1. Anasayfa
 2. Kripto Para Haberleri
 3. Grayscale’den Chainlink’e pump yaptıran belge!

Grayscale’den Chainlink’e pump yaptıran belge!

Grayscale’den Chainlink’e pump yaptıran belge!
0
“sportsbet”

Kripto para piyasalarında özellikle perakende satıcılar arasında FOMO rüzgarları eserken, kurumsal yatırım devi Grayscale’e ait olduğu iddia edilen bir belge servis edildi.


Kripto yatırım devi Grayscale Chainlink’i desteklemeye mi hazırlanıyor?

Twitter’da popüler bir Chainlink meraklısı, Grayscale’in Chainlink’i (LINK) desteklemeye hazırlandığına işaret eden bir belge keşfetti. Ve bu belgenin, pump amaçlı düzenlenmiş bir aldatmaca olabileceği konusunda takipçilerini uyardı.

Daha önce de başka altcoinler için, benzer haberler servis edilmişti. Bu kez yine Grayscale adı kullanılarak, LINK’e pum yaptırmak istenmiş olabilir.

koinmedya_telegram

Bugün LINK fiyatının, 24.450 doları test etmesini sağlayan yükselişin nedenlerinden biri de bu belge olabilir.

Bu arada Delaware’deki yasal şirketleri gösteren, eyalete ait resmi web sitesinde, “Grayscale Decentraland Trust (MANA)” ve “Grayscale Basic Attention Token Trust (BAT)” da aramalarda çıkıyor. Fakat şu an için bu altcoinler, şirketin varlık yönetim fonunda yer almıyor. Sonuçlar, daha önce firma tarafından bu altcoinler için başvuru yapıldığını gösteriyor olabilir.

Nitekim Grayscale konuya ilişkin daha önce yaptığı açıklamada, yatırımcı taleplerini karşılayan ürünler sunmak için zaman zaman başvuru yaptığını; ancak bunun, her zaman pazara yeni bir ürün getireceği anlamına gelmediğini söyledi. Grayscale yeni ürünler sunduğunda, bunu zaten yatırımcılara kendisinin duyuracağını fade etti.

koinmedya_brave
Kurumsallar Bitcoin yatırım şirketine akın ediyor!

Grayscale Investments, Bitcoin başta olmak üzere daha pek çok kripto para için müşterilerine saklama hizmeti sunuyor.

Grayscale’in resmi yatırım ürünleri şöyle:

 • Bitcoin (BTC)
 • Ethereum (ETH)
 • Bitcoin Cash (BCH)
 • Ethereum Classic (ETC)
 • Horizen (ZEN)
 • Litecoin (LTC)
 • Stellar Lumens (XLM)
 • Zcash
 • Digital Large Cap Fund LLC

Firma, Bitcoin başta olmak üzere toplamda 8 farklı kripto para için müşterilerine yatırım ve muhafaza hizmeti sunuyor. Bir de Digital Large Cap Fund LLC adı altında bir dizi kripto için yatırm hizmeti sunduğu bir fona sahip.

Bu yatırımların büyük bir kısmını, 21 milyar dolarlık Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) fonu oluşturuyor. Ethereum ise, 3.6 milyar dolar ile ikinci sırada yer alıyor.

Grayscale Bitcoin düşüşünü fırsata çevirdi! (22 Ocak)

Kripto para piyasaları son 48 saattir yoğun bir kaos yaşıyor. Hiç şüphesiz bunun tek sorumlusu da Kripto Kral Bitcoin olarak gösteriliyor. 34.000 dolar desteğine tutunamayarak günün ilk saatlerinde 28.800 dolara kadar geri çekilen BTC, perakende alıcıları ciddi manada ürkütmüş görünüyor.

Bitcoin yaptığı bu hareketle her ne kadar perakende yatırımcıları telaşa sürüklese de, kurumsal yatırımcılar bu düşüşü fırsata çeviriyor.

Kuruluşu 2013 yılına dayanan ve dünyanın en büyük kripto yatırım şirketlerinden biri olarak gösterilen Grayscale, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) şok bir rapor sundu. Raporda Grayscale’in son bir haftada 1.276.147.151 $’lık Bitcoin aldığı gözler önüne serildi.

Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein, şirketin yaptığı bu alımı ve SEC’e sunulan raporu kişisel Twitter hesabından da paylaşarak, insanlara güven aşıladı.

Grayscale’den gelen bu rapor perakende yatırımcıları bir nebze olsa teselli etmiş olsa da, piyasada hakim olan kaos görüntüsü hala bitmiş değil. 31.500 dolar seviyelerinde dolaşan Bitcoin, yatırımcıları tedirgin etmeye devem ediyor.

Grayscale’den Bitcoin’e can simidi

Bybt analitik şirketinden alınan verilere göre, 19 Ocak – 20 Ocak sürecinde, Grayscale Investment, hedge fonu, 8762 BTC daha satın aldı. Bu şekilde Grayscale Bitcoin Trust fonuna, 300 milyon dolar değer değinde Bitcoin daha kazandırılmış oldu.

Grayscale’in satın aldığı BTC miktarı günlük madenci üretiminin yaklaşık 9,74 katı kadar olduğu hesaplanıyor.

Bu son alımla birilikte, dünyanın en büyük Bitcoin alıcısı konumunda olan Grayscale, toplam 27,2 milyar dolarlık kripto para rezervine ulaşmış oldu.

Grayscale resmi Twitter hesabından bugün yapılan paylaşımda. Şirketin AUM hesabında 27,2 milyar dolar olduğu duyuruldu.

Bu noktada şirketin son BTC düşüşünden etkilendiği de gözlerden kaçmadı. Grayscale AUM hesabı yalnızca 2 gün önce, 19 Ocak’ta, 28,1 milyar dolar değerinde idi. Son iki günde şirket, 1 milyar dolara yakın para kaybetmiş durumda.

Şirketin hafta başında yayınladığı 2020 4. çeyrek mali raporlarına göre, 2020 yılında Grayscale hesaplarına 4,7 milyar dolarlık BTC alımı gerçekleştirildi. Yine aynı raporda, yılın son çeyreğinde, Grayscale Bitcoin Trust fonunun finansal kurumlardan 2,8 milyar dolar komisyon aldığı açıklandı.

İlgili: Bitcoin cüzdan nedir? 2021’nin en iyi Bitcoin cüzdanları

Kaynak

Bitcoin yatırım şirketi, toplam kripto para fonunu 27.5 milyar dolara taşıdı!

Grayscale Investments, 2021’de yeni alımlarla portföyündeki varlıkları artırmaya devam ediyor! Son bir ay içinde dev alımlarla, Bitcoin’in yükseliş trendine önemli ölçüde destek verirken; yönetimi altındaki varlıkların toplam değerini de 27.5 milyar dolara taşıdı.

Bitcoin yatırım

Bu arada Grayscale’in çiçeği burnunda CEO’su Michael Sonnenshein, cuma günü Bloomberg’e konuştu. Şirketin yatırım fonlarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunan yeni CEO, kurumsal yatırımcıların Bitcoin talebinde artış olduğundan bahsetti.

Dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisinin yeni CEO’su, Bloomberg’e verdiği demeçte, son zamanlarda farklı alanlardan da kurumsal yatırımlar almaya başladıklarını söyledi.

Ayrıca bugün Grayscale, Digital Large Cap Fund olarak adlandırılan kripto fonlarındaki yönetim ücretini, %3.0’dan %2.5’e düşürdüğünü açıkladı.

Sonnenshein, üç yıldır şirketin genel müdürü olan Barry Silbert’tan perşembe günü görevi devraldı.

Sonnenshein’e göre, Grayscale yatırımlarını hep aynı hedge fonlarından almıyor. Şirkete, son zamanlarda farklı kurumlardan, emekli maaşlarından ve bağışlardan da fon girişleri oluyor. Aynı zamanda yapılan yatırımların miktarında da hızlı bir artış var.

Kripto para yatırım şirketi Grayscale, 2021’de, yönetimi altındaki varlıkların değerini artırmaya devam ediyor! Sadece bir haftada kripto para fonuna yaklaşık 5 milyar dolar daha ekledi.

bitcoin yatırım Grayscale'den Chainlink'e pump yaptıran belge!

