1. Anasayfa
 2. Kripto Para Haberleri
 3. Cardano nedir, ADA coin nereden ve nasıl alınır?

Cardano nedir, ADA coin nereden ve nasıl alınır?

Cardano nedir, ADA coin nereden ve nasıl alınır?
0

Cardano, dünyanın ilk uçlar arası denetimli blok zinciridir. ADA, Cardano’nun yerel tokenidir. Cardano’dan sorumlu kar amacı gütmeyen vakfı, protokollerini yayınlanmadan önce gözden geçirmek için Edinburgh Üniversitesi ve Tokyo Teknoloji Enstitüsü de dahil olmak üzere dünya genelinden çeşitli üniversitelerden akademisyen ve bilim adamlarının katılımıyla bir ağ oluşturdu. Yani Cardano, akademik bir çalışmanın ürünüdür.


Cardano nedir – Kısa Bir Tarihçe

Cardano, Proof of Stake tabanlı, ölçeklenebilir ve güvenli üçüncü nesil blockchain akıllı sözleşme platformudur.

Cardano’nun mimarisi iki katmandan oluşuyor. Yerleşim veya Hesap Görme (hesaplar veya bakiye katmanı) ve Kontrol Katmanı (hesaplama katmanı).

Yerleşim katmanı, ADA ekosisteminde değer transferini kolaylaştıran platformun yerel para birimi olan ADA Cardano Coin’in evi durumundadır.

koinmedya_brave

Bu arada Kontrol Katmanı, Cardano’nun akıllı sözleşmesinin yapılacağı yerdir.

ADA, birlikte çalışabilir, enerji tasarruflu ve sürdürülebilir bir bilimsel felsefe ve araştırma ürünüdür.

Tüm güncellemeler ve gelişmeler uygulamadan önce hakemliğe sahiptir. Ayrıca, ADA KMZ protokolü ile Proof of Work tabanlı Sidechains’i destekliyor.

Cardano, dünyanın ilk hakemli blok zinciridir. Cardano’dan sorumlu kar amacı gütmeyen vakıf, protokollerini yayınlanmadan önce gözden geçirmek için Edinburgh Üniversitesi ve Tokyo Teknoloji Enstitüsü de dahil olmak üzere çeşitli üniversitelerden bir akademisyen ve bilim insanı ağı kurdu.

İlgili yazı için bakınız: Yeni başlayanlar için kripto para rehberi: Nedir, nereden alınır, ne zaman alınmalı, nelere dikkat edilmeli?

Birinci nesil bir para birimi ve ikinci nesle ait olan Ethereum’un ölçeklendirme problemlerini geliştirdiğini iddia eden üçüncü nesil bir kripto para birimi ve akıllı sözleşme platformudur.

Cardano ADA nasıl çalışıyor?

ADA’nın platformu yukarıda da bahsettiğimiz üzere iki katmandan oluşuyor. Cardano Masraf Yükleme Katmanı (CSL), Cardano’nun kripto para birimi olan ADA’yı kullanan işlemleri düzenlemek için kullanılır.

Geliştirilmekte olan Kontrol Katmanı akıllı sözleşmeler için kullanılacaktır. ADA’nın hiyerarşik yapısı, bunun bir değişim aracı olarak kullanılabilmesini ve akıllı sözleşmeler oluşturmasını sağlar.

Buna ek olarak, platformun ana akım finans ekosistemiyle birlikte çalışabilme beklentileri de bulunuyor.

İlgili yazı için bakınız: Free Bitcoin! Bedava kripto para veren siteler hangileri? Bedava Bitcoin ve ETH için bilmeniz gerekenler

ADA’nın platformunun kalbi, kripto paraları çıkarmak için Proof of Stake protokolünü kullanan bir algoritma olan Ouroboros’tur.

Protokol, enerji kullanımını ve yeni kripto para üretme süresini azaltmak için özelleştirilmiştir.

Ouroboros

Tipik bir Proof of Stake algoritmasında, maksimum stake miktarına (veya en yüksek sayıda tokena) sahip nodelar bir blok zincirinde işlem blokları oluşturur.

Ancak Ouroboros algoritması algoritmayı farklı şekilde uygular.

Geniş bir düzeyde, aşağıdaki gibi çalışır. Ouroboros, fiziksel zamanı, sabit zaman dilimleri olan yuvalardan oluşan dönemlere ayırır.

cardano nedir Cardano nedir, ADA coin nereden ve nasıl alınır?

Yuvalar fabrikadaki çalışma vardiyalarına benzer. ADA’da, yuvaların kapsadığı zaman aralığı değişir ve algoritma içinde değiştirilebilir.

Dönemler dairesel bir şekilde çalışır: biri bittiğinde, diğeri çevrimiçi olur.

