1. Anasayfa
  2. Kripto Para Rehberi
  3. Avalanche (AVAX) nedir, geleceği nasıl? Güncel AVAX haberleri ve gelişmeler

Avalanche (AVAX) nedir, geleceği nasıl? Güncel AVAX haberleri ve gelişmeler

Avalanche (AVAX) nedir, geleceği nasıl? Güncel AVAX haberleri ve gelişmeler
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

CoinMarkerCap’te top 10’u zorlayan Avalanche (AVAX) nedir? Avalanche projesi kripto para piyasalarına ne gibi yenilikler getiriyor. AVAX gelecek vaat ediyor mu? Tüm bu soruların cevabına bu makalemizden ulaşabilirsiniz.


 Avalanche (AVAX) nedir, geleceği nasıl? Güncel AVAX haberleri ve gelişmeler

Avalanche platformu, Ava Labs’ın kurucusu ve Cornell Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Emin Gün Sirer tarafından geliştirildi. Eylül 2020’de kurulan ve oldukça yeni bir proje olan Avalanche, kısa süre kripto para yatırımcılarının ilgisini çekti ve ilk kurulduğu andan günümüze katlanarak büyümeye devam ediyor.

Avalanche platformunun kripto parası AVAX, Eylül 2020’den beri CoinMarketCap’te listeleniyor. CoinMarketCap’te 4-5 dolar bandında listelenmeye başlayan AVAX ,  21 Kasım 2021’de 146 doları görerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Kuvvetle muhtemel ilerleyen günlerde AVAX, yeni rekorlara da imza atacak.

Avalanche, son günlerin gözde projesi olan DeFi (merkezsiz finans) alanında hizmet görüyor. DeFi alanında kurumsal firmalara teknik destek sunuyor. Ayrıca Avalanche, DeFi platformları arasında köprü vazifesi de görüyor.

DeFi; blockchain teknolojisi ve akıllı sözleşmeler sayesinde geleneksel bankacılık ve finansal işlemleri hiçbir aracıya ihtiyaç duymadan yerine getirebiliyor. DeFi platformları üzerinden kripto para yatırımcıları kredi verme, kredi alma, fon transferi, yatırım, kaldıraç ve saklama gibi birçok bankacılık işlemini yerine getiriyor. 2020’nin 3’üncü çeyreğinde görünür olmaya başlayan DeFi platformlarının mevduat büyüklüğü Haziran 2020’de sadece 1 milyar dolar büyüklüğündeydi. Yazının kaleme alındığı gün toplam DeFi mevduat büyüklüğü 85 milyar dolar civarında. Mevduat büyüklüğündeki değişim bizlere DeFi’deki potansiyeli açık biçimde gösteriyor.

Lütfen Bkz: Raydium nedir? Güncel Raydium (RAY) haber ve yorumları

Avalanche’nin kurucusu Emin Hoca, ülkemizde de yakında takip edilen girişimciler arasında. 28 Mart 2021’de Fatih Altaylı’nın Teke Tek programında kripto paralarla ilgili yaptığı yayına Emin Hoca da katılmıştı ve program oldukça ilgi görmüştü. Dileyen okuyucularımız aşağıdaki Youtube linkinden ilgili programı izleyebilirler.

Avalanche platformu bağımsız yazılımcıları da kendi platformuna davet ediyor. Yazılımcılar Avalanche platformu üzerinden kendi aplikasyonlarını geliştirebilir.

Avalanche birçok eleştirmen tarafından güçlü DeFi platformları arasında görülüyor. Avalanche (AVAX), 5 milyar dolarlık piyasa büyüklüğü ile en değerli 16’ıncı kripto para.

Toplam AVAX arzı: 404,229,626

Piyasada işlem gören AVAX arzı: 283,462,830.76 AVAX

Kaynak