BTC : 83383 ₺ ETH : 2845 ₺ XRP : 1.885 ₺ LTC : 359.8 ₺ USDT : 7.65 ₺ XLM : 0.5811 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Telegram 1.7 milyar doların hesabını vermeyi reddediyor

Telegram 1.7 milyar doların hesabını vermeyi reddediyor

Telegram 1.7 milyar doların hesabını vermeyi reddediyor
0

Telegram 1.7 milyar doların hesabını vermeye yanaşmıyor. Bunun üzerine istediği belgeleri alabilmek için SEC mahkemeye başvurmak zorunda kaldı.


Telegram 1.7 milyar doların hesabını vermeyi reddediyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), mesajlaşma platformu Telegram’ı ilk token teklifinde veya ICO’da toplanan fonların nasıl harcandığına dair ayrıntıları paylaşmaya zorlamak için mahkemeye başvurdu. Başvuru mahkemeye 2 Ocak’ta yapıldı.

SEC, istediği ve Telgramın vermeyi reddettiği belgelerin, sürdürdüğü soruşturma açısından önem taşıdığını iddia ediyor. SEC, 1,7 milyar dolar elde edilen Gram token satışlarının kayıt dışı menkul kıymet satışı oluşturduğunu da düşünüyor.

İlgili – SEC Telegram Gram tokeninin tahvil olduğu konusunda ısrarcı

koinmedya_brave

Belge talebi

SEC mahkemeye başvurarak, satışlardan elde edilen fonla ilgili belgelerin Telegram’dan alınarak kendisine verilmesini istiyor. Ayrıca yatırımcılardan elde edilen fonun kaynağı ve harcanması ile ilgili de belgeler talep ediliyor.

SEC’in yaptığı mahkeme başvurusunda şöyle deniliyor: “Sanıklar son iki yılda yatırımcılardan kazandıkları 1.7 milyar doları nasıl harcadıklarına dair banka kayıtlarını açıklamayı ve yatırımcı fonlarını nasıl kullandıkları ile ilgili soruları yanıtlamayı reddediyorlar.”

Devam eden lisanssız menkul kıymetler davası

KoinMedya olarak daha önce SEC’in Telegram için ihtiyati tedbir ve durdurma kararı istemesini haber vermiştik. Bunu yaparken de Gram token satışlarının lisans alınmadan yapılan tahvil satışları olduğunu ve yasanın ihlali olduğunu da savunuyor. Bunun sonucunda TON blockchainin başlaması gecikti. Bütün bunlara rağmen Telegram bu tokenlerin tahvil olduğu iddialarını yalanlıyor.

İlgili – Telegram TON kripto parasını SEC yüzünden erteleyebilir

SEC ise son yaptığı başvuruda talep ettiği belgelerin devam eden dava ile yakından ilgili olduğunu da kaydediyor.

SEC’in açıklamasında şöyle deniliyor: “Talep edilen banka kayıtları bu durumdaki ihtilaflı konularla büyük ölçüde ilgili. Ayrıca Telegrama ne kadar para harcadığını ve TON Blockchain’i geliştirirken, TON Blockchain ile entegre edilecek Telegram Messenger uygulamasını ve ilgili uygulamalara ne kadar harcandığı konusunda belgeler isteniyor.”

Kaynak

Etiketler: