Loading...
btc
BTC
-0.29%
Bitcoin
64.782,04 USDT
eth
ETH
-1.09%
Ethereum
3.521,74 USDT
bch
BCH
0.7%
Bitcoin Cash
391,68 USDT
xrp
XRP
-0.36%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
0.54%
Litecoin
74,17 USDT
bnb
BNB
-0.5%
Binance Coin
596,30 USDT
sol
SOL
-0.85%
Solana
134,47 USDT
avax
AVAX
2.79%
Avalanche
27,69 USDT
ada
ADA
-0.06%
Cardano
0,38 USDT
dot
DOT
-1.9%
Poladot
5,69 USDT
doge
DOGE
1.3%
Doge Coin
0,12 USDT
shib
SHIB
0.5%
Shiba Inu
0,00 USDT

Stacks (STX) – Stacks nedir? STX coin nasıl alınır, geleceği var mı?

Stacks (STX) - Stacks nedir? STX neden yükseldi?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Stacks nedir? Stacks projesi, geliştiricilerin ve kullanıcıların âdil ve güvenli bir şekilde etkileşime girebilecekleri, yeni nesil uygulamalara olanak tanıyan, merkeziyetsiz uygulamalar için yeni internet olarak tasarlanmış bir platformdur.

Stacks nedir? STX coin ne işe yarar?

Sanırım en başta söylememiz gereken, Stacks’a dâir en çarpıcı veri, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylanmış ilk token projesi olmasıdır.

Stacks nedir? STX coin ne işe yarar?

Stacks, geliştiricilere ve tüketicilere dijital haklar getiren âdil ve açık bir internet sağlamak üzere tasarlanmış protokoller ve geliştirici araçları oluşturmak için blockchain teknolojisini kullanır.

Blockstack – Stacks nedir?

Stacks projesi geliştiricilerin ve kullanıcıların âdil ve güvenli bir şekilde etkileşime girebilecekleri, yeni nesil uygulamalara olanak tanıyan, merkeziyetsiz uygulamalar için yeni internet olarak tasarlanmış bir platformdur.
Platform daha önce Blockstack olarak bilinirken; ekosistemi ve açık kaynak projesini orijinal protokolleri oluşturan şirketten, yani Blockstack PBC’den ayırmak için 2020’nin 4. çeyreğinde Stacks olarak yeniden markalaşmaya gitti. Ve Stacks 2.0 için ana ağ Ocak 2021’de kullanıma sunuldu.

Stacks’in kurucusu kimdir?

Stacks, 2013 yılında Muneeb Ali ve Ryan Shea tarafından kuruldu. Şirketin genel merkezi New York’tadır.

https://www.youtube.com/watch?v=z7pmu3zojJE

Bknz: Blockstack gündem: STX fiyatı nereye gidiyor

Dünyanın önde gelen blockchain uzmanlarından bazılarının başında bulunduğu Stacks, kullanıcıların ekosistemde uygulamadan uygulamaya ekleyebilecekleri, şifre temelli giriş yapma gereksinimini ortadan kaldıran Blockstack ID ile birlikte kendi verilerine sahip olmalarını sağlıyor.

Blockstack (STX) nedir? STX coinin geleceği nasıl?

Stacks güvenli mi?

Stacks, merkeziyetsiz güvenli, özel uygulamalardan oluşan bir ekosistemdir. Blockstack üzerine inşa edilen 300’den fazla uygulama, kullanıcıların izinleri olmadan değiştiremez veya aktarılamaz.

Sonuç olarak; bu da projeye gizlilik, güvenlik ve özgürlük sağlıyor.

Stacks Merkezsiz Bilgi İşlem Ağı

Blockstack merkezsiz bilgi işlem ağının özellikleri
1. Dijital yaşam için kişisel anahtarlar içerir
2. Kullanışlı ve denetlenebilirdir
3. Yenilik odaklıdır

1. Dijital yaşam için kişisel anahtarlar içerir

Blockstack (STX) nedir? STX coinin geleceği nasıl?

