1. Anasayfa
  2. Kripto Para Rehberi
  3. Dogecoin (DOGE) nedir, madenciliği nasıl yapılır, geleceği nasıl?

Dogecoin (DOGE) nedir, madenciliği nasıl yapılır, geleceği nasıl?

Dogecoin (DOGE) nedir, madenciliği nasıl yapılır, geleceği nasıl?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dogecoin (DOGE) nedir ? DOGE coin, hızla gelişen ve eğlenceli bir kripto para birimdir. Dogecoin bilgisayarınızda, akıllı telefonunuzda veya bir web sitesinde bir cüzdan ile kullanılır. 


Dogecoin nedir? DOGE coin madenciliği nasıl yapılır?

Dogecoin, Bitcoin veya Ethereum gibi bir kripto para birimidir. Dogecoin başlangıçta en azından kısmen kripto meraklıları için hafif bir şaka olarak yaratılmıştı ve adını da bir zamanlar popüler olan bir fenomenden almıştı. Bu olağandışı başlangıç hikayesine rağmen, 2021’de popülaritesi artmaya başladı. İnternet ortamında özellikle bahşiş ödemelerin kullanılıyor.
 

Yazılım mühendisleri Billy Marcus ve Jackson Palmer, 2013’ün sonlarında Dogecoin’i yarattı. Palmer, bir Shiba Inu köpeğini tanımlamak için kasıtlı olarak yanlış yazılmış “doge” kelimesini içeren, o zamanlar popüler olan bir meme kullanarak kripto para biriminin logosunu markalaştırdı. Bitwave CEO’su Pat White, “Doge, Bitcoin’de gerçekten eğlenmek amaçlı başladı” dedi. İlk günlerinde, bir meraklı topluluğu, Dogecoin’in profilini yükseltmek için tanıtım gösterileri düzenledi, örneğin Jamaikalı Bobsleigh takımını 2014 Olimpiyatlarına göndermek için fon topladı veya bir NASCAR sürücüsüne sponsor oldu. 2021’in başlarında, Dogecoin Reddit’in WallStreetBets mesaj panosunda (Ocak ayında GameStop olayının arkasındaki ana kışkırtıcı olan) kült statüsü kazandı ve meraklılarına değerini “aya” taşıma sözü verdi. Bugün Dogecoin şaka değil gerçek bir kripto para, değerinde müthiş artışlar yaşandı ve 2021’de %5.000’den fazla kazandı. Güçlendiricileri arasında Dogecoin’i en sevdiği kripto para birimi olarak adlandıran Tesla CEO’su Elon Musk var. Musk ayrıca Dogecoin’i “halkın kriptosu” olarak adlandırdı ve aya fiziksel bir Dogecoin tokeni yerleştirme sözü

Dogecoin nasıl çalışır?

Dogecoin, Bitcoin ve Ethereum’a benzer şekilde blockchain teknolojisi üzerinde çalışan bir kripto para birimidir. Blockchain, merkezi olmayan bir dijital para birimi kullanılarak yapılan tüm işlemleri saklayan dağıtılmış, güvenli bir dijital defterdir. Tüm sahipler, kripto para birimindeki tüm yeni işlemlerle sık sık güncellenen Dogecoin blok zinciri defterinin aynı bir kopyasını taşır. Diğer kripto para birimleri gibi, Dogecoin’in blok zinciri ağı da tüm işlemleri güvende tutmak için kriptografi kullanır. Madenciler olarak adlandırılan kişiler, işlemleri işlemek ve bunları “iş kanıtı” sistemi olarak adlandırılan Dogecoin blok zincirine kaydetmek için karmaşık matematiksel denklemleri çözmek için bilgisayarları kullanır. İşlemleri işlemek ve blok zinciri defterini desteklemek karşılığında madenciler, daha sonra açık piyasada tutabilecekleri veya satabilecekleri ek Dogecoin kazanırlar. Dogecoin ödemeler ve satın almalar için kullanılabilir, ancak çok etkili bir değer saklama aracı değildir. Bunun başlıca nedeni, madencilik yoluyla oluşturulabilecek Dogecoin sayısında ömür boyu bir sınır olmamasıdır; bu, kripto para biriminin tasarım gereği oldukça enflasyonist olduğu anlamına gelir. Blockchain, her gün milyonlarca yeni Dogecoin oluşturarak madencileri çalışmaları için ödüllendiriyor ve bu da Dogecoin’deki spekülatif fiyat artışlarının zaman içinde ayakta kalmasını çok zorlaştırıyor. Dogecoin’un en popüler kullanımlarından biri, harika içerikler yaratan veya paylaşan  internet kullanıcılarını bir çeşit bahşişlendirme. Bunu internetin her yerinde kullanılabilecek , gerçek  bir değeri olan ve çok şey ifade eden  bir “beğenme” ya da “oylama” olarak düşünün. Dogecoin-doge-coin-nedir Daha önce hiç Dogecoin ( DOGE coin )  madenciliği yapmadıysanız, donanımınızı test etmek için şu adımları takip edebilirsiniz: Dogecoins’i CPU’nuzla birlikte kullanmak isterseniz, “Mine Dogecoins with CPU” klasöründeki “MineWithCPU.bat” dosyasına çift tıklayın. Eğer donanımınız bunun üstesinden gelebilirse, bilgisayarınız Doge Scryptpool madencilik havuzunda kurulmuş olan  bir test çalışanı için Dogecoins madenciliğine başlayacak. Bir pay almadan önce bu işlem birkaç dakika sürebilir. CPU’larınızla Dogecoins madenciliği  yapmak çok etkili değil, ancak bu dosyayı çalıştırarak nasıl çalıştığını deneyimleyebilirsiniz. Eğer grafik kartınız AMD (Ati) tarafından üretildiyse, Dogecoins’i GPU’yla kullanmak isterseniz, “MineWithAMDGPU.bat” dosyasının içinde olan “Mine Dogecoins with GPU / AMD” dosyasına çift tıklayın. Kartınız Nvidia tarafından yapılmışsa, “Mine Dogecoins with GPU / Nvidia”.dosyasının içinde bulunan “MineWithNvidiaGPU.bat” dosyasına çift tıklayın.

Donanımınız bunu halledebilirse ve dahil edilmiş olan madenci, bilgisayarınızda bulunan grafik kartını doğru bir şekilde tanırsa, Doge Scryptpool’daki madencilik havuzunda kurulmuş olan başka bir test çalışanı için DOGE coin madenciliğine başlayacak. Bir pay almadan önce birkaç dakika sürebilir. GPU’nuz ile Dogecoin madenciliği yapmak günümüzde kullanılabilecek bir yöntem. Aynı anda Dogecoin’e ayarlanmış birkaç grafik kartı olan insanlar var, bu yüzden tek bir GPU ile önemli miktarda Dogecoin elde etmek sizi birkaç gününüzü alabilir. Bununla birlikte, ilgili dosyayı çalıştırarak GPU madenciliğinin nasıl çalıştığını deneyebilirsiniz. Artık donanımınızı test ettiniz ve Dogecoin’leri doğru bir şekilde ürettiğinizi biliyorsunuz, bir maden havuzuna katılabilir ve “MineWithCPU.bat” ve “MineWith(AMD / Nvidia) GPU.bat.” dosyalarını yazarsanız görebileceğiniz gibi işçilerin adını ve Scryptpools’un URL’sini değiştirebillirsiniz. Bunun yerine kendi seçtiğiniz havuzunuzda  ve URL’sinde oluşturduğunuz işçilerin isimlerini yazınız böylelikle Dogecoin’i kendiniz için kullanabilirsiniz (bu URL: bir madencilik havuzunda bir hesap oluşturduğunuzda port bilgileri size verilir).

Dogecoin ve Bitcoin

Dogecoin, Bitcoin ile karşılaştırıldığında birkaç önemli farklılığa sahiptir. Birincisi, madencilerin işlemlerde işlemleri tamamlayan ve kaydeden matematiksel denklemleri tamamlaması daha hızlı ve kolaydır, bu da Dogecoin’i ödemeleri işlemek için biraz daha verimli hale getirir. Katten’in Finansal Piyasalar ve Düzenleme grubu Başkanı Gary DeWaal, “Sürecin Bitcoin blok zincirindeki yeni blokları onaylaması 10 dakika sürerse, Dogecoin blok zincirinde sadece bir dakika sürer” demiştir. Bir diğer önemli fark, yukarıda belirttiğimiz gibi, oluşturulabilecek Dogecoin sayısı üzerinde bir ömür boyu herhangi sınırın olmamasıdır. Oluşturulabilecek olası maksimum madeni para sayısını sınırlayan 21 milyon Bitcoin için bir ömür boyu sınır vardır. Bu, madencilerin yeni Bitcoin kazanmak için zamanla daha çok ve daha uzun süre çalışmaya zorlanacakları ve bir dereceye kadar Bitcoin’in zaman içinde değerini tutma ve büyütme yeteneğini garanti edecekleri anlamına gelir.

Dogecoin iyi bir yatırım olabilir mi?

Var olabilecek Dogecoin sayısında bir ömür boyu sınırlama olmadığından ve her gün milyonlarca yeni Dogecoin piyasaya sürüldüğünden, kripto para birimini uzun vadede tutmak için çok az teşvik vardır. Sistemin oluşturulabilecek madeni para sayısı üzerindeki ömür boyu sınırı nedeniyle Bitcoin değeri artmaya devam ediyor.   Tarihsel olarak, Dogecoin’in token başına değeri çok düşüktü, 2020’nin çoğu için token başına yaklaşık 0,003 dolar civarındaydı, bu yüzden insanların onları elden çıkarma olasılığı daha yüksekti. Gray, “Reddit, Twitter, Facebook ve diğerleri gibi sosyal platformlardaki kullanıcılar, içerik göndermek için birbirlerini ödüllendirmek veya “bahşiş” vermek için Dogecoin’i kullanabilirler” dedi. Dogecoin’de 2021’de görülen kazanımlar uzun vadede sürdürülebilir olmayabilir. Kripto paranın bahşiş ve bağış kültürünün devam edip etmeyeceği henüz belli değil.

Dogecoin  madenciliği

Dogecoin fiyatları oldukça dalgalı hareket eden spekülatif bir yatırım aracı. Bazen rasyonel bir gerekçe olmaksızın fiyatlarında ciddi değer artışları ya da düşüşleri yaşanabiliyor. Dogecoin, ancak aşırı risk sever yatırımcıların tercih ettikleri bir kripto para.Dogecoin madencilik havuzuna nasıl katılacağınızı bilmiyorsanız, bu biraz sizin için zor olabilir. Dogecoins solo üretmek istiyorsanız (ÇOK iyi donanımınız varsa üretme ihtimaliniz kuvvetli ), aşağıdaki adımları izleyin:

Bu pakette verilen “dogecoin.conf” dosyasını Dogecoin çalışma dizinine kopyalayın (büyük olasılıkla “C: \ Users \ YOURNAME \ AppData \ Roaming \ Dogecoin”). Şimdi Dogecoin’i (büyük olasılıkla “C: \ Program Files (x86) \ Dogecoin \”) açtığınız dizine gidin ve dogecoin-qt.exe dosyasını çalıştırın. Ağ ile tamamen senkronize olana kadar bekleyin.

“Mine Dogecoins with CPU” klasöründen “SoloMineWithCPU.bat” dosyasını, “SoloMineWith (AMD / Nvidia) GPU.bat dosyası” klasöründen “GPU ile Mine Dogecoins / (AMD / Nvidia)” dosyasını  veya her ikisini de çalıştırın . Bilgisayar kaynaklarınız Dogecoins madenine başlayacak. Tam bir blok bulana kadar   çok fazla zaman alabilir. Ya da belki de çok şanslısınız ve bir dakika içinde bir tane bulursunuz. Bunu tahmin etmek  imkansız! dogecoin Dogecoin (DOGE) nedir, madenciliği nasıl yapılır, geleceği nasıl?

ilginizi çekebilir: Güncel Bitcoin ve Kripto Para Analiz Rehberi / Uzmanların Strateji ve Taktikleri: Nasıl yatırım yapılır, ne zaman alınır, ne zaman satılır?

Not 1: CPU madenciliği için sağlanan madencilik, Pooler’s CPUminer 2.3.2, AMD GPU madenciliği için ise  CGMiner 3.7.2 ve Nvidia GPU madenciliği için de CudaMiner-2013-11-15. Donanımınıza daha iyi uyabilecek ve madencilik hızınızı artırabilecek diğer madenciler de var.

Not 2: Bazı antivirüs programları tüm kripto para madencilerini kötü amaçlı yazılım olarak algılar. Tabii ki değiller! Sorun şu ki, bazı kötü insanlar onları diğer yasal yazılım paketlerinin içine dahil ettiler, böylece diğer bilgisayarlarda, bilgisayar sahiplerinin bilgisi olmadan kullanacaklardı. Ortaya çıkarıldıklarında , virüsten koruma şirketleri onları zararlı yazılım olarak etiketledi

Aşağıdaki grafikte Dogecoin fiyatlarındaki ömür boyu değişimi görüyoruz. Doge yazının kaleme alındığı saatte 0,060-0,063 cent aralığında dalgalanıyor. Dogecoin  8 milyar dolar toplam değer ile CoinMarketCap’te 10’uncu sırada yer alıyor. Kaynak