fbpx
  1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Polkadot coin (DOT) nedir, ne işe yarar, nasıl alınır?

Polkadot coin (DOT) nedir, ne işe yarar, nasıl alınır?

Polkadot coin (DOT) nedir, ne işe yarar, nasıl alınır?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Polkadot, parçalanmış bir çok zincirli ağ protokolüdür. Polkadot birden fazla zincirdeki birçok işlemi paralel olarak işleyebilir ve işlemleri tek tek işleyen eski ağlarda meydana gelen darboğazları ortadan kaldırabilir.


Polkadot (DOT) coin nedir?

Polkadot, birden çok özel blokchaini tek bir birleşik ağa bağlayan yeni nesil bir blokchain protokolü. İnternet tekelleri üzerindeki kontrolü bireylere iade eden geniş bir web vizyonunun parçası olarak tasarlanan Polkadot, birkaç temel avantaj sunarken önceki blockchain ağlarının devrim niteliğindeki yeniliklerine dayanıyor.

Polkadot ölçeklenme çözümü

İzole edilmiş blok zincirleri yalnızca sınırlı miktarda trafiği işleyebilir. Polkadot parçalanmış bir çok zincirli ağdır. Yani birden çok zincirdeki birçok işlemi paralel olarak işleyebilir ve işlemleri tek tek işleyen eski ağlarda meydana gelen darboğazları ortadan kaldırabilir. Bu paralel işlem gücü ölçeklenebilirliği önemli ölçüde artırır ve gelecekteki büyüme için doğru koşulları yaratır. Polkadot’a bağlı parçalanmış zincirler, ağ üzerinde paralel olarak çalıştıkları için “paraşütler” olarak adlandırılır.

Polkadot mimarisi

Blockchain mimarisi söz konusu olduğunda, tek bir bakış açısı tüm resmi açıklamaya yetmez. Tüm blok zincirleri, farklı özellikleri ve kullanım durumlarını desteklemek için değiş tokuş yapar. Örneğin, bir zincir kimlik yönetimi için optimize ederken bir diğeri dosya depolaması için optimize edebilir. Polkadot’ta her blok zinciri, belirli bir kullanım durumu için optimize edilmiş yeni bir tasarıma sahip olabilir. Bu, blok zincirlerinin daha iyi hizmetler sunabileceği ve aynı zamanda gereksiz kodları dışarıda bırakarak verimliliği ve güvenliği artırabileceği anlamına gelir. Takımlar, Substrate geliştirme çerçevesini temel alarak blok zincirlerini her zamankinden daha hızlı ve daha verimli bir şekilde geliştirebilir ve özelleştirebilir.

Entegrasyon

Polkadot’taki ağlar ve uygulamalar, şüpheli veri uygulamaları olan merkezi hizmet sağlayıcılara güvenmeye gerek kalmadan akıllı telefondaki uygulamalar gibi bilgileri ve işlevleri paylaşabilir. Büyük ölçüde bağımsız ortamlar olarak çalışan önceki ağların aksine, Polkadot birlikte çalışabilirlik ve zincirler arası iletişim sunar. Bu, yenilikçi yeni hizmetlerin kapısını açar ve kullanıcıların zincirler arasında bilgi aktarmasına olanak tanır. Örneğin, finansal hizmetler sağlayan bir zincir, tokenize hisse senedi ticareti için borsa fiyatı beslemeleri gibi gerçek dünya verilerine (oracle zinciri olarak bilinir) erişim sağlayan bir başkasıyla iletişim kurabilir.

“koinmedya_binance”

Polkadot yönetimi

Polkadot’taki topluluklar, uygun gördükleri şekilde ağlarını yönetirler ve Polkadot’un ağ yönetişiminin geleceğinde bir bütün olarak şeffaf bir pay sahibi olurlar. Ekipler, blok zincirlerinin yönetişimini ihtiyaçlarına göre özelleştirebilir ve optimize edebilir, yeni fikirleri deneyebilir veya daha hızlı dağıtım için önceden oluşturulmuş modülleri değiştirebilir. Blockchain yönetişim modelleri, zaman içinde ihtiyaçlar ve koşullar değiştikçe mükemmelleştirilebilir ve yükseltilebilir.

Polkadot Polkadot coin (DOT) nedir, ne işe yarar, nasıl alınır?

Polkadot’un geleceği

Ekipler, projelerini Polkadot’a dağıtmanın faydalarını ve verimliliğini fark ettikçe, Polkadot ekosistemi her geçen gün daha da büyüyor ve daha güçlü hale geliyor. Polkadot’un benzersiz tasarımı, projelere önceki ağlarda mümkün olandan daha fazla yenilik ve esnek yineleme olanağı sunar. Polkadot, birden fazla özel zinciri bir ölçeklenebilir ağda bir araya getirerek, blok zinciri teknolojisinin gerçek dünya kullanım durumları için tam potansiyeline ulaşmasını sağlayarak yeni pazarlara yol açar ve gelecekteki merkezi olmayan ekonomilerin önünü açar.

Doğrulayıcılar

Doğrulayıcılar, Polkadot ağındaki blokları sonlandırır ve ekosistemdeki en kritik rolü oynar. Doğrulayıcıların tam geçiş zinciri istemcisini çalıştırması ve hak kazanmak için önemli bir “tahvil” (yerel DOT coine) yatırması gerekir. Bununla birlikte, doğrulayıcılar, kendi yerine hareket etmeleri için başka onaylayıcıları görevlendirebilir.

Doğrulayıcılar, seçilen blokları parachainlerden doğrulayıcı alt gruplara yayan harmanlayıcılardan aday blokları alır ve belirleyici bir seçim süreci ve onaylamanın son turu aracılığıyla röle zincirindeki blokları sonlandırır.

Polkadot nasıl alınır?

Polkadot yerel coini DOT başta Binance olmak üzere, Bitfinex, Huobi, Okex, Kraken gibi global borsalardan rahatlıkla satın alınabilir.

koinmedya_brave

Polkadot resmi sitesi için tıklayın

Polkadot, Ethereum ve Cosmos arasındaki ezeli rekabet için aşağıdaki yazıya göz atmanızı öneriyoruz:

Polkadot vs. Cosmos vs. Ethereum 2.0:Kazanan hangisi olacak?

Asya menşeli önemli bir kripto para fonu olan Spartan Black‘a göre, Polkadot ve onun yerel coini DOT kripto para piyasasının en üst basamaklarına doğru hızla ilerliyor.

Kripto para Polkadot iyi bir yatırım mı?

Cointobuy.io sitesinin yeni Polkadot yatırım analizine göre, kripto paranın yatırımı 10 üzerinden 3.6 güvenlik sıralamasına sahip. Ayrıca 6.34 dolardan hareketle yüzde 22.6 oranında getiri beklentisi var. Daha fazlası için yeni Polkadot yatırım analizi.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.

Etiketler: