1. Anasayfa
 2. Kripto Para Haberleri
 3. Ripple’a bir darbe daha!

Ripple’a bir darbe daha!

Ripple’a bir darbe daha!
0
profitfarmers_koinmedya

SEC’in Ripple aleyhine açtığı davanın ardından XRP, darbe üstüne darbe alıyor. Bu seferki kötü haber başka bir yerden geldi!


Ripple’a bir darbe daha!

Ripple’ın XRP’si üzerinde kara bulutlar gezmeye devam ediyor. XRP boğaları pariteyi 30 cent’in üstünde tutmak için mücadele ederken bu sefer darbe farklı bir yönden geldi. Bu darbenin ayrıntıların geçmeden XRP’de neler yaşanıyor kısaca hatırlayalım.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple’ın piyasaya kanuna aykırı biçimde menkul değer sürdüğünü ileri sürerek Ripple’ı mahkemeye verdi. Bu haberin neden olduğu şok etkisi ile XRP fiyatları, 60 cent’ten 20 cent’in altına geriledi. Bu gelişmenin üzerine birçok kripto para borsası XRP’yi delist etmeye başladı. XRP’yi delist eden firmalar arasında dikkat çekenler; Coinbase, Kraken, Binance.us ve Bittrex.

Lütfen Bkz: Ripple haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

XRP, son darbeyi ise kurumsallardan aldı! Kripto para piyasalarının gözde kurumsal firması Grayscale, portföyünde bulunan XRP’leri elden çıkarma kararı aldı. Gerekçe olarak son dönemde XRP hakkında yürütülen davaları gösteriyor.

Grayscale portföyünde 25 milyar dolara yakın dijital varlık tutuyor. Portföy içerisinde aslan payını %85-%87’lik oranda Bitcoin alıyor. İkinci sırada ise Ethereum geliyor.

Grayscale’in elden çıkaracağı XRP Trust fonlarının değeri 11 milyon dolar. Bu rakam görece düşük bir meblağ olmasına rağmen sembolik bir anlamı var. Bu adım, kurumsal firmaların XRP’ye yatırım yapmak istemedikleri şeklinde yorumlanabilir.

Bu haberin etkisi ile XRP tekrardan 30 cent’in altına geriledi. Aşağıdaki grafikte XRP fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

ripple haber Ripple’a bir darbe daha!

XRP’ye dava açan SEC’in başındaki bürokrat, Biden Hükümeti ile görevden ayrılacak. XRP çevresinde açılan davaya neden olarak eski SEC Başkanının şahsına tutumu gerekçe gösteriliyor. XRP çevresinde takınılan bu tutum bazı eleştirmenler tarafından gerçekçi bulunmuyor.

Kaynak

Ripple topluluğu, 60 bin gönüllü arıyor!

XRP yatırımcıları, 29 Aralık 2020’de başlattığı bir imza kampanyası ile umudunu Beyaz Saray’a bağladı

ripple haber

Ripple topluluğu tarafından başlatılan online imza kampanyasına 36.000’den fazla kişi katıldı.

Son verilere göre; yaklaşık 36.000 kişi, WhiteHouse.gov’da başlatılan bu kampanyayı imzaladı. Kampanyaya imza atan yatırımcılar, ABD hükümeti tarafından XRP’nin bir para birimi olarak tanınmasını istiyor.

XRP topluluğunun başlattığı imza kampanyası, ilk kez 29 Aralık 2020 tarihinde “petitions.whitehouse.gov” sitesinde yayımlandı.

Kampanya dilekçesi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple ve yöneticileri aleyhinde açtığı davaya tepki olarak hazırlandı.

Dilekçede, federal hükümetten davaya müdahale etmesi ve XRP’yi bir para birimi olarak kabul etmesi isteniyor.

Dilekçede şu ifadelere yer veriliyor:

“Amerikalı yatırımcılar finansal kayıplar yaşıyor ve bunun sebebi de Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC).  SEC, ABD Menkul Kıymetler’deki yatırımcıları korumakla görevlidir. Ancak, FinCEN tarafından bir para birimi olarak kabul edilen XRP’nin, menkul kıymet olduğu iddiasıyla anlamsız bir dava açtı.”

Ripple tahvil davası

Ripple haber

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, 1,3 milyar dolarlık kayıtsız menkul kıymet satışı yaptığı gerçekçesiyle, Ripple’a ve üst düzey iki yöneticisine dava açtı.

Dava haberi gündeme bomba gibi düşerken; birçok kripto para borsası XRP’yi platformundan kaldırmaya başladı. Bununla birlikte tokenin fiyatı birkaç hafta içinde yaklaşık %70 oranında değer kaybederek, 0,20 doların altına düştü.

Dilekçede, XRP’deki düşüşün sorumlusu olarak bu dava gösteriliyor ve SEC’in, sıradan Amerikalı yatırımcıların hayatlarını olumsuz etkilediği iddia ediliyor:

“Milyarlarca dolarlık sermaye, bir anda piyasadan siliniyor ve en önemlisi, yüz binlerce sıradan Amerikalı – SEC’in korumakla görevli olduğu Amerikalı yatırımcılar – geri dönüşü olmayan zararlara maruz kalıyor.”

Şu ana kadar kampanyaya 36 binden fazla kişi imza verdi. Beyaz Saray’dan bir cevap alabilmek için, kampanyanın 28 Ocak’a kadar 100,000 imza hedefine ulaşması gerekiyor.

XRP yeniden ayağa kalkar mı? (31 Aralık 2020 Ripple haber)

Bitcoin’in eski zirvesini kırarak yeni rekorlar kaydettiği bir ortamda kripto para Ripple (XRP) büyük kayıplar veriyor. Bunun sebebi ise bu altcoini çıkaran şirket Ripple ve onun üst düzey yöneticileri aleyhinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) dava açması.

Tabii kripto topluluğu bu olaya farklı tepkiler verdi. Bazıları XRP’yi alaya alırken, bu olayın tüm topluluğa olası daha büyük zararı ise gözden kaçıyor. Bir kısım XRP’nin sıfırı görebileceğini iddia ediyor. Ancak bir trader, SEC’in davasına rağmen XRP’nin bir gün yeniden yükseleceğini söylüyor. Neden böyle düşündüğüne bakalım.

Trader: XRP bir sonraki altcoin sezonu ile yükselebilir

Bitcoin fiyatı 28,000 doların üzerinde yeni bir tüm zamanların en yüksek değerini gördü. Kripto yatırımcıları ise bu olaydan sonra bir altcoin sezonu beklentisi içinde. Çünkü 2013 yılında BTC zirve yaptıktan hemen sonra alcoinlerin değeri de uçuşa geçmişti.

2017 yılında da BTC parabolik yükseliş kaydetmiş ve ana akımın gündemine oturmuştu. Ardında ise altcoin sezonu başlamıştı. Bu sırada Ethereum 1,400 dolarda ve XRP de 3 dolarda tüm zamanların en yüksek değerlerini görmüştü. Hatta terk edilen coinler bile bir haftada yüzde 100,000 yapmıştı.

Öldürmeyen güçlendirir: Ripple yeniden ayağa kalkar mı?

SEC’in davası XRP fiyatının canına okudu – XRP/USD TradingView.com

Bu sefer ise şimdiye kadar gelen yatırımlar kurumsallardan ve sadece Bitcoin’e odaklanıyor. Gelişi güzel yapılan yatırım akını ise henüz başlamadı. Altcoinleri bir kenara bırakırsak, bu sefer Ethereum ve popüler DeFi tokenleri ise şimdiye kadar yok sayıldı diyebiliriz.

Bu trend uzun sürmeyecek. Bir tradere göre altcoin sezonu döndüğünde XRP de yeniden yükselişe geçecek.

Kaynak

Ripple şirket avukatlarının savunmaları!

Yaklaşık 2 gündür kripto kamuoyunu meşgul eden Ripple davası için, XRP avukatlarından açıklama geldi.

ripple haber Ripple’a bir darbe daha!

”SEC gerçekler ve yasalar konusunda tamamen hatalı, bizler tarafız mahkemeler önünde haklılığımızın temin edileceğine eminiz. Her gün milyarlarca dolar alım satım yapan ve dünyanın en büyük üçüncü sanal para birimi olan XRP, SEC’in Bitcoin ve Ether’i kabul ettiği gibi bir para birimidir, asla bir menkul kıymet değildir.”

Değerlendirme:

Ripple’de sular pek durulacak gibi gözükmüyor ve her çalkantıda XRP değer kaybetmeye devam ediyor. En nihayetinde Ripple avukatları haklı çıkıp, açılan XRP davada aklansa bile, Messari CEO’su Ryan Selkis’in de dediği gibi, Ripple yatırımcıları, OLD ağı, Likidite ortakları ve dağıtım planları bu süreçten oldukça kötü etkilenecek gibi duruyor.

Ripple haber: Mike Novogratz’tan Ripple (XRP) ve SEC’in dava açması yorumu

Eski Goldman Sachs yöneticisi ve Galaxy Digital kurucusu ve CEO’su Mike Novogratz, son tweetinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto paralarla ilgili attığı adımlar konusunda yorumunu paylaştı. Ona göre XRP’nin başı yakında derde girebilir. Hukuki süreç Ripple için baş ağrısı olabilir.

