1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kripto para işlemlerinde nasıl kaybedilmez?

Kripto para işlemlerinde nasıl kaybedilmez?

Kripto para işlemlerinde nasıl kaybedilmez?
0

2020 yılı altcoin rallisi geçtiğimiz yıllardan farklı oldu. Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek değerine ulaştığı bir dönemde yatırımcısına asıl kazandıran başka coinler oldu. Ancak beklenen altcoin sezonu hala gelmiş değil.

Altcoinlerde yatırım fırsatları

Bitcoin hiç bir dur durak dinlemeden yükselirken, altcoinler yükselmek bir yana daha da değer kaybediyorlar.

koinmedya_telegram

Finans dünyasında söylenen bir söz vardır; “Yola kan dökülmüşse satın al, o kan senin kanın olsa bir al”. Buradan yola çıkarak, Bitcoin yükselmeye başladığından beri düşmekte olan altcoinlerde yatırım fırsatları arayalım.

Burada amacın, uzun vadede Bitcoin olduğu, kısa vadeli yatırımlar yapılması gerektiği konusunun altını çizelim.

koinmedya_brave

Altsezonu başladı mı?

Altcoinler, Bitcoin ile doğrudan ilişkililer. Bitcoin’in toparlandığı dönemlerde altcoinler de yükselme eğilimindedirler. Ancak bu her zaman böyle olmayabilir.

Bitcoin’in normal formasyonunda, %5, %10 oranlarında artış gösterdiği durumlarda altlar da Bitcoin’i takip edebilir. Fakat, şimdilerde yaşadığımız, katlanarak artan yükselme trendlerinde, korelasyon dağılır ve altlar trende ayak uydurmazlar.

Altlar neden Bitcoin’e ayak uyduramazlar?

Nedeni basit. Altcoinler, isimlerinden de anlaşılacağı üzere, Bitcoin’in ana yatırım varlığı olduğu yerde alternatif coinlerdir. Dolayısıyla Bitcoin katlanarak yükselmeye başladığında, yatırımcılar altcoinlerden yatırımlarını çekerek Bitcoin’e geçmeye başlarlar. Bu durumda altlarda düşüş başlar.

Şimdi, altsezonun başlayıp başlamadığını belirleyen alışılmış yöntemlerin yerine, başka bir yol takip ederek, Bitcoin’in getirilerini altcoinlerle karşılaştıralım.

Aşağıda görülen tabloda, altcoinlerin getirileri üçer aylık periyodlar halinde sınıflandırılmış. Burada altcoin getirileri ile Bitcoin getirilerini karşılaştıralım.

altcoin Kripto para işlemlerinde nasıl kaybedilmez?
Bazı coinlerin getirileri.

Tabloya baktığımızda, Bitcoin’in çok iyi performans gösterdiği dönemlerde, 4. periyod, altcoinlerin sıkışık kaldıkları ve Bitcoin’e ayak uyduramadıklarını rahatlıkla görebiliriz.

Yine tablodan, yılın son çeyreğinde Bitcoin’in çok yüksek oranlarda arttığı görülebilir. Bu durumun bir düzeltme ile sonuçlanacağını ve bu esnada altcoinlere akacak sermaye ile altcoinlerde bir canlanma olabileceğini söylemek mümkün.

altcoin Kripto para işlemlerinde nasıl kaybedilmez?

Altsezon ne zaman başlar?

Bitcoin’de yaşanan geri çekilme olsun ya da olmasın bir noktada, yatırımcılar, kripto balinaları, elde ettikleri karı hanelerine geçirebilmek için kar satışı yapmak durumunda kalacaklar. İşte o zaman karlarını aldıktan sonra, bazı durumlarda, Bitcoin yerine, özellikle yatırım çeşitliliği gözeterek, ya da daha iyi fırsatları kollayarak, altcoinlere yönelecekler. Altcoinlere sermaye girmeye başladığında ise ralli başlamış olacak.

Örneğin, EOS’u ele alalım. 3 dolardan alınıp satılan coin, ATH zamanı bunun 8 katı pahalı idi. EOS belki hiç bir zaman tekrar o seviyeleri göremez ama, sadece tekrar ATH’sine ulaşarak yatırımınıza 3x- hatta 10x kazandıracak coinler mevcut.

Dolayısıyla zannedilenin aksine, kısa vadede doğru altcoini seçerek daha fazla kar elde edebilirsiniz.

Konumuzun kalan kısmına yarın devam edeceğiz. Yarın, bir yatırım planı üzerinde çalışarak doğru altcoin seçimi üzerine konuşacağız.

Kaynak

Altcoinlere sermaye akışı

Altcoinler şu anda Bitcoin’in çok gerisinde kalıyor. BTC neden piyasanın kralı olduğunu ispat eder gibi.

Bitcoin rallisi diğer kripto para birimlerini de peşinden sürekledi ancak BTC’de görülen ivme altcoinlere uğramadı.

Bir analist kısa süre önce attığı bir tweet’te, Bitcoin’den altcoinlere bir sermaye kaymasını beklediğini yazdı.

Analiste göre Bitcoin’de meydana gelen ani bir fiyat kırılmasına ETH hemen yükselerek yanıt verdi ve sermaye akımı tezini doğruladı.

Bitcoin 20.000 doları geçip parabolik yükseldikten sonra piyasanın tamamını elinde tutuyor gibi duruyor. Altcoinler durgun.

Bitcoin’in orta vade trendinin yönü elbette BTC’nin mevcut gücünü koruyup koruyamadığına bağlı olarak gelişecek. Bitcoin’de meydana gelecek “blow-off top” bütün kripto piyasası için korkunç olabilir.

Başka bir analiste göre, Bitcoin’in kısa vadeli eğilimi altcoinler üzerinde baskın etki yapacak. BTC’de görülecek fiyat düşüşü altcoinler için olumlu olabilir.

Bitcoin rallisi enerji bırakmadı

Yazının yazıldığında BTC, fiyatı 22.895 dolar ve %2,59 artış konumunda. Bitcoin he ne kadar 24,000 doları denediği yerlerden aşağıda gibi dursa da sadece bir kaç gün önce 17,600 dolarda olduğu düşünülürse oldukça büyük bir artış içerisinde olduğu görülebilir.

20.000 dolar seviyesinde muazzam bir satış baskısı gören BTC yine de yükselmeyi bildi. Burada bir fiyat keşif modunun işlediğini söylememiz lazım.

Bu süreçte altcoinler durgunlaştı ve BTC’nin altında ezildi.

Altcoinler kısa zamanda sermayaye doyabilir

Bir analistin kısa süre önce attığı bir Tweet’te işaret ettiği gibi, altcoinler çok büyük bir sermaye girişinin arifesinde olabilir. Yatırımcılar Bitcoin’den ayrılır ayrılmaz altcoinlere yönelecekler.

Bitcoin Altcoins
BTC/USD-ETH/USD Tradingview

Bitcoin’in 23,700 zirvesine ulaşması sonrası Ethereum %8 değer kazandı. Analist bu durumu;

BTC “dump” yaparken ETH %8 “pump” yaptı. Altlar için büyük…. Sermaya kayıyor.

Eğer mevcut trend devam ederse, Bitcoin fiyatının düşüşü altcoinler için, kısa vadede, yükseliş anlamına gelebilir.

Canlı Bitcoin fiyatı: $ 32,888.00

Canlı Ethereum fiyatı: $ 1,262.47

Canlı XRP fiyatı: $ 0.277174

İlgili: Ethereum (ETH) teknik analizi: Ethereum için son çağrı (10 Aralık Perşembe)

İlgili: Ripple (XRP) Teknik Analizi: XRP 1 dolar planı iptal mi?

Kaynak

Altcoin sezonu ne zaman?

Bitcoin 23,000 seviyelerinden işlem görürken pek çok kripto para da yeşil renkli mumlarda. Ancak, Bitcoin Dominance değeri %64’ün üzerinde ve altcoinler Bitcoin karşısından oldukça kötü durumdalar.

Bitcoin’in 20,000 doların üzerine çıkarak rekor kırdığı günlük yükseliş trendinde, altcoinlerin çoğunluğu BTC’ye ayak uyduramadı ve BTC paritesinde kırmızı mumlarda kaldılar.

altcoin Kripto para işlemlerinde nasıl kaybedilmez?
En az 1.000 BTC tutan cüzdan sayısı.

Bitcoin 22 bin doların üzerinde işlem görüyor

Bitcoin 19 bin dolar civarında bir kaç gün konsolidasyon yaşadıktan sonra, dün ani bir yükseliş trendine girdi. BTC tarihinde ilk defa 20.000 dolar barajını aştı.