Kullanıcılar, tüm yazılım etkileşimlerini, e-postalarını, aboneliklerini ve sosyal ağlarını açan anahtarlara sahip olacaklar. Bu anahtarlar kullanıcıların ellerinde ve kontrolleri altındaki fiziksel anahtarlara benzer (bazı durumlarda fiziksel).

Bu sitemde şirketler, artık bu anahtarları oluşturamıyor veya yönetemiyor. Çünkü güvenlik birinci sınıf bir konudur.

Kullanıcılar sağlık bilgilerini, uygulamalarını (app) ve ilişkilerini özetle hem kimliklerini hem de bu kimliğe bağlı verileri koruyan sistemler istiyor.

2. Kullanışlı ve denetlenebilir

Uygulamalar, mevcut bulut uygulamaları gibi kolayca kullanılabilir olacak, ancak açık protokoller ve denetlenmelerini sağlayan kodlar ile yazılacak.

3. Yenilik odaklı

Merkezi olmayan bir bilgisayardaki kod ve veriler kurumsal ve diğer sınırlardan yoksundur, sonuç olarak; küresel bir iş gücü kolayca katkıda bulunabilir ve/ya bunlardan faydalanabilir.

Stacks teknolojisi, insanların yazılımı kullanma, yaratma ve internetten faydalanma alışkanlıklarını değiştiriyor.

Stacks (STX) - Stacks nedir? STX neden yükseldi?

Stacks nedir? Ekosistemi nasıl işler?

Stacks STX token ekosistemi; Blockstack teknolojisini, üzerinde çalışan uygulamaları ve onunla çalışan insanları destekleyen tüzel kişiler ve topluluk yapılarıdır.

Blockstack (STX) nedir? STX coinin geleceği nasıl?

Ekosistemin misyonu; tüm kullanıcılar için gizlilik, güvenlik ve özgürlüğü tesis eden ve koruyan açık ve merkezsiz bir interneti teşvik etmek ve geliştirmektir.

Blockstack PBC nedir?

Temel Blockstack protokolünün ve geliştirici araçlarının geliştirilmesini sağlayan, kamu yararını gözeten bir kuruluş olarak biliniyor.

Blockstack PBC, Princeton bilgisayar bilimcileri tarafından 2013 yılında kuruldu ve +4 yıl süren AR-GE çalışmalarından sonra, 2017’nin başlarında Blockstack Platformu Alfa’yı başlattı. Blockstack Platformu, merkezi olmayan, blockchain tabanlı uygulamalar oluşturmaya başlamanın en kolay yolu.

Stacks Token LLC nedir?

Stacks token’larının SEC tarafından onaylanan bir şekilde geliştirilmesi ve ticarileştirilmesinden sorumlu olan işletmedir.

Blockstack Signature Fund nedir?

Blockstack uygulamaları ya da ekosistemin büyümesini hızlandıran araçlar ve platformlar haline getirerek ekosistemde fırsatçı yatırımlar yapan 25 milyon ABD Doları tutarındaki fonu temsil eden birçok risk sermayedarından oluşan bir fondur.

Blockstack Signature Fund ne iş yapıyor?

Blockstack Token LLC, yasal düzenlemeler ve Stacks token’ı için mevzuata “uygunluk” üzerinde çalışmakta.

Kâr amacı gütmeyen vakıf

Blockstack PBC, temel dijital hakların desteklenmesine ve internet altyapısının merkeziyetsiz kalmasını sağlamaya yönelik kâr amacı gütmeyen bir vakfın oluşturulmasına yardım etmeyi amaçlamakta. Gelecekte; fonlama, araştırma hibeleri veya diğer yollarla insanları ve projeleri destekleyebilir.


Hong Kong merkezli bağımsız bir şirkettir ve Blockstack PBC’nin erken dönem çalışanlarından ve uzun süredir Blockstack projesine katkı sağlayan Larry Salibra tarafından kurulmuştur. New Internet Labs, App Mining programının bir parçası ve merkeziyetsiz internet için bir tarayıcı geliştirmeyi amaçlıyor.

Blockstack (STX) nedir? STX coinin geleceği nasıl?

Blockstack projesini kimler başlattı?

Proje, Princeton Üniversitesi’nden Muneeb Ali ve Ryan Shea adındaki iki mühendis tarafından kuruldu.

Blockstack (STX) nedir? STX coinin geleceği nasıl?
Muneeb Ali (solda) ve Ryan Shea

Bu iki isim Princeton’daki Bilgisayar Bilimleri bölümünde bir araya geldi. Bu esnada Muneeb doktorasını tamamlamıştı ve Ryan ise girişimcilik kulübünü yönetiyordu.

2013 yılında, mevcut internet sisteminin karşılaştığı güvenlik sorunları yüzünden hayal kırıklığına uğradılar ve blockchain teknolojisi tarafından korunan merkezsiz bir internet yapısı üzerinde çalışmaya başladılar.

Proje açık kaynaklı ve kodu GitHub‘da bulabilirsiniz.

Blockstack ID (kimlik) sistemi ne sunuyor?

Kimliğiniz desantralize (merkezi olmayan) internetteki evinizdir. Kimliğiniz benzersizdir, pasaport numarası gibi, sadece sizde vardır.

Blockstack Tarayıcı (Browser) nedir?

Blockstack Tarayıcı, Blockstack kimliklerini oluşturmak ve yönetmek için kullanılan bir DApp’tir.

Bir kullanıcı için, standart bir tarayıcıdaki bir sekme gibi görünür. Bu sekmeden, kullanılacak DApp’leri bulabilir, kimliğiniz ve depolamanızla ilgili ayarları güncelleyebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Geliştiriciler, DApp’lerden gelen oturum açma isteklerini işlemek için bu tarayıcıyı kullanır.

Bir Blockstack DApp’ten, kullanıcı Blockstack butonu ile Oturum Aç’a tıklar. Bu düğmeye tıklanması, kullanıcıları “tarayıcı” iletişim kutusuna gönderir. Bu iletişim kutusu kullanıcılardan DApp’in verilerine erişmesine izin vermelerini ister.

Blockstack (STX) nedir? STX coinin geleceği nasıl?

STX coin ne işe yarıyor?

Stacks blockchain tarafından uygulanan yerel Stacks token’ı STX, Blockstack ağında birkaç temel işlemi mümkün kılıyor:

STX coinin işlevleri
Dijital varlıkları kaydetmek
Akıllı sözleşmeleri kaydetmek ve uygulamak
İşlem ücretlerinde kullanılır
Uygulamalarda kullanılır
  • Dijital varlıkları kaydetmek

STX, kullanıcı adları, domain adları, yazılım lisansları, podcast’ler ve pek çok farklı türde dijital varlıkları kaydetmek için kullanılır.

  • Akıllı sözleşmeleri kaydetmek ve uygulamak

Akıllı sözleşmelerin doğrulanması, gerçekleştirilmesi ve maliyetini finanse etmek için STX gerekiyor. STX’ler aynı zamanda akıllı sözleşmeyi Stacks blockchain’e kaydetme maliyetini karşılamak için de kullanılıyor.

  • İşlem ücretleri

STX’ler, Stacks blockchain’de gerçekleştirilen işlem ücretlerini ödemek için kullanılır.

  • Uygulamalar

Stacks blockchain’deki uygulamaların (app’s) madenciliği ve gelişimi için STX’ler kullanılır.

Yukarıdaki liste STX için nihai kullanım durumları değil. Blockstack ağı geliştikçe, proje ağ katılımcılarının STX’ler için diğer kullanım alanlarını keşfetmelerini bekliyor.

Canlı STX fiyatı:

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.