1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Yeni tokenize Bitcoin, Polkadot üzerinde çıkarılacak: PolkaBTC

Yeni tokenize Bitcoin, Polkadot üzerinde çıkarılacak: PolkaBTC

Yeni tokenize Bitcoin, Polkadot üzerinde çıkarılacak: PolkaBTC
0

Yeni tokenize Bitcoin bu sefer Polkadot blockchain ağı üzerinde çıkarılıyor. “PolkaBTC” ismi verilen bu kripto paranın 2021 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürüleceği bildirildi.


Yeni tokenize Bitcoin PolkaBTC, Polkadot ağında çıkarılacak

Öyle görünüyor ki kripto para topluluğu tokenize edilmiş Bitcoin’leri çok sevdi. Şimdi piyasaya bir yenisini çıkarma çalışmaları başladı. Blockchain şirketi Interlay, PolkaBTC ismi verilen ve değeri 1:1 oranında Bitcoin’e bağlı olan kripto para çıkaracağını duyurdu. Interlay’in finansmanını Web3 Foundation sağlıyor. Bu kuruluş da aynı zamanda Polkadot’un da gelişimini denetliyor.

PolkaBTC, Ethereum blockchaini üzerinde çıkarılan popüler WBTC’ye rakip olabilir. Interlay, PolkaBTC’nin benzersiz olduğunu, çünkü “güvensiz ve açık olmaya sıkı bağlılık” ilkesini gözettiğini belirtiyor. Bu da PolkaBTC’nin herhangi bir merkezi yöneticisinin olmayacağı ve Bitcoin sistemi gibi izinsiz olacağı anlamına geliyor.

Interlay şöyle diyor: “En baştan BTC-Parachain, bireyler, topluluk üyeleri ve şirketlerden oluşan merkezsiz bir ağ tarafından çalıştırılacak. Bu ağda çalışma ve ücret kazanmak için izin almanıza ya da herhangi bir ek tokene ihtiyacınız yok.”

koinmedya_brave

Polkadot’un yerel tokeni DOT ise PolkaBTC basmak için teminat olarak kullanılacak. Interlay şöyle açıklıyor: “Herhangi bir kullanıcı DOT olarak teminat yatırarak Kasa olabilir. Bunun için gerekenler (1) Bitcoin cüzdanı, (2) Polkadot cüzdanı ve (3) biraz da DOT token.”

Bundan sonra kullanıcılar çıkarılan PolkaBTC’leri diğer kullanıcılar ya da Polkadot üzerinde kurulan merkezsiz uygulamalara transfer edebilecek.

İlgili – Polkadot coin (DOT) nedir, ne işe yarar, nasıl alınır?

Daha sonra PolkaBTC’yi vererek aynı değerde BTC almak için ise kullanıcıların PolkaBTC’yi BTC-Parachain üzerinde yakması gerekiyor. PolkaBTC, Polkadot üzerinde sonsuza kadar kalabilir ve herhangi bir geçerlilik süresi yok. Ayrıca istenilen anda BTC’ye dönüştürülebilir.

PolkaBTC için ilk alfa testnetin Kasım 2020’de yapışması planlanıyor. Özellikleri hazır Beta testnetin Ocak 2021’de başlaması düşünülüyor. Mainnet açılışı için tarih olarak ise 2021 yılının birinci çeyreği gösteriliyor.

Interlay, PolkaBTC’nin Equilibrium, Moonbeam, Polkaswap ve diğerleri dahil olmak üzere Polkadot üzerinde inşa edilen projelerle entegre olacağını açıkladı.

Kaynak

Etiketler: