1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. Shiba Inu (SHIB) nedir? Geleceği var mı?

Shiba Inu (SHIB) nedir? Geleceği var mı?

Shiba Inu (SHIB) nedir? Geleceği var mı?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Shiba Inu nedir? Shiba’nın geleceği var mı? Yatırım yapılmaya değer mi? Tüm bu soruların cevabını makalemizde bulabilirsiniz.


Shiba Inu (SHIB) nedir? Geleceği var mı? Yatırım yapılabilir mi?

Dogecoin’in yarattığı etkiden sonra ortaya çıkan meme coin Shiba Inu, oldukça popüler bir duruma geldi. Hatta onun Dogecoin’i geride bırakabileceğini savunlar dahi oldu. Peki nedir Shiba Inu? Yatırım yapmaya değer mi? Meme coinlerin geleceği var mı? Detaylara göz atalım.

Shiba Inu nedir?

Shiba Inu, Ryoshi olarak bilinen anonim bir kişi tarafından Ethereum üzerinde oluşturulan bir ERC-20 tokenıdır. Shiba Inu’nun web sitesi coinin, canlı bir ekosisteme dönüşen merkezi olmayan bir meme tokeni olduğunu söylüyor.

SHIB, merkezi olmayan, kendiliğinden topluluk oluşturmada bir deneydir. SHIB  projenin ilk tokenidir  ve kullanıcıların Milyarlarca hatta trilyonlarca token tutmasına izin verilir.

ilgili: Shiba Inu teknik analizi

Shiba’nın teknik incelemesi, amacın farklı kaynaklara sahip üç tokendan oluşan bir ekosistem inşa etmek olduğunu söylüyor.  SHIB, maksimum bir katrilyon arz ile ekosistemin temel para birimidir. LEASH, oluşturulan ikinci tokendir ve 107.646 token arzına sahiptir ve üçüncü token 250.000.000 tokenlik BONE’dir.

Shiba Inu vs Dogecoin

Dogecoin, 2017 kripto boğa koşusu sırasında ICO (ilk coin arzı) pazarının bir parodisi olarak oluşturulmuş bir kripto para birimidir.  O sırada piyasaya sürülen tüm dolandırıcılık paralarıyla dalga geçmek için yapılan bir şakaydı ve adı için çok popüler “doge” memesini kullandı. Dogecoin, Litecoin olarak bilinen bir Bitcoin çatalından alınan kodla oluşturuldu, yani iş kanıtı konsensüs mekanizmasını da kullanıyor.

Dogecoin’in oluşturduğu meme kültürünün çekiciliğini kullanan Shiba Inu, kendisini “canlı bir ekosisteme dönüşen merkezi olmayan bir meme tokeni” olarak adlandırıyor. Aynı zamanda kendisine “Dogecoin katili” diyor. Dogecoin’den ne farkı var?

Shiba Inu, Ethereum blok zincirinde bir ERC-20 tokenıdır. Bu, kendi blok zincirine sahip olmak yerine Ethereum’un blok zincirinde2708 yaratıldığı ve barındırıldığı anlamına gelir. Dogecoin ise kendi blok zincirine sahiptir. ERC-20 tokenları, Ethereum adresleri kullanılarak saklanır ve gönderilir.

Shiba Inu’yu Dogecoin’den ayıran en önemli şey, ShibaSwap merkezi olmayan borsasıdır. Bu, Shiba’yı Ethereum’daki merkezi olmayan finansal ekosistemin bir parçası yapar ve kullanıcılarının, Dogecoin’in izin vermediği token takası, stake etme ve getiri elde etme gibi belirli işlevleri elde etmelerini sağlar.

Shiba’ya yatırım yapılabilir mi? Geleceği var mı? 

Bu sorunun en açıklayıcı cevabı Shiba Inu’nun teknik incelenmesinde bulunabilir. Ryoshi, Shiba Inu’yu yarattığında, arzın yarısını Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin’e gönderdi.

Whitepaper’da Ryoshi’den bir alıntı var: “Toplam arzın %50’sini Vitalik’e gönderdik. Hassas bir nokta olmadan büyüklük yoktur ve VB (Vitalik Buterin) bize zarar vermediği sürece SHIBA büyüyecek ve hayatta kalacaktır.”

Ancak 12 Mayıs 2021’de Vitalik Buterin cüzdanındaki SHIB’in bir kısmını hayır kuruluşuna bağışladı. %90’nını ise yaktı. Buterin , işlemine, yeni kripto para yapan herkesin rızası olmadan kendisine asla madeni para vermemesi gerektiğine dair bir uyarı notu ekledi.

SHIB’e bir yatırım fırsatı olarak bakıldığında bazı noktalar büyük kırmızı bayraklar sallıyor. Birincisi, denetim sonuçları ve bir geliştiricinin ShibaSwap’taki kullanıcı belirteçlerini rastgele bir adrese çekme ayrıcalığına ve izinlerine sahip olmasıdır.

Bir sonraki kırmızı bayrak ise, yaratıcının ilk etapta Buterin’e para göndermesi gerçeğidir. İçerik oluşturucunun gerçek amacını bilmek neredeyse imkansız, ancak bir pazarlama hamlesi olarak ortaya çıkıyor.

SHIB ile ilgili en büyük endişeler, yaratıcısının eylemlerinden kaynaklanmaktadır. Tedarikin yarısını Buterin’e göndermek, ardından bağış ve yakmalardan sonra teknik incelemeyi değiştirmek samimiyetsiz görünüyor.

SHIB, merkezi olmayan bir borsaya sahip kendi küçük ekosistemine sahip olsa da Uniswap gibi çok daha fazla denetimden geçen diğerlerine kıyasla kullanımının ne kadar güvenli olduğu belirsiz. Sonuç olarak SHIB fiyatından bağımsız olarak henüz piyasada kendisini kanıtlayabilmiş değil.

 

Kaynak

İlgili!

En güncel Shiba Inu (SHIB) fiyat tahminleri 2022-2030