1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Meme coin nedir? Popüler memecoin’ler (memetoken) hangileridir?

Meme coin nedir? Popüler memecoin’ler (memetoken) hangileridir?

Meme coin nedir? Popüler memecoin’ler (memetoken) hangileridir?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasalarında son günlerde memecoin (memetoken) yükselişine şahit oluyoruz. Meme coin’ler ne demek ve bu sınıflandırmaya tabi tutulan kripto paralar hangileridir?


Meme coin nedir? Popüler memecoin’ler (memetoken) hangileridir?

Google sözlükte meme kavramı şu şekilde tanımlanıyor.

  • Kişiden başka bir kişiye taklit yolu ile geçen bir kültürün veya sistemin davranış şekli.

  • Genelde espri maksatlı bir resmin, videonun veya bir metin parçasının internet kullanıcıları tarafından kopyalanıp hızlıca yayılması

Günlük hayatımızda meme kavramını örneklendirebileceğimiz birçok hadise var ki. Bir emekçi belediye çalışanını kızdıran geç delikanlıya “oğlum bak git” demesi kısa sürede toplum tarafından sevildi ve kopyalandı. Öyle ki aynı başlıkta bir film, sinema severlerle buluştu.

Ya da Korona günlerinden online derse katılmak isteyen bir öğrencinin “öğretmenim böğün canlı ders var mı” sorundaki saflığı hepimiz çok sevdik. Bu konuda rap şarkıları yazıldı. İşte meme kavramı böyle bir şey.

Aşağıdaki resim ise kayıtlara “meme dede” olarak girdi.

meme coin Meme coin nedir? Popüler memecoin'ler (memetoken) hangileridir?

Yukarıdaki sosyal yapı ve bilişim olanakları sayesinde benzer meme etkisini kripto para piyasalarında da görüyoruz. Birileri Dogecoin’e yatırım yapınca, “bak herkes Dogecoin’e yatırım yapıyor” dalgası oluşuyor. Bu dalganın ardından Dogecoin fenomen oluyor. Aslında Dogecoin’in fenomen olması ile “öğretmenim böğün canlı ders var mı” ifadesinin dalga dalga yayılması aynı konsept içerisinde cereyan ediyor.

Popüler memecoin – memetoken’lar hangileri?

Meme coin’lere örnek olarak akla ilk Dogecoin geliyor. Shiba Inu (SHIB), Safemoon, MonaCoin ve Hamstercoin  de meme coinlere örnek olarak verilebilir. Son günlerde Baby Doge Coin ve Tiger King Coin de bu konsepte dikkat çeken kripto paralar arasında

Yazının kaleme alındığı saatte memecoin’lerin toplam piyasa değeri 31.1 milyar dolar. Doge ve Shiba bu pastanın %80’inden fazlasını alıyor. Memecoin sınıflandırmasında yer alan top 10 kripto paraları sırasıyla şunlar: Dogecoin, Shiba Inu, Magic Internet Money, Spell Token, Dogelon Mars, Baby Doge Coin, Samoyedcoin, Catecoin, Hoge Finance, DogeBonk

 

 

Meme coin’leri içerisinde başarıyı en iyi derecede yakalayan kripto para Dogecoin oldu. Doge fiyatları bir ara 73 cent’e kadar çıktı. Öyle ki Doge en büyük 4’üncü kripto para haline geldi.

Aşağıdaki grafikte Dogecoin fiyatlarındaki değişimi görüyor.

 

meme coin Meme coin nedir? Popüler memecoin'ler (memetoken) hangileridir?

Doge’den sonra en popüler memetoken ise Shiba Inu. Aşağıdaki grafikte Shiba fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

 

meme coin Meme coin nedir? Popüler memecoin'ler (memetoken) hangileridir?

Kaynak

İlgili!

Dogecoin (DOGE) nedir, madenciliği nasıl yapılır, geleceği nasıl?

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.