1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Synthetix (SNX) değerine değer katmaya hazırlanıyor!

Synthetix (SNX) değerine değer katmaya hazırlanıyor!

Synthetix (SNX) değerine değer katmaya hazırlanıyor!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Finans sektörünün geleceği, Synthetix Network! DeFi yıldızı, özellikle Ethereum ağında yaşanan sorunları çözmeye geliyor!

Synthetix (SNX) değerine değer katmaya hazırlanıyor!

Ethereum blockhain’in de işlem gören Synthetix, sentetik varlıklar karşılığından çıkarılmış bir kripto para ürünüdür. Sentetik varlıklardan kasıt altın, gümüş ve benzeri emtia karşılığında çıkarılmış varlıklardır. Synthetix farklı endeksler üzerinde işlem görüyor. Bu endeksler; Synthetix ters kripto para endeksi, Synthetix kripto para endeksi ve Synthetix fiat para endeksi.

Kısaca Synthetic, sadece tek bir kripto paraya yatırımdan ziyade Euro ve Dolar gibi fiat paralardan oluşmuş sepete; altın ve gümüş gibi emtiadan oluşmuş sepet ya da kripto paralardan oluşmuş bir sepete yatırım yapma imkanı sağlıyor. Bu açıdan Synthetic’i bir çeşit stabil coin olarak da değerlendirebiliriz.

Lütfen Bkz: DeFi gündem, haber ve son dakika gelişmeleri

Synthetic’in yönetim tokenı SNX, 2018 yılından beri kripto para piyasalarında işlem görüyor. Ancak yatırımcıların ilgisini 2020 yılının 2’nci yarısından itibaren çekmeye başladı. DeFi (Merkezsiz Finans) platformlarının ilgi görmeye başlamasıyla Synthetic de ilgi görmeye başladı. Haziran 2020’de 1 dolar civarında işlem gören SNX, yazının kaleme alındığı saatte 26 doların üstünde işlem görüyor. Aşağıdaki grafikte SNX fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

synthetix network Synthetix (SNX) değerine değer katmaya hazırlanıyor!

Synthetic, değerine değer kaymaya hazırlanıyor. Paydaşlarından 12 milyon dolarlık fon arttırımı talebinde bulunan Synthetic’in talebi onaylandı. Paradigm, Coinbase Ventures ve IOSG ARGE (Araştırma ve Geliştirme) harcamalarında kullanılmak üzere Synthetic’e 12 milyon dolar verdi. Bu fon ile Synthetic, alt yapısını daha da güçlendirecek.

Synthetic’in paydaşları, 12 milyon dolarlık yatırım için DAO hazinesinden doğrudan 12 milyon dolarlık alımda bulunarak fon artışına neden oldu.

Kaynak

DeFi yıldızı Synthetix Network

Son birkaç aydır Ethereum ağı tıkanıklık sorunları yaşıyor. Belki bu çok ciddi bir problem yaratmıyor gibi görünebilir. Fakat, volatilite zamanlarında, Uniswap’te işlem yapmak minimum 50 dolarlık bir zarara mal olabilir. Hatta daha karmaşık Ethereum işlemleri gerçekleştirmek, daha da pahalıya patlayabilir.

synthetix network Synthetix (SNX) değerine değer katmaya hazırlanıyor!

Ethereum, henüz ana akım haline gelmediği halde böyle sorunlar yaşıyor. Birçok yatırımcı, ETH’nin değeri artarken ve her gün daha fazla kullanıcı Ethereum’da işlem yaparken; Ethereum ağının bu sorunla nasıl başa çıkacağını merak ediyor.

“Synthetix, bu sorunu çözebilir!”

Finans sektörünün geleceği: Synthetix Network!

Synthetix ve Optimistic Ethereum ölçeklendirme çözümü

Cuma günü Synthetix, Optimistic Ethereum (OΞ) ile birlikte, protokol için bir ölçeklendirme çözümü sunmaya başladı.

Artık kullanıcılar, işlem hızlarını artırmak ve işlem maliyetlerini düşürmek için SNX’i, Rollups adlı bir teknolojiyi kullanan ikinci katman ölçeklendirme çözümü olan Optimistic Ethereum’a taşıyabilir.

Fakat şu anda Synthetix’in tamamı, bu ikinci katman çözümünde yer almıyor. Ekip daha önce, konuya ilişkin detayları web sitesinde paylaşmıştı.

Burada kısaca bahsedelim: Şu anda yalnızca staking işlemleri mevcut ve bu SNX için tek yönlü bir köprü görevi görüyor.

Önümüzdeki aylarda bu işlev yeni özelliklerle birlikte genişletilecek. Örneğin; sUSD, diğer Synthetix varlıklarla paritelendirilecek. Ayrıca Chainlink oracle’larını destekleme ve Ethereum’un Synthetix iterasyonuna özgü bazı özelliklerin yanı sıra SNX için iki yönlü bir köprü işlevi görecek şekilde genişletilecek.

Bu arada Optimistic Ethereum’un arkasındaki ekip olan Optimism, resmi sitesinde hedeflerini paylaştığı bir yazı yayınladı. Blog gönderisinin kapağında unicorn boynuzu ile korunan karanlık ormanda yürüyen büyülü bir domuzun yer aldığı bir resim vardı.

synthetix network Synthetix (SNX) değerine değer katmaya hazırlanıyor!

Birçoğu bu resmi, Optimistic Ethereum’un, Ethereum ağı tıkandığında, küçük yatırımcılar tarafından kullanılması en zor platformlardan biri olan Uniswap ile daha iyi çalışacağına dair bir işaret olarak yorumladı.

DeFi platformu Synthetix (SNX) toplam piyasa değeri 1.7 milyar doları aştı!

Ethereum üzerindeki en büyük DeFi protokollerinden biri olan Synthetix artık, 1,777,154,644 milyar dolarlık bir değere sahip!

Peki SNX protokolünün bu kadar büyümesinin sebebi ne?

Compound ve Aave gibi diğer DeFi protokollerini takip ederek, %400’den fazla yükselen Synthetix (SNX), 2020’de müthiş kazanımlar etti ve en parlak DeFi tokenlerinden biri olduğunu kanıtladı.

Bununla birlikte Synthetix, kripto yatırımcıları için geleneksel finans dünyasına bir giriş sunarak DeFi sektöründe önemli adımlar atmayı başardı. Ayrıca Synthetix, DeFi’de kilitli tutulan toplam değer açısından da en büyük DeFi protokollerinden biri olmayı başardı.

Synthetix Network nedir?

Synthetix, bir dizi akıllı sözleşme aracılığıyla Ethereum blockchaini üzerinde inşa edilen merkezsiz bir borsadır (DEX). 

Synthetix Network ne işe yarıyor?

Synthetix, kullanıcıların ERC-20 tokenleri, hisse senetleri, para birimleri, değerli metaller ve diğer varlıklar üzerinde bahis işlemleri yapmalarına izin veriyor. 

Ancak Synthetix, tokenlar ve stabil coinler gibi kripto varlıklar (genellikle ERC-20 tokenleri) için alım satım hizmeti sunmaz. Bunun yerine, sistem iki tür token kullanıyor: Synthetix Ağı’nın ana tokeni SNX ve “Synths” adı verilen sentetik varlıklar.

DeFi, yatırımcıları diğer kripto ve geleneksel varlıklara bağlıyor!

 Emtialar ve hisse senetleri doğrudan Synthetix borsasında alınıp satılabilir. Bunlar arasında itibari para birimleri (sUSD, sEUR), kripto para birimleri (sETH, sBTC) ve altın gibi emtialar (sXAU) bulunuyor.

synthetix-stx-teknik-analizi

Bu Synth tokenleri, teminat olarak başka bir varlık kullanılarak oluşturuluyor. Bununla birlikte, dayanak varlığı olarak (USDT veya wBTC gibi) kullanmak veya Ether (MakerDAO’nun DAI) gibi yerleşik bir varlığa güvenmek yerine protokolün yerel SNX tokeni kullanılır.

Bu, yeni Sentetik varlıklar oluşturmak için, kullanıcıların platformun Mintr akıllı sözleşmesi aracılığıyla SNX tokenlerini %750 teminatlandırma oranı ile stake etmeleri gerektiği anlamına geliyor.

100$’lık sUSD’ye erişmek için 750$’ı kilitlemek, mantıklı görünmeyebilir. Ancak kullanıcılar Synth’leri başka bir merkezsiz borsa yoluyla veya ödünç alarak da edinebilirler. 

SNX stake edenler, protokolün enflasyonist para politikası kapsamında çıkarılan yeni tokenlerden gelen stake ödülleri aracılığıyla teşvik ediliyor.

Kullanıcılar yalnızca staking ödülleri almıyor. Aynı zamanda, SNX stakerları borsa ücretleri ile oluşturulan Synth ödüllerini alır. Bu nedenle, topluluk üyeleri bu sentetik varlıklara likidite sağlamaya ve SNX tokenlerini kilitlemeye teşvik edilir.

Bu, dolaşımdaki arzın azalmasına yol açar ve kilitli tutulan değerin artmasını ve aynı zamanda piyasa değerinin hızla yükselmesini sağlayan önemli bir faktör olabilir.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.