Yatırımcıların büyük ilgisi BTC’nin yükseliş anında, Coinbase ve Binance gibi büyük borsalarda dahi kesintilere neden oldu.

Aslında pek çok insan sürecin Bitcoin’in 20.000 barajını aşıp tekrar düzeltmeye girmesiyle sonuçlanacağını düşünüyordu. Ancak öyle olmadı, kral kripto önce 21.000 dolar ardından da 22.000 dolar seviyelerini hiç zorlanmadan geçti.

Bitcoin rallisi, en az 1.000 BTC tutan cüzdan sayısında rekor kırıldığı bir dönemde geldi. Glassnode verilerine göre, en az 1.000 BTC tutan cüzdan sayısı tüm zamanların en yüksek değeri olan 2,294’e ulaşmış durumda.

altcoin Kripto para işlemlerinde nasıl kaybedilmez?

Altcoinler BTC karşısında eridi

Aslında Bitcoin yükselirken, altcoinlerin pek çoğu da BTC ile birlikte USD karşısında değer kazanmaya başladılar. Ancak BTC o kadar ani ve çok yükseldi ki, altcoinler BTC’ye ayak uyduramadı ve kırmızıda kaldılar.

Grafikte de görüleceği gibi XRP, BTC karşısında yeşilde kalabilen ender altcoinlerinden biri oldu. Ethereum, Bitcoin Cash, ADA, Litecoin, Chainlink gibi önde gelen altcoinler BTC karşısında değer kaybetmekten kurtulamadılar.

Sonuç olarak Bitcoin dominance değeri %65’lerin üzerini gördü. Bu şekilde Bticoin Dom gün içerisinde %2 değer kazanmış oldu.

Bütün bu gelişmelere rağmen kripto para piyasasının çoğunluğu USD karşısında değer kazandı. Bu durum toplam Market Cap değerine olumlu olarak yansıdı.

Bütün kripto para piyasasının kumilaltif Market Cap değeri, bir günde, 560 milyar dolardan, 635 milyar dolara çıktı.

Bu Ocak 2018’den beri yakalanan en büyük genişleme olarak göze çarpıyor.

ETH fiyatı: $ 1,262.47

XRP fiyatı: $ 0.277174

Kaynak

Altcoin partisinde öne çıkan coinler

Bitcoin’in kripto para piyasasına olan hakimiyeti, kurumsal ilginin ve ana akıp finans dünyasında gördüğü ilginin ana sebebidir.

Bununla birlikte, bir altcoin rallisi beklentisiyle Ethereum ve XRP piyasa hakimiyetlerine (Dominance) baktığımızda, yakın zamanda ETH dominanceın %1.1, XRP dominanceın ise %2.6 oranlarında arttığını görüyoruz.

Bitcoin’in kademeli fiyat yükselişine karşı, Ethereum fiyatı kasım ayında %50’den fazla artış gösterdi. ETH 2018’den bu güne ilk defa 600 doları aştı.

Her iki altcoin de işlem hacmi olarak artış içerisinde ancak Bitcoin spot işlem hacmi, 1 Kasım’dan bu güne kadar, %18,8 oranında artış gösterdi. Bitcoin’in dominance oranı %65,7 oranında.

Why ETH and XRP dominated the altcoin rally in 2020

Altcoin rallisinin özellikle fazla volatiliteli olması kurumsal alıcıları uzak tutuyor. ETH ve XRP 2020 yılı içerisinde yaşanan altcoin rallisinin iki ana unsuru olarak karşımıza çıkıyor.

Altcoin rallisi, ETH’nin diğer coinler karşısında rekor kırdığı bir ralli oldu. Edinilen verilere göre, ETH opsiyonlarının toplam açık faizi bu yıl, 50 kat artış göstererek, 1 milyar dolara yaklaştı.

Why ETH and XRP dominated the altcoin rally in 2020

Normal koşullarda altcoin rallileri hep Bitcoin rallileri ile beraber incelenmiştir. Ancak 2020 altcoin rallisi, Bitcoin rallisine göre, volatilite, yanıt verme ve işlem hacmi açısından çok daha dominant bir süreç takip etti.

Bu süreçte Litecoin ve Chainlink’te ralli yarışına katılmaya çalıştı ancak, market cap ve işlem hacmi bakımından Ethereum ve XRP altsezonu domine etti ve yatırımcısına çift haneli karlar kazandırdı.