Şöyle ki; Grayscale, 5 Ocak’ta Twitter üzerinden, yönetimi altındaki toplam kripto varlık miktarının 23,3 milyar dolara ulaştığını duyurmuştu. Böylece şirket, 31 Aralık’ta 17,475 milyar dolar olan Bitcoin Trust fonunu, 1 hafta içinde yaklaşık 19.5 milyar dolara taşıdı.

Bitcoin yatırım Grayscale haberleri
31 Aralık 2020 tarihli Grayscale kripto fonları

Firma, Bitcoin başta olmak üzere toplamda 10 farklı kripto para için müşterilerine yatırım ve muhafaza hizmeti sunuyor. Bu yatırımların büyük bir kısmını, 23.04 milyar dolarlık Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) fonu oluşturuyor. Ethereum ise, 3.576 milyar dolar ile ikinci sırada yer alıyor.

Çoğunlukla kurumsal müşterilere hizmet veren firmanın toplam yatırım portföyünü, 10 milyar dolardan 27.5 milyar dolara çıkarması ise, yaklaşık olarak iki ay sürdü.

Bu arada 2020’nin sonlarında, bazı JPMorgan analistleri, Bitcoin’e fon girişlerindeki yavaşlamanın boğa koşusu için sorun yaratabileceğini iddia etseler de Bitcoin’e olan kurumsal ilgi de kesinlikle herhangi bir azalma olmadı.

İşte Grayscale müşterilerinin toplam Bitcoin yatırımı!

Çeşitli metrikler, Bitcoin‘e kurumlardan sermaye girişinin sürekli arttığını gösteriyor. Grayscale’in son birkaç haftalık Bitcoin yatırım oranlarına bakıldığında, müthiş alımların yapıldığı görülüyor.

Grayscale Investments kurucusu Barry Silbert 28 Aralık’ta, Twitter’da şirketin ne kadar kripto paraya sahip olduğunu açıklamıştı. Eski CEO şirketin portföyüne, iki haftada 6 milyar dolar eklediğini ve Grayscale kripto fonunun toplam değerinin (AUM) 19 milyar dolara ulaştığını söylemişti.

28 Aralık itibariyle yönetimi altında 19 milyar dolarlık kripto varlık bulunan şirketin toplam kripto para fonu, 8 Ocak 2020 itibariyle 27.5 milyar dolara ulaştı.

Firma, 1 Kasım’dan bu yana, kripto fonunu 3 katından fazla artırdı. Özellikle 15 Aralık’tan bu yana Grayscale kripto fonunda kayda değer bir artış görülüyor.

Şirketin son zamanlarda, yalnızca BTC ve ETH portföyünde değil; aynı zamanda, Litecoin ve Bitcoin Cash gibi diğer varlıklarında da önemli ölçüde artış var.

İşin ilginç tarafı; bu alımlar, şirketin Bitcoin Trust ile birlikte, Trust adı altında ETH, LTC ve BCH gibi birkaç kriptoya yapılan yeni yatırımları geçici olarak askıya almasına rağmen gerçekleşiyor.

21 Aralık’ta en büyük Bitcoin alıcısı, bazı büyük kripto Trust yatırımlarına nakit girişlerini askıya aldığını bildirdi.

Bunların içinde Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve birkaç kripto para daha var. Buna rağmen, şirketin müşterileri, hâlâ Bitcoin almaya devam ediyor.

Dünyanın en büyük kripto varlık yönetim şirketi son zamanlarda, DropGold reklam kampanyası sayesinde büyük ilgi gördü. Ayrıca, şirket bu ayın başlarında Ethereum’a yönelik yatırımlarda büyük bir artış olduğunu bildirdi.

Bitcoin fiyatındaki son artış, Grayscale’in Bitcoin Trust yönetimi altındaki varlıkların değerini artırdı. Aşağıda 23 Aralık tarihinde Grayscale’e ait yatırım oranlarına yer verildi. Şirketin Bitcoin fonunun toplam değeri, 23 Aralıkta yaklaşık 14 milyon dolar civarında iken; şu anda, 19.478 milyon dolarda.

bitcoin yatırım Grayscale'den Chainlink'e pump yaptıran belge!
23 Aralık 2020 tarihli Grayscale kripto fonları

Ayrıca şirketin yönetimi altındaki Ethereum fonunun da bu tarihten bu yana kayda değer bir şekilde yükseldiği görülüyor.

Bu arada SEC’in Ripple’a karşı açtığı davanın ardından Grayscale, yönetimi altındaki XRP’leri sattığını açıkladı.

Grayscale SEC kararından sonra XRP’lerini sattı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) Ripple aleyhine açtığı davanın artçıları devam ediyor. Ünlü yatırım firması Grayscale, portföyünde bulunan XRP’leri satarak, Bitcoin ve diğer kriptolara yatırım yaptı.

Grayscale Yatırım Şirketi kripto para yatırımcıları tarafından ilgi ile takip edilen şirketlerden. Bu şirketin yatırım kararı, bazı kripto para yatırımcılarına yol gösteriyor. Bazı yatırımcılar Grayscale’in yatırım yaptığı kripto parayı satın alıyor, sattığını ise elden çıkarıyor.

Lütfen Bkz: Ripple gündem, haber ve son dakika gelişmeleri

Kurumsal yatırımcılar neden Bitcoin alıyor?

Kurumlar arasında büyük ölçekli toplu Bitcoin alımları ve kurumsal ürünlere olan talep hızla artıyor. Bitcoin pazarına giren kurumsal sermayedeki artış, daha geniş finans sektörünün BTC’yi bir değer deposu olarak görmeye başladığını gösteriyor.

Dolar Endeksi son zamanlarda, Mart 2018’den bu yanaki en düşük seviyelerinde işlem görürken; kurumsal yatırımcılar BTC’yi enflasyona karşı bir koruma ve alternatif bir yatırım aracı olarak görüyor.

Ayrıca, büyük Wall Street şirketleri de dolardaki değer kaybına karşı korunmak için yatırım portföylerine dijital varlıklar eklemeye başladı. Dolayısıyla doların zayıflaması, kurumsal benimsemede önemli bir rol oynadı.

Özellikle dijital varlık piyasasına akın eden kurumsal yatırımcılar, Grayscale gibi şirketleri, kripto sektöründe önemli bir oyuncu haline getiriyor.

Risk almak isteyen kurumsal müşterilerin, Bitcoin talebi artıyor ve şirket de bu büyük BTC alımlarını gerçekleştiriyor. Esasen bunu diğer büyük duyurularla birlikte değerlendirdiğimizde resim daha net hale geliyor. 

Nitekim halka açık şirketlerden yapılan yüz milyon dolarlık BTC alımları sadece bir başlangıç. Artık Wall Street tarafından düzenlenen kripto endeksleri ve PayPal gibi küresel büyük finans hizmetlerinde kripto para birimi kullanımı gibi entegrasyonlar var.

Bu nedenle, bireysel yatırımcıların büyük ölçüde etkilendiği 2017 – 2108 kripto balonundan farklı olarak; daha iyi temeller, kurumsal oyuncular ve traderlerin artan kripto farkındalığıyla yeni bir dalgaya zemin hazırlıyor olabilir.

Kaynak

Grayscale Investments nedir?

Grayscale Bitcoin ve kripto para odaklı muhafaza hizmeti sunan bir yatırım şirketidir.

Grayscale hangi kripto paralar için muhafaza çözümü sunuyor?

Grayscale Investments, Bitcoin başta olmak üzere daha pek çok kripto para için müşterilerine saklama hizmeti sunuyor. Bünyesinde yer alan ürünlerin isimleri ise şöyle:

 • Grayscale Bitcoin Trust (BTC)
 • Grayscale Bitcoin Cash Trust (BCH)
 • Grayscale Ethereum Trust (ETH)
 • Grayscale Ethereum Classic Trust (ETC)
 • Grayscale Horizen Trust (ZEN)
 • Grayscale Litecoin Trust (LTC)
 • Grayscale Stellar Lumens Trust (XLM)
 • Grayscale XRP Trust (XRP)
 • Grayscale Zcash Trust (ZEC)
 • Grayscale Digital Large Cap Fund LLC
Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: