satoshi 1 cent eder mi?

Satoshi, Bitcoin’in en küçük birimi. Şu anki fiyatlarla 1 satoshi, 0,02 cent değerinde. 1 dolar ise 43 sat değerindedir.

Yapılan hesaplamalara göre 1 sat’ın 1 cent’e eşit olabilmesi için Bitcoin’in 1 milyon dolar değerine ulaşması gerekebilir.

Burada temel sorun ABD dolarının “m2 para kaynağı”. Yani ABD doları, bir nevi, sınırsız basılabilirken, BTC ancak sanırlı sayıda basılabilir durumda.

Bitcoin yorum Bitcoin'i 40.000 doları tekrar görecek mi?

Bu arka planda 23.000 dolarlık Bitcoin fiyatının hala son derece mütevazi olduğu anlamına da gelebilir. Ayrıca bazı para birimlerinin en küçük unsurları çoktan 1 sat değerine ulaştı bile. Temmuz ayında Arjantin pezosu ve Lübnan lirası alt birimleri 1 sat değerine geldi.

Bunun da ötesinde, Bitcoin ölçeklendirilmesinde yaygın olarak kabul edilen, Lighting Network “milisat” ismiyle başka bir birim daha ortaya çıkarmış görünüyor.

Canlı Bitcoin fiyatı: [mcrypto coin=”BTC” currency=”USD”]

İlgili: Uzman kriptocunun makro Bitcoin hedefi

Kaynak

Doların Bitcoin karşısında kaybettiği değere inanamayacaksınız!

Bitcoin bu yıl yeni bir tüm zamanların en yüksek değerini (ATH) kaydetti. Ayrıca tarihinde ilk defa 20,000 dolar seviyesinin üzerine kırılma yapma potansiyeline sahip. Bu arada ilk kripto paranın ortaya çıkmasından bu yana ABD Doları’nın Bitcoin karşısında yüzde 99 değer kaydettiğini görüyoruz.

Snowden’den Bitcoin yorumu

Bu hayal edilmesi imkansız bir durum olarak görülüyor olabilir. ABD’nin istihbarat bilgilerini sızdıran eski CIA çalışanı Edward Snowden de bu duruma dikkat çekiyor. Ayrıca doların BTC karşısında inanılmaz değer kaybını, veriler de destekliyor. Ayrıca bu durum sadece 10 yıl içinde gerçekleşti.

Edward Snowden, Bitcoin – ABD Doları değer ilişkisine dikkat çekti

Edward Snowden, “gizlilik” konusunda öncilerden biri olarak sayılıyor. NSA belgelerini sızdırarak, dünya genelinde büyük yankı uyandırmıştı.

Kriptografi ve bilgisayar teknolojisini merkeze alarak oluşturulan Bitcoin de bazı özel bilgileri gizli tutmanın bir yolu olarak ortaya çıkmıştı.

Dijital bilgilerin gizliliği konusuna inanan ilk isimlerden biri olan Snowden, Bitcoin’in dolar üzerinde bir kontrol sağlayabileceğine inanıyor. Böyle olunca da dolar üzerinden de ABD üzerinde kontrol sağlanabilir.

Snowden, 2013 yılından bu yana Bitcoin ile dolar değeri arasındaki ilişkiye dikkat çekiyor. Yaptığı hesaplamalara göre, ABD Doları o zamandan bu yana Bitcoin karşısında yüzde 99.93 değer kaydetti.

Edward Snowden (@Snowden) Twitter üzerinde şöyle diyor:

“Bugün şunu öğrendim. 2013 yılından bu yana dolar Bitcoin karşısında yüzde 99.93 değer kaybı yaşadı.”

2013’den bu yana ABD Doları Bitcoin karşısında yüzde 99.93 düştü

Yüzde 99.93 oranında bir düşüş. Bu herhangi bir ICO ile çıkarılan bir “shitcoin” değil. Bahsettiğimiz yüzde 100’e yakın düşüşü ABD Doları yaşadı. Dünyanın rezerv para birimi olan ABD Doları. Bitcoin doları canlı canlı yedi diyebiliriz.

Bitcoin yorum: Doların Bitcoin karşısında kaybettiği değere inanamayacaksınız!

Dolar, son 10 yılda Bitcoin karşısında yüzde 99.93 düştü. Eğer BTC/USD paritesi tersine çevrilirse, USD/BTC paritesinin grafiği de bu düşüşü daha net ortaya koyuyor. 2013 yılından bu yana yaşanan söz konusu düşüş işte böyle görünüyor.

Kaynak

Bitcoin fiyatı ne olur?

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi yakın vadede ciddi bir endişeye işaret ediyor. Bu endeks, hala 100 üzerinden 90’da yer alarak, piyasada “aşırı açgözlülük” olduğunu gösteriyor. Bu da düşüş riskin hala yüksek olduğunu gösteriyor.

Bitcoin fiyatı için en kritik seviye neresi?

Şu an Bitcoin için en önemli seviye 18.600 dolardır.

Bitcoin fiyatı yükselir mi?

Bitcoin’in, yeni bir ralli başlatması için 18.600 – 18.800$’ı kırması gerekiyor.

Bitcoin neden bu kadar değerli?

Bitcoin, blockchain teknolojisi üzerine inşa edildi. Bir dizi ilkler ve özellikler ile kullanıcıya dahice bir para birimi sunuyor. Bitcoin, internet üzerinden para transferi için verimli ve şeffaf bir yol sunuyor. Merkezsiz bir ağ tarafından kontrol ediliyor ve böylece merkez bankası tarafından kontrol edilen fiat paraya bir alternatif sunuyor.

Etiketler: