1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Bitcoin madenciliği için daha fazla enerji harcanan 4 ülke?

Bitcoin madenciliği için daha fazla enerji harcanan 4 ülke?

Bitcoin madenciliği için daha fazla enerji harcanan 4 ülke?
0
“sportsbet”

Bitcoin enerji tüketimi konusunda bazı haberler, orta büyüklükteki ülkeler tarafından tüketilen toplam elektrik tüketimine eşit olduğunu ortaya koyuyor.


“Çöp Bilgiler” Suçlaması

Kripto para birimleri tarafından tüketilen enerji, özellikle de Bitcoin’in enerji tüketimi birçok insanın ilgisini çekmeye devam ediyor. İklim değişikliği konusunda yayınlanan bir makale, tek başına Bitcoin madenciliğinden kaynaklanan karbondioksit salınımının küresel ısınmayı 2 derece kadar yükseltebileceğinden bahsediyordu. Bitcoin’e kuşkuyla yaklaşan söz konusu raporlar bu tür suçlayıcı söylemleri daha önce de kullanmıştı.

Bugünlerde internette dolaşan benzer bir rapora göre Bitcoin, İsviçre’den daha fazla elektrik harcıyor. Kripto para topluluğu ise bu raporu ve bilgiyi “çöp” olarak nitelendiriyor.

koinmedya_telegram

Raporda, Bitcoin’in saatte 61,6 TerraWatt elektrik tükettiği belirtiliyor. Bu ise tüm küresel elektriğin yüzde 0,28’ine eşit durumda. Temmuz 2019 itibariyle, Bitcoin 58.46 ve 56.89 Twh elektrik kullanan İsviçre ve Yunanistan‘ın üzerinde yer alıyor.

Bitcoin enerji tüketimi %70 oranında Çin’de

Pek çok rapora göre, toplam Bitcoin madenciliğinin yaklaşık % 60 ila 70’i, Çin’in uzak bölgelerinde, elektriğin hidroelektrik veya rüzgâr kaynakları ile üretildiği yerlerde yapılmaktadır. Bitcoin madenciliğinin küresel ısınmayı olumsuz yönde etkilediği iddiası, kripto para topluluğu tarafından saçma bulunuyor.

Bitcoin enerji tüketimi konusundaki iddialar saçma

Bazı raporlar daha da ileri giderek Bitcoin madenciliğinin 2020 yılına kadar dünyada üretilen elektrik enerjisinin tamamını tüketebileceğini iddia ediyor. Elbette bu çok saçma ve çılgınca bir iddia. Kripto paraya ilgi duyanlar bu raporları, 90’lı yılların başlarında internet hakkında abartılı iddialarda bulunan bazı raporlara benzetiyor. Forbes dergisi bile o yıllarda bir rapor yayınlamış ve dünyada üretilen elektriğin yarısının önümüzdeki on yol içinde internet ağı tarafından tüketileceğini öne sürmüştü.

koinmedya_brave

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.