Her zaman diliminin, zaten para üreten paydaşlar veya nodelar tarafından seçilen bir slot lideri vardır.

Slot liderleri, ADA blok zincirine eklenecek işlem bloklarının oluşturulmasından ve onaylanmasından sorumludur.

Bir dönemde bir işlem bloğu oluşturamazlarsa, bir sonraki slot lideri bir sonraki dönemde başka bir atış yapar. Belirli bir dönemde en az yüzde 50 veya daha fazla blok üretilmelidir.

cardano ada

Slot liderleri tarafından üretilen bloklarla yapılan işlemler girdi onaylayıcılar tarafından onaylanır.

Protokolün yürütülmesinden sorumlu olan ise ikinci paydaş grubudur. Belirli bir dönemde bir ila birden fazla birden fazla destekçi olabilir ve bunların seçimi staking’e dayanır.

Tarafsız sonuçlar sağlamak için seçim sistemi iki giriş için yapılandırılmıştır. Birincisi çok partili bir hesaplama sistemidir.

Ağ içindeki bir dizi paydaş, “koin atma” nın dijital eşdeğeri olan bir hesaplama yapar ve sonuçlarını birbirleriyle paylaşır. İkinci girdi, servetin veya hissenin dağılımıdır.

Daha fazla stake yapan (veya daha fazla tokena sahip olan) nodelar, slot liderlerinin seçilme olasılığını arttırır.

cardano ada

Ouroboros ayrıca, paydaşlara sunulan teşviklerin türü ve biçimindeki diğer algoritmalardan da farklıdır. Proof of Work algoritması madencilere kripto para ve işlem ücreti şeklinde ödüller sunar.

Ancak Ouroboros algoritmasının tasarımı kripto paralara büyük bilgisayar gücüne yapılan yatırımlar üzerinden kullanılabilirlik ve işlem doğrulaması için teşvikler sağlıyor.

Ekonomik ödüller de üç paydaş arasında bölünmüştür: girdi onaylayanlar, çok taraflı hesaplama paydaşları ve slot liderleri.

ADA Coin nedir?

Kısaca ADA Cardano’nun kripto para dünyasındaki temsilini sağlayan kısa adıdır.

ADA, tamamen açık kaynaklı ve merkezi olmayan bir blockchain platformu ve kripto para birimi projesi olan Cardano’nun tokenıdır.

ADA’nın amacı, daha önce geliştirilen herhangi bir protokolden daha gelişmiş özellikler sunan sağlam bir akıllı sözleşme platformu geliştirmektir.

ADA’nın dayandığı Cardano protokolü sektördeki en titiz akademik ve ticari yazılım standartları ile geliştirilmektedir ve esnek, ölçeklenebilir ve sağlam olan katmanlı bir blockchain yazılım yığınına sahiptir.

Bununla birlikte, ADA, beş blockchain öğesini şu şekilde çözen yeni nesil bir blockchain ve kripto para birimi olmayı hedefliyor:

Ölçeklenebilirlik

Birlikte çalışabilirlik

Sürdürülebilirlik

Yönetim

Düzenleme

ADA blockchain projesi 2015 yılında başladı ve Colorado merkezli bir teknoloji girişimcisi ve matematikçi Charles Hoskinson tarafından kavramsallaştırıldı ve kuruldu.

ADA’yı yaratmadan önce Hoskinson, kripto para birimi sektörüne derinden dahil oldu. Ethereum’u kurdu, Bitcoin Vakfı’nın eğitim komitesinin kurucu başkanı ve 2013’te Kripto Para Araştırma Grubu’nu kurdu.

Bununla birlikte, Hoskinson merkezsizleşmeye değer veren ve eğitim, araştırma ve uygulama yoluyla ana kripto para birimi ve blockchain teknolojisini getirmeye kendini adamış bir kripto para birimi Evangelisti.

2015 yılında Charles Hoskinson ve teknoloji girişimcisi Jeremy Wood, Cardano protokolünü oluşturmak için bir blockchain teknoloji yenilikleri şirketi olan Input Output Hong Kong’u (IOHK) kurdu.

cardano nedir Cardano nedir, ADA coin nereden ve nasıl alınır?

Bugün IOHK, ADA’yı geliştirmek ve ilgilenmek için tam zamanlı çalışan üç kuruluştan biridir.

Cardano’yu geliştiren üç kuruluş:

Input Output Hong Kong (IOHK)

Cardano Vakfı

Emurgo

Cardano (ADA) ico, dağıtım ve lansman

Cardano’nun doğal kripto para birimi ADA, maksimum 45.000.000.000 ADA arzı ve toplam 31.112.484.646 ADA arzı ile yayınlandı.

Toplam ADA token arzının % 57,6’sı, 1 Ekim 2016’da başlayan ve 1 Ocak 2017’de sona eren bir ilk koin teklifi (ICO) aracılığıyla dağıtıldı.

Satış, 1 ADA = 0.00240 USD ICO token fiyatıyla satılan 25.927.070.538 ADA tokeninden (toplam ADA arzının % 57.6’sını) oluşuyordu.

Cardano, 1 Ocak 2017’de 62.200.000 USD tutarında fon sağlama hedefine ulaştı.

Kalan ADA tokenlarına gelince, ADA ekosisteminin ve Teknik ve İş Geliştirme Havuzunun bir parçası olan üç varlık grubuna dağıtıldı; IOHK, Emurgo ve Cardano Vakfı.

Bu varlıklar için ADA dağılımı aşağıdaki gibidir:

Cardano Vakfı: 648.176.713 ADA

IOHK: 2.463.071.701 ADA

Emurgo: 2,074,165,644 ADA

ADA token satışının ardından, Cardano ana ağını ve Byron adlı ilk büyük sürümünü 29 Eylül 2017’de başlattı.

Cardano’nun Ethereum’dan farkı nedir?

Önemli Cardano ve Ethereum farklılıkları şunları içerir:

Consensus mekanizması

Saniye başına işlem (TPS) / Verim

Mevcut piyasa değeri

Programlama dili

Geliştirme Hızı

Uzlaşma Mekanizması

Bir consensus mekanizması, bir blockchain’in nasıl konsensüse ulaştığını belirler Bilindiği üzere consensus mekanizması blockchain’in tek bir veri değeri veya ağın tek bir durumu üzerinde nasıl bir anlaşmaya varıldığını ifade eder.

Başka bir deyişle, uzlaşma mekanizması, bir işlemin geçerli olduğuna nasıl güvenebileceğimizdir.

Hem Ethereum hem de Cardano’nun merkezi olmayan blok zincirleri var, yani merkezi bir üçüncü taraf olmadan consensusa fikir birliğine varıyorlar. Ancak consensusa fikir birliğine varma şekilleri farklıdır.

Ethereum’da fikir birliği, Bitcoin’in kullandığı aynı model olan “Proof of Work- İş Kanıtı” (PoW) adlı bir mekanizma ile elde edilir.

cardano nedir Cardano nedir, ADA coin nereden ve nasıl alınır?

PoW, consensusa ulaşmadan önce kriptografik denklemleri çözmek için enerji yoğun bilgisayar madencileri gerektirir. PoW’un merkezi olmayan ve güvenli bir consensus mekanizması olduğu kanıtlanmıştır.

Cardano’da konsensüs, “Ouroboros” olarak adlandırdığı “Proof of Stake” (PoS) adlı bir mekanizma ile sağlanır.

Bu sistemde, bilgisayar madencilerinin matematiksel denklemleri çözmesi gerekmez. Bunun yerine, ağ katılımcıları ağı güvence altına almak ve bunun için ödüller kazanmak için ADA’yı (kilitlenir) kullanır.

Saniyede İşlem (TPS) / Verim

Ethereum bugün (13 Nisan 2020) itibariyle, her işlem yaklaşık 16 saniye sürecek şekilde saniyede yaklaşık 15 işlem yapabilir. Ethereum’un Ethereum 2.0’daki PoS’a geçişi ile Ethereum’un iş hacminin önemli ölçüde artması bekleniyor.

ADA bugün her işlem yaklaşık 20 saniye sürecek şekilde saniyede yaklaşık 250 işlem yapabilir.

Cardano’nun iş hacmi de gelecekte ADA yan zincirlerinin uygulanmasıyla önemli ölçüde artacak.

Programlama dili

Ethereum, kurucuları tarafından geliştirilen Solidity adlı kendi üst düzey programlama dilini kullanır.

Solidity, karmaşık akıllı sözleşmelerin geliştirilmesini sağlayan bir Turing tam akıllı sözleşme programlama dilidir.

ADA, Hasutell programlama diline benzeyen ancak değerlendirilmesi daha kolay olan Plutus adlı kendi üst düzey akıllı sözleşme programlama dilini kullanıyor.

Plutus programlama dili, geliştiricilere işlevsel bir akıllı sözleşme platformu sağlar.

Geliştirme Hızı

Ethereum, geliştirme açısından hızlı hareket eden bir proje, Cardano ise araştırmalara harcanan çok zaman alan yavaş ilerleyen bir projedir.

Sonuç olarak, Ethereum, dünyanın dört bir yanındaki geliştiriciler ve kurumsal işletmelerden tonlarca gelişme ve ilgi ile lider akıllı sözleşme platformudur.

İlgili yazı için bakınız: Bitcoin alım satım rehberi: Bitcoin nasıl ve nereden alınır, satılır? Bitcoin yatırımı ve gelecek beklentileri

Öte yandan Cardano’nun birçok araştırma makalesi var ve hala ürününü inşa ediyor. DappRadar’a göre, Ethereum’un üzerinde 1795 dapps bulunurken Cardano’nun henüz dapp’ı bulunmuyor.

Ancak, Cardano’nun gelişimin çok daha erken bir aşamasında olduğunu unutmayın, ancak yine de açıkça tartışabileceğimiz bir fark.

Ada coin – kullanım durumları nelerdir?

Cardano (ADA), Cardano blockchain ve akıllı sözleşme platformunun yerel kripto para birimidir. Cardano’nun ADA kripto para biriminde aşağıdaki kullanım örnekleri bulunuyor:

Dijital Nakit – Paranın geleceği olarak Ada coin

Yönetişim – ADA paydaşları protokol yükseltmelerine / değişikliklerine oy verebilir

Uzlaşma Mekanizması – ADA, blockchain’i güvence altına almak için PoS sisteminde staking yapılıyor.

Dapps’taki hizmet programı – ADA, Cardano üzerine kurulan dapps için yerel para birimi olacak

Dijital Nakit

ADA, dijital para göndermek ve almak için kullanılabilen eşler arası (P2P) bir dijital para birimidir.

Ada coin, merkezi bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda, merkezi olmayan bir şekilde işlem yapılabilir.

Ada coin bu anlamda paranın geleceğini temsil etmeyi umuyor.

Yönetim

Cardano, Cardano (ADA) paydaşlarının protokol yükseltmelerine / değişikliklerine oy verebilecekleri bir hazine sistemi kullanmaktadır.

Bu sisteme katılmak için ADA sahiplerinin oylamaya katılmak için ADA tokenlarının stake edilmesi (kilitlemesi) gerekecektir.

Bir teşvik olarak, ADA stakerleri / seçmenleri, hazine fonunun ADA’da ödenen belirli bir kısmını (örn.% 20) alacaktır.

Uzlaşma mekanizması

Cardano, işlemleri doğrulamak ve blok zincirini güvence altına almak için bir Proof of Stake (PoS) consensus mekanizması kullanıyor. Bu sistemde, Ada coin sahipleri tokenlarını belirleyebilir ve daha sonra bir blok oluşturmak için Cardano’nun algoritması tarafından rastgele seçilebilirler.

cardano nedir Cardano nedir, ADA coin nereden ve nasıl alınır?

Seçilirse, paydaş ADA’da ödenen bir ödül alır. Bir tutucu ne kadar çok stake yaparsa, seçilme ve ödül kazanma şansı o kadar artar.

Dapps’deki yardımcı program

Cardano’nun akıllı sözleşme platformunda oluşturulan herhangi bir merkezi olmayan uygulama (dapp), Ada coini dapp’in yerel kripto para birimi olarak kullanacaktır.

Dapp geliştiricilerinin, Cardano’daki dapp’i barındırmak için Ada coin olarak ücret ödenmesi gerekecek. Dapp kullanıcılarının uygulamalardaki belirli özellikler için Ada coini kullanmaları gerekebilir.

Cardano ADA – arka plandakiler

Cardano ADA projesinin arkasında yer alanlara baktığımızda şunların yer aldığını görüyoruz.

IOHK

Input Output Hong Kong (IOHK), 2020 yılı sonuna kadar ADA’nın gelişimi üzerinde çalışmak üzere sözleşmeli olan lider bir kripto para araştırma ve geliştirme şirketidir.

IOHK kuruluşu, Cardano’nun aktif olarak geliştirilmesinden ve ADA yol haritasındaki tüm kilometre taşlarının tamamlanmasından sorumludur.

Ayrıca, kriptografik araştırma ve blockchain tabanlı sistemlerin mimarisi için yeni araçlar ve paradigmalar üzerinde çalışmaya kendini adamıştır.

IOHK, 2015 yılında Charles Hoskinson ve Jeremy Wood tarafından, Cardano üzerinde çalışacak ve bankacılığa finansal hizmetler sunmak için eşler arası yenilikleri kullanan şirketi kurdu.

Cardano ADA üzerinde çalışmanın yanı sıra, IOHK kendisini şirketler, akademik kurumlar ve devlet kurumları için kripto para birimleri ve blok zincirler oluşturan küçük ve yenilikçi ekiplerle merkezi olmayan bir mühendislik şirketi olarak tanımlıyor.

Cardano’nun yanı sıra IOHK, Ethereum Classic, Cardano’nun Daedalus, Qeditas, Scorex, RS | Coin ve Symphony gibi blockchain ile ilgili diğer projelere katkıda bulundu.

IOHK’nın Cardano sözleşmesi 2020’nin sonunda yapıldığında, Cardano’nun Charles Hoskinson’ın bebeği olması ve IOHK’nın CEO’su ve kurucusu olması nedeniyle uzatılması muhtemeldir.

Cardano Vakfı

İsviçre merkezli Cardano Vakfı, Cardano ve ekosisteminin gelişimini denetleme, denetleme ve geliştirmeye katkıda bulunan temel sorumlulukları olan Cardano’dan ayrı bir varlıktır.

Cardano Vakfı’nın Hedefleri

Cardano ADA için benimsenmeyi artırma

Mevzuat ve ticari standartları şekillendirme

Küresel Cardano ADA topluluğunu büyütme

Paydaşların hesap verebilirliğinin sağlanması

Cardano ADA ortaklıklarını kolaylaştırmak

Cardano Vakfı, Cardano protokolüne katkıda bulunan iki ayrı kuruluşla birlikte çalışıyor: Input Output Hong Kong (IOHK) ve Emurgo.

cardano nedir Cardano nedir, ADA coin nereden ve nasıl alınır?

Bu kuruluşlarla birlikte çalışan Cardano Vakfı, Cardano ADA’yı korumaya ve tanıtmaya, ortaklıklar ve entegrasyonlar kurmaya ve protokolün kullanıcıları ve topluluğu adına savunmaya kararlı.

Emurgo, Cardano ADA ekosisteminde nasıl bir rol oynuyor?

Emurgo, blockchain teknolojisini kullanmakla ilgilenen geliştiriciler, yeni başlayanlar, işletmeler ve hükümetler için Cardano tabanlı çözümler sunan küresel bir blockchain teknoloji şirketi ve Cardano protokolünün kurucu üyesidir.

Cardano ADA ekosistemindeki emurgo rolleri şunları içeriyor

Kurumsal düzeyde uygulamalar geliştirme

Geliştirici araçları oluşturma

Girişimlere yatırım

Blockchain eğitimi sağlamak

Bu rolleri başarmak için Emurgo, blok zincir araştırma ve geliştirme alanındaki uzmanlığından ve girişimlerini küresel olarak desteklemek için küresel blockchain ile ilgili endüstri ortaklarından oluşan ağdan yararlanmaktadır.

Sayılarla Emurgo

Emurgo, 7+ ülkede 40+ çalışan istihdam etmektedir ve Cardano ADA ekosistemiyle sinerji gösteren 12’den fazla kuruluşla çalışmakta ve yatırım yapmaktadır.

cardano nedir Cardano nedir, ADA coin nereden ve nasıl alınır?
Ortaklar ve Yatırımlar

SOSV

Y2X

dLab Emurgo

Tesseract

Sempo

Helix.Works

Catallact

Blockchain for Europe

Korea Blockchain Contents Association

Korea Mobile Game Association

National Agency of Project Management (Uzbekistan)

Chamber of Digital Commerce

Ürünler ve servisler

Yoroi Wallet

Seiza Explorer

Tangata Manu

Cardano coin – yol haritasında neler var?

Cardano yol haritası beş aşamada yapılandırılmıştır:

 1. Byron – Vakıf (2017-2019)
 2. Shelley – Ademi Merkeziyetçilik (2017-2020)
 3. Goguen – Akıllı Sözleşmeler (2017-2020)
 4. Basho – Ölçeklendirme (2019-2020)
 5. Voltaire – Yönetişim (2018-2020)

Byron

Byron, Eylül 2017’de ana ağda canlı olarak yayınlanan Cardano coin’in ilk sürümüdür. Protokolün bu sürümü, çığır açan Ouroboros konsensüs protokolünü içeriyordu ve kullanıcıların Cardano coin ADA kripto para birimini göndermesine, almasına ve saklamasına izin verdi.

Byron aşaması, Cardano coin ADA kripto para birimini saklamak ve yönetmek için IOHK’nin resmi Daedulous cüzdanının yanı sıra Emurgo’dan hafif bir cüzdan olan Yoroi’nin piyasaya sürülmesini gördü.

cardano nedir Cardano nedir, ADA coin nereden ve nasıl alınır?

Ek olarak, Byron aşaması şunları içeriyordu:

30’dan fazla borsa listesi

490.032 Cardano topluluk üyeleri

Toplam 61.000 cevaplı destek bileti

Toplam 23.430 GitHub kodu taahhüt edildi

15 kod sürümü

Shelley

Shelley aşaması 2017’de yavaşça başladı ve Cardano’nun ademi merkeziyetçiliği optimize etme yolculuğunu kapsıyor. Bu aşama boyunca, gittikçe daha fazla Cardano node’u topluluk tarafından yönetilmeye başlandı ve Cardano’yu daha güvenli ve merkezi olmayan hale getirmek için çeşitli protokol yükseltmeleri uygulandı.

Buna ek olarak Shelley, Ouroboros PoS konsensüs protokolüne dahil edilen ve staking havuzlarını ve topluluğun benimsenmesini sağlayan bir ödül sistemi olacak bir heyet ve teşvik planının tanıtımını görecek.

cardano nedir Cardano nedir, ADA coin nereden ve nasıl alınır?

Ayrıca, Shelley aşamasının 2019’un sonuna kadar tamamlanması gerekiyordu. Ancak şimdi Cardano Shelley ana ağının ne zaman yayınlanacağı hala belirsiz.

Goguen

Goguen aşaması akıllı sözleşmeler içerir ve Cardano üzerinde merkezi olmayan uygulamalar (DApp’ler) oluşturma yeteneği ekler.

Bu aşama 2017 yılında araştırma ve geliştirme ile başladı ve o zamandan beri Shelly ile paralel olarak devam ediyor.

cardano nedir Cardano nedir, ADA coin nereden ve nasıl alınır?

Goguen, 2020’de bir süre için planlanan ana ağda yayına başladığında, geliştiriciler gelişmiş dapp’ler oluşturmak için Plutus akıllı sözleşmeleri geliştirebilecekler.

Ayrıca, Goguen aşaması, kullanıcıların yerel olarak desteklenen yeni jetonlar oluşturmasını sağlayacaktır.

Goguen aşaması, Cardano coin ADA blok zincirinin geliştirilmesini ve kullanımını başlatmak için son derece önemlidir.

Basho

2019’da başlayan ve 2020 ve sonrasında gerçekleştirilecek olan Basho aşaması, Cardano blockchain ağının ölçeklenebilirliğini ve birlikte çalışabilirliğini optimize etmeye ve geliştirmeye odaklanıyor.

Bu aşamadaki temel gelişmelerden biri, ana blok zincirinden işi boşaltan yan zincirlerin tanıtımı olacaktır.

cardano nedir Cardano nedir, ADA coin nereden ve nasıl alınır?

Ayrıca, bu aşama birlikte çalışabilirliği artırmak için paralel muhasebe stillerinin kullanılmasını görecektir.

Genel olarak, bu aşamanın amacı Cardano’yu sektördeki en yüksek performanslı, esnek ve esnek blockchain platformlarından biri haline getirmektir.

Voltaire

Voltaire aşaması, Cardano coin ADA’nın kendi kendine yeten bir sistem olmasına yardımcı olacak bir oylama ve hazine sisteminin kullanılmasını içeriyor.

Bu sistem, ağ katılımcılarının ağın gelecekteki gelişimini etkilemek için paylarını ve oy haklarını kullanmalarını sağlayacaktır.

cardano nedir Cardano nedir, ADA coin nereden ve nasıl alınır?

Bu aşama tamamen uygulandığında, fikir Cardano’nun tamamen merkezi olmayan bir hale gelmesi ve artık HIOHK tarafından yönetilmemesi şeklinde.

Şirket, ADA ve merkezi olmayan blok zincirini yaymakla görevlendirildi. CEO’su Ken Kodama, bir sonraki adımlarının “Shelley’nin tam sunumundan önce bir önizleme olan başarılı bir Cardano Teşvik Edilmiş Testnet” üzerinde çalışmak olduğunu söyledi.

Ayrıca bir cüzdan (Yoroi Cüzdan) yayınladılar, üçüncü taraflar için bir blockchain kaşifi (Seiza Cardano Blockchain Explorer) ve bir kod tabanı kütüphanesi (Tangata Manu) yayınladılar.

İlgili yazı için bakınız: Bu hafta takip edilmesi gereken 5 kripto para: XLM, ADA

Cardano, çeşitli işletmeler için kripto ödemelerine izin veren bir blockchain protokolü olan COTI ile ortaklık kurdu.

“Ada ile Öde” adı verilen bir adaPay web düğmesi veya QR tabanlı bir satış noktası (PoS) sistemi aracılığıyla satıcının banka hesaplarına 35 farklı fiat para birimi ile neredeyse anında ödeme ve ödemeye olanak tanıyor.

Bu, Cardano coin ADA tokenının kullanım noktalarını artıracağından büyük bir an olabilir.

Projenin kripto para birimi Cardano ADA, Travala’nın kripto para birimi seyahat sitesinde kullanılabilecek token listesine de eklendi. Web sitesi 30 Ekim’de Cardano’yu ekledi.

2019 Eylül 2019’un sonlarında, IOHK İletişim Direktörü Tim Harrison, bir basın açıklamasında, ağın kararlılığını ve güvenilirliğini test etmek için farklı ortamlardan “önemli çalışma” olacak Shelly Testnet’in lansmanını duyurdu.

