BTC : 83594 ₺ ETH : 2900 ₺ XRP : 1.894 ₺ LTC : 367.3 ₺ USDT : 7.612 ₺ XLM : 0.5942 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Vitalik Buterin Trump-Twitter kavgasını yorumladı: Karamsarım

Vitalik Buterin Trump-Twitter kavgasını yorumladı: Karamsarım

Vitalik Buterin Trump-Twitter kavgasını yorumladı: Karamsarım
0

Ethereum kurucularından Vitalik Buterin, Trump-Twitter tartışmasına hakkında yorumda bulunarak, merkezi sosyal medya platformlarına alternatiflere ihtiyaç duyduğumuzu söyledi. Mevcut durum ile ilgili ise “karamsar” olduğunu belirtiyor.


Trump-Twitter tartışmasına Buterin’den yorum

Twitter üzerinden yazdıkları ile zaman zaman gündem oluşturan ABD Başkanı Donald Trump, bu sefer Twitter’i suçlayıcı bir mesaj yazdı. Twitter’in ifade özgürlüğünü kısıtladığını söyleyen Trump, şu ifadeleri kullandı: “…Twitter tamamen ifade özgürlüğünü boğuyor ve ben de başkan olarak bunun olmasına izin vermeyeceğim.”

Bu yeni bir tartışma alevlendirirken, Buterin de retweet yaparak şu yorumda bulundu: “Uzun vade için merkezi sosyal medya platformlarının, içinde bulundukları ülkenin siyasi ortamından oldukça bağımsız kalma yeteneği konusunda karamsarım.”

Mesajının sonunda ise “Bu şunu gösteriyor ki alternatiflere ihtiyacımız var.” ifadesini kullandı.

koinmedya_brave

Ethereum kurucularından Vitalik Buterin, Trump-Twitter tartışmasına hakkında yorumda bulunarak, merkezi sosyal medya platformlarına alternatiflere ihtiyaç duyduğumuzu söyledi.

İlgili – Kripto para piyasası dev Bitcoin transferlerine nasıl tepki veriyor?

Ama Buterin Twitter’in Trump’a sansür yaptığını düşünmediğini de kaydediyor. Daha ziyade “Twitter’ın bağımsızlığını tehdit etmek için kullanılan seçici öfke” konusunda endişeli olduğunu belirtiyor.

Buterin yorumuna şöyle devam etti: “Potansiyel olarak tehlikeli içeriğin yanına bir uyarı etiketi koymak, tam olarak özgürlükleri savunanların tamamen yasaklamalara alternatif olarak aktif bir şekilde teşvik ettiği şeydir. Bu yüzden kesinlikle bu tür şeyleri denediği için Twitter’ı eleştirmeyeceğim.”

Kısa süre önce de dev teknoloji şirketlerinin sansürü ile ilgili başka bir tartışma yaşanmıştı. Mesela Youtube, Çin Komünist Partisi’ni eleştiren yorumları silmiş, Google da uygulamanın reytingi düşünce negatif TikTok yorumlarını kaldırmıştı.

Buterin ise yorumunda “alternatif” diyor. Mesela Twitter’e rakip olarak ortaya çıkan “ifade zögürlüğü sosyal ağı” gab, yakın zamanda ağını merkeziyetsiz yapmıştı. Sonuçta kullanıcı sayısı artıyor. Yine de bazı görüşlere özgürce konuşma ortamı sağladığı için de eleştiriyor.

Bu tartışmaya Gab de dahil olarak Başkan Trump’a “Bir Gab hesabı aç ve özgürce konuş.” diye cevap yazdı.

İlgili – Güncel altcoin rehberi: Altcoin nedir? Altcoin çeşitleri kapsamlı temel analiz

Kaynak