1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Polkadot vs. Cosmos vs. Ethereum 2.0:Kazanan hangisi olacak?

Polkadot vs. Cosmos vs. Ethereum 2.0:Kazanan hangisi olacak?

Polkadot vs. Cosmos vs. Ethereum 2.0:Kazanan hangisi olacak?
0
profitfarmers_koinmedya

Polkadot, Cosmos, Ethereum 2.0. Birlikte çalışabilirlik ve chainler arasında bağlantıları sağlayan bu üç farklı blockchainin benzer ve farklı özelliklerine bakalım.


Polkadot Cosmos Ethereum 2.0 – Kazanan hangisi olacak?

Cross-chain ağlar (zincirler arası ağlar), merkezsiz finans (DeFi) ve merkezsiz uygulamaların gelişmesinde belirleyici rol oynayacak. Cross-chain alanında Polkadot’un en uygulanabilir rakibi ise Cosmos.

Wanchain, ilk blockchain birlikte çalışabilirlik çözümü projesi olarak adlandırılsa da Ethereum ağı üzerine kurulu. Bir de Chainlink var. LINK ağının amacı chain dışı verileri blockchain taşımak.

Polkadot, Ethereum CTO’su Gavin Wood tarafından kurulan bir blockchain. Artık Ethereum 2.0 işlevselliği buraya entegre edildi. Polkadat, “parachain”ler kullanıyor. “Shard” (parça) olarak da bilinen iç içe geçmiş blockchainler. Bunlar Ethereum 2.0 ile Ethereum’a da uygulanacak. Hem Ethereum hem de Polkadot, parçalar arasında eşzamansız mesajlar gönderir. Tek bir farkla Ethereum’da parçalar “aynı durum geçiş işlevine” (same state transition function -STF) sahipken, Polkadot’da her bir parçanın benzersiz STF’si var.

Her iki teknolojide de ana chain var. Ethereum 2.0’da Bacon Chain ve Polkadot’ta Relay Chain. Ethereum 2.0’daki parçalar, çapraz bağlantıları ve durum kanıtları aracılığıyla birbirlerinin durumuna erişebilecek. Paylaşılan ara bağlantıda Polkadot, Cross-Chain İleti Aktarma mekanizmasını kullanırken, parçalar birbirleriyle bağlantıları açar ve bilgileri paylaşır. Ethereum 2.0 ve Polkadot’un güvenlik protokolleri aynıdır, her ağın parçaları ana zincir tarafından güvence altına alınmıştır.

İlgili – Uzman görüşü: İşte uzun vadede ayakta kalacak az sayıdaki coinden biri

Polkadot Cosmos Ethereum 2.0. Birlikte çalışabilirlik ve shard teknolojis ise chainler arasında bağlantıları sağlayan bu üç farklı blockchainin benzer

Resim: Polkadot

Şu an sınırlı sayıda parça (shard) olan Ethereum 2.0 ve Polkadot’tan farklı olarak, Cosmos bağımsız ana blockchainler ve bu ana blockchaine bağlı olan bağımsız blockchainler kullanıyor. Bir türlü merkez ve bölgeler modeli. Bunu hesaba katarak, bağımsız olan her blockchainin, bağımsız blockchain doğrulayıcıları tarafından sağlanan kendi güvenlik konsensüsüne sahip olduğunu söyleyebiliriz. Cosmos ağındaki blockchainler IBC (Inter-Blockchain Communication) protokolü ile bağlanır ve her blockchain birbirine bağlamak yerine her biri merkeze bağlanır.

Polkadot Cosmos Ethereum 2.0. Birlikte çalışabilirlik ve shard teknolojis ise chainler arasında bağlantıları sağlayan bu üç farklı blockchainin benzer

Resim: Cosmos Network

İlgili – Bitcoin ile blockchain aynı şey mi? Aralarındaki fark ne?

Blockchain birlikte çalışabilirlik ağı seçerken bir de işlem hızı önem arz ediyor. Ethereum’un mevcut versiyonu saniyede 15 işlem (TPS) sağlıyor. Kurucusu Vitalik Buterin, Ethereum 2.0’a geçiş ile bunun 100,000 TPS’ye çıkacağını söylüyor.

Cosmos 10,000 TPS’ye kadar sağlayabilir.

Polkadot işlem hızı ise kurucusu tarafından 1,000,000 TPS olarak duyuruldu.

Bu üçü arasında hız açısında Polkadot açık ara önde. Ancak bu hızın daha doğrulanması gerekiyor.

Kaynak