Daha sonra, ADA kullanıcıları Mart 2020 için planlanan Shelly ana ağı lansmanı için Kasım ayından itibaren ADA kazanmaya başlayacak. Shelly, Ouroboros Genesis konsensüs algoritmasının uygulanacağı Byron’dan sonraki en önemli aşamadır. Tüm güncellemeler Jörmugandr GitHub deposunda güncellenecektir.

Dan Cardano Vakfı ve Emurgo, farklı hükümetlerle olan ortaklıklarından uzaklaşarak, spor ayakkabı markası New Balance ile de anlaşma sağladı.

Bu işbirliği sayesinde New Balance, seçkin ayakkabı modellerinin gerçekliğini ve sahte ürünleri ayıklamak için Cardano’nun ana zincire gömülü “renkli kripto para varlığını” kullanacak.

Cardano (ADA) nerede saklanır?

Cardano (ADA) çok çeşitli güvenli, güvenilir ve saygın kripto para cüzdanlarında saklanabilir.

ADA saklamak için en iyi cüzdanlar şunlardır:

 1. Daedalus (Resmi cüzdan, masaüstü)
 2. Yoroi Wallet (web, mobil)
 3. Defter Nano S (donanım)
 4. Atomic Wallet (masaüstü, mobil)
 5. Exodus Wallet (masaüstü, mobil)

Yukarıdaki cüzdanlara ek olarak, Cardano (ADA) diğer birçok kripto para cüzdanında da saklanabilir.

Bununla birlikte, resmi Cardano cüzdanı Daedulous, tam özellikli destek ve ADA blok zincirine erişimi olan en kapsamlı cüzdan.

ADA kripto para birimini tam potansiyeliyle kullanmak istiyorsanız, ADA kripto para birimi için güvenli, çok platformlu, HD (hiyerarşik deterministik) bir cüzdan olan Daedalus’u indirmelisiniz.

Daedalus cüzdanı aşağıdaki özelliklere sahiptir:

ADA’yı güvenli bir şekilde saklayın, gönderin ve alın

Şifrelenmiş özel anahtarlar ve harcama şifreleri

Cüzdanlar kağıt sertifikalara ihraç edilebilir

Şifreli ve şifresiz tekliften yararlanma sertifikalarıyla ADA tekliften yararlanma

Yapılandırılabilir işlem güvence seviyesi izleme

Cardano Blockchain Kaşifi

Shelly Testnet Teşvik Desteği

Gelecekteki Daedalus cüzdan özellikleri:

Ethereum Classic ve Bitcoin desteği

İOS ve Android için mobil cüzdan

ADA Staking Miktarı

Bir dapp mağazası

ADA’nın geleceğine dair

ADA’nın gelceği parlak görünüyor. Projede bir mükemmellik söz konusu. Bunu söyleyen ise Weiss Crypto. Weiss Crypto’ya göre ADA mükemmel. Weiss Ratings’in blockchain ve kripto para derecelendirme listesinde ADA ilk sırada yer alıyor. Weiss Crypto’ya göre ADA mükemmel. Peki ama onu mükemmel kılan ne?

Weiss’in son sıralasında ADA için “mükemmel” ifadesi yer alıyor. Tezos (XTZ), Cosmos (ATOM), ve Fantom (FTM) gibi kripto para projeleri de teknolojilerine göre “mükemmel” derecesinde yer aldı.

Şunu da hatırlatalım ki Tezos, Cardano ve Cosmos, hepsi de Proof-of-Stake (PoS) konsensüs mekanizmasına dayanan kripto projeler. Bu algoritma türü Bitcoin’in aşırı enerji tüketen madenciliğe dayalı Proof-of-Work (PoW) mekanizması ile kıyaslandığında daha doğa dostu bir seçenek olarak görülüyor.

Cardano ve Tezos teknoloji derecelendirmesinde ilk sıralarda yer almalarına rağmen, diğer kategorilerde kötü performans gösterdiler. Mesela ADA risk/ödül kategorisinde D- notu alırken, Tezos ise aynı kategoride D+ alabildi.

Tam tersi bir durum Bitcoin’de (BTC) var. BTC teknoloji kategorisinde “orta” alırken, Ethereum (ETH) ise “iyi” not aldı. Buna rağmen bu iki blockchain projesi benimsenme kategorisinde Weiss Ratings’den A notu aldı.

Weiss Ratings, ADA’yı teknolojisinden dolayı övüyor. Çünkü ADA son yıllarda hiçbir kripto paranın yapamadığı işlere imza attı.

