okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
-0.1%
Bitcoin
69.219,89 USDT
eth
ETH
2.92%
Ethereum
3.858,89 USDT
bch
BCH
-1.05%
Bitcoin Cash
488,47 USDT
xrp
XRP
-1.32%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
-0.42%
Litecoin
84,62 USDT
bnb
BNB
0.15%
Binance Coin
603,27 USDT
sol
SOL
-2.06%
Solana
164,88 USDT
avax
AVAX
-2.78%
Avalanche
37,22 USDT
ada
ADA
-0.06%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
2.73%
Poladot
7,63 USDT
doge
DOGE
-2.97%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
-2.03%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin cüzdan nedir? 2021’nin en iyi Bitcoin cüzdanları

featured
bitcoin cüzdan
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para denildiğinde akla Bitcoin geliyor. Bitcoin’in değeri 2009 yılından beri katlanarak arttı. Tek bir Bitcoin bile binlerce dolar değerinde. İnsanlar birikimlerini Bitcoin’e yatırıyor. Peki yatırımımız ne kadar güvende? Wallet ne demek? Bitcoin cüzdan nedir? Birlikte bakalım.

Wallet ne demek?

Wallet, kelime anlamı olarak cüzdan demek. Kripto para piyasalarında wallet ne demek sorusuna en yalın biçimde Bitcoin cüzdan, Bitcoin ve kripto paraların kaydedildiği (yada saklandığı) fiziksel bir araç, program yada hizmet sağlayıcıyı cevabını verebiliriz. Bitcoin ve kripto paraları bilgisayarda saklanabilen bir dosya olarak düşünebiliriz. Bu dosyaları kaydettiğimiz cüzdanı ise en basit şekliyle bir flash belleklere benzetebiliriz.

wallet ne demek

Elbette Bitcoin depolayıp saklayabilmemiz için basit bir flash bellekten daha fazlasına ihtiyacınız var: Kripto para cüzdanına. Nasıl ki flash belleğinizdeki dosyaları buluta yada gmail hesabınıza kaydedebiliyorsunuz. Bitcoin’lerinizi de bulut üzerinde işlem gören sanal kripto para cüzdanlarına yada bir hizmet sağlayıcısının kripto para cüzdanına kaydedebilirsiniz.

Bitcoin cüzdan, Bitcoin ve diğer kripto paraların kaydedildiği (yada saklandığı) fiziksel bir araç, program yada hizmet sağlayıcısıdır.

Bitcoin cüzdanı ya da her hangi bir kripto para cüzdanı şu iki temel özelliği taşımalı;

  1. Şifreli olmalı
  2. Bitcoin ve kripto para gönderimi/saklanması/alınmasına olanak sağlanması gerekiyor.

İlgili : Kripto para nedir? Kripto ne demek? Kripto paralar nasıl alınır?

Bitcoin cüzdanı (Bitcoin Wallet)

Bir Bitcoin cüzdanı, Bitcoinlerin depolandığı bir yazılım programıdır. Teknik açıdan konuşmak gerekirse Bitcoinler hiçbir yerde saklanmaz.

Bakiyenin sahibi olan kişinin Bitcoin cüzdanına kaydedilen her Bitcoin adresi için özel bir anahtar (gizli numara) vardır.

Bitcoin cüzdanları, Bitcoin göndermeyi ve almayı kolaylaştırır ve kullanıcıya Bitcoin dengesinin sahipliğini verir.

Bir Bitcoin cüzdanına dijital Cüzdan da deniyor. Böyle bir cüzdanın kurulması, Bitcoin elde etme sürecinde önemli bir adımdır. Tıpkı Bitcoinlerin paranın dijital eşdeğeri olması gibi, bir Bitcoin cüzdanı da fiziksel bir cüzdanla benzerdir.

Ancak, Bitcoin’leri tam anlamıyla depolamak yerine, Bitcoin adreslerine erişmek ve işlemleri gerçekleştirmek için kullanılan güvenli özel anahtar gibi birçok önemli bilgi bulunur.

Bu arada şunu da belirtmek gerekiyor. Bazı kripto para cüzdanına sadece Bitcoin yüklenebilirken bazı cüzdanlar, çok sayıda kripto para ile uyumludur. İster fiziksel bir Bitcoin cüzdan, wallet olsun ister sanal, her cüzdan bir software yardımıyla çalışıyor ve her bir cüzdanın açık bir adresi (public key) var. Bu açık adresi posta numarasına (yada IBAN numarasına) benzetebilirsiniz.

Eğer bir kripto para cüzdanı sağlayıcısı (Binance Borsası gibi) ile çalışmıyor ve kendinize ait bir cüzdanınız varsa, bu cüzdanınızın private key’lerinizi bilmeniz gerekiyor. Private key’leriniz sayesinde kripto para cüzdanına ulaşabilirsiniz.

Bitcoin cüzdanlarınıza ait public key ve private key şifrelerini güvenli şekilde tutmanız ve unutmamanız gerekiyor.

Bitcoin cüzdanı ne işe yarar?

Bitcoin cüzdanı, Bitcoin alımı, gönderimi ve Bitcoin’in saklanması işlevlerini görür. Bitcoin cüzdanı ile kripto para borsalarından satın aldığınız ya da size bir başka cüzdan hesabından gönderilen Bitcoinlerinizi tutabilir, bir başka cüzdana gönderebilir ya da uzun süre saklaya bilirsiniz.

Bitcoin cüzdanı nasıl alınır?

Bitcoin cüzdanı almak için öncelikle ne tür bir Bitcoin cüzdanı almak istediğinize karar vermelisiniz. Ardından istediğiniz türde önce çıkan markaları araştırıp, bütçenize en uygun ve en güvenli Bitcoin cüzdanı satın alabilirsiniz.

İlgili: Chainlink LINK coin nedir? Yatırım yapılır mı? Geleceği var mı?

2021 yılının en iyi Bitcoin cüzdanları

Şu ana kadar Bitcoin cüzdanı nedir? nasıl alınır? buna bakmaya çalıştık. Bu noktada Bitcoin cüzdanlarının çeşitlerine göz atalım.

Öncelikle Bitcoin cüzdan dediğimizde tek bir tür ya da çeşitten bahsetmiyoruz. Pek çok seçeneğimiz var.

Bitcoin cüzdan türleri nelerdir?

Bitcoin ve kripto cüzdan türleri;
1-masaüstü
2-mobil
3-web
4- Donanım
5- Kağıt cüzdan

bitcoin wallet
Bitcoin cüzdan türleri

Masaüstü Bitcoin cüzdanı

bitcoin-wallet-nedir-bitcoin-cuzdani-koinmedya-com

Masaüstü cüzdanlar bir masaüstü bilgisayara kurulur ve kullanıcıya cüzdan üzerinde tam kontrol sağlar. Masaüstü cüzdanlar kullanıcının Bitcoin göndermek ve almak için bir Bitcoin adresi oluşturmasını sağlar.

Ayrıca kullanıcının özel bir anahtar depolamasına izin verir. Bilinen birkaç masaüstü cüzdanı Bitcoin Core, MultiBit, Armory, Hive OS X, Electrum vb.

Önde gelen masaüstü Bitcoin cüzdanlar

Bitcoin cüzdanİşletim sistemiÖzellikler
ElectrumMac OS, Windows, LinuxEn popülerden biri; açık kaynak; işlem ücretini yayınlanmış bir işleme yansıtmanıza imkan veriyor, böylece onay süresi hızlanıyor; adres etiketleme, şifreleme
Atomic WalletMac OS, Windows, LinuxEn popülerden biri; 500+ coin, anahtar şifreleme, anlık alım-satım, cripto satın alma, 7/24 yardım.
ExodusMac OS, Windows, LinuxKullanıcı dostu ve kolay anlaşılır, güvenilir cüzdan.
CopayMac OS, Windows, LinuxÇoklu imza cüzdanı; mobil ve masaüstü; açık kaynak.
ArmoryMac OS, Windows, LinuxGüvenliği önde tutuyor; çeşitli şifreleme ve offline depolama seçeneklerini içeriyor:

İlgili: Bitcoin Cash nedir? BCH coin nasıl alınır, nasıl saklanır?

Mobil Bitcoin cüzdanı

kripto para cüzdanı
Bitcoin wallet mobil

Mobil cüzdanlar, bir yerde sabitlendiği için masaüstü cüzdanlarının handikapının üstesinden gelir. Bunlar, ücretli uygulamalar şeklindedir.

Uygulamayı akıllı telefonunuzda çalıştırdıktan sonra, cüzdan bir masaüstü cüzdanıyla aynı işlevleri yerine getirebilir ve doğrudan cep telefonunuzdan herhangi bir yerden ödeme yapmanıza yardımcı olabilir.

Böylece bir mobil cüzdan, NFC bir QR kod taraması yoluyla “ödeme için dokun” işlevini kullanarak fiziksel mağazalarda ödeme yapmayı kolaylaştırır.

Bitcoin Cüzdan, Hive Android ve Mycelium Bitcoin Cüzdan, mobil cüzdanlardan birkaçı. Bitcoin cüzdanları genellikle hem iOS hem de Android sistemlerinde çalışır.

Önde gelen Mobil Bitcoin cüzdanlar

Bitcoin Mobil Cüzdanİşletim sistemiÖzellikler
FreeWalletiOS, AndroidOffline depolama, tüm kripto paralar ile işlem.
EdgeiOSAndroidTek imza, tek dokunuşla 2 Fa doğrulama
Atomic WalletiOS,AndroidKullanıcı dostu, 500+ varlık, anlık işlemler, kripto satın alma opsiyonu, takip edilmeyen uygulama
Blockchain WalletiOSAndroidHiyerarşik belirleme, yakınlarınızdaki Bitcoin satılarını tarama, açık kaynak yazılım
CopayiOSAndroidWindows MobileCoin göndermede çoklu kullanıcı ve grup seçebilme, açık kaynak yazılım
JaxxiOSAndroidOffline depolama hızlı açılış
MyceliumiOSAndroidOffline depolama, sıralama, açık kaynak

Web-Bulut Bitcoin cüzdanı

bitcoin-wallet-nedir-bitcoin-cuzdani-koinmedya-com
Web-Bulut Bitcoin wallet

Web yada bulut cüzdanları Bitcoinleri herhangi bir yerden, herhangi bir tarayıcıda veya mobilde kullanmanıza izin verir. Web cüzdanınızın seçimi, özel anahtarlarınızı çevrimiçi sakladığı için dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Coinbase ve Binance gibi kripto para borsaları web, bulut cüzdanı hizmeti de sunarlar.

İnternet cüzdanları kripto varlıklarınızın güvenli cüzdan hizmeti sunan firmalar tarafından korunması düşüncesi esasına göre şekillenmiştir. Yani Bitcoin’leriniz bir firmanın gözetimi altına alınmıştır.

Tüm Bitcoin borsalarındaki varlıklarınız aslında internet cüzdanlarında muhafaza ediliyor demektir. Borsalarda yaşanacak bir güvenlik açığı doğrudan sizin varlıklarınızın çalınması sonucunu doğuracaktır. Bu yüzden en çok kullandığımız internet cüzdanları aslında borsa cüzdanlarıdır.

En çok kullanılan Bitcoin wallet seçenekleri ise, BTC.com, Bitcoin Core, Coin Space ve Armony olarak verilebilir.

İlgili: Monero nedir? Monero coin (XMR) nedir, nasıl alınır?

Önde gelen web Bitcoin cüzdanlar

Web Bitcoin cüzdanÖzellikler
CoinbaseOne-stop çözümü, cüzdanla entegre borsa
Lumi WalletBedefa, kullanıcı dostu.
CircleDepolama, coin alma, satma, gönderme
BlockchainEn popülerden biri
StrongcoinÖzel anahtarlarınızı şifreler, hibrid cüzdan

Donanım-Hardware Bitcoin cüzdanı

bitcoin-wallet-nedir-bitcoin-cuzdani-koinmedya-com
Bitcoin wallet

Fiziksel cüzdanlar ülkemizde yeterince kullanım alanı bulamayan, dijital muadillerine göre daha güvenli bir cüzdan modelidir. Soğuk cüzdan olarak da tabir edilen bu cüzdanlar sürekli “online” olmadığı için saldırılara karşı daha güvenlidir. Eğer yüklü miktarda kripto para yatırımınız varsa BTC cüzdanı olarak fiziksel cüzdanları tavsiye ederiz.

En çok bilinen fiziksel cüzdanlar Ledger Nano S, ve Trezor olarak karşımıza çıkıyor. Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız flash belleklere oldukça benzerler.

Donanım-hardware Bitcoin cüzdanı nasıl alınır?

Eğer bir donanım-hardware cüzdan satın almaya karar verdiyseniz. Donanım-hardware Bitcoin cüzdanınızı, ya doğrudan istediğiniz markanın internet sitesinden ya da Amazon, ebay gibi alışveriş sitelerinden alabilirsiniz.

PSA: Don't use this fake Wasabi wallet to 'store' your Bitcoin

Bitcoin Kağıt Cüzdanlar

bitcoin-wallet-nedir-bitcoin-cuzdani-koinmedya-com

Kağıt cüzdanlar da Bitcoin’i ve diğer kripto paraları güvenle saklamanın bir başka yoludur. Aslında kağıt cüzdan mantığı çok basit bir temele dayanıyor. Bitcoininize ait public ve private şifrelerinizi uygun şekilde bastığınız bir kağıt sizin kağıt bitcoin cüzdanınız olabilir.

Kağıt cüzdanlar, Bitcoin almak için ve göndermek üzere kullanacağınız açık adresinizi ve özel anahtarınızı içeren belgelerdir. Genellikle QR kod formunda basılırlar. Dolayısıyla işlem yapmak için, kodu hızlıca tarayabilir ve anahtarları bir yazılım cüzdanına ekleyebilirsiniz.

Ayrıca bu kağıt cüzdanlar, kullanıcılara Bitcoin adresi ve özel anahtar oluşturma fırsatı sunan BitAddress ve Bitcoinpaperwallet gibi servislerden istifade edilerek oluşturulabilir.