Why ETH and XRP dominated the altcoin rally in 2020
Kasım 2020 fiyat artışları

Kasım ayı verilerinde en çok artan coinlere baktığımızda, Bitcoin’in %42’lik artış gösterdiği ancak ETH’nin %59, XRP’nin ise %177 oranında arttığını görüyoruz.

Bundan sonra bir altcoin sezonu yaşanacaksa olağan şüphelilerin ETH ve XRP olacağını tahmin etmek pek de zor olmasa gerek.

Kaynak

Altcoin sezonunda mıyız? Süreç devam mı ediyor?

Altcoinleri özellikle son birkaç gün içerisinde grafiklerde sıkça görür olduk. Hiç şüphesiz bunun en önemli nedenlerinden biri Bitcoin’in hızlı düşüşü oldu. Peki, hala bir altcoin sezonunda mıyız? Yoksa sezon durma noktasına geldi mi?

Açıkçası sektördeki pek çokları açısından hala kripto para pazarı Bitcoin pazarı demektir. Bu düşünce yapısının ağır bastığı bir ortamda, hemen ilk fırsatta, altcoin sezonunun kapandığının iddia edilmesi de gayet normal.

Şöyle düşünelim, en son yaşadığımız süreçte olduğu gibi, Bitcoin ne zaman düşüşe geçse ve değer kaybetse, aslında Bitcoin’in böyle bir amaçla piyasaya sürülmüş olduğuna dair iddialar duyuyor musunuz? Elbette hayır onun yerine, “sağlıklı” düzeltmeler vs. dili kullanılıyor. Bu tür dil farklılıkları dahi Bitcoin’in asıl, diğerlerinin ise yeri geldiğinde rafa kaldırılacak nitelikte olduğu fikrini besliyor.

altcoin sezonunda mıyız 2

Bitcoin artık baskın değil mi?

Şurası bir gerçek ki, son yaşanın ve adeta bir “kan banyosu” şeklinde geçen süreçte, altcoinler piyasa liderinin pazardaki hâkimiyetini yıprattı. Benzer yorumları yakın zaman önce yayımlanan sektör raporlarında da görmek mümkün.

Aslında Bitcoin’in pazar hakimiyetinin yara aldığını görmek için grafiklere bakmak yeterli olacaktır. Bitcoin pazar payı açısından temmuz ayında %66, ağustos ayında %61 değer kaybetti. Son birkaç günde yaşanan kayıp ise %58 civarında. Bu oranların, kümülatif pazar değeri 315 milyar doları aşan bir piyasa için çok keskin bir düşüş olduğu açık.

Bununla birlikte, asıl ilginç olanı, Bitcoin’in boşalttığı pazar alanının Ethereum, Chainlink ve Polkadot gibi kripto pazarının önde gelen altcoinleri tarafından hızla doldurulmuş olmasıdır. Bu yönde, özellikle Ethereum bahsi geçen zaman dilimi içerisinde pazar payını %14’lere çıkarmayı başardı. Bu noktada, bir altcoinin diğer coinlere böyle bir üstünlük sağladığı durumun daha önce yaşanmadığının da altını çizmek gerekir.

Artık 2017’de değiliz

Bitcoin’in fiyat tablosuna şöyle bir bakışla, boğa koşusunun en yoğun oldu Aralık 2017-Ocak 2018 sürecinde piyasa liderinin pazar hakimiyetinin %35-%50 bandında olduğu görülebilir. Bu süreçten bir yıl önce bu oranın %95 civarında olduğu düşünüldüğünde, pazarın gördüğü en büyük boğa koşusu sürecinde Bitcoin’in pazar payının büyük bir kısmını kaybettiği anlaşılabilir.

Artık kripto para piyasasının eskisi gibi olmadığı kesin. Geçtiğimiz yıllarda piyasa adeta bir evrim geçirdi. “Kendi araştırmanızı yapın” mottosu artık genel geçer bir kural haline geldi.

Günümüzde, 2017’den farklı olarak gittikçe daha fazla sayıda ve gerçek ekonomik değere sahip token piyasaya çıkıyor. Bunun yanı sıra, sektörde denge ve kontrol sistemini besleyen üçüncü parti araştırma firmalarının hızla çoğalması, 2017 ile günümüz arasındaki önemli farklardan bir diğeri.

Bütün bunların ışında altcoinlerin pazarda kalmaya devam edecekleri söylenebilir.

İlgili: Kripto nedir, nasıl alınır?

İlgili: DeFi merkezi Polkadot

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.