fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Rehberi
  3. Monero XMR coin nedir, nasıl alınır?

Monero XMR coin nedir, nasıl alınır?

Monero XMR coin nedir, nasıl alınır?
0
“koinmedya_mxc”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Monero güvenli, özel ve takip edilemez kripto para sloganıyla piyasaya çıkmış bir blockchain ağı ve kripto paradır. Monero coin nedir, nasıl alınır yatırım yapılır mı? Monero yorum, grafik ve beklentiler.


Monero

Bir çok projede olduğu gibi, Monero da madencilik yapılabilen açık kaynaklı bir blockchain ağına sahiptir. Monero bu özelliği ile tüm katılımcılara eşit fırsat sunuyor. Kullanıcılar, gerçekleştirmiş oldukları işlemler sırasında kimliklerinin açığa çıkması konusunda endişe taşımasına gerek duymazlar, çünkü Monero işlemleri gizleyen opak bir blockchain ağına sahiptir. 

Monero nedir?

Monero mahremiyet üzerine kurgulanmış, özel, güvenli ve takip edilemez sloganıyla piyasaya çıkmış bir kripto para ve blockchain ağıdır.

“koinmedya_biswap”

Monero: kripto para dünyasının mahremiyet parası

İlgili: Chainlink LINK coin nedir? Yatırım yapılır mı? Geleceği var mı?

“koinmedya_biswap”

Monero ne zaman kuruldu?

Monero‘nun tarihi 2013’te, CryptoNote adı verilen dijital paraları güçlendirmek için bir uygulama katmanı protokolünü özetleyen bir tanıtım bülteni yayınlandığında başlıyor.

Monero kurucusu kim?

Monero, Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto‘ya benzer şekilde Nicolas van Saberhagen takma adını kullanan biri tarafından kuruldu. Bugün, Monero geliştiricilerinden yalnızca ikisi biliniyor – Riccardo Spagni (ana geliştiricisi) ve David Latapie.

XMR coin

Monero nasıl kuruldu?

Nicolas van Saberhagen tarafından kaleme alınan CryptoNote teknik raporu, büyük gizlilik ve sansür konularına değinerek Bitcoin’in kapsamlı bir eleştirisi olarak ele alınıyor.

Saberhagen, Bitcoin’in gizliliği ile ilgili endişelerini hızla ele alıyor:

Ne yazık ki, Bitcoin izlenebilirlik gereksinimini karşılamıyor. Ağın katılımcıları arasında gerçekleşen tüm işlemler herkese açık olduğundan, herhangi bir işlem açık bir şekilde benzersiz bir menşe ve nihai alıcıya kadar takip edilebilir. İki katılımcı dolaylı bir şekilde para alışverişinde bulunsa bile, uygun şekilde tasarlanmış bir yol bulma yöntemi menşei ve nihai alıcıyı ortaya çıkaracaktır.

Nicolas van Saberhagen kimdir?

CryptoNote protokolü geliştiricisi, CrptoNote White Paper yazarı. Nicolas van Saberhagen, anonim bir kişiliktir. Şahsın gerçek kimliği bilinmemektedir.

Makalenin yayınlanmasından çok kısa bir süre sonra, geliştiriciler platformun misyonunu gerçekleştirmek için çalışmaya başladı ve geçici dijital para birimi Bytecoin yaratıldı.

Kurucu ekibin koinleri halka açmadan önce kripto para “madenciliği” yapmaya ve aralarında dağıtmaya karar vermesi nedeniyle, tartışmanın Bytecoin ile başlaması uzun sürmedi. Bu, diğer şüpheli davranışlarla birlikte, burada kronikleşen bir dramın patlamasına neden oldu.

Riccardo Spagni liderliğindeki bazı geliştiriciler, Bytecoin ağının sert bir forukundan yeniden başlatmaya karar verdiler. BitMonero demeye karar verdiler (Monero, Esperanto’nun kripto para kelimesidir). Dijital para biriminin destekçileri Monero’nun kısaltılmış bir ismine karar verdiler.

