1. Home
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin ile blockchain aynı şey mi, aralarındaki fark ne?

Bitcoin ile blockchain aynı şey mi, aralarındaki fark ne?

Bitcoin ile blockchain aynı şey mi, aralarındaki fark ne?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ile blockchain, kripto para dünyasının temellerini oluşturuyor. Bitcoin ile blockchain arasındaki temel farkları anlamak da kripto paraların temellerini öğrenmek açısından önemli.


Bitcoin ile blockchain arasındaki temel farklar

Kripto paralar, bir finansal teknoloji sektörü oluşturdu. Bu sektörün temellerinde ise blockchain ile Bitcoin var.

Günümüzdeki kripto paralar kitlesel benimsenmeye doğru ilerliyor. Ancak kripto paraların kullanımı dikkate alındığında önemli tartışmalar var. Kripto paraların temelindeki iki terim olan Bitcoin ile blockchain çoğu zaman yanlış olarak birbirinin yerine kullanılabiliyor. Bunlar arasındaki başlıca farklara göz atalım.

Bu ikisi arasındaki farkları anlamak için ilk önce blockchain ile başlayalım. Blockchain’in temelleri eski ağlara veya İnternet’e dayanıyor. Blockchain, birbirine bağlı bir bilgisayar ağıdır. Blockchain’de bu ağın amacı “ortak bir amaç için çalışan kapalı bir ağ” olarak tanımlanıyor. Blockchaini bilmek için şu terimleri açıklayalım.

Bloklar (Block): İşlemlerle ilgili verilerin depolandığı birimler.

Madenciler (Miner): Blokların ayrıştırılması ve çözülmesi gerekiyor ve bu karmaşık görevi de madenciler yerine getiriyorlar.

Daha ayrıntılı: Bitcoin madenciliği rehberi: Bitcoin nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Düğümler (Node): Gizlilik ihlallerinin engellendiği noktalar.

Diğer yandan ise Bitcoin kesinlikle blockchainden farklıdır. Bitcoin, piyasaya çıkan ilk kripto para birimlerinden biri olarak kabul edilir. Diğerlerine göre çok daha düşük giderleri ile biliniyordu. Resmi sitesinde ise Bitcoin “Açık Kaynak P2P (peer to peer) para” olarak tanımlanıyor.

Bitcoin kolay ödeme yöntemi sağlıyor ve zamandan tasarruf yapıyor. Bunun için yapılması gereken bir cüzdan açmak ve adres oluşturmak.

Bitcoin ile blockchaini farklı kılan ne? Blockchain ve Bitcoin arasındaki bariz fark, Blockchain’in veri güvenliğini sağlamak ve diğer çeşitli görevleri yapmak için kullanılmasıdır. Bitcoin ise tek bir kripto para birimidir. Buna rağmen Blockchain kavramını ortaya koyan ve onu dünyaya tanıtan da Bitcoin’dir diyebiliriz. Blockchain bir teknoloji, Bitcoin ise bu teknolojiye dayanan bir para birimi. Mesela, Blockchain, Bitcoin ile yapılan ödemelerin güvenliğini sağlıyor.

Bu ikisi arasındaki başka bir önemli fark ise Bitcoin’in sadece çevrimiçi işlemler için kullanılması. Blockchain ise çok farklı alanlar ve sektörlere yardımcı olabilecek bir teknoloji.

Daha ayrıntılı: Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Kaynak