Kağıt cüzdanların en önemli avantajı, anahtarların dijital olarak hiçbir yerde saklanmamasıdır. Bu özellik, cüzdanların, hacker saldırıları, kötü amaçlı yazılımlar veya basit dijital hırsızlıklardan tamamen korunmasını sağlıyor.

Bilgisayarınızı takip eden casus yazılım ihtimalini devre dışı bırakmak için, USB flash sürücü veya DVD ile çalışan Ubuntu gibi temiz bir işletim sistemi kullanmanız gerekebilir.

Cüzdan hazır olduktan sonra ise, site kodu, anahtarları oluşturmadan önce internetle bağlantınızı kesmenize izin verecek şekilde çevrimdışı çalışıyor olmalı. Son olarak; internete bağlı olmayan bir yazıcı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Online kripto cüzdan mı? Donanım kripto cüzdan mı?

Online Wallet AvantajDonanım Cüzdan Avantaj
Fiziksel olarak kaybolmazKol saati gibi aksesuar olarak dahi üzerinizde taşıyabilirsiniz
Fiziksel olarak zarar görme ihtimali yokturHacker ataklarına ve scam exit gibi borsa dolandırıcılıklarından etkilenmez
Varlıklarınız pasif değil aktif durumdadırPublic ve private key şifreleriniz online sorunlarla kaşılaşmazlar

İlgili: Cardano nedir, ADA coin nereden ve nasıl alınır?

2021 yılının en iyi Donanım (Hardware) Bitcoin cüzdanları

Bitbox Bitcoin cüzdanı

en-iyi-bitcoin-cuzdan-koinmedya

Bitbox’u Bitcoin cüzdanı arasında performans fiyat açısından en iyilerden. Diğer donanım cüzdanlarının fiyatının sadece yarısı kadar. Buna rağmen BitBox en az diğerleri kadar güvenli. Kurşun geçirmez camdan yapılmış kasasıyla dışıradan gelebilecek olası fiziksel müdahalere karşı oldukça güvenli. Bitcoin dışında Ethereum ve Litecoin ile çalışıyor ve de çift çipli güvenlik sistemine sahip.

Ledger Bitcoin wallet/cüzdan

bitcoin-cuzdanı-2-koinmedya

En iyi Bitcoin cüzdanı arasında gösterebileceğimiz Ledger Nano X, iki düğmeli bir kapak açık USB çubuğudur. Ledger Nano X içerisinde kendi antivirus yazılımı sayesinde bağlandığı bilgisayardaki olası virüslerden de etkilenmiyor.

Trezor Model T

Bitcoin cüzdan Bitcoin cüzdan nedir? 2021'nin en iyi Bitcoin cüzdanları

En iyi Bitcoin cüzdanı arasında yer alan  Trezor One ve Model T oldukça iddialı donanım cüzdanlarıdır. Bir USB bağlantısı üzerinden takıp coin şifrelerinizi ve anahtarlarınızı kontrol edebilirsiniz. Trezor One yeni başlayanlar için mükemmel denilebilir.  Model T ise renkli bir ekrana sahip olduğunu hatırlatalım.

CoolWallet S Bitcoin Cüzdanı

Bitcoin cüzdan Bitcoin cüzdan nedir? 2021'nin en iyi Bitcoin cüzdanları

CoolWallet S, iOS ve Android ile çalışan bir donanım cüzdanıdır. Bitcoin cüzdanı yönetmek için mobil cihazınızı güvenli bir şekilde kullanmanın tek güvenli yoludur. Şifrelenmiş bir bluetooth bağlantısıyla çalışır ve EAL5 + Güvenli Eleman yongası teknolojisini kullanır.

Keepkey Bitcoin Cüzdanı

Bitcoin cüzdan Bitcoin cüzdan nedir? 2021'nin en iyi Bitcoin cüzdanları

En iyi kripto para ve Bitcoin cüzdanı arasında yer alan KeepKey’e değinmezsek olmaz. Donanım ve yazılım karışımıdır. Donanım kısmı rastgele anahtarınızı üretir ve orada saklar. Bunu yalnızca bilgisayarınıza pin kullanarak erişebilirsiniz. Ayrıca, yalnızca anahtarınızla ve pinleda erişebileceğiniz cüzdanınızı da yedekleyebiliyorsunuz.

Copay

Copay, tavsiye ettiğimiz sade yazılım olan cüzdan. Bunu kullanmak için güvenilir bir kullanıcı grubunuz olması gerekir. Bu belirleyici sistem, herhangi bir Bitcoin işleminin grubunuzdaki herkesin istediği şekilde doğrulanması yoluyla geliyor.

Bitcoin wallet oluşturmada videolar bize yardımcı olabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=2y7RJfY-Ygw

Kaynak

Kaynak

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.