1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Solana nedir ve SOL coinin geleceği nasıl?

Solana nedir ve SOL coinin geleceği nasıl?

Solana nedir ve SOL coinin geleceği nasıl?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Solana fiyatı son bir yıl içinde art arda yeni zirveler kaydederken, SOL coin de piyasa değerine göre en büyük 9. kripto para pozisyonuna (Temmuz 2022 başında) sahip. Ethereum’un rakibi olan bu projenin ne olduğuna ve neden yatırımcılardan büyük ilgi ve destek gördüğüne bakalım. 


Solana SOL coin nedir?

Mart 2020’de mainnet ile piyasaya çıkan Solana, dünyanın ilk web-scale blockchain ve en hızlı ağlarından biri. Solana, 50,000 TPS (saniyede yapılan işlem sayısı) gücüne sahip bir blockchain. Bu ağın yerel tokeni ise SOL coin ve kısa süre önce yaşadığı parabolik fiyat yükselişi ile ilk 5 kripto para arasına girdi. Temmuz 2022 itibariyle ise piyasa değerine göre en büyük 9. kripto para. 2021 yılındaki yıllık büyüme oranı yüzde 11,000 civarında.

Web-scale, açık kaynak bir blockchain protokolü olan Solana, dünya genelinden geliştiriciler ve kurumsallara merkezsiz uygulamalar (DApps) ve pazar yerleri geliştirme desteği veriyor. Solana’nın ağı hızlı, güvenli ve sansüre dayanıklı bir yapıya sahip. Bu da kitlesel benimsenme için gerekli olan açık yapıları oluşturmaya gerekli esnekliği sağlıyor.

İlgili – Güncel Solana teknik analizi: SOL fiyatı ne olur?

Solana: Dördüncü nesil blockchain

Solana, yeni ATH ile Bitcoin ve Ethereum'a katıldı

Solana ağı dördüncü nesil blockchain olarak biliniyor ve amacı da blockchainlerin en büyük sorunlarını çözmek. Yani, merkezsiz yapı ve güvenlikten ödünç vermeden hızlı ve ölçeklenebilir ağlar oluşturmak. Solana protokolü, sekiz temel teknoloji getiriyor ki bunlar bant genişliğine en uygun ölçeklenebilirliği sağlıyor. Sonuçta sektörün en hızlısı olarak şirket düzeyinde bir güvenlik sağlıyor.

Bu çığır açan protokolü sayesinde Solana, DApp’ler için merkezsiz bir platform sağlıyor. Sonuçta ağ sıkışması yaşanmadan, Ethereum gibi yüksek gaz ücretlerine gerek kalmadan global bir ölçekleme potansiyeline sahip. Yatırımcıların da bu projeye ilgi duyması, Solana’nın kitlesel benimsenmesinin bir göstergesi olabilir mi?

İlgili – Ethereum, Cardano ve Solana karşılaştırması! Hangisi daha iyi?

Solana kim tarafından kuruldu?

Solana (SOL) platformu 2017 yılında Anatoly Yakovenko tarafından kurulmuştu. Yakovenko, Solana’yı kurmadan önce Qualcomm’da çalışıyordu. Dropbox’ta da yazılım mühendisi olarak çalışan Yakovenko, sıkıştırılmış algoritmalarla çalışma deneyimine sahip.

Anatoly Yakovenko, Eric Williams ve Solana’nın CTO’su Greg Fitzgerald ile birlikte Bitcoin ve Ethereum ağlarında olan köklü sorunları çözmeyi başardılar. Şu an bu ekibe Apple, Qualcomm, Intel, Google, Microsoft, Twitter, Dropbox ve daha fazla kuruluş kendi tecrübeleri ile destek veriyor.

İlgili – Güncel Solana (SOL) fiyat tahmini: 2022 – 2025

Solana ve SOL coin ne için kullanılıyor?

Solana’nın kullanım alanları çok farklı. SOL aynı zamanda çok geniş bir ekosisteme sahip. Solana ekosisteminin içinde sosyal platformlar için Dapp’ler (merkezsiz uygulamalar), oyunlar, merkezsiz finans (DeFi) ve çok daha fazlası var.

Sizce 3. olmak kimin hakkı: Solana, BNB, Cardano, XRP mi yoksa Doge mu?

Solana ekosistemi haritası

Tüm bu uygulamalar ve kullanım alanları tam şeffaf ve açık kaynak bir yapıya sahip ve Solana blockchain üzerinde çalışıyor.

Solana Labs ve Solana Vakfı

Solana’nın arkasındaki şirketin adı başlangıçta Loom’du ve Yakovenko, Fitzgerald ve Stephen Akridge tarafından kurulmuştu. Daha sonra ismi Solana Labs olarak değiştirildi ki Loom Network ile karıştırılmasın.

Bunun dışında Solana Vakfı da İsviçre, Zug merkezli bir kâr gütmeyen kuruluş ve Solana blockchainin topluluk geliştirme girişimlerine fon sağlamak için çalışıyor.

İlgili – Avalanche (AVAX) ve Solana (SOL) karşılaştırması: Hangisi daha iyi bir yatırım?

Solana – SOL coin fiyatı ve mega rallisi

Solana fiyatı 2021 yılında mega bir ralli yaparak adını en çok ve en hızlı değer kazanan coinler arasına yazdırdı. 2021 yılına 2 dolar civarında işlem görmeye başlayan SOL coin, Kasım 2021’de yeni bir ATH gördü. Tabii kripto para piyasası genelinde olduğu gibi ardından büyük bir düzeltme yaptı.

  • Solana SOL coin tüm zamanların en yüksek fiyatı (ATH): 260.06 dolar (6 Kasım 2021)

Solana nedir ve SOL coinin geleceği nasıl?Solana – SOL coin 2021 – 2022 yılı grafiği Kaynak: TradingView

Solana fiyatı 2022 yılına 170 dolardan işlem görerek başladı. Ancak düzeltmenin boyutu uzadıkça çok daha düşük seviyeleri gördü. Şubat 2022’de 80 dolara kadar düşen SOL fiyatı Nisan 2022 başında yeni bir yükseliş trendi başlatsa da ardından aynı ölçüde bir düşüş yaşadı. Mayıs 2022’de ise 40 dolara kadar daha büyük bir çöküş gördü. Temmuz başında ise 30 dolar civarında işlem görüyor.

Bunun dışında 11 milyar dolar piyasa değerine (Temmuz 2022 itibariyle) sahip Solana, en büyük 10 coin arasında (9. sırada).

Kaynak

İlgili – Avalanche (AVAX) ve Solana (SOL) karşılaştırması: Hangisi daha iyi bir yatırım?

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.