Ripple CEO’su CNN’de SEC davası hakkında konuştu!

Ripple nasıl alınır? - XRP almadan önce bilmeniz gereken her şey!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Ripple’nin SEC’e karşı açtığı davayı kaybetmesi durumunda XRP’ye alternatif olacak bir çözüm ile ABD’de ilerleyebileceğini söyledi.

Ripple CEO’su CNN’de SEC davası hakkında konuştu

Garlinghouse, Bloomberg ve CNN’e konuk oldu. Gary Gensler’in başkan olmasından sonra ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yeni görüşmeler yapmayı umduklarını da söyledi. Garlinghouse, CNN’den Julia Chatterley tarafından davet edildiği programda ise Ripple’ın SEC’e karşı yasal mücadelesini kaybederse ne olacağına dair açıklamalarda da bulundu.

Bkz: Ripple, Ripple haberleri ve son dakika gelişmeleri

Garlinghouse, programda Ripple’ın kazanacağına olan güvenini dile getirdi, ancak mahkemenin aynı fikirde olmayabileceği ihtimalini de göz ardı etmedi. “Sanırım galip geleceğiz, ancak dediğiniz gibi mahkeme sisteminin bu yönde gitmemesi ihtimali de var.” Aynı zamanda Garlinghouse, Ripple’ın Amerika Birleşik Devletleri dışında da büyümeye devam ettiğini vurguladı.

“Ripple için iyi haber şu ki, müşterilerimizle anlaşma imzalamaya devam ettik, SEC davası açıldığından beri dünya çapında 20’den fazla yeni finans kurumu ile anlaşma imzaladık ve sanırım ağın ABD dışındaki müşterilerde çok hızlı büyüdüğünü göreceğiz. Buradaki zorluk, sürecin ABD dışında blockchain ve kripto inovasyonunu yönlendirmesidir.”

Program sunucusu Chatterley’in, bir yenilgi durumunda Ripple’ın ABD operasyonlarında ne yapacağını sorusuna, özellikle ABD müşterileri için XRP’ye alternatif çözümler ortaya koyabileceklerini ifade etti. Problemleri çözmek konusundaki düşüncelerinin büyümelerine hizmet ettiğini sözlerine ekledi. Garlinghouse, Ripple’nin, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları da dahil olmak üzere Ripple’ın çözümlerini yararlı olarak gören güçlü bir ortaklar ağı kurduğunu söyledi.

Garlinghouse, kendisi ve Chris Larsen’in kişisel çıkar elde ettiklerine ilişkin kişisel mali kayıtlarının istenmesi hakkında da yorum yaptı. Mahkemede ortaya çıkacak gerçekleri sabırsızlıkla beklediğini ve adaletin yavaş işlediğini belirtti. Yargı süreceinin devam etmesini gerekçe göstererek fazla açıklama yapmaktan çekindiğini dile getirdi. Ancak şu ana kadar sadece SEC’i dinlediklerini ve gerçekleri ortaya koyacaklarını söyledi.

Kaynak

 

İstatistikler yalan söyler mi: Alın size XRP örneği!

Bugün dünya geneli ilgi ile takip edilen ve İngilizce yayın yapan bir haber sitesi “XRP 2021’de %110 değer kazandı” başlığı ile okuyucularının karşısına çıktı. Sadece başlığa bakarak gelişmelerin XRP açısından lehte cereyan ediyor yorumu çıkabilir. Ancak istatistikler üzerinden de yalan söylenebilir.

Lütfen Bkz: Ethereum haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Aşağıdaki grafikte XRP fiyatlarındaki değişimi görüyoruz. İki önemli tarihi grafik üzerinde işaretliyoruz: ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) aleyhine açtığı dava ve XRP’nin 2021 yılına giriş fiyatı. XRP 2021’e 0.218 cent bandında giriş yaptı. Yazının kaleme alındığı saatte XRP, 0.45 bandında hareket ediyor. 2021’in giriş fiyatına göre XRP’yi yorumlarsak her şey günlük gülistan gözüküyor.

ripple haber Ripple CEO’su CNN’de SEC davası hakkında konuştu!

Oysa SEC davasının kamuoyuna duyurulduğu gün XRP, piyasa değeri açısından en değerli 3’üncü kripto paraydı. Yazının kaleme alındığı saatte XRP toplam piyasa değerine göre sıralamada 7’nci sırada yer alıyor.

XRP fiyatlarına farklı bakış açısıyla bakalım! Örneğin XRP/BTC paritesindeki değişime bakalım. SEC davasından sonra XRP, Bitcoin karşısında %60’ın üzerinde değer kaybetti.

ripple haber Ripple CEO’su CNN’de SEC davası hakkında konuştu!

Aşağıdaki grafikte ise XRP/ETH paritesindeki değişimi görüyoruz. XRP, SEC davasından sonra Ethereum karşısında yaklaşık %72 oranında değer kaybetti.

ripple haber Ripple CEO’su CNN’de SEC davası hakkında konuştu!

XRP, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun açtığı davanın ardından Ethereum fiyatları ile birebir değer artışı yaşamış olsaydı yazının kaleme alındığı saatte 1.6 doların üstünde işlem görüyor olması gerekirdi.

Kaynak

Ripple haber: SEC’ten o iddialara cevap gecikmedi!

SEC, Ripple’ın savunmalarını çürütmek için harekete geçti. Ripple’ın mahkemeye sunduğu savunmanın yasal olmadığını iddia ediyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 9 Mart’ta ABD New York Güney Bölge Mahkemesinden Yargıç Analisa Torres’e yeni bir dilekçe gönderdi. Ve dava ile ilgili şirketin kısa süre önce mahkemeye ilettiği savunmaya yönelik yanıtlarını sundu.

Mahkemeden, Ripple’ın “adil bildirim” hususuna aykırılık konusunda yaptığı itirazları ve Brad Garlinghouse ile Chris Larsen aleyhindeki bireysel iddiaları reddetme girişimlerini geri çevirmesini talep etti. 

ripple haber

SEC avukatlarından Jorge Tenreiro, blockchain şirketinin suçu SEC’e yükleyerek kayıtsız XRP satışlarında “sorumluluktan kaçınmaya” çalıştığını savunuyor. Ve Ripple’ın kendisini savunmak için öne sürdüğü argümanların hukuk nezdinde hiçbir geçerliliğinin olmadığını ifade ediyor.

Şöyle ki;

Ripple, davacıya karşı ilk savunmasında, SEC’in kendisine satışların yasadışı olabileceğine dair adil bir bildirimde bulunmadığını iddia etmişti. Ayrıca, SEC’in borsalarla toplantılar yaptığını ve bu platformları XRP’nin yasal statüsü konusunda uyarmadığını iddia ediyor.

Buna karşılık SEC, Ripple’ın savunmasının “yasal olarak uygunsuz” olduğunu söylüyor. Ve halka açık olmayan bir soruşturma devam ederken, sektör katılımcılarını bu tür ihlaller konusunda uyarma yükümlülüğünün olmadığını iddia ediyor.

SEC’e göre bu dava, ABD Yüksek Mahkemesinin herhangi bir finansal varlığın menkul kıymet olup olmadığına karar vermek için oluşturduğu bir test olan Howey Testinin uygulanmasından ibaret.

Ayrıca SEC, şirketin “dijital menkul kıymet” satarak kazanç elde ettiğini iddia ediyor. Fakat XRP, FinCEN tarafından “dijital para birimi” olarak adlandırılsa da SEC, bu terimin XRP’yi yalnızca geleneksel para birimlerinden ayırdığını öne sürüyor.

Kaynak

Ripple üzerindeki karabulutlar dağılmıyor: Bu seferki kötü haber farklı! (9 Mart 2021)

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geçtiğimiz aralık ayında piyasaya illegal biçimde menkul değer sürmesi suçlaması ile Ripple’ı mahkemeye verdi. Bu tarih Rİpple için tam bir kırılma noktası oldu. Bu tarihten sonra gelişmeler Ripple aleyhine cereyan etmeye başladı.

İlk olarak ABD merkezli Kraken, Coinbase ve Binance.us gibi kripto para borsaları Ripple’ın XRP’sini delist ettiklerini duyurdu. Aşağıdaki grafikte SEC davasının ardından XRP fiyatlarında yaşanan değişimi görüyoruz.

ripple haber Ripple CEO’su CNN’de SEC davası hakkında konuştu!

