BTC : 84850 ₺ ETH : 2814 ₺ XRP : 2.192 ₺ LTC : 427.2 ₺ USDT : 7.296 ₺ XLM : 0.7698 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Malezya Şeriat Konseyinden kripto paraların dini hükmü konusunda önemli fetva

Malezya Şeriat Konseyinden kripto paraların dini hükmü konusunda önemli fetva

Malezya Şeriat Konseyinden kripto paraların dini hükmü konusunda önemli fetva
0
huobi_koinmedya

Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu Şeriat Danışma Konseyi kripto paraların dini hükmü konusunda önemli fetva verdi.


Kripto paraların dini hükmü konusunda önemli fetva

Malezya 31.5 milyonluk nüfusa sahip ve ülke nüfusunun %60’ından fazlası Müslüman. Ülkede sivil mahkemelerle birlikte şeriat mahkemeleri de faaliyetlerini sürdürüyor. Ülke resmi olarak Şeriat ile yönetilmiyor ama pratikte Şeriat Mahkemelerinin kararlarının bağlayıcılığı var. Resmi kurumlarda Şeriat Danışma Konseyi alınan kararların dini hükümleri konusunda tavsiye kararları veriyor.

Ülkenin Menkul Kıymetler Komisyonu Şeriat Danışma Konseyi kripto paraların dini hükmü konusunda önemli bir karar verdi. Verilen karara göre Malezya’daki kayıtlı (lisanslı) kripto para borsalarında kripto para ticareti yapmaya izin verilebilir.

Şeriat Danışma Konseyi Başkanı Datuk Syed Zaid Albar, düzenlenen bir panele telekonferans ile katıldı ve şu açıklamalarda bulundu:

koinmedya_brave

“Menkul Kıymetler Komisyonu Şeriat Danışma Konseyi ilke olarak kayıtlı kripto para borsalarında dijital para birimlerine ve tokenlara yatırım yapmaya ve ticarete izin verilebileceğine karar verdi.”

Yapılan açıklamada Malezya’da kayıtlı borsalarda işlem gören kripto para vurgusu dikkat çekiyor. Yani fetvada yapılan açıklamada Konsey, Malezya’daki borsalarda listelenen kripto paralar ile ticaret yapmanın caiz olduğunu belirtiyor. Tüm kripto paralar için aynı hüküm verilmiyor.

Şeriat Danışma Konseyi tarafından yapılan açıklamanın ardından Malezya’da Bitcoin ve kripto para ticaretinin daha da yaygınlaşması bekleniyor.

Malezya İslami Finans açısından bölgede bir merkez olmayı hedefliyor. Alınan kararların Malezya’nın bu hedefine olumlu yönde katkı sunması bekleniyor.

Not: Kripto paraların dini hükümleri konusunda yorum yapabilecek konumda değiliz. Sadece kaynak haber sitesinde yayınlanan haberi ilginize sunuyoruz.

koinmedya_brave

Kaynak