fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Pump ve Dump işlemi yapmak suç mu?

Pump ve Dump işlemi yapmak suç mu?

Pump ve Dump işlemi yapmak suç mu?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Derinliği olmayan genç borsaların en büyük sorunlarından biridir pump ve dump . Daha fazla  kazanmak için manipüle edilen borsalara bazen organize olmuş 10 bin kişi katılır. Organizatörler sosyal medya kanallarını özellikle de Telegram uygulamasında organize oluyorlar. Bu guruplardan sinyal bekleyen insan sayısının 20 bini geçtiği de oluyor.


Bu Ödül Proğramı Pump ve Dump’ı Bitirebilir mi?

ABD Emitia Vadeli İşlemleri Komisyonu (SCFC) ” pump ve dump ” organizasyonlarını deşifre etmek için bir ödül programı açıkladı. SCFC, sosyal medya aracılığı ile organize olmuş insanların satın aldığı kriptoların satın alınmaması konusunda uyarıda bulundu. Bunun yerine yatırım yapılan kriptoların, arkasında hangi şirketlerin bulunduğunu, şirketin güvenilirliğinin araştırılmasını istedi. Kriptoların doğal bir yatırım sürecinde mi veya Hype’le mi (aldatıcı) fiyatlandığının araştırılması gerektiğini söyledi.

Pump ve Dump Nasıl Çalışır?

Organize olmuş bir grubun, kripto parayı daha önce belirlenmiş bir fiyata çıkana kadar satın alması ve daha sonra aniden satmalarıyla gerçekleşiyor. Pum ve dump, kripto para piyasalarında, özellikle hacim sorunu yaşayan altcoinlerde ve ucuz olan kriptolarda yapılıyor. Organizatörler çoğu zaman sosyal medya hesaplarındaki topluluğu bir gün önceden hazırlıyorlar.  Pump’ın hangi saatte başlayacağını paylaştıktan sonra , gün içinde zaman zaman hatırlatıyorlar. Son bir saate neredeyse her 5 dk da bir ”hazır olun” komutu veriyorlar. Son dakikaya, kadar hangi kripto para ve borsa olacağı paylaşılmıyor. Çünkü satın alma gerçekleşmeden önce bu organizatörler en dip fiyattan zaten almaları gereken miktarda kriptoyu alıp fiyatı %20-30 oranında yükseltiyorlar.

Pump ve dump’ın kazananları daima organizatörler oluyor. Gerçek bir yatırım hareketi olmadığından dolayı aslında yüksekten almak zorunda kalan yatırımcının mevduatı organizatörlerin hanesine ”kâr’‘ olarak yansıyor. Pump başladığında yükselen fiyat, dumpın başlamasıyla çoğu zaman eski fiyatın altına düşüyor. Dump ve pump geçmişte toprak borsalarında sıkça kullanılan bir yöntemdi, dolayısıyla kripto borsaları için yeni fakat geçmişi oldukça eski bir manipülasyon çeşidi. Pump  başladığında

Pump-Dump-örnekleri -koinmedya

koinmedya_paradex

Ödül Proğramı

CFTC kripto para endüstrisinin sağlıklı gelişmesi için bu kangrene neşter atmayı planlıyor.  Ödül proğramı, doğrudan pump ve dump  haciminin büyüklüğü ile ilgilidir. Şayet 1 milyon dolarlık bir hacim gerçekleşmişse ve siz bunu delillendirebiliyorsanız ödülünüz %10. Hacim artıkça ödül oranınız % 30’a kadar çıkabiliyor. CFTC’nin yolsuzluk proğramının detaylarını  web sitesinden ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Şimdiden avınızın hayırlı ve bereketli geçmesini diliyorum.

cftc ÖDÜL planı

Bu tip dolandırıcılık grupları özellikle kripto para piyasasını yeni tanımış olanların canını yakıyor. Pump ve dump sinyalleri klasik borsalarda cezai sonuçlar doğuruyor. Kripto para borsalarının çok genç olması, derinliğin oluşmaması, merkezi olmaması ve takip edilememesi nedeniyle organizatöreleri tespit etmek çoğu zaman mümkün olmuyor.

Pump ve Dumptan Uzak Durun

pump ve dump organizatörelri

“koinmedya_binance”

Pump ve dump bir çeşit dolandırıcılıktır ve uzak durulmalıdır. Doğru bir kripto yatırımını  için yapmanız gereken araştırma ve bilgiye ulaşmaktır. Bütün borsalarda olduğu gibi kripto pazarında da ”asıl” olan önceden bilip pozisyon almaktır. Bilgi kripto para sektörünün en değerli parçasıdır.

  • Tüyo almaktan  uzak durun
  • Doldur boşalt gruplarından uzak durun
  • Bunda risk yok diyenlerden kaçın
  • Vaatler gerçek olmayacak kadar güzelse olabildiğince kaçın çünkü hiç bir ticarette bu kadar güzel bir kombinasyon yoktur ve daima oyunun kaybedeni vardır.

Not: Sistem eski fakat teknoloji yeni  ama bu gerçeği değiştirmez DOLANDIRICILIK.

Haberi beğendiyseniz PAYLAŞMAYAne dersiniz?

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.

Etiketler: