1. Anasayfa
  2. Kripto Para Rehberi
  3. Polygon nedir ve geleceği nasıl? MATIC coin iyi bir yatırım mı?

Polygon nedir ve geleceği nasıl? MATIC coin iyi bir yatırım mı?

Polygon nedir ve geleceği nasıl? MATIC coin iyi bir yatırım mı?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Polygon nedir?

Polygon, Ethereum uyumlu blockchain ağlarını kurmak ve bir birine bağlamak için olan bir protokol. 2017 yılında Hindistan’da başlayan projenin orijinal adı Matic Network’tü. Şubat 2021’de projenin adı değiştirilerek Polygon yapıldı. Polygon projesinin kripto parasının ismi ise MATIC. MATIC token piyasa değerine göre ilk 20’de olan kripto paralardan biri ve büyük borsalarda işlem görüyor.


Polygon (MATIC) nedir?

Polygon projesinin en faydalı yönü, Ethereum ile ilgili bir dizi sorunu çözmesi. Ethereum, merkezsiz finans (DeFi) için en çok kullanılan blockchain. Geliştiricilere hızlı bir şekilde DeFi uygulamaları yapmak için çok kullanışlı bir yazılım platformu olan Ethereum Virtual Machine (EVM) gibi bir hizmet sunuyor.

Ancak Ethereum önemli ölçüde tıkanma sorunu ile karşı karşıya. İşlemler için yüklü ücretler gerekiyor ve bazen de bir işlem saatler sürebiliyor. İşte, tam bu sorunlar için Polygon devreye gidiyor. Polygon yan zincirler (sidechain) sunuyor ki bunlar da blockchain’leri bir birine bağlayarak performansı iyileştiriyor. Polygon kullanan DeFi uygulamaları işlemleri daha hızlı ve daha düşük ücretle gerçekleştirebiliyor.

Polygon’na göre tek bir yan zincir (chain) saniyede 65,000 işlemden daha fazlasını işleyebiliyor. Polygon, EVM uyumlu olduğu için geliştiriciler mevcut Ethereum uygulamalarını Polygon üzerinde çalıştırabiliyorlar.

İlgili – Güncel Polygon (MATIC) teknik analizi

Polygon nedir ve geleceği nasıl? MATIC coin iyi bir yatırım mı?

MATIC token nasıl çalışıyor?

Polygon ve onun yan zincirlerindeki hizmetler ve işlemler için ödemelerde MATIC token kullanılıyor. Bundan dolayı Polygon protokolünün başarısı doğrudan MATIC’e bağlı. Protokolü kullanan daha fazla kullanıcı ücretleri ödeyebilmek için daha fazla MATIC’e ihtiyaç duyacak. Sonuçta tokene olan talep de artacak.

Buna ek olarak MATIC aynı zamanda bir yönetim tokeni. Bu tokene sahip olanlara projenin geleceğine şekil verme hakkı tanıyor. Token sahipleri öneriler ile ilgili oy kullanabilir ve kendi önerilerini yapabilirler.

Token sahipleri aynı zamanda MATIC stake yapabilirler. Tokeni stake yapmak Polygon ağını güvence altına almaya yardımcı oluyor. Token sahipleri stake yaptıkları miktara göre ödül alıyorlar.

Güncel Polygon fiyat tahmini, MATIC coin gelecek beklentisi 2022 – 20252021 – 2022 MATIC-USD grafiği Kaynak: TradingView

Bu arada Polygon (MATIC) fiyatı 2021 yılının başında büyük bir yükseliş kaydetti. MATIC fiyatı 3 dolara doğru yükselerek yeni tüm zamanların en yüksek değerini (ATH) görmüştü. Söz konusu dönemde MATIC’in ATH değeri 2.68 dolar (18 Mayıs 2021) olarak gerçekleşmişti. Ancak 2021 yılında yeni bir ralli ile yeni ATH kaydetti.

  • Polygon (MATIC) fiyatı yeni ATH: 2.92 dolar (27 Aralık 2021)

Ancak ATH değerinden sonra piyasa genelindeki düzeltmeyi takip ediyor. Mayıs ve Temmuz 2022 itibariyle de piyasa genelindeki duruma paralel olarak keskin düşüşler ve yükselişler yaşadığını görüyoruz. Disney’in Polygon’un hızlandırıcı programına seçmesi ile fiyata pozitif etki yaptı.

Kaç Polygon (MATIC) coin var?

Piyasada şu an 8,006,803,853 Polygon (MATIC) coin var (Temmuz 2022 itibariyle). Ancak kripto paranın maksimum arzı 10,000,000,000 MATIC.

Polygon MATIC’in geleceği nasıl?

Birçok uzmana ve kripto para platformuna göre, MATIC coin “mükemmel”  bir uzun vadeli yatırım. Zaten uzun vadeli Polygon MATIC fiyat tahminleri de sürekli yükseleceğine işaret ediyor. Ayrıntılar için fiyat tahmini yazımıza bakınız.

İlgili – Polygon MATIC fiyat tahmini: 2022 – 2025

Polygon’un en büyük rakipleri

Polygon’un ufukta görünen en büyük rakibi Ethereum 2.0 (ETH 2). Diğer çok zincirli (multi chain) projeler de Polygon ile rekabet ediyor. Bunlar şöyle:

  • Polkadot
  • Avalanche
  • Cosmos

Bundan dolayı projenin gelecekte de başarılı olup olamayacağı konusunda kesin bir şey söylemek zor.

Kaynak

Matic coin güncel fiyat

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.