ADA ağında son günlerde birkaç güncellemeye tanık olduk. Yakın zamanda ise ağ başarılı bir şekilde uzun süredir beklenen Daedalus 1.0.0 mainnet cüzdanı da piyasaya sürdü. ADA’nın bir sonraki durağı ise Shelley güncellemesi olacak. Shelley ile proje daha fazla merkeziyetsizlik, birlikte çalışabilirlik ve ölçeklenebilirlik sözü veriyor.

ADA teknolojik olarak daha hızlı gelişiyor. Bunun sonucunda yakında fiyatının da aynı hıza ulaşabileceğini düşünebiliriz.

Kaynak

Cardano shitcoin midir?

Cardano (ADA) shitcoin değildir. Bunu ADA tokenin ortaya çıkmasından, geliştirilmesinden ve uzmanların hakkındaki düşüncelerinden anlayabilirsiniz. ADA ekibi son yıllarda toplumsal kabul konusunda yaptığı çalışmalar konusunda yoğun çalışıyor.

Cardano Bitcoin’den daha mı iyidir?

Gördüğümüz kadarıyla, Cardano’nun teknolojisi Bitcoin’in teknolojisinden bir çok konuda daha üstündür. Cardano hızlı ve ucuzdur, ayrıca akıllı kontratlara ev sahipliği yapabiliyor. ADA topluluğuna heyecan katacak gelişmeler 12 aylık yol haritasında ayrıntılı şekilde yer alıyor.

Cardano’yu özel kılan nedir?

Daha önce belirtildiği gibi, Cardano’yu diğer projelerden ayıran en önemli özellikleri ortaya çıkış felsefesi ve akademik araştırmalar temelli olmasıdır. İçerisinde barındırdığı mühendislerin nihai hedefi “Yüksek Güvenilir Kod” oluşturmaktır.

Cardano’ya yatırım yapmaya değer mi?

Cardano, portföyünüzde yer almayı hakeden bir para. ADA tokenin Bitcoin’e rakip olup olamayacağını zaman gösterecek. Her ne olursa olsun, tüm dijital yumurtalarınızı tek sepete koymamak, yatırımlarınızı çeşitlendirmek mantıklıdır

En iyi Cardano cüzdanları hangileridir?

Daedalus (Resmi cüzdan, masaüstü)
Yoroi Wallet (web, mobil)
Defter Nano S (donanım)
Atomic Wallet (masaüstü, mobil)
Exodus Wallet (masaüstü, mobil)

Cardano, Ethereum’dan farklı mıdır?

Önemli Cardano ve Ethereum farklılıkları şunları içerir:
Consensus mekanizması
Saniye başına işlem (TPS) / Verim
Mevcut piyasa değeri
Programlama dili
Geliştirme Hızı
Uzlaşma Mekanizması

Cardano (ADA) nereden alınır?

Cardano (ADA) eşler arası (P2P) olarak satın alınabilir ve satılabilir, ancak Cardano satın almanın, satmanın veya ticaretinin en popüler yolu kripto para borsalarıdır.
ADA’yı kripto para birimi veya fiat ile aşağıdaki üst borsalarda satın alabilirsiniz. Çoğu durumda, hesabınıza fiat ile para yatırmanız, Bitcoin veya Ethereum satın almanız ve ardından ADA satın almak için BTC veya ETH kullanmanız gerekecektir.
HitBTC – BTC, ETH, BCH, USDT
Kraken – BTC, ETH, EUR, USD
Binance – BTC, ETH, USDT, USDC, TUSD, BUSD, USD, BNB
UpBit – KRW, BTC
Huobi – BTC, ETH, USDT, KRW
OKEX – BTC, ETH, USDT
KuCoin – BTC, USDT
Yukarıda listelenen borsalara ek olarak, ADA da insanların kripto para alım, satma veya ticaret yapmalarını sağlayan çok çeşitli diğer borsa ve platformlarda işlem görmektedir.
Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para birimi bosalarına baktığımızda da popüler altcoin ADA’nın listelendiğini görüyoruz.

CARDANO HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Bedava Cardano nasıl alabilirim?

Ücretsiz Cardano (ADA) almak için tek yapmanız gereken, Idle-Empire’a kaydolmak, birkaç ücretli anketi yanıtlamak, videoları izlemek yeterlidir. ADA tokeninizi doğrudan seçtiğiniz bir cüzdan adresine çekebilirsiniz.

Cardano nasıl stake yapılır?

1- Bir kripto borsasında veya kripto cüzdanınızdan Cardano satın alın.
2- ADA tokeninizi yatırmak için Daedalus Cüzdanını veya Yoroi Cüzdanını indirin.
3- ADA tokenlerinizi seçtiğiniz cüzdana gönderin.
4- ADA’larınızı mevcut birçok stake havuzundan birine yatırın.