Kripto piyasasında margin işlemleri: Avantaj ve dezavantajları

Kripto piyasasında margin işlemleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DeFi platformları ve kaldıraç kullandıran borsalarla beraber kripto piyasasında margin işlemleri oldukça popüler olmaya başladı. Margin işlemlerinin sunduğu avantaj kadar dezavantajları da var.


Kripto piyasasında margin işlemleri

1929 Büyük Buhran öncesi dönemde telegrafın icat edilmesi ile enformasyon hızlı biçimde yayılmaya başladı. Bu dönemde yeni yeni kurumsallaşan borsalarda kaldıraç ve margin işlemleri kullandırılmaya başladı. Borsa yatırımcıları, bu dönemde kaldıraçlar sayesinde yatırım şirketlerine ve brokerlara yatırdıkları fonun 3 ya da 5 katı büyüklükte işlem yapabilir hale geldi. Kriz koptuğunda ise bu yatırımcıların kayıpları 3 ya da 5’e katladı. Krizin faturası ağır oldu.

Günümüzde kripto para piyasalarında geleneksel piyasaların çok ama çok ötesinde kaldıraç kullandıran platformlar var. 125 kata kadar kaldıraç kullandırılabiliyor. 125 kat kaldıraç kullanan bir kripto para yatırımcısı olası kârlarını 125 kat arttırabiliyorken olası kayıplarını da 125 kat arttırabilir. Bu nedenle margin ticaretinin yapıldığı platformların aşırı spekülatif piyasalar olduğunu hatırlatmakta yarar var.

Zaten doğası gereği Bitcoin ve kripto para piyasaları spekülatif bir piyasa. Kaldıraç kullanarak riskler kaldıraç oranında arttırılmış oluyor.

Kaldıraç işlemleri ile ilgili Kaldıraçlı işlemler rehberi: Bitcoin short ve long nedir? Margin işlemler nasıl açılır? Detaylı anlatım haber linkimize göz atabilirsiniz.

Kaldıraç ne işe yarar?

Varsayalım ki Bitcoin 50,000 dolardan işlem görüyor. Siz 50,000 dolara 1 adet Bitcoin aldınız ve 1 hafta sonra Bitcoin 52,000 doları buldu. Siz Bitcoin’i 52,000 dolardan satarak 2,000 dolar kâr elde edebilirsiniz. Eğer 10 kat kaldıraç kullanmış olsaydınız kârınız 2,000 dolar değil 2,000’in 10 katı 20,000 dolar olabilirdi. Ancak madalyonun bir de farklı tarafı var: Bitcoin 48,000 dolara düşerse kaldıraç kullanmayan yatırımcının kaybı sadece 2,000 dolar olurdu. Kaldıraç kullanan yatırımcı ise 20 bin dolar. 25 kat kaldıraç kullanan yatırımcı ise tüm varlıklarını kaybederdi. 

Kısaca fiyatlar artarken yani her şey iyiye giderken kaldıraç iyi para kazandırıyor. Ancak işler bir de tersine gitmeye başlayınca tüm varlıkları kaybetme riski ortaya çıkıyor. Bitcoin’in geçmiş dönemlerde sürpriz biçimde 5,000 – 6,000 dolar değer kaybettiğine şahit olduk. Kaldıraç kullanan yatırımcı yüksek kar hesapları yaparken hiç de hoş olmayan büyük bir kırmızı mumla karşılaşabilir. Aşağıdaki grafikte sadece Nisan ayında 2 tane sürpriz 4,000-5,000’lik kırmızı mum dikkat çekiyor.


Kripto piyasasında margin işlemleri Kripto piyasasında margin işlemleri: Avantaj ve dezavantajları

Yüksek kaldıraç işlemleri kaldıraç kullandıran platformların ve borsaların da dengesini bozabilir. Bu borsalarda ciddi likidite sorunu yaşanabilir. Mart krizinde birçok borsa Bitcoin alım satım işlemini bir süreliğine yapamaz hale geldi.

Sonuç olarak kaldıraç oldukça riskli bir yatırım kararı. Kripto para yatırımcılarının ancak kaybedebilecekleri meblağlarla bu riskli yatırım kanallarını tercih etmeleri gerekiyor.

Not: Yazılarımız yatırım tavsiyesi içermemektedir. Sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kripto piyasasında margin işlemleri: Avantaj ve dezavantajları
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.