fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Özel ve genel blockchain nedir, arasında ne fark var?

Özel ve genel blockchain nedir, arasında ne fark var?

Özel ve genel blockchain nedir, arasında ne fark var?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Jpm Coin özel blockchain ağında işlem göreceği açıklandı. Peki özel blockchain ne demek, genel blockchain ağlarından farkı nedir?


Blockchain ne demek?

Blockchain teknolojisi her tür kripto paranın altlığını oluşturan olmazsa olmaz teknolojinin adıdır. Tüm projeler bu altlık üzerinde yürütülür. Blockchain için merkeziyetsizlik ve anonimliğin buluşma noktası diyebiliriz. Ama her projenin merkezsizlik ve anonimlik seviyesi aynı değildir. Bu iki özelliğin değişkenliğinde esas faktörlerden biri de seçilen blockchainin türü.

Henüz çok erken devrini yaşayan bu teknolojiyi şimdi de Dünya’nın en büyük bankacılık devlerinden JP Morgan’ın dahil olduğunu görüyoruz. JP Morgan kripto parayı Ethereum “fabrikasında” üretecek olsa da sistemini özel blockchain ağında yürütecek. Peki özel blockchain nedir? Bu sorunun cevabına geçmeden önce genel blockchaine göz atalım.

Genel blockchain ne demek?

Genel blockchain ağı açık kaynak kodludur ve sisteme girmek isteyen herkesin erişimine açıktır. Ağa katkıda bulunmak isteyenlerin tek yapması gereken bir hesap açmaktır. Yani hesabı olan herkes verilerini blockchain defterleri üzerine upload edebilir. Çünkü bu ağlar genel yani kamuya açıktır. Halka açık olduğundan, hiçbir tekil varlık blok zincirine girilen ve doğrulanan işlemleri değiştiremez. İşlemler doğası gereği sabitleşir.

koinmedya_paradex

Genel blockchainlerin çalışma prensibi izin gerektirmez. İzin alacağınız her hangi bir merkezi otorite bulunmamaktadır.

En ünlü blockchain ağı hepimizin de bildiği gibi en büyük kripto paraya ev sahipliği yapan Bitcoin blockchain ağıdır. Bu ağdan sonra en popüler ağ Ethereum’a ait. Ethereum blockchaini ICO’ların %80’inden fazlasına ev sahipliği yapıyor. Bu açıdan Ethereum’un kripto para dünyası açısından doldurulamaz yeri ve emeği vardır. Ethereum ağında yaratılan kripto paralar fon toplama aşamasında kaynakları ETH cinsinden toplarlar. Bu da ETH fiyatlarının artmasında başat rol oynamıştır.

Özel blockchain Ne demek?

Özel blockchain veri ve işlemlerin dağıtık defterlere kaydedilmesi noktasında genel blockchain yapısı ile benzerlik gösterir. Lakin özel blockchain ağlarında giriş sınırlı ve izne tabidir. Kimlerin veri girişi yapabileceğine karar veren bir ya da birkaç merkezi kısım bulunur. Bu yüzden özel blockchain ağıdaki bilgiler kamuya açık değildir, her isteyen ulaşamaz.

Bu açıdan özel blockchain ağlarının merkezi olduğu beyan edilir. Genel blockchain ağlarının tersine bu ağlar merkezsizlik felsefesini gütmez.

“koinmedya_binance”

JPM Coin de bu tür bir özel blockchain ağında yürütülecek, genel blockchain ağında değil. Ağın yegane yetkili ise JP Morgan firması olacak. Herşey onun denetiminde ve gözetiminde yürütülecek.

Özel blockchainler, kurum içi işlem yapan ve giriş yapan şirketler arasında popülerdir. Finans, sağlık ve imalat gibi alanlarda tedarik zinciri şeffaflığını ve verimliliğini arttırdığı söylenir. Ayrıca kişiselleştirilebilme imkanları da vardır.

Özel blockchain ağından türetilen bir diğer form ise konsorsiyum blockchain olarak tanımlanabilir. Bir konsorsiyum blok zincirini, birden fazla işletmenin işlemleri doğrulama yeteneğine sahip olduğu melez bir formu olarak tanımlamak mümkün.

JPM coin hakkında daha fazlası için Tıklayın

 Öne çıkan genel blockchain’ler

Genel ya da halka açık blockchain’ler yukarıda belirttiğimiz üzere ağa katkıda bulunmak isteyen geliştiriciler, blockchain ağında bazı güncelemeler yapabiliyor. Ağ ile uyumlu blockchain tabanlı uygulamalar (Dapps) geliştirebiliyor. Dapps endüstrileri son dönemde popülerlik kazanmaya ve ciddi cirolaş oluşturmaya başladı. Öyleki elektronik devi Samsung, blockchain uyumlu cep telefonu modelleri geliştirmeye başladı. Blockchain uyumlu Samsung cep telefonlarına blockchain keystore’den uygulama yüklenebiliyor.

koinmedya_brave

Lütfen Bkz: Samsung, 3 yeni Tron Dapps uygulamasını destekliyor

Genel blockchain ağları Çin tarafındna ilgi ile takip edilmekte. Öyle ki Çin Sanayi Bakanlığı belirli periyodlarla en başarılı public (genel) blockchain ağları sıralaması yayınlıyor. Bu endeks; Çin Blockchain Teknolojisi Değerlendirme Endeksi (ÇBTDE). Bu endeks için 3 alt endeks değeri hesaplıyor. Bu alt endekslerin toplanması ile gelen endekse ulaşılıyor. Bu alt endeksler ise şunlar:

i- Teknoloji

ii- Uygulanabilirlik

iii- Yaratıcılık

Sırasıyla EOS, Ethereum ve Tron ilk üç sıra bulunuyor. Bitcoin ise 9’uncu sırada. Sıralamayı aşağıdaki tabloda görüyoruz.EOS, Tron ve Ethereum'un teknolojisi Bitcoin'den üstün. Bu yönde bir görüş Çin’in kripto endeksi yapan kuruluşundan geldi. Bu endekste söz konusu üç blockchain teknolojisi ilk sıralarda yer alırken, BTC ise hayli aşağılarda yer bulabildi.

Yukarıdaki sıralamada Bitcoin blockchain’i her ne kadar 9’uncu sırada yer alsa da “yaratıcılık” konusunda aldığı puan 42,9. Yaratıcılık sıralamasında Bitcoin ilk sırada yer alıyor. Ayrıca Çin merkezli Neo, Qtum ve Tezos gibi blockchain’lerin de sıralamaya girmesi dikkat çekiyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.