Monero’nun Bitcoin’den Farkı Nedir?

Bitcoin anonimliği ile bilinir, ancak sunduğu gizliliğin sınırları vardır. Bitcoin, Bitcoin adreslerini ve Blockchainler üzerindeki verileri kaydederek verileri halka açar. Kilit nokta, Bitcoin sahte adlar ve adresler kullansa bile adreslerin tamamen özel olmamasıdır. Neden? Sadece Bitcoin adresleri ve işlemleri blockchainlere kaydedildiğinden, onları halka açık ve izlenebilir hale getirir.

Temel olarak, bu, işlemlerin potansiyel olarak gerçek bir kişinin kimliğiyle bağlantılı olma şansı olduğu anlamına gelir. İşlemleri, adresleri ve aktarılan tutarları koruyan şifreleme işleminin arkasına gizlendiği için Monero, Bitcoin’den daha fazla gizlilik sunar. Temel olarak, tüm XMR coin işlemleri gizlenir ve bu da tüm kullanıcılarının gizliliğini artırır.

XMR

Monero’nun Avantajları ve Dezavantajları

Moneron’unun Avantajları
Sıradan bir kripto paranın sahip olabileceği en güçlü gizlilik ilkesine sahiptir.
İşlemler bağlantılı ve izlenebilir değildir.
Mali açıdan mükemmel şekilde büyüme sağlamıştır.
ASIC dirençli bir algoritmaya sahip olduğu için, üretimde tekelleşmenin önüne geçilmiştir.
Büyük bir topluluğa sahiptir

Monero’nun Dezavantajları
Monero için çok fazla uyumlu cüzdan bulunmamaktadır.
Yeni başlayanlar için sıradan ve kolay değildir. Yaygın şekilde kabul görmemiştir.
Üretim sınırı olmadığı için ileride enflasyona maruz kalarak, devalüasyon yaşayabilir.

Monero Bitcoin’den daha mı iyi?

Monero gizlilik açısından Bitcoin’den üstündür. Ayrıca, işlem ücretleri ve madencilik algoritması konusunda Bitcoin’den daha iyi durumdadır. Ancak özellikle işlem hızı, ölçeklenebilirlik, ağ güvenliği, arz ve fiyat konularında Bitcoin’in bariz üstünlüğü söz konusudur.

Monero gerçekten anonim mi? Takip edilemiyor mu?

Monero, gizliliğe ve izi sürülemezliğe odaklanan bir kripto paradır. Monero, işlemin göndericisini, alıcısını ve tutarını gizlemek için halka imzalar, gizli adresler ve gizli işlemler kullanır. İşlem geçmişiniz tamamen özeldir. 

Monero güvenilir mi?

Monero, küresel bir dünya için nakittir. XMR hızlı, özel ve güvenlidir. Monero ile kendi bankanıza sahipsiniz. Sizden başkası bakiyenizi göremeyeceğini veya faaliyetlerinizi izleyemeyeceğini bilerek güvenle işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Devletler Monero’yu yasaklayabilir mi?

Monero ağının çekirdek ekip üyesi ArticMine’e göre, devletler XMR’yi yasaklayamaz. Ancak, ağı ciddi şekilde sakatlayabilirler.

Bilgisayarımdan Monero GPU cüzdanını nasıl kaldırabilirim?

Monero GUI Cüzdanını Windows 10’dan tamamen kaldırmak için yapmanız gerekenler:
Bitmonero klasörünü silin: C: \ ProgramData \ bitmonero \
Monero klasörünü silin:% userprofile% \ Documents \ Monero.
Kayıt defteri girdilerini silin Monero Projesi: regedit> Bilgisayar \ HKEY_CURRENT_USER \ Software \ The Monero Project \

İlgili: Bitcoin Cash nedir? BCH coin nasıl alınır, nasıl saklanır?

Monero coin, XMR

Monero coin nasıl alınır?

Monero Coin XMR almanın iki kolay yolu vardır. XMR’ı ya çalışarak yani madencilik yaparak kazanırsınız ya da bir kripto para borsasından satın alırsınız. Monero’yu satın almak en çok başvurulan yoldur. Tek yapılması gereken bir Bitcoin borsasına kayıt olmaktır.

Bitcoin borsasından nasıl XMR alırım? Bitcoin borsasına nasıl üye olabilirim, nasıl kripto para alabilirim? Sizin için, resimlerle adım adım anlattık.

İlgili: Kripto para nedir, nasıl alınır?

Monero madenciliği nasıl yapılır?

Yeni Monero XMR koinlerinin oluşturulması, kripto para birimlerinin blockchain işlemlerini kaydetmede katılımcıları ödüllendirmenin olağan bir yolu olan “madencilik” süreci ile tamamlandı. Monero’nun bir bloğu çıkarması (tamamlaması) için gereken süre yaklaşık iki dakikadır. Monero, kripto paraları madencilik fırsatı da sunar, ancak birkaç önemli fark vardır.

XMR coin madenciliği belirli bir donanım gerektirmez ve Windows, Android, Linux ve MacOS dahil olmak üzere tüm önde gelen platformlara uygulanabilir.

Bir bilgisayar tarafından erişilebilir olduğundan emin olmak için tasarlanmış bir proof of work (PoW) algoritması kullanır ve bu da daha geniş işlemci yelpazesi demektir. Bu, madenciliğin sadece madencilik koinlerine odaklanan büyük madencilik havuzlarına değil, farklı partilere açık olduğu anlamına gelir. Bu madenciliğin ana avantajlarından biridir.

XMR

Diğer altcoinlerle karşılaştırıldığında: işlem, göz kamaştırıcı hızlar gerektiren bir bilgisayar yerine standart bir bilgisayarda tamamlanabilir. Madencilik ödülünün ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Madencilere ‘kalıcı blok ödülü’ sunuluyo. Bu da her zaman minimum 0.3 XMR ödülü olacağı anlamına gelir.

Yeni kripto paraların madenciliğinin ana avantajı basittir: madencilere, blockchain sürecine yeterli katılımcının katılmasını sağlayan bir teşvik sunuyor. Göreceli olarak, 0.3 XMR, dolaşımdaki toplam XMR’nin daha küçük bir kısmını oluşturacaktır, bu da dezenfekte edici bir kripto para birimi olduğu anlamına gelir.

2022’ye kadar enflasyon yaklaşık % 1 olacak ve bundan sonra da düşmeye devam edecek.

Madencilikle 1 Monero elde etmek ne kadar sürüyor?

Her 2 dakikada bir Monero bloku kazılıyor. Her bir bloğun ödülü 4,99 XMR dolayısıyla, her 24 saniyede 1 XMR madencilik yoluyla kazılabilir.

Evde bulunan laptop bilgisayar ile Monero madenciliği yapabilir miyim?

Monero (XRM) madenciliği , Ethereum’da olduğu gibi CPU üzerinden yapılır. Evde bulunan laptop ile Monero madenciliği yapılabilir. Madencilik için gerekli, indirme, kurma ve ayarlama işlemleri 20 dakika kadar sürecektir.

İlgili: Cardano nedir, ADA coin nereden ve nasıl alınır?

Rakamlarla Monero coin

27 Mart itibareiyle, Monero XMR coin, son 24 saatte %0,65 oranında değer kazanmış durumda. XMR, Ocak 2018’de elde ettiği 495,84 dolarlık ATH zirvesinin %54,98 altında işlem görüyor.

Monero XMR coin, CoinMarketCap listesinde 26. sırada.

Fiyat222,87 USD
Son 24 saatlik hacmim436,008,526 USD
Market Cap3,983,453,955 USD
Dolaşımdaki Coin sayısı17,872,686 XMR
Rakamlar yazının yazıldığı ana aittir. CoinMarketCap

İlgili: Monero XMR coin güncel fiyat tahmini; 2020-2025

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.

Etiketler:
“koinmedya_biswap”