fbpx
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Meme coin nedir? Popüler meme coinler hangileridir?

Meme coin nedir? Popüler meme coinler hangileridir?

Meme coin nedir? Popüler meme coinler hangileridir?
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

İnternet ve sosyal medya çağında bilgi o kadar çok hızlı yayılıyor ki meme coin (ya da coin’ler) internet ve sosyal medyanın bir ürünü. Meme coin nedir? Gelip geçici bir heves mi?


Meme coin nedir? Popüler meme coinler hangileridir?

Google sözlükte meme kavramı şu şekilde tanımlanıyor.

  • Kişiden başka bir kişiye taklit yolu ile geçen bir kültürün veya sistemin davranış şekli.

  • Genelde espri maksatlı bir resmin, videonun veya bir metin parçasının internet kullanıcıları tarafından kopyalanıp hızlıca yayılması

Günlük hayatımızda meme kavramını örneklendirebileceğimiz birçok hadise var ki. Bir emekçi belediye çalışanını kızdıran geç delikanlıya “oğlum bak git” demesi kısa sürede toplum tarafından sevildi ve kopyalandı. Öyle ki aynı başlıkta bir film, sinema severlerle buluştu.

Ya da Korona günlerinden online derse katılmak isteyen bir öğrencinin “öğretmenim böğün canlı ders var mı” sorundaki saflığı hepimiz çok sevdik. Bu konuda rap şarkıları yazıldı. İşte meme kavramı böyle bir şey.

Lütfen Bkz: Bugün Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin fiyatlarındaki düşüşte ne etkili oldu?

Aşağıdaki resim ise kayıtlara “meme dede” olarak girdi.

meme coin Meme coin nedir? Popüler meme coinler hangileridir?

Yukarıdaki sosyal yapı ve bilişim olanakları sayesinde benzer meme etkisini kripto para piyasalarında da görüyoruz. Birileri Dogecoin’e yatırım yapınca, “bak herkes Dogecoin’e yatırım yapıyor” dalgası oluşuyor. Bu dalganın ardından Dogecoin fenomen oluyor. Aslında Dogecoin’in fenomen olması ile “öğretmenim böğün canlı ders var mı” ifadesinin dalga dalga yayılması aynı konsept içerisinde cereyan ediyor.

Popüler meme coinler hangileridir?

Meme coin’lere örnek olarak akla ilk Dogecoin geliyor. Shiba Inu (SHIB), Safemoon ve MonaCoin de meme coinlere örnek olarak verilebilir. Son günlerde Baby Doge Coin ve Tiger King Coin de bu konsepte dikkat çeken kripto paralar arasında

Meme coin’leri içerisinde başarıyı en iyi derecede yakalayan kripto para Dogecoin oldu. Doge fiyatları bir ara 73 cent’e kadar çıktı. Öyle ki Doge en büyük 4’üncü kripto para haline geldi. Aşağıdaki grafikte Doge fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

meme coin Meme coin nedir? Popüler meme coinler hangileridir?

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.