BTC : 19.25 ₺ ETH : 80396 ₺ XRP : 62.12 ₺ LTC : 0.00632 ₺ USDT : 43.76 ₺ XLM : 518.2 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBorsa Haberleri
  3. Kore hükümetinden Bithumb’a 68 milyon dolarlık ceza

Kore hükümetinden Bithumb’a 68 milyon dolarlık ceza

Kore hükümetinden Bithumb’a 68 milyon dolarlık ceza
0

Güney Kore Milli Gelir Dairesi, bu sene zor günler geçiren kripto para borsası Bithumb’a 68 milyon dolarlık ceza kararı aldı. Yabancı yatırımcıların yaptığı işlemlerden elde ettiği gelirin bir vergisi olarak medyaya yansıyan bu karar için Bithumb itiraz etmeye hazırlanıyor.


Bithumb’a 68 milyon dolarlık ceza

Güney Kore hükumeti tarafından alınan karara göre Bithumb, yabancı yatırımcılar adına Milli Gelir Dairesi’ne 68 milyon dolar gelir vergisi ödeyecek. Ancak bu kararda ilginç bir detay var. İlk olarak ödemeyi yapmak zorunda olan Bithumb, daha sonra müşterilerinden bu parayı geriye dönük olarak talep edebilecek.

Ancak, yabancı müşterilerinin çoğunun Güney Kore dışında olduğunu hesaba katarsak bu durum şu an için pek de mümkün değil. Bu durumda Bithumb yaklaşık 698 milyon dolar değerindeki 80 milyar Güney Kore Wonu yerine bir bardak soğuk su içebilir.

koinmedya_brave

Millî Vergi Dairesi’nin (IRS) verdiği kararın haksız ve aleyhlerine olduğunu iddia eden Bithumb yetkilileri karar itiraz etmeye hazırlanıyor. Ancak olayın daha ilginç tarafı ise Güney Kore’de kripto paralar ile ilgili henüz bir vergilendirme sistemi mevcut değil.

Öte yandan hükumet, kripto paralar ile ilgili yapılan işlemler için gelir vergisi politikası hazırlamaya gelecek yıl başlayacak. Muhtemelen önümüzdeki Ağustos ayında ilan edilecek olan ve vergi kanununda birtakım değişiklikleri öngören tasarıya kripto paralar da dahil edilecek.

Ülkede kripto paralar için vergi sistemi yok!

Peki, kripto paralar ile ilgili işlemler için mevcut bir vergi sistemi yok iken IRS neye göre Bithumb’a 68 milyon dolarlık ceza kesti? Cevabı basit! Mili gelir dairesi kararında kripto para birimi gelirlerini sermaye kazancı yerine diğer gelirler kategorisinde değerlendirmiş.

Aslında yabancılar daha önceden ülkedeki kripto borsalarda istedikleri işlemleri gerçekleştirebiliyorlardı. Ancak yetkililer kripto borsalarda var olan aşırı spekülasyonu bahane ederek sert tedbirler aldılar. Çıkarılan yasaya göre 18 yaşın altındaki kişilerin ve yabancıların ülkede kripto para hesabı açması ve ticaretini yapması engelleyenmiş oldu.

Bu tür uygulamalar özellikle bu sene içinde yaşadığı hacklenme olayı ile büyük bir güven kaybı yaşayan Bithumb için büyük bir yıkıma sebep olabilir. 2019’da 190 milyon dolar zarar eden Bithumb çalışan sayısında da büyük bir küçülmeye gitti. (Lütfen bknz!: 2019’da yaşanan en büyük kripto borsa hack olayı)

Güney Kore merkezli kripto para borsası Bithumb ile ilgili en güncel haberlere buradan ulaşabilirsiniz!

Kaynak