1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Bitcoin’in tükettiği enerji maliyeti üzerine!

Bitcoin’in tükettiği enerji maliyeti üzerine!

Bitcoin’in tükettiği enerji maliyeti üzerine!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin enerji tüketimi konusunda bazı haberler, orta büyüklükteki ülkeler tarafından tüketilen toplam elektrik tüketimine eşit olduğunu ortaya koyuyor.


Bitcoin’in tükettiği enerji maliyeti üzerine!

Kripto para birimleri tarafından tüketilen enerji, özellikle de Bitcoin’in enerji tüketimi birçok insanın ilgisini çekmeye devam ediyor. İklim değişikliği konusunda yayınlanan bir makale, tek başına Bitcoin madenciliğinden kaynaklanan karbondioksit salınımının küresel ısınmayı 2 derece kadar yükseltebileceğinden bahsediyordu. Bitcoin’e kuşkuyla yaklaşan söz konusu raporlar bu tür suçlayıcı söylemleri daha önce de kullanmıştı.

Bugünlerde internette dolaşan benzer bir rapora göre Bitcoin, İsviçre’den daha fazla elektrik harcıyor. Kripto para topluluğu ise bu raporu ve bilgiyi “çöp” olarak nitelendiriyor.

Raporda, Bitcoin’in saatte 61,6 TerraWatt elektrik tükettiği belirtiliyor. Bu ise tüm küresel elektriğin yüzde 0,28’ine eşit durumda. Temmuz 2019 itibariyle, Bitcoin 58.46 ve 56.89 Twh elektrik kullanan İsviçre ve Yunanistan‘ın üzerinde yer alıyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Pek çok rapora göre, toplam Bitcoin madenciliğinin yaklaşık % 60 ila 70’i, Çin’in uzak bölgelerinde, elektriğin hidroelektrik veya rüzgâr kaynakları ile üretildiği yerlerde yapılmaktadır. Bitcoin madenciliğinin küresel ısınmayı olumsuz yönde etkilediği iddiası, kripto para topluluğu tarafından saçma bulunuyor.

Bazı raporlar daha da ileri giderek Bitcoin madenciliğinin 2022 yılına kadar dünyada üretilen elektrik enerjisinin tamamını tüketebileceğini iddia ediyor. Elbette bu çok saçma ve çılgınca bir iddia. Kripto paraya ilgi duyanlar bu raporları, 90’lı yılların başlarında internet hakkında abartılı iddialarda bulunan bazı raporlara benzetiyor. Forbes dergisi bile o yıllarda bir rapor yayınlamış ve dünyada üretilen elektriğin yarısının önümüzdeki on yol içinde internet ağı tarafından tüketileceğini öne sürmüştü.

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.