Yukarıdaki grafiğe nominal olarak baktığımızda güncel XRP fiyatlarının SEC davasının açıldığı seviyeye oldukça yakın hareket ettiği gözleniyor. Grafiğe bakarak SEC davasının XRP fiyatları üzerinde pek de etkisi olmadı yorumunu yapmak yanıltıcı olacaktır. Çünkü Ripple’ın rakipleri Bitcoin, Ethereum, Cardano ve Binance Coin gibi kripto paralar, 2021 yılında yaşanan boğa sezonunu çok iyi değerlendirdi ve 2017-2018 yılları arasındaki rekorlarını egale etti.

XRP 4 Ocak 2018’de 3.84 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırdı. Yazının kaleme alındığı saatte ise 0.48 dolar bandında işlem görüyor. Dolayısıyla XRP’nin de yaşanan boğa sezonu etkisi ile 2-3 dolar bandına çıkmış olması beklenirdi. SEC davası Aralık 2020’de değil de Nisan 2021’de açılmış olsaydı belki de XRP hala 3’üncü en büyük kripto paraydı ve 2 doların üstünde işlem görüyordu.

SEC davasının ilk etkisi XRP’nin ABD merkezli kripto para borsaları tarafından delist edilmesi oldu. Artçı etkiler ise devam ediyor. MoneyGram ve Ripple arasındaki ortaklığın sonlandırıldığı açıklandı. Yani Ripple’ın reel ekonomideki paydaşları da SEC davasının etkisiyle Ripple ortaklıklarını sonlandırmaya başladılar.

Lütfen Bkz: Ripple CEO’sunun açıklamalarını itiraf olarak mı anlamalıyız!

Şimdiden Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse Ripple olmasa da XRP yoluna devam edecektir benzeri açıklamalarda bulunuyor. Anlaşılan bir zamanlar Bitcoin ve Ethereum’a rakip olan XRP, gittikçe iddiasını kaybediyor.

Kaynak

 

Eğer SEC davası olmasaydı Ripple (XRP) kaç dolar olurdu?

Kripto para piyasalarında zemheri ayında bahar yaşanıyor. Bitcoin ve kripto paralar rekordan rekora koşuyor. Hatta Bitcoin için KoinMedya ailesi olarak bazı günler 2 kez “Bitcoin tüm zamanların rekorunu kırdı” manşeti ile karşınıza çıkıyoruz. Bitcoin, Ethereum, Binance ve birçok kripto para 2017-2018 dönemindeki rekorunu kırarak oldukça yüksek değerlere ulaştı.

Altcoinler içerisinden belki de en şansızı Ripple (XRP) oldu. Bir zamanlar ilk 3’ün güçlü sakinlerinden olan Ripple’ın XRP’si sıralamada gittikçe gerilere düşüyor. XRP; Binance, Tether, Polkadot ve Cardano’nun da gerisine düşerek 7’nci sıraya geriledi.

Ripple’daki gerilemede ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) açtığı dava etkili oldu ve oluyor. Hatırlanacağı üzere SEC, Aralık ayının 3’üncü haftasında Ripple şirketini kanunsuz biçimde piyasaya menkul değer sunmak suçlaması ile mahkemeye verdi.

Lütfen BKZ: Ripple (XRP) gündem haber ve son dakika gelişmeleri

SEC davasının başladığı tarihte Ripple 0.55 dolar bandında hareket ediyordu. Aşağıdaki grafikte SEC davası ve sonrasında Ripple fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

ripple haber Ripple CEO’su CNN’de SEC davası hakkında konuştu!

Aynı tarihte Bitcoin 30 bin dolar, Ethereum 650 dolar, Binance 40 dolar ve Cardano 0.36 dolar bandında hareket ediyordu.

Yani Ripple aleyhine SEC söz konusu davayı 21 Aralık’ta değil de Mart ayında açacak olsaydı, Ripple’ın XRP’si yazının kaleme alındığı saatte 1,5-2,00 dolar arasında işlem görüyor olurdu. Ripple’ın toplam piyasa değeri de 150-200 milyar dolar arasında hareket ederdi. Sıralamada Ripple yine 3’uncu kripto para olurdu.

Sonuç olarak SEC davası ve kripto para borsalarının Ripple’ı liste dışı bırakması, Ripple’ın üzerinde ciddi olumsuz etkileri oldu.

ripple haber Ripple CEO’su CNN’de SEC davası hakkında konuştu!

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Ripple CEO’su CNN’de SEC davası hakkında konuştu!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.