1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Bitcoin madenciliğinde güneş enerjisi kullanılabilir mi?

Bitcoin madenciliğinde güneş enerjisi kullanılabilir mi?

Bitcoin madenciliğinde güneş enerjisi kullanılabilir mi?
0

Bitcoin madenciliği için soğuk iklim tercih ediliyordu ancak bu paradigma değişiyor mu?Bitcoin madenciliğinde güneş enerjisi kullanılabilir mi?


Bitcoin madenciliğinde güneş enerjisi

Yakın zamanda elektriğe gelen %15’lik zamla Ağustos ayı daha sıcak geçmeye başladı. Ayarı düşürülen klimalar ve fatura son ödeme tarihi, yaz mevsiminin sıcak günlerinde bizleri daha da terletiyor.

Elektriğe gelen %15’lik zammı kara kara düşünen birileri daha var: Onlar da Bitcoin madencileri. Zaten kabarık gelen elektrik faturalarına yüzde 15 daha eklendi.

Lütfen Bkz: Bitcoin İsviçre’den fazla elektrik enerjisi tüketiyor

koinmedya_brave

Elektrik maliyetlerini düşürmenin bir yolunu California’daki Bitcoin madencileri buldu. California’lı madencilik şirketi Plouton, enerji maliyetlerini düşürmek için güneş enerjisi ile yararlanmak istiyor. Bu amaçla Plouton, yatırımcılarından 1 milyon dolarlık ek fon talep etti. Bu fonla solar enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürecek bir tesisat kurmayı planlıyorlar.

Söz konusu Bitcoin madencilik tesisinin California’nın Mojave bölgesinde kurulması planlanıyor. Şirketin CEO’su Sedigh, kuracakları tesisi “Kuzey Amerika’nın güneş enerjisi ile çalışan en büyük madencilik şirketi” olarak tanımlıyor.

Madencilik şirketinin toplam bütçesi 35 milyon dolar. Bütçenin 10 milyon doları güneş enerjisi sistemine, 10 milyon doları ise madenciliğe ayrılmış durumda. Şirket yeni nesil 7nm SHA256 ASIC cihazlarından 5,000 adet kurmayı planlıyor.

 Lütfen Bkz: Çinli Bitcoin madencilik devi, ABD’de halka arz gerçekleştiriyor

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak