Loading...
btc
BTC
0.49%
Bitcoin
64.457,60 USDT
eth
ETH
-0.27%
Ethereum
3.508,92 USDT
bch
BCH
0.55%
Bitcoin Cash
385,06 USDT
xrp
XRP
-0.1%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
-0.09%
Litecoin
74,10 USDT
bnb
BNB
0.24%
Binance Coin
587,50 USDT
sol
SOL
1.54%
Solana
136,67 USDT
avax
AVAX
-8%
Avalanche
25,28 USDT
ada
ADA
0.15%
Cardano
0,38 USDT
dot
DOT
-0.14%
Poladot
5,60 USDT
doge
DOGE
0.26%
Doge Coin
0,12 USDT
shib
SHIB
0.99%
Shiba Inu
0,00 USDT

Avalanche (AVAX) ve Solana (SOL) karşılaştırması: Hangisi daha iyi bir yatırım?

featured
chess, board
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Avalanche (AVAX) ve Solana (SOL), her ikisi de 2020 yılında ortaya çıkan ve merkezsiz uygulamalar (Dapps) için olan platformlar. Bu yazıda AVAX ve SOL karşılaştırması yaparak, hangisinin teknik açıdan daha iyi bir yatırım olduğuna bakacağız.


Avalanche (AVAX) ve Solana (SOL) karşılaştırması: Hangisi daha iyi bir yatırım?

Solana ve Avalanche, ölçeklenebilirliği kitlesel bir düzeye çıkararak merkezsiz yapıya güç sağlamak için çabalıyor. Avalanch’ın en büyük farkı gözünü Ethereum’un yerine dikmesi. Özellikle akıllı sözleşmeler alanında onu geçmeye çalışıyor. Yine de her ikisi de pozitif gelişmeler kaydediyor ve kısa sürede daha fazla değer kazanabilirler.

Avalanche ve Solana nedir?

Avalanche, “Ethereum katili” olarak adlandırılıyor. Ethereum’dan 100 kat daha hızlı ve akıllı sözleşmeler için en popüler yeni blockchain olma sözü veriyor.

Daha ayrıntılı: Avalanche (AVAX) nedir? Gelecek vadediyor mu?

Solana ise merkezsiz uygulamaları çalıştırmak ve hibrid konsensüs mekanizması üzerinden çözümler sunan bir platform.

Daha ayrıntılı: Solana (SOL) nedir?

Avalanche ve Solana’nın benzer yönleri

  • Açık kaynak: Her ikisi de Dapps için olan açık kaynak platform.
  • Ölçeklenebilirlik: Her iki proje de merkezsiz finansı daha az tıkanıklıkla küresel bir düzeye getirmeye odaklanıyor.
  • Çok kullanım: Her ikisi de kripto para ve birer kullanım tokeni ve çok sayıda kullanım alanları var. Mesela, staking üzerinden ağın güvenliği, gaz ücretleri için ödemeler, yönetime katılma ve eşler arası para gönderimi.
  • Sınırlı arz: AVAX 720 milyon ve SOL da 489 milyon adet token limitine sahip.

Avalanche ve Solana’nın farkları

  • Blockchain: Avalanch, görevlerini yapabilmek için 3 farklı blockchain kullanıyor. Solana’da ise bir blockchain var.
  • Konsensüs: AVAX, konsensüs sağlamak için (DAG) protokolü kullanırken, SOL ise hibrit bir konsensüs kullanıyor: geçmiş kanıtı (PoH) ve hisse kanıtının (PoS) karşımı.
  • Birlikte çalışabilirlik: Avalanche, üç blockchaini içinde paylaşabilir ve iletişim kurabilir; Solana birlikte çalışabilir değil.
  • Hız: Solana saniyede 50.000-65.000 işlem yapabiliyor. Avalanche ise akıllı sözleşmeleri bir saniyeden kısa sürede onaylayabiliyor.

Solana ve Avalanche fiyatlarının karşılaştırılması

Hem Avalanche (AVAX) hem de Solana (SOL), Bitcoin ve Ethereum ile kıyaslandığında göreceli olarak yeni coinler ve değerlendirmek için çok az fiyat geçmişlerine sahipler.

Ancak geçmiş getirileri açısından ikisi arasında kazanan Solana. Aşağıdaki 2 grafik, Solana ve Avalanche token fiyatlarının Ağustos 2020’den bu yana olan yükselişlerini gösteriyor.

 

Avalanche (AVAX) ve Solana (SOL) karşılaştırması: Hangisi daha iyi bir yatırım?

AVAX ve SOL grafikleri

Ayı piyasasında ise bu tokenlerden biri daha fazla düşüş yapma eğilimi gösteriyor. Yine bu katogoride de Solana daha iyi bir yatırım.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz. Solana aynı zaman diliminde yüzde 9000 artarken, Avalanche ise sadece yüzde 1200 yükseldi. Ayrıca Solana, Avalanche ile kıyaslandığında daha yumuşak düzeltmeleri ile dikkat çekiyor. Hem de daha düşük getirisine rağmen.

Geçmiş fiyat karşılaştırması açısından Solana’nın Avalanche’tan daha iyi olduğu söylenebilir. Ancak geçmiş performans gelecek performansı da garanti etmez. Yine de temelleri daha iyi bir projeyi tercih etmek her zaman daha iyi.

Kaynak

1
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
1
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.