Bu arada kripto topluluğuna iki kripto hakkında da mesajı var. Mike Novogratz’e göre Bitcoin ve Ethereum SEC’ten “geçerli” not aldı. Kurum bu iki kripto paranın tahvil sınıfına girmediğine karar vermiş artık. Şöyle diyor:

“Bunun XRP ve 2017’de çıkarılan diğer coinler için ne anlama geldiği ile ilgili yorumda bulunmayacağım. Ama öyle görünüyor ki hem BTC hem de ETH, SEC’ten geçti.”

SEC’ten Bitcoin ve Ethereum’a yeşil ışık – XRP’ye dur

Bunun için yıllarca beklemeleri garip

Bitcoin ve Ethereum destekçisi Mike Novogratz, SEC’in Ripple ile ilgili harekete geçmesinin yıllar sürmesini de garip karşılıyor. Bu yorumunu ise son haberlerden sonra yaptı. Bu haberlere göre, SEC, Ripple, onun CEO’su Brad Garlinghouse ve eski CEO ve kurucu ortağı Chris Larsen hakkında dava açmayı planlıyor.

Ripple ve şirketin bu iki üst düzey yöneticisi hakkında yasa dışı XRP satışı ile ilgili dava açılacak. Ripple’ın kripto parası XRP şu an piyasa değerine göre en büyük üçüncü kripto para.

Novogratz, SEC’in beklenen yasal adımından sonra bunun XRP’ye olası sonuçları ile ilgili ise bir görüş bildirmedi.

Kaynak


Ripple haberleri: XRP sahipleri ne kadar Spark token alacak?

Ripple yatırımcıları, Flare Network tarafından düzenlenen airdrop kapsamında ne kadar Spark token dağıtılacağını merak ediyor.

Coinbase, Binance ve Bitfinex gibi büyük borsalar dahil olmak üzere 50’den fazla kripto para borsasının katıldığı bu etkinlikle ilgili detaylar gelmeye başladı.

Ripple ve Flare Networks ortaklığıyla gerçekleştirilen Spark (FLR) token airdrop kampanyası kapsamında şirketin, toplamda ne kadar token dağıtacağı açıklandı.

Ripple haber ve gündem

Flare, Spark tokenleri 2021’in ilk yarısında dağıtmaya başlayacak

Ripple destekli kripto girişimi Flare Network, 2021’in ilk yarısında XRP yatırımcılarına ne kadar Spark token dağıtacağını açıkladı.

Şirket, airdropa katılmaya hak kazanan hesapları belirlemek için geçen hafta XRP Ledger’dan alınan anlık görüntüleri taradı. Ve toplamda kaç token dağıtacağını belirlemek için sonuçları inceledi.

Hesapları taradıktan ve airdropu desteklemeyen kripto borsalarındaki XRP tutan hesapları çıkardıktan sonra Flare, XRP sahiplerine toplamda 45.827.728.412 adet token dağıtacağını açıkladı.

Bununla birlikte Flare, yaklaşık 54.172.271.587 XRP’ye sahip olan Ripple’a Spark token vermeyeceğini bir kez daha vurguladı. Ancak şirket, Ripple’ın kurucu ortağı Chris Larsen tarafından kurulan ve bir hayır kurumu olarak çalışan Rippleworks’e ait XRP hesaplarına Spark token verecek.

Spark, XRP Ledger’e Ethereum’a benzer bir işlevsellik getirmeyi amaçlayan bir ekosistem olan Flare Network’ün yerel tokeni. Airdrop kampanyası protokolüne göre, hesaplarında 12 Aralıkta alınan anlık görüntü sırasında XRP tutan yatırımcılara 1:1.0073 oranında Spark Token dağıtılacak. Yani fonlar, 1 XRP’ye 1.0073 Spark token olacak şekilde dağıtılacak.

 XRP sahiplerinin katıldığı bu airdrop, çok sayıda kripto para borsası tarafından destekleniyor. Destekleyen borsa ve kripto platformları şöyle:

XRP Airdrop’unu destekleyen borsalar ve cüzdanlar

ripple haber Ripple’a bir darbe daha!

XRP-Spark Token Airdrop kampanyasını destekleyen borsaların listesi

 • Binance
 • Bitstamp
 • Upbit
 • Bithumb
 • Probit
 • ZB
 • BTSE
 • Bitrue
 • Uphold
 • GateHub
 • NDAX.IO
 • CoinSpot
 • AnchorUSD
 • BTC Markets
 • CoinField
 • eToro
 • Bitbns